[video] Wolność zrzeszania czy wolność zwalniania? Debata konstytucyjna

„Solidarność” od lat alarmuje, że szczególna ochrona działaczy związkowych przed zwolnieniem i dyskryminacją jest fikcją. I to nie tylko za sprawą przepisów prawa, które są niewystarczające. Głównie za sprawą indolencji wymiaru sprawiedliwości i organów ścigania, co dobitnie wykazują statystyki.
 [video] Wolność zrzeszania czy wolność zwalniania? Debata konstytucyjna
/ fot. Robert Wąsik, Tygodnik Solidarność

 

To chichot historii, że po 38 latach, w tym samym miejscu, w Sali BHP, gdzie podpisano porozumienia sierpniowe, musimy organizować konferencję z udziałem ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego krzycząc głośno: chcemy wolności związkowej, nie chcemy dyskryminacji, chcemy, aby w naszej ojczyźnie nie były dyskryminowane związki zawodowe. W ubiegłym roku odbyło się tutaj pierwsze spotkanie konsultacyjne dot. nowej Konstytucji. Wtedy mówiliśmy o wielu sprawach, ale także o bardzo ważnym art. 20 Konstytucji, który mówi o modelu naszej gospodarki, o dobrym modelu, który mówi o swobodzie działalności gospodarczej, ale także o trójstronnym dialogu, czyli dialogu rządu, związków zawodowych i pracodawców. Artykuł 12 Konstytucji, który mówi, że Rzeczpospolita gwarantuje wolność tworzenia się i zrzeszania związków zawodowych, jest tak samo martwy, jest taką samą fikcją, jak artykuł 20. O tym mówił prezydent Andrzej Duda, że artykuł 20 trzeba ożywić, a artykuł 12 też musi spełniać swoją rolę. Niestety na dzień dzisiejszy to fikcja


- powiedział przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.
 

Jestem zaszczycony, że mogę wziąć udział w tym spotkaniu, w tej konferencji, w tym historycznym miejscu. Ta konferencja dotyka spraw bolesnych i trudnych, pokazujących w pewnych obszarach bardzo ponury obraz polskiego państwa. Niestety mamy jeszce bardzo wiele do zrobienia. Te słowa, które wypowiedział do nas dzielny człowiek, Pan Hieronim Stachel, pokazały, jak Polacy mają prawo odbierać polski wymiar sprawiedliwości, polskie sądy. Państwo powinno upominać się o prawa słabszego, a nie odwracać się do niego plecami. Jako minister i prokurator generalny mogę powiedzieć że czeka nas ogrom pracy, aby tę sytuację zmienić

Obszarów nieprawidłowości i patologii w polskim państwie jest bardzo wiele. Mówi się, że nie od razu Kraków zbudowano, jest w tym pewna mądrość i prawda. Nie od razu jesteśmy w stanie wprowadzić dobrą zmianę w każdym obszarze. Obszar o którym państwo mówicie wymaga dobrej zmiany, tak jak kwestia VATu, lichwiarzy czy reprywatyzacji. Musimy to razem zrobić. Dlatego dzisiaj rano rozmawiałem z Panem Przewodniczącym Piotrem Dudą i mówiliśmy o tym, że, jeśli taka będzie wola, powołamy wspólny zespół w prokuraturze i taki zespół interdysycyplinarny w ministerstwie sprawiedliwości, aby trafili tam ludzie, prawnicy, oraz osoby które mają wiedzę nt. specyfiki tego rodzaju przestępstw, byśmy mogli razem zrobić to co udało nam się zrobić w kwestii VATu, lichwiarstwa czy wyłudzaniu kamienic. Chcieć to móc. Tylko trzeba mieć ludzi, mieć wolę, mamy wspólną wolę, bo musimy to razem zrobić


- powiedział Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Zbyt wielu pracodawców z premedytacją dyskryminuje swoich pracowników tylko dlatego, że korzystając z konstytucyjnych praw, angażują się w działalność związkową. Robią to, bo przy bezkarności, taki proceder zwyczajnie się opłaca.

Prawo jest niewystarczające, sądy i prokuratura nie doceniają szkodliwości takiego postępowania. Dlatego trzeba to zmienić. Między innymi poprzez uniemożliwienie zwolnienia osoby pod szczególną ochroną do czasu rozstrzygnięcia sprawy przed sądem.  

Aby znaleźć odpowiedź jak zmienić przepisy w tym zakresie, Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” postanowiła w ramach debat konstytucyjnych zorganizować kolejną konferencję, tym razem pod hasłem „Wolność zrzeszania, czy wolność zwalniania? Czy Konsytuacja rzeczywiście zapewnia wolność tworzenia i działania związków zawodowych?”. Punktem wyjścia będzie art. 12 Konstytucji RP gwarantujący m.in. wolność zrzeszania się w związki zawodowe.

Podczas konferencji wystąpią:
- Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda
- Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro
- dr Artur Rycak z Uczelni Łazarskiego w Warszawie
- Sędzia Sądu Rejonowego w Wałbrzychu dr Sebastian Kowalski
- Szykanowany za działalność związkową, były Przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Hieronim Stachel

Konferencja odbędzie się 16 marca 2018 r. o godz. 11.00 w Sali BHP Stoczni Gdańskiej.
Planowane zakończenie o godz. 13.00 konferencją prasową z udziałem Ministra Sprawiedliwości i Przewodniczącego NSZZ „Solidarność”.

Tranmisja online tylko u nas!

 

POLECANE
Chciałabym poznać motywację pana premiera. Prezydencka minister z niewygodnym pytaniem do Tuska z ostatniej chwili
"Chciałabym poznać motywację pana premiera". Prezydencka minister z niewygodnym pytaniem do Tuska

– Znam tylko doniesienia prasowe, jedne bardziej bulwersujące od drugich. Chciałabym poznać motywację Pana Premiera – mówiła w rozmowie z Radiową Trójką szefowa Kancelarii Prezydenta RP Małgorzata Paprocka, komentując doniesienia prasowe, według których do szczytu w Warszawie nie dojdzie, tylko dlatego, że na czele polskiej delegacji stanąłby w takiej sytuacji zgodnie z procedurami Prezydent RP.

Roksana Węgiel podzieliła się radosną nowiną. Jesteśmy tacy dumni Wiadomości
Roksana Węgiel podzieliła się radosną nowiną. "Jesteśmy tacy dumni"

Znana polska wokalistka Roksana Węgiel ogłosiła w mediach społecznościowych wspaniałą wiadomość. Fani artystki nie kryją zachwytu.

Burza po spocie Rafała Trzaskowskiego. Internauci mają używanie gorące
Burza po spocie Rafała Trzaskowskiego. Internauci mają używanie

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zamieścił w poniedziałek spot kampanijny pt. "Wierzę w Polskę". Jak się jednak okazało, podobny spot pojawił się już podczas kampanii wyborczej w 2020 r.

Pałac Prezydencki rozpoczyna proces wyboru nowego prezesa Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN z ostatniej chwili
Pałac Prezydencki rozpoczyna proces wyboru nowego prezesa Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN

Pałac Prezydencki rozpoczyna proces wyłaniania nowego prezesa Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, która orzeka o ważności wyborów; problem w tym, że konieczna może być kontrasygnata premiera Donalda Tuska, której niemal na pewno nie uzyska – informuje we wtorek money.pl.

Wiadomości
Męska odzież w dużych rozmiarach

Męska odzież w dużych rozmiarach nie musi być niemodna. Warto zobaczyć ofertę zgodną z najnowszymi trendami.

Niespokojnie na granicy. Straż Graniczna wydała komunikat pilne
Niespokojnie na granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

Straż Graniczna regularnie publikuje raporty dotyczące wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej.

Wiadomości
Bezpieczna samoobrona - jak korzystać z paralizatora odpowiedzialnie?

Samoobrona to umiejętność, którą każdy powinien znać, aby czuć się bezpiecznie w codziennym życiu. Wśród wielu narzędzi dostępnych na rynku coraz więcej osób sięga po paralizatory, które potrafią skutecznie obezwładnić napastnika bez powodowania trwałych uszczerbków na zdrowiu. Z tego tekstu dowiesz się, czym są paralizatory, jakie są zasady ich użycia, oraz na co zwrócić uwagę, by korzystać z nich odpowiedzialnie.

Prof. Piotrowski: PKW? Groźba odpowiedzialności karnej ciąży także nad samym Donaldem Tuskiem z ostatniej chwili
Prof. Piotrowski: PKW? Groźba odpowiedzialności karnej ciąży także nad samym Donaldem Tuskiem

W rozmowie z Polsat News prof. UW i konstytucjonalista prof. Ryszard Piotrowski skomentował potencjalne skutki niewypłacenia przez Ministerstwo Finansów subwencji dla PiS.

Zostawi Kate. Pilne doniesienia z Pałacu Buckingham z ostatniej chwili
"Zostawi Kate". Pilne doniesienia z Pałacu Buckingham

Od czasu, kiedy świat obiegły informacje, że księżna Kate, żona brytyjskiego następcy tronu księcia Williama, zmaga się z wykrytym u niej rakiem, oczy całego świata skierowane są na Pałac Buckingham.

Chiny: Potężne trzęsienie ziemi w Tybecie. Nie żyje co najmniej kilkadziesiąt osób z ostatniej chwili
Chiny: Potężne trzęsienie ziemi w Tybecie. Nie żyje co najmniej kilkadziesiąt osób

Co najmniej 53 osoby zginęły w wyniku trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,8, które nawiedziło we wtorek rano czasu lokalnego Tybet – poinformowała chińska agencja Xinhua. W sąsiednich krajach, Nepalu i Indiach, gdzie wstrząsy był odczuwalne, na ulice wybiegły setki wystraszonych mieszkańców.

REKLAMA

[video] Wolność zrzeszania czy wolność zwalniania? Debata konstytucyjna

„Solidarność” od lat alarmuje, że szczególna ochrona działaczy związkowych przed zwolnieniem i dyskryminacją jest fikcją. I to nie tylko za sprawą przepisów prawa, które są niewystarczające. Głównie za sprawą indolencji wymiaru sprawiedliwości i organów ścigania, co dobitnie wykazują statystyki.
 [video] Wolność zrzeszania czy wolność zwalniania? Debata konstytucyjna
/ fot. Robert Wąsik, Tygodnik Solidarność

 

To chichot historii, że po 38 latach, w tym samym miejscu, w Sali BHP, gdzie podpisano porozumienia sierpniowe, musimy organizować konferencję z udziałem ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego krzycząc głośno: chcemy wolności związkowej, nie chcemy dyskryminacji, chcemy, aby w naszej ojczyźnie nie były dyskryminowane związki zawodowe. W ubiegłym roku odbyło się tutaj pierwsze spotkanie konsultacyjne dot. nowej Konstytucji. Wtedy mówiliśmy o wielu sprawach, ale także o bardzo ważnym art. 20 Konstytucji, który mówi o modelu naszej gospodarki, o dobrym modelu, który mówi o swobodzie działalności gospodarczej, ale także o trójstronnym dialogu, czyli dialogu rządu, związków zawodowych i pracodawców. Artykuł 12 Konstytucji, który mówi, że Rzeczpospolita gwarantuje wolność tworzenia się i zrzeszania związków zawodowych, jest tak samo martwy, jest taką samą fikcją, jak artykuł 20. O tym mówił prezydent Andrzej Duda, że artykuł 20 trzeba ożywić, a artykuł 12 też musi spełniać swoją rolę. Niestety na dzień dzisiejszy to fikcja


- powiedział przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.
 

Jestem zaszczycony, że mogę wziąć udział w tym spotkaniu, w tej konferencji, w tym historycznym miejscu. Ta konferencja dotyka spraw bolesnych i trudnych, pokazujących w pewnych obszarach bardzo ponury obraz polskiego państwa. Niestety mamy jeszce bardzo wiele do zrobienia. Te słowa, które wypowiedział do nas dzielny człowiek, Pan Hieronim Stachel, pokazały, jak Polacy mają prawo odbierać polski wymiar sprawiedliwości, polskie sądy. Państwo powinno upominać się o prawa słabszego, a nie odwracać się do niego plecami. Jako minister i prokurator generalny mogę powiedzieć że czeka nas ogrom pracy, aby tę sytuację zmienić

Obszarów nieprawidłowości i patologii w polskim państwie jest bardzo wiele. Mówi się, że nie od razu Kraków zbudowano, jest w tym pewna mądrość i prawda. Nie od razu jesteśmy w stanie wprowadzić dobrą zmianę w każdym obszarze. Obszar o którym państwo mówicie wymaga dobrej zmiany, tak jak kwestia VATu, lichwiarzy czy reprywatyzacji. Musimy to razem zrobić. Dlatego dzisiaj rano rozmawiałem z Panem Przewodniczącym Piotrem Dudą i mówiliśmy o tym, że, jeśli taka będzie wola, powołamy wspólny zespół w prokuraturze i taki zespół interdysycyplinarny w ministerstwie sprawiedliwości, aby trafili tam ludzie, prawnicy, oraz osoby które mają wiedzę nt. specyfiki tego rodzaju przestępstw, byśmy mogli razem zrobić to co udało nam się zrobić w kwestii VATu, lichwiarstwa czy wyłudzaniu kamienic. Chcieć to móc. Tylko trzeba mieć ludzi, mieć wolę, mamy wspólną wolę, bo musimy to razem zrobić


- powiedział Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Zbyt wielu pracodawców z premedytacją dyskryminuje swoich pracowników tylko dlatego, że korzystając z konstytucyjnych praw, angażują się w działalność związkową. Robią to, bo przy bezkarności, taki proceder zwyczajnie się opłaca.

Prawo jest niewystarczające, sądy i prokuratura nie doceniają szkodliwości takiego postępowania. Dlatego trzeba to zmienić. Między innymi poprzez uniemożliwienie zwolnienia osoby pod szczególną ochroną do czasu rozstrzygnięcia sprawy przed sądem.  

Aby znaleźć odpowiedź jak zmienić przepisy w tym zakresie, Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” postanowiła w ramach debat konstytucyjnych zorganizować kolejną konferencję, tym razem pod hasłem „Wolność zrzeszania, czy wolność zwalniania? Czy Konsytuacja rzeczywiście zapewnia wolność tworzenia i działania związków zawodowych?”. Punktem wyjścia będzie art. 12 Konstytucji RP gwarantujący m.in. wolność zrzeszania się w związki zawodowe.

Podczas konferencji wystąpią:
- Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda
- Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro
- dr Artur Rycak z Uczelni Łazarskiego w Warszawie
- Sędzia Sądu Rejonowego w Wałbrzychu dr Sebastian Kowalski
- Szykanowany za działalność związkową, były Przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Hieronim Stachel

Konferencja odbędzie się 16 marca 2018 r. o godz. 11.00 w Sali BHP Stoczni Gdańskiej.
Planowane zakończenie o godz. 13.00 konferencją prasową z udziałem Ministra Sprawiedliwości i Przewodniczącego NSZZ „Solidarność”.

Tranmisja online tylko u nas!


 

Polecane
Emerytury
Stażowe