Dzięki Ordo Iuris głuchoniemi rodzice odzyskali odebrane przez sąd dziecko
- Zgromadzony materiał dowodowy jednoznacznie wykazał, jak bardzo nieprzystające do sytuacji rodziny i krzywdzące byłoby dalsze podtrzymywanie decyzji o pozbawieniu władzy rodzicielskiej głuchoniemego małżeństwa. Rodzice byli w stanie zapewnić córce adekwatne warunki bytowe, właściwą opiekę medyczną, wywiązywali się z obowiązku jej edukowania. – Podkreśla mec. Magdalena Majkowska z Ordo Iuris - Do tej pory nie jesteśmy w stanie stwierdzić, co tak naprawdę przekonało sąd do umieszczenia dziecka w Domu Dziecka.
Wobec rodziny zastosowano najbardziej radykalny środek ingerencji w jej autonomię. Prawnicy Ordo Iuris, współpracujący z rodziną asystenci oraz pracownicy Domu Dziecka, w którym wcześniej dziewczynka została umieszczona, byli przekonani co do słuszności powrotu nastolatki do domu. Od czasu gdy małoletnia ponownie mieszka z rodzicami, nie zauważono nic niepokojącego w jej sytuacji. Dziecko deklarowało także chęć pozostania z rodzicami.
W postanowieniu końcowym Sąd Rejonowy w Piasecznie przywrócił władzę rodzicielską głuchoniemym, w uzasadnieniu stwierdzając, że nie widzi wskazań, aby choćby ograniczyć tę władzę poprzez nadzór kuratora. W ocenie sądu zarówno władza rodzicielska, jak i opieka nad córką może być przez małżeństwo wykonywana należycie. Sąd zobowiązał rodziców jedynie do utrzymywania dalszej współpracy z obecnym asystentem rodziny, który wspierał ich w trakcie starań o powrót dziecka do domu.
Pomocy prawnej głuchoniememu małżeństwu udzielali prawnicy z Sekcji Prawa Rodzinnego Ordo Iuris: mec. Maciej Kryczka oraz mec. Magdalena Majkowska.
Źródło: Ordo Iuris