- Poniższa opracowanie dotyczy tylko sytuacji międzynarodowej. Analiza danych wskazuje, że wojna wizerunkowa w social media dot. nowelizacji #UstawaIPN w skali międzynarodowej została przegrana przez Polskę. Poza skutecznym kontruderzeniem komunikacyjnym #KPRM „Testimony of truth” w kanale YouTube oraz początkowym zrywom polskich internatów w akcji #GermanDeathCamps , punkt widzenia polskiego rządu nie przedostał się do szerszej opinii publicznej. Oto powody, dlaczego Polska przegrała tę wojnę:... - czytamy na stronie PolitykaWSieci, która zajmuje się badaniem ruchu w internecie dotyczącego polityki
1. Bark planu. W sytuacji idealnej, w momencie wybuchu kryzysu, w każdej organizacji aktywowany jest sztab kryzysowy, którego głównym zadaniem jest identyfikacja, zarządzanie i skuteczne zakończenie kryzysu.
Pytaniami podstawowymi w kryzysie nowelizacji #UstawaIPN były:
- Czego dotyczy kryzys?
- Jaka jest jego skala?
- Dlaczego powoduje negatywne komentarze?
- Jak wygląda mapa zagrożeń?
Zabrakło organu, który w szybki i skuteczny sposób byłby w stanie odpowiedzieć na te pytania – według doniesień medialnych taki organ ma dopiero zostać powołany.
Brak powyższych danych uniemożliwił wdrążenie poniższych rozwiązań:
- Możliwe scenariusze zdarzeń w sieci
- Monitoring zagrożeń w światowych social media
- Plan komunikowania informacji na zewnątrz kraju + komunikacja do mediów krajowych
- Sposób dystrybucji informacji w mediach społecznościowych.
(...)
2. Monojęzyczna komunikacja. 90% treści związanych z tematem było w języku polskim. Oznacza to, że rząd nie dociera z komunikacją poza granice kraju.
(...)
3. Słaba dystrybucja. Oparcie komunikacji rządowej na polskich internautach w ramach „pospolitego ruszenia”. Oznacza to chwilowe duże zaangażowanie, lecz nie skutkujące szerszym dotarciem do zagranicznych mediów, jedynie komunikacja wewnętrzna.
- Brak zaangażowania mediów zagranicznych w dystrybucje polskiego komunikatu.
- Brak własnych kanałów dystrybucji w języku angielskim.
- czytamy na PolitykaWSieci.pl
Więcej na PolitykaWSieci.pl