Konsultacje społeczne z przedstawicielami Komisji Europejskiej

W ramach cyklu wizyt w państwach członkowskich związanych z publikacją Sprawozdania krajowego – Polska 2018 r. oraz publikacją zaleceń dla państw członkowskich w procesie Semestru Europejskiego, gości w Warszawie Kerstin Jornę, zastępca dyrektora generalnego Dyrekcji Generalnej ds. Gospodarczych i Finansowych Komisji Europejskiej. Celem wizyty jest dialog z przedstawicielami ministerstw (MSZ, MRPiPS, MPiT oraz MF) w procesie przygotowań Krajowego Programu Reform oraz zaleceń Sprawozdania krajowego.
 Konsultacje społeczne z przedstawicielami Komisji Europejskiej
/ fot.Shutterstock
W ramach szerokich konsultacji oraz zapoznania się z opiniami przedstawicieli związków zawodowych i organizacji pracodawców na tematy zawarte w Sprawozdaniu 4 kwietnia br. odbyło się spotkanie z Kerstin Jorną w Przedstawicielstwie KE w Polsce. NSZZ „Solidarność” był reprezentowany przez Agnieszkę Kochańską oraz Barbarę Surdykowską.

Podczas spotkania omówiono sytuację społeczno- gospodarczą Polski oraz stan finansów publicznych. Według KE  silny wzrost gospodarczy i stabilny sektor finansowy, pozwalają ocenić sytuację, jako korzystną z perspektywy wyzwań rozwojowych dla naszego kraju. Podczas dyskusji wyrażono jednak wątpliwości dotyczące inwestycji, zwłaszcza tych prywatnych. Podkreślano, że z pewnością istotny wpływ na ich dynamikę będzie miała reforma systemu podatkowego. Omawiając sytuację na rynku pracy zarówno przedstawiciele związków zawodowych (OPZZ), jak i pracodawców (Lewiatan) podkreślali, że bardzo ważne jest działanie na rzecz ograniczania szarej strefy. Natomiast wszystkie zachodzące zmiany na rynku pracy powinny sprzyjać powstawaniu miejsc pracy dobrej jakości i jakości zatrudnienia. Będzie to pomoc w wyrównywaniu nierówności społeczno-ekonomicznych, ale także istotny element odciążenia finansów publicznych. Przedstawiciele związków zawodowych zwracali uwagę na problem luki płacowej oraz wysokość samych zarobków, natomiast przedstawiciele pracodawców podkreślali, ze płace rosną szybciej niż wydajność pracy, co niewątpliwie wpływa na kształt całego rynku pracy. Pracodawcy zwracali również uwagę na problem braku pracowników, co ogranicza realizację inwestycji oraz wykwalifikowanych pracowników, których nie zawsze mogą zastąpić cudzoziemcy. Kwestia ta nierozerwalnie związana jest z systemem edukacji w naszym kraju oraz likwidacją kształcenia zawodowego.

Przedstawicielka ZNP dość krytycznie odniosła się do propozycji zmian w systemie edukacji i podkreślała, że w obecnym systemie kształcenia bardziej stawia się na rozwój wiedzy, a nie umiejętności. Konsekwencją likwidacji szkół zawodowych jest obecnie luka w ilości nauczycieli zawodu oraz przede wszystkim luka technologiczna, gdyż nie ma gdzie kształcić i przygotowywać uczniów do zawodu. Ograniczony dostęp do nauki zawodu wynika również z braku rodzimego przemysłu, a rynek jest zdominowany przez małe, rodzinne firmy, które nie są w stanie podołać tym wyzwaniom. Dlatego według ZNP konieczne jest opracowanie innego niż dualny systemu kształcenia. Kończąc swoją wypowiedź przedstawicielka ZNP przypomniała, że nauczyciele w Polsce mają jedne z najniższych zarobków w krajach OECD, a wprowadzane zmiany dodatkowo wydłużyły proces awansu zawodowego, co również przyczynia się do utrwalania wynagrodzeń na niskim poziomie.

Zmianom zachodzącym zarówno na rynku pracy, jak i w systemie edukacji towarzyszą również te, które dotyczą samego prawa pracy. KE była zainteresowana w jakim kierunku te zmiany podążają w Polsce i na ile ułatwiają aktywizację, również  kobiet. OPZZ zwracał uwagę, że KE powinna zwrócić uwagę na kwestie związane z opieką zdrowotną i opieką długoterminową. Ze względu na brak stabilnych rozwiązań w tym zakresie, to właśnie kobiety ponoszą główne koszty związane z dezaktywacją zawodową wynikającą z konieczności sprawowania opieki nad osobami niesamodzielnymi. Przedstawiciel Lewiatana zwracał uwagę na długotrwałe procedury związane z rozwiązywaniem umowy o pracę, co stanowi dużą barierę dla przedsiębiorców w zawieraniu stabilnych umów. Za najważniejsze zmiany w ostatnim czasie wskazał wstrzymanie prac nad zniesieniem limitu oskładkowania 30-krotności wynagrodzenia. Wyraził również oczekiwanie, że nowy kodeks pracy będzie dopuszczał różnorodność form zatrudnienia, a tym samym rozwiązywania takich umów bez długotrwałych procedur (np. w przypadku zatrudniania osób młodych, bez doświadczenia, czy też studentów).

Natomiast Barbara Surdykowska (NSZZ Solidarność) zwróciła uwagę na konieczność łącznego rozpatrywania kwestii zatrudnienia pracowników, również tych młodych, zarówno z punktu widzenia prawa pracy, ale również kwestii ubezpieczeń społecznych. Jest to o tyle istotne, gdyż młodzi pracownicy są wyłączeni z ubezpieczenia społecznego, a tym samym pozbawieni możliwości świadczeń związanych z chorobą, macierzyństwem itd. Powinniśmy dążyć do tego, by bez względu na formę zatrudnienia, praca podlegała ubezpieczeniu społecznemu.

Agnieszka Kochańska

 

POLECANE
Instytut Myśli Schumana poparł kandydaturę Karola Nawrockiego na Prezydenta RP gorące
Instytut Myśli Schumana poparł kandydaturę Karola Nawrockiego na Prezydenta RP

Na adres Redakcji otrzymaliśmy list prof. Zbigniewa Krysiaka, który w imieniu Instytutu Myśli Schumana wyraża poparcie dla kandydatury prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Karola Nawrockiego na Prezydenta RP. List publikujemy w całości.

Pożary w Los Angeles. Nie żyje znany aktor Wiadomości
Pożary w Los Angeles. Nie żyje znany aktor

32-letni Rory Callum Sykes, dawny australijski aktor dziecięcy i motywacyjny mówca, jest jedną z ofiar niszczycielskich pożarów, które od 7 stycznia trawią Los Angeles. Informację o jego śmierci podała jego matka, Shelley Sykes, we wzruszającym wpisie zamieszczonym 9 stycznia na platformie X.

IMGW wydał ostrzeżenie. Oto co nas czeka Wiadomości
IMGW wydał ostrzeżenie. Oto co nas czeka

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia przed oblodzeniem na nadchodzącą noc na północy kraju. IMGW nadal ostrzega przed niebezpiecznymi warunkami atmosferycznymi w całym kraju: intensywnymi opadami śniegu, zamieciami i wezbraniem wody na Bałtyku.

Nie chciałby tego. Mentzen komentuje doniesienia ws. Brauna polityka
"Nie chciałby tego". Mentzen komentuje doniesienia ws. Brauna

To ludzie nieżyczliwi Grzegorzowi Braunowi rozpuszczają takie plotki - powiedział PAP kandydat Konfederacji na prezydenta Sławomir Mentzen komentując informacje o możliwym starcie w wyborach Brauna, również polityka tej formacji.

Burza w Pałacu Buckingham. To już właściwie przesądzone Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. "To już właściwie przesądzone"

Rodzina księżnej Kate Middleton i księcia Williama przeżywa znaczący moment. Najstarszy syn pary, książę George, przygotowuje się właśnie do nowego etapu w swoim życiu - zmiany szkoły. Decyzja o jego edukacji zaskoczyła wielu, ale eksperci twierdzą, że wybór jest już niemal pewny.

Potwierdził to. Sensacyjne doniesienia ws. znanego piłkarza Wiadomości
"Potwierdził to". Sensacyjne doniesienia ws. znanego piłkarza

Gruziński piłkarz Napoli Chwicza Kwaracchelia chce jak najszybciej opuścić klub - poinformował na konferencji prasowej trener lidera włoskiej ekstraklasy Antonio Conte. Według doniesień medialnych 23-letni napastnik może przenieść się do Liverpoolu lub Paris Saint-Germain.

O zwrocie zagrabionych przez Niemców dzieł sztuki zdecydują Niemcy i Centralna Rada Żydów. Udziału Polski nie przewidziano gorące
O zwrocie zagrabionych przez Niemców dzieł sztuki zdecydują Niemcy i Centralna Rada Żydów. "Udziału Polski nie przewidziano"

Ja donosi Deutsche Welle w Niemczech ma zostać utworzony specjalny specjalny trybunał arbitrażowy, który ma decydować o zwrocie zagrabionych przez Niemców podczas II Wojny Światowej dzieł sztuki. Zostanie również zreformowana procedura zwrotu.

Ostrzegam wszystkich. Znany aktor trafił do szpitala Wiadomości
"Ostrzegam wszystkich". Znany aktor trafił do szpitala

Znany aktor Jacek Borkowski, który od lat wciela się w postać Piotra Rafalskiego w serialu "Klan", przeszedł niedawno poważną operację biodra. Problemy zdrowotne zmusiły go do przerwania dotychczasowego trybu życia. W mediach społecznościowych opowiedział o swoich doświadczeniach, apelując jednocześnie do fanów.

Portugalia odrzuca liberalizację aborcji gorące
Portugalia odrzuca liberalizację aborcji

W piątek portugalski parlament odrzucił propozycje ustaw mających na celu złagodzenie przepisów dotyczących aborcji. Jednym z nich był projekt skrajnie lewicowej partii Livre, zakładający wydłużenie dopuszczalnego terminu przerwania ciąży z 10 do 14 tygodni. Inne odrzucone inicjatywy pochodziły m.in. od Partii Socjalistycznej (PS), Bloku Lewicy (BE) oraz Inicjatywy Liberalnej (IL).

Wypadek autokaru przy granicy z Polską. Są ofiary śmiertelne Wiadomości
Wypadek autokaru przy granicy z Polską. Są ofiary śmiertelne

Media obiegła informacja o groźnym wypadku autokaru. Są ofiary śmiertelne.

REKLAMA

Konsultacje społeczne z przedstawicielami Komisji Europejskiej

W ramach cyklu wizyt w państwach członkowskich związanych z publikacją Sprawozdania krajowego – Polska 2018 r. oraz publikacją zaleceń dla państw członkowskich w procesie Semestru Europejskiego, gości w Warszawie Kerstin Jornę, zastępca dyrektora generalnego Dyrekcji Generalnej ds. Gospodarczych i Finansowych Komisji Europejskiej. Celem wizyty jest dialog z przedstawicielami ministerstw (MSZ, MRPiPS, MPiT oraz MF) w procesie przygotowań Krajowego Programu Reform oraz zaleceń Sprawozdania krajowego.
 Konsultacje społeczne z przedstawicielami Komisji Europejskiej
/ fot.Shutterstock
W ramach szerokich konsultacji oraz zapoznania się z opiniami przedstawicieli związków zawodowych i organizacji pracodawców na tematy zawarte w Sprawozdaniu 4 kwietnia br. odbyło się spotkanie z Kerstin Jorną w Przedstawicielstwie KE w Polsce. NSZZ „Solidarność” był reprezentowany przez Agnieszkę Kochańską oraz Barbarę Surdykowską.

Podczas spotkania omówiono sytuację społeczno- gospodarczą Polski oraz stan finansów publicznych. Według KE  silny wzrost gospodarczy i stabilny sektor finansowy, pozwalają ocenić sytuację, jako korzystną z perspektywy wyzwań rozwojowych dla naszego kraju. Podczas dyskusji wyrażono jednak wątpliwości dotyczące inwestycji, zwłaszcza tych prywatnych. Podkreślano, że z pewnością istotny wpływ na ich dynamikę będzie miała reforma systemu podatkowego. Omawiając sytuację na rynku pracy zarówno przedstawiciele związków zawodowych (OPZZ), jak i pracodawców (Lewiatan) podkreślali, że bardzo ważne jest działanie na rzecz ograniczania szarej strefy. Natomiast wszystkie zachodzące zmiany na rynku pracy powinny sprzyjać powstawaniu miejsc pracy dobrej jakości i jakości zatrudnienia. Będzie to pomoc w wyrównywaniu nierówności społeczno-ekonomicznych, ale także istotny element odciążenia finansów publicznych. Przedstawiciele związków zawodowych zwracali uwagę na problem luki płacowej oraz wysokość samych zarobków, natomiast przedstawiciele pracodawców podkreślali, ze płace rosną szybciej niż wydajność pracy, co niewątpliwie wpływa na kształt całego rynku pracy. Pracodawcy zwracali również uwagę na problem braku pracowników, co ogranicza realizację inwestycji oraz wykwalifikowanych pracowników, których nie zawsze mogą zastąpić cudzoziemcy. Kwestia ta nierozerwalnie związana jest z systemem edukacji w naszym kraju oraz likwidacją kształcenia zawodowego.

Przedstawicielka ZNP dość krytycznie odniosła się do propozycji zmian w systemie edukacji i podkreślała, że w obecnym systemie kształcenia bardziej stawia się na rozwój wiedzy, a nie umiejętności. Konsekwencją likwidacji szkół zawodowych jest obecnie luka w ilości nauczycieli zawodu oraz przede wszystkim luka technologiczna, gdyż nie ma gdzie kształcić i przygotowywać uczniów do zawodu. Ograniczony dostęp do nauki zawodu wynika również z braku rodzimego przemysłu, a rynek jest zdominowany przez małe, rodzinne firmy, które nie są w stanie podołać tym wyzwaniom. Dlatego według ZNP konieczne jest opracowanie innego niż dualny systemu kształcenia. Kończąc swoją wypowiedź przedstawicielka ZNP przypomniała, że nauczyciele w Polsce mają jedne z najniższych zarobków w krajach OECD, a wprowadzane zmiany dodatkowo wydłużyły proces awansu zawodowego, co również przyczynia się do utrwalania wynagrodzeń na niskim poziomie.

Zmianom zachodzącym zarówno na rynku pracy, jak i w systemie edukacji towarzyszą również te, które dotyczą samego prawa pracy. KE była zainteresowana w jakim kierunku te zmiany podążają w Polsce i na ile ułatwiają aktywizację, również  kobiet. OPZZ zwracał uwagę, że KE powinna zwrócić uwagę na kwestie związane z opieką zdrowotną i opieką długoterminową. Ze względu na brak stabilnych rozwiązań w tym zakresie, to właśnie kobiety ponoszą główne koszty związane z dezaktywacją zawodową wynikającą z konieczności sprawowania opieki nad osobami niesamodzielnymi. Przedstawiciel Lewiatana zwracał uwagę na długotrwałe procedury związane z rozwiązywaniem umowy o pracę, co stanowi dużą barierę dla przedsiębiorców w zawieraniu stabilnych umów. Za najważniejsze zmiany w ostatnim czasie wskazał wstrzymanie prac nad zniesieniem limitu oskładkowania 30-krotności wynagrodzenia. Wyraził również oczekiwanie, że nowy kodeks pracy będzie dopuszczał różnorodność form zatrudnienia, a tym samym rozwiązywania takich umów bez długotrwałych procedur (np. w przypadku zatrudniania osób młodych, bez doświadczenia, czy też studentów).

Natomiast Barbara Surdykowska (NSZZ Solidarność) zwróciła uwagę na konieczność łącznego rozpatrywania kwestii zatrudnienia pracowników, również tych młodych, zarówno z punktu widzenia prawa pracy, ale również kwestii ubezpieczeń społecznych. Jest to o tyle istotne, gdyż młodzi pracownicy są wyłączeni z ubezpieczenia społecznego, a tym samym pozbawieni możliwości świadczeń związanych z chorobą, macierzyństwem itd. Powinniśmy dążyć do tego, by bez względu na formę zatrudnienia, praca podlegała ubezpieczeniu społecznemu.

Agnieszka Kochańska


 

Polecane
Emerytury
Stażowe