Za kilka dni Jubileusz Młodych w Rzymie. Podano szczegóły obchodów

W Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej zaprezentowano szczegóły zbliżającego się Jubileuszu Młodzieży, najbardziej oczekiwanego wydarzenia trwającego Roku Świętego. Weźmie w nim udział ok. miliona osób ze 146 państw świata.
Młodzież na placu św. Piotra Za kilka dni Jubileusz Młodych w Rzymie. Podano szczegóły obchodów
Młodzież na placu św. Piotra / pixabay.com/ alberto68a

Co musisz wiedzieć?

  • W Jubileuszu wezmą udział młodzi pielgrzymi ze 146 państw świata. Większość z nich, bo aż 68 proc. przyjedzie z państw europejskich;
  • Według szacunków, już w poniedziałek 28 lipca, do Rzymu przyjedzie ok. pół miliona pielgrzymów. Zostaną przyjęci m.in. w 370 parafiach, 400 szkołach, w domach zakonnych, ośrodkach sportowych i innych strukturach;
  • Od wtorku, 29 lipca rozpoczną się „Dialogi z Miastem”, cykl spotkań, które odbędą się w ponad 70 miejscach na terenie miasta. Piątek będzie Dniem Pokutnym – na młodych ludzi będzie czekało 200 kapłanów, aby ich wyspowiadać;
  • Pierwszym spotkaniem Leona XIV z młodzieżą będzie sobotnie czuwanie na Tor Vergata. W niedzielę o godz. 9.00 rozpocznie się Msza św. pod przewodnictwem Papieża;
  • Centralne obchody Jubileuszu Młodzieży to największe przedsięwzięcie technologiczne w historii włoskich wydarzeń.

Młodzi ze wszystkich stron świata

Jak poinformował proprefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji abp Rino Fisichella, w Jubileuszu wezmą udział młodzi pielgrzymi ze 146 państw świata. Większość z nich, bo aż 68 proc. przyjedzie z państw europejskich, w tym ok. 80 tys. z Włoch. Wśród uczestników będą też przestawiciele młodzieży z krajów, w których trwają konflikty zbrojne, m.in. z Ukrainy, Ziemi Świętej, Iraku, Syrii i Sudanu Południowego. Samo spotkanie będzie okazją do wspólnej modlitwy o pokój i okazania bliskości cierpiącym narodom i Kościołom.

Według szacunków, już w poniedziałek 28 lipca, do Rzymu przyjedzie ok. pół miliona pielgrzymów. Zostaną przyjęci m.in. w 370 parafiach, 400 szkołach, w domach zakonnych, ośrodkach sportowych i innych strukturach. W odróżnieniu od Światowych Dni Młodzieży jedynie ok. 500 z nich zostanie przyjętych w rodzinach. Aż 25 tys. młodych ludzi zamieszka natomiast na terenie rzymskiego centrum wystawienniczego Fiera di Roma, który przekształci się w młodzieżowe miasteczko. W miejscu zakwaterowania otrzymają śniadanie, natomiast w ciągu dnia będą mogli udać się do jednego z ponad 3,5 tys. punktów, gdzie otrzymają posiłki, zgodnie z wybranym przy zgłoszeniu pakietem świadczeń.

Między Lizboną a Seulem

Abp Fisichella podkreślił, że choć Jubileusz Młodzieży to nie Światowe Dni Młodzieży, to stanowi on ważny pomost pomiędzy spotkaniami w Lizbonie i najbliższym w Seulu w 2027 r. Znakiem tej ciągłości, o której mówił też papież Franciszek, będzie m.in. obecność 1,5 tys. Koreańczyków, którzy przyjadą, by zaprosić rówieśników na najbliższe ŚDM.

„Dialogi z Miastem”, jubileuszowy odpust, Tor Vergata

Od wtorku, 29 lipca rozpoczną się „Dialogi z Miastem”, cykl spotkań, które odbędą się w ponad 70 miejscach na terenie miasta. Zostały one przygotowane we współpracy z episkopatami, ruchami i wspólnotami, aby młodzi ludzie mogli w tym czasie poznać duchowość, bogactwo i wyzwania Kościoła w różnych częściach świata.

Z kolei piątek będzie Dniem Pokutnym – od godz. 10.30 na terenie Circo Massimo, gdzie rozstawiono namioty, na młodych ludzi będzie czekało 200 kapłanów, zmieniających się co kilka godzin, aby ich wyspowiadać. Jak przypomniał abp Fisichella, to moment szczególnie ważny, bowiem w centrum Roku Świętego jest doświadczenie łaski Bożej i możliwość uzyskania jubileuszowego odpustu.

Na Tor Vergata, w miejscu centralnych obchodów ŚDM w roku 2000, zrewitalizowanym na potrzeby nadchodzącego spotkania, młodzi ludzie będą zbierać się w sobotę od godz. 9.00. Od wczesnych godzin popołudniowych rozpocznie się tam animacja, zaś od godz. 17.30 rozpocznie się spektakl muzyczny z udziałem wielu muzyków i zespołów, znanych m.in. ze Światowych Dni Młodzieży. To m.in. Matt Maher, włoskie trio Il Volo, czy muzycy z Katolickiej Wspólnoty Shalom.

Modlitwa i dialog z Ojcem Świętym

Pierwszym spotkaniem Leona XIV z młodzieżą będzie sobotnie czuwanie, które rozpocznie się na Tor Vergata o godz. 20.30. Troje młodych ludzi z Włoch, Stanów Zjednoczonych i Meksyku, zwróci się do Ojca Świętego ze świadectwem i pytaniami, w odpowiedzi na które Papież skieruje do zebranych swoje przesłanie. Pytania, jak zapowiedział abp Fisichella, będą dotyczyły ważnych dla młodego pokolenia tematów: przyjaźni, przyszłości i nadziei.

Po zakończeniu czuwania, młodzi ludzie spędzą noc w sektorach, gdzie nazajutrz o godz. 9.00 rozpocznie się Msza św. pod przewodnictwem Leona XIV.

Największe przedsięwzięcie technologiczne Włoch

Oprócz znacznych inwestycji logistycznych, dotyczących bezpieczeństwa, transportu i przyjęcia pielgrzymów, centralne wydarzenia Jubileuszu Młodzieży to także największe przedsięwzięcie technologiczne w historii włoskich wydarzeń. Do jego obsługi posłuży m.in. 179 wież z telebimami i nagłośnieniem, 2,4 tys. m.kw. ekranów, 15 km kabli elektrycznych i 20 km instalacji światłowodowej. Mówił o tym o burmistrz Rzymu Roberto Gualtieri. Do dyspozycji pielgrzymów będzie też m.in. miejska aplikacja Julia, oparta na sztucznej inteligencji i działająca w 80 językach.

Jeśli zaś chodzi o logistykę i bezpieczeństwo, do dyspozycji pielgrzymów będzie m.in. 2660 punktów poboru wody i 5 mln butelek z wodą, 10 punktów medycznych o wysokim standardzie, 43 karetki pogotowia. Młodym osobom towarzyszyć będzie blisko 20 tys. wolontariuszy oraz pracowników obsługi i funkcjonariuszy rozmaitych służb. Znacznie zwiększone są też zasoby i częstotliwość funkcjonowania transportu publicznego w całym regionie Lazio. Cały zespół prac porządkowych i inwestycyjnych został pomyślany tak, aby nie był jednorazowy, ale wspierał ochronę środowiska.

Brak sygnałów dotyczących zagrożeń

Prefekt Rzymu Lamberto Giannini zaznaczył, że do tej pory nie było żadnych sygnałów dotyczących zagrożeń bezpieczeństwa podczas Jubileuszu Młodzieży, niemniej jednak z uwagi na jego charakter i zasięg, zastosowane zostały nadzwyczajne środki ostrożności. Oprócz obecności tysięcy funkcjonariuszy, także z Polski, Hiszpanii i Francji, to m.in. zakaz używania dronów nad Tor Vergata, a także kontrola bezpieczeństwa uczestników. Zaangażowanych jest też ok. 70 ambasad i placówek konsularnych na terenie Włoch.

Wyjaśniono również, że choć jest za wcześnie na podawanie wiarygodnych prognoz pogody, można już opierać się na tendencjach meteorologicznych wskazujących, że temperatura w niedzielę, 2 sierpnia na Tor Vergata może sięgać ok. 32-34 stopni.

Uczestnicy Jubileuszu Młodzieży dołączą do 17 mln pielgrzymów, którzy już odwiedzili Rzym w Roku Świętym.

Dorota Abdelmoula-Viet, Vatican News PL


 

POLECANE
IPN odnalazł szczątki Groźnego i Błachuta tylko u nas
IPN odnalazł szczątki "Groźnego" i "Błachuta"

Jan Jankowski i Stanisław Klaper - żołnierze Wyklęci/Niezłomni odnalezieni przez IPN w zbiorowych, bezimiennych dołach na cmentarzu Rakowickim w Krakowie, a następnie po badaniach genetycznych rozpoznani - zostali teraz ujawnieni jako ofiary komunistycznego terroru. Ich rodziny otrzymały noty identyfikacyjne.

Szymon Hołownia: namawiano mnie do zamachu stanu, ujawnię nazwiska pilne
Szymon Hołownia: namawiano mnie do zamachu stanu, ujawnię nazwiska

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia przekazał w piątek, że wielokrotnie sugerowano mu, aby opóźnił zaprzysiężenie Karola Nawrockiego na Prezydenta RP i dokonał w ten sposób „zamachu stanu”. Pytany, kto składał mu te propozycje, mówił o ludziach, którym „nie podobał się wynik wyborów prezydenckich”

Tȟašúŋke Witkó: Amerykańskie akrobacje dyplomatyczne tylko u nas
Tȟašúŋke Witkó: Amerykańskie akrobacje dyplomatyczne

14 lipca 2025 roku, w poniedziałek wieczorem, Donald John Trump, 47. prezydent Stanów Zjednoczonych dał Rosji 50 dni na to, aby ta zakończyła operację zbrojną na Ukrainie i jednocześnie zapowiedział, że w przypadku odrzucenia jego ultimatum nałoży na Moskwę surowe sankcje gospodarcze. Dodał też, że Kijów otrzyma odpłatnie amerykański sprzęt wojskowy, za który należność będą musiały uiścić europejskie kraje Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Niemiecki policjant patroluje gdańskie ulice. Jest nagranie z ostatniej chwili
Niemiecki policjant patroluje gdańskie ulice. Jest nagranie

W ostatnich dniach na ulicach Gdańska pojawił się funkcjonariusz w kamizelce z napisem „Polizei”, co wzbudziło spore poruszenie wśród mieszkańców. Obecność niemieckiego policjanta zaskoczyła m.in. Tomasza Rakowskiego, przewodniczącego klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska.

Wojewoda Mazowiecki zakazał Marszu Powstania Warszawskiego 1 sierpnia Wiadomości
Wojewoda Mazowiecki zakazał Marszu Powstania Warszawskiego 1 sierpnia

Robert Bąkiewicz poinformował w mediach społecznościowych, że Wojewoda Mazowiecki nie wyraził zgody na organizację Marszu Powstania Warszawskiego w formie cyklicznego zgromadzenia. Decyzja została wydana - jak twierdzi organizator - w ostatnim możliwym terminie, mimo że wniosek został złożony już w październiku 2024 roku.

Łukaszenka znów straszy wojną. „Szykujemy się, na wszelki wypadek” z ostatniej chwili
Łukaszenka znów straszy wojną. „Szykujemy się, na wszelki wypadek”

Alaksandr Łukaszenka po raz kolejny mówi o przygotowaniach do wojny. Tym razem słowa padły podczas jego wizyty w jednym z gospodarstw rolnych w obwodzie mińskim.

Wyprosiła transseksualistę z damskiej toalety. Teraz grozi jej więzienie tylko u nas
Wyprosiła transseksualistę z damskiej toalety. Teraz grozi jej więzienie

Czy mężczyzna ma prawo wchodzić do żeńskiej toalety? W niektórych krajach... tak! Co więcej: to ci, którzy upomną takiego mężczyznę, muszą liczyć się z karą i utratą pracy.

Nie zyje aktor znany z hitów lat 60. i 70. z ostatniej chwili
Nie zyje aktor znany z hitów lat 60. i 70.

W wieku 88 lat zmarł Kenneth Washington - aktor znany z wielu popularnych seriali lat 60. i 70., m.in. „Star Trek”, „Dragnet 1967” i „Hogan’s Heroes”. O jego śmierci poinformował serwis Variety. Zmarł 18 lipca we śnie, w swoim domu. Przyczyna zgonu nie została ujawniona.

Popularna atrakcja wraca. Nie tylko turyści będą zachwyceni Wiadomości
Popularna atrakcja wraca. Nie tylko turyści będą zachwyceni

Na podróżnych korzystających z lotniska w Rzeszowie czeka świetna wiadomość - po przerwie znów można korzystać z tarasu widokowego, z którego doskonale widać startujące i lądujące samoloty.

Prezydent odznaczył Jacka Majchrowskiego Orderem Odrodzenia Polski z ostatniej chwili
Prezydent odznaczył Jacka Majchrowskiego Orderem Odrodzenia Polski

Były prezydent Krakowa Jacek Majchrowski został uhonorowany Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Andrzeja Dudę.

REKLAMA

Za kilka dni Jubileusz Młodych w Rzymie. Podano szczegóły obchodów

W Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej zaprezentowano szczegóły zbliżającego się Jubileuszu Młodzieży, najbardziej oczekiwanego wydarzenia trwającego Roku Świętego. Weźmie w nim udział ok. miliona osób ze 146 państw świata.
Młodzież na placu św. Piotra Za kilka dni Jubileusz Młodych w Rzymie. Podano szczegóły obchodów
Młodzież na placu św. Piotra / pixabay.com/ alberto68a

Co musisz wiedzieć?

  • W Jubileuszu wezmą udział młodzi pielgrzymi ze 146 państw świata. Większość z nich, bo aż 68 proc. przyjedzie z państw europejskich;
  • Według szacunków, już w poniedziałek 28 lipca, do Rzymu przyjedzie ok. pół miliona pielgrzymów. Zostaną przyjęci m.in. w 370 parafiach, 400 szkołach, w domach zakonnych, ośrodkach sportowych i innych strukturach;
  • Od wtorku, 29 lipca rozpoczną się „Dialogi z Miastem”, cykl spotkań, które odbędą się w ponad 70 miejscach na terenie miasta. Piątek będzie Dniem Pokutnym – na młodych ludzi będzie czekało 200 kapłanów, aby ich wyspowiadać;
  • Pierwszym spotkaniem Leona XIV z młodzieżą będzie sobotnie czuwanie na Tor Vergata. W niedzielę o godz. 9.00 rozpocznie się Msza św. pod przewodnictwem Papieża;
  • Centralne obchody Jubileuszu Młodzieży to największe przedsięwzięcie technologiczne w historii włoskich wydarzeń.

Młodzi ze wszystkich stron świata

Jak poinformował proprefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji abp Rino Fisichella, w Jubileuszu wezmą udział młodzi pielgrzymi ze 146 państw świata. Większość z nich, bo aż 68 proc. przyjedzie z państw europejskich, w tym ok. 80 tys. z Włoch. Wśród uczestników będą też przestawiciele młodzieży z krajów, w których trwają konflikty zbrojne, m.in. z Ukrainy, Ziemi Świętej, Iraku, Syrii i Sudanu Południowego. Samo spotkanie będzie okazją do wspólnej modlitwy o pokój i okazania bliskości cierpiącym narodom i Kościołom.

Według szacunków, już w poniedziałek 28 lipca, do Rzymu przyjedzie ok. pół miliona pielgrzymów. Zostaną przyjęci m.in. w 370 parafiach, 400 szkołach, w domach zakonnych, ośrodkach sportowych i innych strukturach. W odróżnieniu od Światowych Dni Młodzieży jedynie ok. 500 z nich zostanie przyjętych w rodzinach. Aż 25 tys. młodych ludzi zamieszka natomiast na terenie rzymskiego centrum wystawienniczego Fiera di Roma, który przekształci się w młodzieżowe miasteczko. W miejscu zakwaterowania otrzymają śniadanie, natomiast w ciągu dnia będą mogli udać się do jednego z ponad 3,5 tys. punktów, gdzie otrzymają posiłki, zgodnie z wybranym przy zgłoszeniu pakietem świadczeń.

Między Lizboną a Seulem

Abp Fisichella podkreślił, że choć Jubileusz Młodzieży to nie Światowe Dni Młodzieży, to stanowi on ważny pomost pomiędzy spotkaniami w Lizbonie i najbliższym w Seulu w 2027 r. Znakiem tej ciągłości, o której mówił też papież Franciszek, będzie m.in. obecność 1,5 tys. Koreańczyków, którzy przyjadą, by zaprosić rówieśników na najbliższe ŚDM.

„Dialogi z Miastem”, jubileuszowy odpust, Tor Vergata

Od wtorku, 29 lipca rozpoczną się „Dialogi z Miastem”, cykl spotkań, które odbędą się w ponad 70 miejscach na terenie miasta. Zostały one przygotowane we współpracy z episkopatami, ruchami i wspólnotami, aby młodzi ludzie mogli w tym czasie poznać duchowość, bogactwo i wyzwania Kościoła w różnych częściach świata.

Z kolei piątek będzie Dniem Pokutnym – od godz. 10.30 na terenie Circo Massimo, gdzie rozstawiono namioty, na młodych ludzi będzie czekało 200 kapłanów, zmieniających się co kilka godzin, aby ich wyspowiadać. Jak przypomniał abp Fisichella, to moment szczególnie ważny, bowiem w centrum Roku Świętego jest doświadczenie łaski Bożej i możliwość uzyskania jubileuszowego odpustu.

Na Tor Vergata, w miejscu centralnych obchodów ŚDM w roku 2000, zrewitalizowanym na potrzeby nadchodzącego spotkania, młodzi ludzie będą zbierać się w sobotę od godz. 9.00. Od wczesnych godzin popołudniowych rozpocznie się tam animacja, zaś od godz. 17.30 rozpocznie się spektakl muzyczny z udziałem wielu muzyków i zespołów, znanych m.in. ze Światowych Dni Młodzieży. To m.in. Matt Maher, włoskie trio Il Volo, czy muzycy z Katolickiej Wspólnoty Shalom.

Modlitwa i dialog z Ojcem Świętym

Pierwszym spotkaniem Leona XIV z młodzieżą będzie sobotnie czuwanie, które rozpocznie się na Tor Vergata o godz. 20.30. Troje młodych ludzi z Włoch, Stanów Zjednoczonych i Meksyku, zwróci się do Ojca Świętego ze świadectwem i pytaniami, w odpowiedzi na które Papież skieruje do zebranych swoje przesłanie. Pytania, jak zapowiedział abp Fisichella, będą dotyczyły ważnych dla młodego pokolenia tematów: przyjaźni, przyszłości i nadziei.

Po zakończeniu czuwania, młodzi ludzie spędzą noc w sektorach, gdzie nazajutrz o godz. 9.00 rozpocznie się Msza św. pod przewodnictwem Leona XIV.

Największe przedsięwzięcie technologiczne Włoch

Oprócz znacznych inwestycji logistycznych, dotyczących bezpieczeństwa, transportu i przyjęcia pielgrzymów, centralne wydarzenia Jubileuszu Młodzieży to także największe przedsięwzięcie technologiczne w historii włoskich wydarzeń. Do jego obsługi posłuży m.in. 179 wież z telebimami i nagłośnieniem, 2,4 tys. m.kw. ekranów, 15 km kabli elektrycznych i 20 km instalacji światłowodowej. Mówił o tym o burmistrz Rzymu Roberto Gualtieri. Do dyspozycji pielgrzymów będzie też m.in. miejska aplikacja Julia, oparta na sztucznej inteligencji i działająca w 80 językach.

Jeśli zaś chodzi o logistykę i bezpieczeństwo, do dyspozycji pielgrzymów będzie m.in. 2660 punktów poboru wody i 5 mln butelek z wodą, 10 punktów medycznych o wysokim standardzie, 43 karetki pogotowia. Młodym osobom towarzyszyć będzie blisko 20 tys. wolontariuszy oraz pracowników obsługi i funkcjonariuszy rozmaitych służb. Znacznie zwiększone są też zasoby i częstotliwość funkcjonowania transportu publicznego w całym regionie Lazio. Cały zespół prac porządkowych i inwestycyjnych został pomyślany tak, aby nie był jednorazowy, ale wspierał ochronę środowiska.

Brak sygnałów dotyczących zagrożeń

Prefekt Rzymu Lamberto Giannini zaznaczył, że do tej pory nie było żadnych sygnałów dotyczących zagrożeń bezpieczeństwa podczas Jubileuszu Młodzieży, niemniej jednak z uwagi na jego charakter i zasięg, zastosowane zostały nadzwyczajne środki ostrożności. Oprócz obecności tysięcy funkcjonariuszy, także z Polski, Hiszpanii i Francji, to m.in. zakaz używania dronów nad Tor Vergata, a także kontrola bezpieczeństwa uczestników. Zaangażowanych jest też ok. 70 ambasad i placówek konsularnych na terenie Włoch.

Wyjaśniono również, że choć jest za wcześnie na podawanie wiarygodnych prognoz pogody, można już opierać się na tendencjach meteorologicznych wskazujących, że temperatura w niedzielę, 2 sierpnia na Tor Vergata może sięgać ok. 32-34 stopni.

Uczestnicy Jubileuszu Młodzieży dołączą do 17 mln pielgrzymów, którzy już odwiedzili Rzym w Roku Świętym.

Dorota Abdelmoula-Viet, Vatican News PL



 

Polecane
Emerytury
Stażowe