Papież: daj przestrzeń ciszy, słuchaniu Ojca, który mówi i ‘widzi w ukryciu’

Leon XIV odwiedził dziś Albano Laziale, sąsiadujące z Castel Gandolfo niewielkie miasto, położone nad tym samym, co papieska rezydencja jeziorem. W miejscowej katedrze odprawił Eucharystię. W kazaniu mówił o potrzebie mądrego połączenia w naszym życiu pracy i modlitwy.
Papież w czasie Mszy św. w Albano Laziale Papież: daj przestrzeń ciszy, słuchaniu Ojca, który mówi i ‘widzi w ukryciu’
Papież w czasie Mszy św. w Albano Laziale / EPA/FABIO FRUSTACI Dostawca: PAP/EPA

Co musisz wiedzieć?

  • Przebywający na urlopie w Castel Gandolfo Leon XIV przewodniczył niedzielnej Eucharystii w niedalekim Albano Laziale;
  • W kazaniu do dzisiejszych czytań mszalnych Papież zwrócił szczególną uwagę na postaci Abrahama oraz sióstr Marty i Marii z Betanii;
  • Papież akcentował dwa zagadnienia: gościnność oraz relację słuchania i służby;
  • Leon XIV przypomniał także, że wakacje są czasem, gdy możemy zwrócić szczególną uwagę na rozmowę z Bogiem oraz troskę wobec bliźniego.

Papież oparł homilię na pierwszym czytaniu, które opowiada o odwiedzinach, jakie Bóg złożył Abrahamowi w postaci trzech tajemniczych osób, oraz na Ewangelii o wizycie Jezusa w domu Marty i Marii.

Bóg wybiera drogę gościnności

Leon XIV wskazał na gesty konkretnej gościnności, jaką Abraham okazuje gościom, rozpoznając w nich obecność Boga.

- Bóg wybiera drogę gościnności, aby spotkać Sarę i Abrahama i przekazać im wiadomość o darze płodności, którego tak bardzo pragnęli i na który już nie mieli nadziei. Po wielu chwilach łaski, w których już ich nawiedził, ponownie puka do ich drzwi, prosząc o przyjęcie i zaufanie. A dwoje starszych małżonków odpowiada pozytywnie, nie wiedząc jeszcze, co się wydarzy. W tajemniczych gościach rozpoznają Jego błogosławieństwo, Jego samą obecność.

Słuchanie i służba

Dzisiejsza Ewangelia przedstawia natomiast dwie odmienne, ale nie przeciwstawne postawy względem przychodzącego Jezusa. Uosabiają je dwie siostry. Marta odpowiada na jego wizytę służbą, a Maria słuchaniem.

Najpierw czas na słuchanie Boga

Papież zauważył, że te dwie postawy powinny też wyrażać się naszej relacji z Panem Bogiem. - Owszem, ważne jest, byśmy przeżywali naszą wiarę w konkretnym działaniu i wierności obowiązkom, stosownie do stanu i powołania każdego z nas, ale równie fundamentalne jest, abyśmy czynili to rozpoczynając od medytacji Słowa Bożego i wsłuchiwania się w to, co Duch Święty podpowiada naszemu sercu, poświęcając na to chwilę ciszy i modlitwy – czas, w którym uciszymy hałasy i rozproszenia, skupimy się przed Panem i odnajdziemy wewnętrzną jedność. To właśnie jest wymiar życia chrześcijańskiego, który szczególnie dziś musimy na nowo odkryć – zarówno jako wartość osobistą i wspólnotową, jak i jako prorocki znak dla naszych czasów: dać przestrzeń ciszy, słuchaniu Ojca, który mówi i ‘widzi w ukryciu’ (Mt 6, 6)”.

Lato to czas modlitwę i bycie dla siebie nawzajem

Leon XIV podkreślił, że okres letni jest dobrą okazją, by z jednej strony poświęcić więcej czasu na modlitwę, a z drugiej strony troszczyć się o siebie nawzajem, dzielić się wiarą i życiem z innymi. Papież przyznał, że nie jest to łatwe. Zarówno służba, jak i słuchanie wymagają trudu, zaangażowania i wyrzeczeń. - Ale tylko w ten sposób – przez te wysiłki – buduje się w życiu coś dobrego – mówił Ojciec Święty. – Tylko w ten sposób powstają i wzrastają między ludźmi autentyczne i silne relacje, i tylko tak – oddolnie, w codzienności – rozwija się, rozszerza i staje się namacalnie obecne królestwo Boże.

U św. Augustyna Maria uosabia życie wieczne

Leon XIV odwołał się również do nauczania swojego duchowego mistrza, św. Augustyna. Cytując jedno z jego kazań o Marcie i Marii zauważył, że „’w tych dwóch kobietach symbolizowane są dwa życia: teraźniejsze i przyszłe; jedno przeżywane w trudzie, drugie w odpoczynku; jedno pełne zmartwień, drugie szczęśliwe; jedno przemijające, drugie wieczne’ (Sermo 104, 4). Myśląc o pracy Marty, powiedział: „Kto jest zwolniony z tej posługi opieki nad innymi? Kto może odpocząć od tych obowiązków? Starajmy się wykonywać je nienagannie i z miłością (…). Trud przeminie, a odpoczynek nadejdzie, ale do odpoczynku dojdziemy tylko poprzez trud. Statek przepłynie i dotrze do ojczyzny, ale do ojczyzny nie dotrzemy inaczej niż statkiem’  (tamże, 6-7)”.

Od Jezusa uczmy się równowagi

Podsumowując Papież powiedział, że postacie Abrahama, Marty i Marii przypominają nam iż słuchanie i służba to dwie uzupełniające się postawy, dzięki którym otwieramy się na obecność Pana Boga.

- Ich przykład – dodał – zachęca nas, byśmy na co dzień łączyli kontemplację i działanie, odpoczynek i trud, milczenie i aktywność – z mądrością i równowagą – mając zawsze za miarę sądu miłość Jezusa, za światło Jego słowo, a za źródło siły Jego łaskę, która wspiera nas ponad nasze własne możliwości.

Krzysztof Bronk - Watykan


 

POLECANE
Noworodek znaleziony w Oknie Życia w Kielcach Wiadomości
Noworodek znaleziony w Oknie Życia w Kielcach

W oknie życia przy placu Najświętszej Maryi Panny w Kielcach pozostawiono noworodka. Dziecko w poniedziałek rano odebrały siostry nazaretanki i wezwały pogotowie. Chłopiec został przewieziony do szpitala w stanie ciężkim, był m.in. wychłodzony.

Burza w Pałacu Buckingham: Słowa, których Windsorowie woleliby nie słyszeć Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham: Słowa, których Windsorowie woleliby nie słyszeć

Choć książka księcia Harry’ego Spare miała swoją premierę już w styczniu 2023 roku, emocje, które wywołała, wciąż nie opadły. Publikacja natychmiast stała się bestsellerem - w ciągu pierwszej doby sprzedano ponad 1,4 mln egzemplarzy w USA, Kanadzie i Wielkiej Brytanii.

Godzina policyjna po serii strzelanin we Francji z ostatniej chwili
Godzina policyjna po serii strzelanin we Francji

W mieście Nimes w południowo-zachodniej Francji wchodzi w poniedziałek w życie zakaz przebywania nocą na ulicy dla nastolatków w wieku poniżej 16 lat. Postanowienie jest tymczasowe i obowiązuje w kilku dzielnicach. Zostało wprowadzone po serii przestępstw związanych z handlem narkotykami.

Możliwa rezygnacja Tuska?  Politolog: Mówią o tym ludzie z koalicji. Oczywiście ci odważniejsi z ostatniej chwili
Możliwa rezygnacja Tuska? Politolog: "Mówią o tym ludzie z koalicji. Oczywiście ci odważniejsi"

To sprawa do poważnego rozważenia - tak politolog, socjolog dr Mateusz Zaremba ocenił pomysł zmiany na stanowisku premiera. Jak wskazał w Studiu PAP, uzasadnieniem dla rezygnacji Donalda Tuska z pełnionej funkcji byłyby m.in. sondaże zaufania, które nie sprzyjają obecnemu rządowi.

Didier Reynders pouczał Polaków ws. praworządności, teraz ma potężne kłopoty. Szok w Belgii Wiadomości
Didier Reynders pouczał Polaków ws. praworządności, teraz ma potężne kłopoty. Szok w Belgii

Belgijska opozycyjna partia Partia Socjalistyczna (PS) domaga się powołania komisji śledczej w związku z nowymi rewelacjami w śledztwie ws. zarzutów o pranie pieniędzy przez byłego komisarza europejskiego, Didiera Reyndersa. Był on również ministrem finansów i wicepremierem w belgijskim rządzie. 

Zawinił Tusk, ale Onet uderzył w prezydenta Dudę. Kancelaria Prezydenta demaskuje manipulację Wiadomości
Zawinił Tusk, ale Onet uderzył w prezydenta Dudę. Kancelaria Prezydenta demaskuje manipulację

Kancelaria Prezydenta opublikowała dokument, z którego wynika, że Onet dopuścił się manipulacji. Sprawa dotyczy mianowań na stanowisko asesorskie, które - jak wynika z artykułu Onetu - opóźnia kancelaria prezydenta Andrzeja Dudy. Tymczasem - jak się okazuje - prawda wygląda zupełnie inaczej.

Wjechał wprost pod nadjeżdżający pociąg. Pilny komunikat PKP z ostatniej chwili
"Wjechał wprost pod nadjeżdżający pociąg". Pilny komunikat PKP

PKP wydało komunikat z informacją o opóźnieniach w kursowaniu pociągów, do jakich doszło w wyniku kolizji auta i pociągu Skawiną a Radziszowem.

Polemika z listem pasterskim kard. Rysia ws. imigrantów: mamy do czynienia z ograniczaniem wolności słowa gorące
Polemika z listem pasterskim kard. Rysia ws. imigrantów: mamy do czynienia z ograniczaniem wolności słowa

Słowa kardynała Grzegorza Rysia zawarte w jego ostatnim liście pasterskim są alarmujące i nie możemy ich lekceważyć.

Czy Schnepf zostanie dodany do listy sprawców zbrodni? Instytut Pileckiego odpowiada z ostatniej chwili
Czy Schnepf zostanie dodany do listy sprawców zbrodni? Instytut Pileckiego odpowiada

Dyrektor Instytut Pileckiego odpowiadał na pytania dziennikarzy, dotyczące sprawy braku na liście osób biorących udział w obławie augustowskiej - Maksymiliana Schnepfa, ojca dyplomaty Ryszarda Schnepfa, który jest mężem dziennikarki TVP, Doroty Wysockiej-Schnepf. Odpowiedź dyrektora placówki była zaskakująca: - Będziemy dyskutować, będziemy przeglądać materiały, ale wydaje mi się, że dopiero wtedy, jak będziemy mieli komplet materiałów, to będziemy mogli coś powiedzieć - stwierdził.

Ekspert: systemowa bezkarność sędziów na konkretnym przykładzie tylko u nas
Ekspert: systemowa bezkarność sędziów na konkretnym przykładzie

W 1982 roku młody człowiek został tymczasowo aresztowany za próbę symbolicznego protestu przeciwko władzy PRL. Sędzia, który wydał decyzję o jego izolacji, nie tylko nie poniósł żadnych konsekwencji lecz po latach trafił do Sądu Najwyższego. Dziś, mimo prób pociągnięcia go do odpowiedzialności, nadal pozostaje bezkarny.

REKLAMA

Papież: daj przestrzeń ciszy, słuchaniu Ojca, który mówi i ‘widzi w ukryciu’

Leon XIV odwiedził dziś Albano Laziale, sąsiadujące z Castel Gandolfo niewielkie miasto, położone nad tym samym, co papieska rezydencja jeziorem. W miejscowej katedrze odprawił Eucharystię. W kazaniu mówił o potrzebie mądrego połączenia w naszym życiu pracy i modlitwy.
Papież w czasie Mszy św. w Albano Laziale Papież: daj przestrzeń ciszy, słuchaniu Ojca, który mówi i ‘widzi w ukryciu’
Papież w czasie Mszy św. w Albano Laziale / EPA/FABIO FRUSTACI Dostawca: PAP/EPA

Co musisz wiedzieć?

  • Przebywający na urlopie w Castel Gandolfo Leon XIV przewodniczył niedzielnej Eucharystii w niedalekim Albano Laziale;
  • W kazaniu do dzisiejszych czytań mszalnych Papież zwrócił szczególną uwagę na postaci Abrahama oraz sióstr Marty i Marii z Betanii;
  • Papież akcentował dwa zagadnienia: gościnność oraz relację słuchania i służby;
  • Leon XIV przypomniał także, że wakacje są czasem, gdy możemy zwrócić szczególną uwagę na rozmowę z Bogiem oraz troskę wobec bliźniego.

Papież oparł homilię na pierwszym czytaniu, które opowiada o odwiedzinach, jakie Bóg złożył Abrahamowi w postaci trzech tajemniczych osób, oraz na Ewangelii o wizycie Jezusa w domu Marty i Marii.

Bóg wybiera drogę gościnności

Leon XIV wskazał na gesty konkretnej gościnności, jaką Abraham okazuje gościom, rozpoznając w nich obecność Boga.

- Bóg wybiera drogę gościnności, aby spotkać Sarę i Abrahama i przekazać im wiadomość o darze płodności, którego tak bardzo pragnęli i na który już nie mieli nadziei. Po wielu chwilach łaski, w których już ich nawiedził, ponownie puka do ich drzwi, prosząc o przyjęcie i zaufanie. A dwoje starszych małżonków odpowiada pozytywnie, nie wiedząc jeszcze, co się wydarzy. W tajemniczych gościach rozpoznają Jego błogosławieństwo, Jego samą obecność.

Słuchanie i służba

Dzisiejsza Ewangelia przedstawia natomiast dwie odmienne, ale nie przeciwstawne postawy względem przychodzącego Jezusa. Uosabiają je dwie siostry. Marta odpowiada na jego wizytę służbą, a Maria słuchaniem.

Najpierw czas na słuchanie Boga

Papież zauważył, że te dwie postawy powinny też wyrażać się naszej relacji z Panem Bogiem. - Owszem, ważne jest, byśmy przeżywali naszą wiarę w konkretnym działaniu i wierności obowiązkom, stosownie do stanu i powołania każdego z nas, ale równie fundamentalne jest, abyśmy czynili to rozpoczynając od medytacji Słowa Bożego i wsłuchiwania się w to, co Duch Święty podpowiada naszemu sercu, poświęcając na to chwilę ciszy i modlitwy – czas, w którym uciszymy hałasy i rozproszenia, skupimy się przed Panem i odnajdziemy wewnętrzną jedność. To właśnie jest wymiar życia chrześcijańskiego, który szczególnie dziś musimy na nowo odkryć – zarówno jako wartość osobistą i wspólnotową, jak i jako prorocki znak dla naszych czasów: dać przestrzeń ciszy, słuchaniu Ojca, który mówi i ‘widzi w ukryciu’ (Mt 6, 6)”.

Lato to czas modlitwę i bycie dla siebie nawzajem

Leon XIV podkreślił, że okres letni jest dobrą okazją, by z jednej strony poświęcić więcej czasu na modlitwę, a z drugiej strony troszczyć się o siebie nawzajem, dzielić się wiarą i życiem z innymi. Papież przyznał, że nie jest to łatwe. Zarówno służba, jak i słuchanie wymagają trudu, zaangażowania i wyrzeczeń. - Ale tylko w ten sposób – przez te wysiłki – buduje się w życiu coś dobrego – mówił Ojciec Święty. – Tylko w ten sposób powstają i wzrastają między ludźmi autentyczne i silne relacje, i tylko tak – oddolnie, w codzienności – rozwija się, rozszerza i staje się namacalnie obecne królestwo Boże.

U św. Augustyna Maria uosabia życie wieczne

Leon XIV odwołał się również do nauczania swojego duchowego mistrza, św. Augustyna. Cytując jedno z jego kazań o Marcie i Marii zauważył, że „’w tych dwóch kobietach symbolizowane są dwa życia: teraźniejsze i przyszłe; jedno przeżywane w trudzie, drugie w odpoczynku; jedno pełne zmartwień, drugie szczęśliwe; jedno przemijające, drugie wieczne’ (Sermo 104, 4). Myśląc o pracy Marty, powiedział: „Kto jest zwolniony z tej posługi opieki nad innymi? Kto może odpocząć od tych obowiązków? Starajmy się wykonywać je nienagannie i z miłością (…). Trud przeminie, a odpoczynek nadejdzie, ale do odpoczynku dojdziemy tylko poprzez trud. Statek przepłynie i dotrze do ojczyzny, ale do ojczyzny nie dotrzemy inaczej niż statkiem’  (tamże, 6-7)”.

Od Jezusa uczmy się równowagi

Podsumowując Papież powiedział, że postacie Abrahama, Marty i Marii przypominają nam iż słuchanie i służba to dwie uzupełniające się postawy, dzięki którym otwieramy się na obecność Pana Boga.

- Ich przykład – dodał – zachęca nas, byśmy na co dzień łączyli kontemplację i działanie, odpoczynek i trud, milczenie i aktywność – z mądrością i równowagą – mając zawsze za miarę sądu miłość Jezusa, za światło Jego słowo, a za źródło siły Jego łaskę, która wspiera nas ponad nasze własne możliwości.

Krzysztof Bronk - Watykan



 

Polecane
Emerytury
Stażowe