Spór w firmie Tsubaki w Kraśniku
THP.
- Dostosowania temperatury w pomieszczeniach do obowiązujących przepisów.
Podczas długich i trudnych negocjacji nie osiągnięto porozumienia. Zgodnie z ustawą z
23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych wdrażane były procedury negocjacyjne,
które muszą być przestrzegane, żeby spór był legalny. W toku rokowań postulaty
związkowców zostały odrzucone i podpisano protokół rozbieżności.
Na mocy zarządzenia z 12 stycznia 2018 r. Zarząd TN POLSKA wprowadził podwyżkę wynagrodzeń od 1 stycznia 2018 r. w kwocie 100 zł brutto. Zmiana wynagrodzeń została wprowadzona bez porozumienia ze związkami zawodowymi, ponadto podwyżki nie spełniają podstawowych oczekiwań załogi. Sposób postępowania pracodawcy jawnie dyskredytuje partnera społecznego w negocjacjach. Jedynym zrealizowanym postulatem jest kwestia temperatur w szatniach i pakowni. Podkreślamy, że pracownicy Spółki dając z siebie maksimum wysiłku, z każdym rokiem osiągają coraz większą wydajność. Jednocześnie załoga ma coraz więcej obowiązków, przyrosnącym tempie pracy.
Wkładany wysiłek, starania oraz identyfikacja z potrzebami firmy, nie idą w parze z dowartościowaniem pracowników, których japońska firma wykorzystuje.
Widzimy potrzebę zachowania proporcji wzrostu wynagrodzenia do wzrostu zysku. Przypominamy, że w okresie 2008/2009 r. pracownicy wzięli na swoje barki ciężar kryzysu. Ze zrozumieniem zgodzili się na urlopy bezpłatne, które uratowały THP przed dużymi problemami. W 2011 r. zmieniony został Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy, w którym ograniczone zostały korzystne dla pracowników zapisy.
Wobec braku efektu dotychczasowych negocjacji z Zarządem TN POLSKA Sp. z o.o. w Kraśniku, w dniu 12 lutego br. związki zawodowe: NSZZ Solidarność, Związek Zawodowy „Metalowcy” oraz Wolny Związek Zawodowy, podjęły uchwałę o powstaniu Komitetu Protestacyjnego, którego przewodniczącym został Stanisław Szczygielski z organizacji zakładowej NSZZ „Solidarność”, zastępcami zostali wybrani Adam Kasza i Paweł Kurzyna. Oświadczamy, że związki zawodowe nie ponoszą odpowiedzialności za zaistniałą sytuację w zakładzie pracy.
Zaznaczamy jednocześnie, że kryzys w Tsubaki-Hoover Polska Sp. z o.o. jest wynikiem nieudolnego zarządzania i rażącego naruszenia prawa przez pracodawcę. Związki zawodowe wykorzystają wszystkie możliwe instrumenty, w obronie praw pracowników. Problem musi być nagłośniony, w celu poprawy warunków pracy i płacy. W najbliższych dniach będzie podjęta na szeroką skalę akcja protestacyjna, w tymprzewidziane jest przeprowadzenie referendum strajkowego.
Źródło: Biuro Informacyjne Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ “Solidarność”