Amerykańscy nowożeńcy proszą papieża o beatyfikację abp. Fultona Sheena

Świeżo poślubieni małżonkowie katoliccy z Illinois podczas niedawnego spotkania w Watykanie z pierwszym papieżem urodzonym w tym amerykańskim stanie opowiedzieli mu spontanicznie o swoim zachwycie innym pochodzącym stamtąd słynnym katoliku – abp. Fultonie Sheenie. Przy okazji poprosili Leona XIV o pomoc w posunięciu naprzód sprawy beatyfikacji tego hierarchy.
abp Fulton Sheen Amerykańscy nowożeńcy proszą papieża o beatyfikację abp. Fultona Sheena
abp Fulton Sheen / wikimedia commons/public_domain/ Fred Palumbo, World Telegram staff photographer - Library of Congress. New York World-Telegram & Sun Collection.

Co musisz wiedzieć?

  • Młode amerykańskie małżeństwo z Illinois, w czasie podróży poślubnej we Włoszech, spotkali s^ę z papieżem Leonem XIV;
  • W czasie rozmowy z papieżem małżonkowie przedstawili swoje świadectwo duchowych spotkań z abp. Sheenem i poprosili o wznowienie procesu beatyfikacyjnego amerykańskiego hierarchy;
  • Abp Fulton Sheen, rozpoznawalny dla większości Amerykanów, pionier medialnej ewangelizacji miał być beatyfikowany pod koniec 2019 roku, jednak prosem został wstrzymany na naczes nieokreślony z powodu wypowiedzi księdza, z której wynikać ma to, że abp Sheen miał ukryć przypadek wykorzystania kobiety przez duchownego. Narrację tę poddaje w wątpliwość fundacja imienia arcybiskupa.

Spotkanie z Leonem

Kristen i Austin Savage pobrali się 7 czerwca br. w katedrze Niepokalanego Poczęcia w Springfield w stanie Illinois, a następnie udali się w podróż poślubną do Włoch. Na kilka miesięcy przed ślubem – zanim jeszcze kard. Robert Prevost został wybrany na papieża – zdobyli wejściówki na błogosławieństwo nowożeńców, które odbywa się podczas cotygodniowej audiencji środowej i umożliwia im spotkać się z papieżem i otrzymać jego błogosławieństwo.

W rozmowie z Andrew Hansenem w podcaście diecezji Springfield „Dive Deep”, Savage’owie opowiedzieli, że przybyli do Watykanu wraz z grupą kilkudziesięciu innych par, nie spodziewając się, że rzeczywiście będą mogli porozmawiać z Ojcem Świętym. Jednakże ku ich zaskoczeniu, on sam zatrzymywał się przy każdej parze, by porozmawiać, co dało im wyjątkową szansę na krótką rozmowę, i to w ojczystym języku całej trójki – po angielsku.

- Gdy zatrzymał się przy nas, pomyśleliśmy: «Ojej, co mamy powiedzieć?» – wspominał Austin ze śmiechem. Ostatecznie para postanowiła opowiedzieć o swojej duchowej więzi ze Sługą Bożym abp. Sheenem, który pochodził z El Paso w Illinois i był pionierem katolickiej ewangelizacji w mediach masowych w XX wieku.

Beatyfikacja abp. Sheena?

Savage’owie poznali się podczas wydarzenia katolickiego poświęconego właśnie temu kandydatowi na ołtarze w katedrze Niepokalanego Poczęcia Maryi w Peorii, w której Sheen został wyświęcony na kapłana i gdzie obecnie spoczywają jego szczątki.

Kristen powiedziała, że miała wrażenie, iż tego dnia w Watykanie sługa Boży wstawiał się za nimi i zachęcał ich do tego, by osobiście poprosili papieża o dalsze kroki w sprawie jego beatyfikacji. Opisała Leona XIV jako bardzo przyjaznego, ciepłego i rozmownego, mimo uciążliwego rzymskiego upału.

- Czcigodny Fulton Sheen odegrał ważną rolę w naszym związku. Podczas przygotowań do ślubu zawsze prosiliśmy go o wstawiennictwo. Zawsze był dla nas kimś bliskim, dlatego, gdy zobaczyłam Ojca Świętego, powiedziałam mu: «Naprawdę chcielibyśmy zobaczyć jego kanonizację» – powiedziała młoda żona.

Arcybiskup Sheen

Peter (Fulton) John Sheen urodził się 8 maja 1895 w El Paso w stanie Illinois jako najstarszy z czterech synów w średniozamożnej, bardzo pobożnej rodzinie rolniczej. Przyszły biskup ukończył studia w St. Paul oraz na uniwersytetach w Waszyngtonie i Lovanium, na którym jako pierwszy Amerykanin uzyskał w 1923 Nagrodę im. Kard. J. Merciera za najlepszą rozprawę filozoficzną. Święcenia kapłańskie przyjął 20 września 1919, po czym pracował duszpastersko w swej rodzimej diecezji Peorii i jako wykładowca w Waszyngtonie.

Szybko zasłynął jako znakomity kaznodzieja, rekolekcjonista, nauczyciel i wychowawca. W latach 1930-50 wygłaszał wieczorne pogadanki religijne w radiu, a w latach 1952-57 w telewizji. W szczytowym okresie słuchało go i oglądało ponad 30 mln Amerykanów. Pod wpływem jego nauk nawróciło się wiele sławnych osobistości, w tym działacze komunistyczni, agnostycy, aktorzy, np. producent samochodów Henry Ford II czy skrzypek i kompozytor Fritz Kreisler.

W 1948 na ks. Sheena zwrócił uwagę ówczesny arcybiskup Nowego Jorku kard. Francis Spellman. Na jego wniosek Pius XII mianował 28 maja 1951 (sakra – 11 czerwca) 56-letniego kapłana biskupem pomocniczym archidiecezji. Wkrótce potem rozpoczął on cykl cotygodniowych programów telewizyjnych pt. „Life is Worth Living”, cieszących się ogromną popularnością. Biskup mówił na żywo na różne tematy. Cykl ten trwał w latach 1951-57 i 1961-68.

21 października 1966 Paweł VI przeniósł go na stolicę biskupią Rochester, którą kierował prawie 3 lata – do 6 października 1969. Gdy hierarcha na własną prośbę ustąpił z tego urzędu, papież obdarzył go godnością arcybiskupa. Mimo przejścia na emeryturę Sheen był nadal bardzo aktywny, pozostał znakomitym mówcą, którego nauki i kazania przyciągały tłumy. Zachowało się wiele nagrań z jego wystąpień. Napisał 66 książek, z których co najmniej 9 ukazało się też po polsku, i wiele artykułów. Tempa życia nie zwolnił nawet wtedy, gdy okazało się, że jest chory na serce. Podczas swej wizyty w Nowym Jorku w październiku 1979 odwiedził go św. Jan Paweł II, nazywając go „wiernym synem Kościoła”. Arcybiskup zmarł 9 grudnia tegoż roku w swej nowojorskiej kaplicy przed Najświętszym Sakramentem.

Jego zwłoki złożono w krypcie pod głównym ołtarzem katedry św. Patryka w Nowym Jorku, skąd w 2019, na prośbę jego bratanicy Joan Sheen Cunningham, przewieziono je do nowego grobowca w katedrze w Peorii.

Dotychczasowa droga na ołtarze

W 2002 rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny. 28 czerwca 2012 roku Benedykt XVI zatwierdził dekret o heroiczności cnót arcybiskupa, a 5 lipca 2019 Franciszek podpisał dekret uznający cud za wstawiennictwem sługi Bożego. 18 listopada tegoż roku „z wielką radością i wdzięcznością” biskup Peorii Daniel Jenky zapowiedział, iż 21 grudnia 2019 w miejscowej katedrze odbędzie się beatyfikacja abp. Fultona Sheena na zakończenie obchodów setnej rocznicy jego święceń kapłańskich. Tymczasem 3 grudnia tenże biskup ogłosił ze smutkiem, że obrzęd ten został odwołany na czas nieokreślony. Powodem tej decyzji było oświadczenie byłego księdza Roberta Hoatsona z 2007, w którym zapewnił on, że niedoszły błogosławiony ukrył przypadek wykorzystania kobiety przez duchownego.

3 sierpnia 2023 w wywiadzie dla Catholic News Agency ks. Jason Grey, przewodniczący Fundacji Fultona Sheena, wyraził pogląd, iż „jeszcze żaden proces beatyfikacyjny nie został przeprowadzony tak skrupulatnie jak w przypadku abp. Fultona Sheena, i to z punktu widzenia prawa zarówno kanonicznego, jak i cywilnego”. Zaznaczył, że „we wszystkich tych dochodzeniach nie znaleziono niczego, co mogłoby zatrzymać ten proces”, a działania te „potwierdziły heroiczność cnót Sługi Bożego”.

kg, o. jj


 

POLECANE
Imigranci odesłani z Niemiec do Polski. Szokujące dane z ostatniej chwili
Imigranci odesłani z Niemiec do Polski. Szokujące dane

W Nadodrzańskim Oddziale Straży Granicznej w 2024 r. 70 proc. imigrantów przekazanych przez Niemców w procedurze readmisji nie miało dokumentu tożsamości – alarmuje w środę europoseł Konfederacji Anna Bryłka.

ZUS wydał pilny komunikat z ostatniej chwili
ZUS wydał pilny komunikat

300 zł na wyprawkę 2025/2026 już trafia na konta. Sprawdź terminy oraz to, jak złożyć wniosek online o świadczenie 300+ z programu Dobry Start.

Czerwone flagi nad Bałtykiem. Kolejne plaże z zakazem kąpieli Wiadomości
Czerwone flagi nad Bałtykiem. Kolejne plaże z zakazem kąpieli

Na kilkunastu nadmorskich kąpieliskach w województwie zachodniopomorskim obowiązuje zakaz wchodzenia do wody. Powodem są niebezpieczne warunki – wysokie fale i silne prądy wsteczne. W środę czerwone flagi pojawiły się m.in. na plażach w Dziwnowie, Pobierowie, Mielnie i Dąbkach. Tymczasem na Kaszubach zamknięto trzy kąpieliska z powodu zakwitu sinic.

KO chce odwołania wicemarszałka z PSL z ostatniej chwili
KO chce odwołania wicemarszałka z PSL

Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska (KO) uważa, że Michał Kamiński (PSL) nie powinien dalej pełnić funkcji wicemarszałka Senatu. Wskazywała m.in. na nieusprawiedliwione nieobecności Kamińskiego podczas posiedzenia izby. Dodała, że wierzy, iż PSL „stanie na wysokości zadania”.

Warszawa szykuje się na oblężenie. Kultowy zespół zagra w weekend na Narodowym Wiadomości
Warszawa szykuje się na oblężenie. Kultowy zespół zagra w weekend na Narodowym

W piątek i sobotę na stołecznym Stadionie Narodowym zagra Imagine Dragons, w Warszawie spodziewane są prawdziwe tłumy – na każdym z koncertów będzie się bawiło kilkadziesiąt tysięcy fanów. Obiekty noclegowe pękają w szwach.

Dzieciom zakazano zabaw na zewnątrz. Niemcy bezradni, problem już jest Polsce pilne
Dzieciom zakazano zabaw na zewnątrz. Niemcy bezradni, problem już jest Polsce

W Niemczech rośnie problem z inwazją niebezpiecznych gąsienic korowódki dębówki. Owady stanowią zagrożenie dla ludzi – wywołują reakcje skórne i oddechowe. W Aalen (Badenia-Wirtembergia) ich pojawienie się zmusiło przedszkole do zamknięcia okien i zakazu wychodzenia na zewnątrz dla dzieci.

Lewicowy publicysta chce masowego napływu migrantów do Polski. Nie mogę się doczekać tej grupy wyborców Wiadomości
Lewicowy publicysta chce masowego napływu migrantów do Polski. "Nie mogę się doczekać tej grupy wyborców"

– Nie mogę się doczekać aż przypłynie tu grupa wyborców – tak o fali imigrantów mówi Sławomir Sierakowski, członek zarządu lewicowego stowarzyszenia Krytyka Polityczna. Popularny publicysta nie ukrywał, że masowa migracja będzie sprzyjać lewicy. – To jest najbezpieczniejszy projekt gospodarczo-społeczny – zachwycał się Sierakowski. Tymczasem według sondażu SW Research dla rp.pl ponad 70 proc. Polaków chciałoby wziąć udział w referendum poświęconym tematowi nielegalnej imigracji.

Polska fabryka celem rosyjskiego ataku na Ukrainie. Są ciężko ranni pilne
Polska fabryka celem rosyjskiego ataku na Ukrainie. Są ciężko ranni

Szef MSZ Radosław Sikorski poinformował, że w nocy rosyjskie drony uderzyły w fabrykę Grupy Barlinek w Winnicy. Jak przekazał, dyrektor zakładu twierdzi, że atak był celowy i prowadzony z trzech stron. W wyniku ostrzału ciężko poparzone zostały dwie osoby, a rannych jest więcej. Na miejscu działają służby ukraińskie oraz polski konsulat.

Prezydenckie ułaskawienia. Kto był rekordzistą? Wiadomości
Prezydenckie ułaskawienia. Kto był rekordzistą?

Prezydent Andrzej Duda ułaskawił działacza środowisk narodowych Roberta Bąkiewicza 11 lipca 2025 r. ws. naruszenia nietykalności aktywistki Katarzyny Augustynek. Decyzja spotkała się z krytyką ze strony ugrupowań rządzącej koalicji, a Donald Tusk nazwał ją „skandalem”. Jak wygląda statystyka ułaskawień w podziale na poszczególne prezydentury w III RP i kto był najbardziej powściągliwy w ich udzielaniu, a kto liderem?

Wiadomości
"Niech żyje Król" - Gniezno świętuje 1000‑lecie koronacji

Tysiąc lat po koronacji pierwszych polskich władców Gniezno przemienia się w tętniącą życiem średniowieczną osadę – przez weekend 18–20 lipca pod katedrą odbywa się Festiwal Kultury Słowiańskiej „Koronacja Królewska”, a w sierpniu przygotowywane jest widowisko historyczne. Wydarzenia edukują i zachęcają do refleksji nad początkami narodowej państwowości.

REKLAMA

Amerykańscy nowożeńcy proszą papieża o beatyfikację abp. Fultona Sheena

Świeżo poślubieni małżonkowie katoliccy z Illinois podczas niedawnego spotkania w Watykanie z pierwszym papieżem urodzonym w tym amerykańskim stanie opowiedzieli mu spontanicznie o swoim zachwycie innym pochodzącym stamtąd słynnym katoliku – abp. Fultonie Sheenie. Przy okazji poprosili Leona XIV o pomoc w posunięciu naprzód sprawy beatyfikacji tego hierarchy.
abp Fulton Sheen Amerykańscy nowożeńcy proszą papieża o beatyfikację abp. Fultona Sheena
abp Fulton Sheen / wikimedia commons/public_domain/ Fred Palumbo, World Telegram staff photographer - Library of Congress. New York World-Telegram & Sun Collection.

Co musisz wiedzieć?

  • Młode amerykańskie małżeństwo z Illinois, w czasie podróży poślubnej we Włoszech, spotkali s^ę z papieżem Leonem XIV;
  • W czasie rozmowy z papieżem małżonkowie przedstawili swoje świadectwo duchowych spotkań z abp. Sheenem i poprosili o wznowienie procesu beatyfikacyjnego amerykańskiego hierarchy;
  • Abp Fulton Sheen, rozpoznawalny dla większości Amerykanów, pionier medialnej ewangelizacji miał być beatyfikowany pod koniec 2019 roku, jednak prosem został wstrzymany na naczes nieokreślony z powodu wypowiedzi księdza, z której wynikać ma to, że abp Sheen miał ukryć przypadek wykorzystania kobiety przez duchownego. Narrację tę poddaje w wątpliwość fundacja imienia arcybiskupa.

Spotkanie z Leonem

Kristen i Austin Savage pobrali się 7 czerwca br. w katedrze Niepokalanego Poczęcia w Springfield w stanie Illinois, a następnie udali się w podróż poślubną do Włoch. Na kilka miesięcy przed ślubem – zanim jeszcze kard. Robert Prevost został wybrany na papieża – zdobyli wejściówki na błogosławieństwo nowożeńców, które odbywa się podczas cotygodniowej audiencji środowej i umożliwia im spotkać się z papieżem i otrzymać jego błogosławieństwo.

W rozmowie z Andrew Hansenem w podcaście diecezji Springfield „Dive Deep”, Savage’owie opowiedzieli, że przybyli do Watykanu wraz z grupą kilkudziesięciu innych par, nie spodziewając się, że rzeczywiście będą mogli porozmawiać z Ojcem Świętym. Jednakże ku ich zaskoczeniu, on sam zatrzymywał się przy każdej parze, by porozmawiać, co dało im wyjątkową szansę na krótką rozmowę, i to w ojczystym języku całej trójki – po angielsku.

- Gdy zatrzymał się przy nas, pomyśleliśmy: «Ojej, co mamy powiedzieć?» – wspominał Austin ze śmiechem. Ostatecznie para postanowiła opowiedzieć o swojej duchowej więzi ze Sługą Bożym abp. Sheenem, który pochodził z El Paso w Illinois i był pionierem katolickiej ewangelizacji w mediach masowych w XX wieku.

Beatyfikacja abp. Sheena?

Savage’owie poznali się podczas wydarzenia katolickiego poświęconego właśnie temu kandydatowi na ołtarze w katedrze Niepokalanego Poczęcia Maryi w Peorii, w której Sheen został wyświęcony na kapłana i gdzie obecnie spoczywają jego szczątki.

Kristen powiedziała, że miała wrażenie, iż tego dnia w Watykanie sługa Boży wstawiał się za nimi i zachęcał ich do tego, by osobiście poprosili papieża o dalsze kroki w sprawie jego beatyfikacji. Opisała Leona XIV jako bardzo przyjaznego, ciepłego i rozmownego, mimo uciążliwego rzymskiego upału.

- Czcigodny Fulton Sheen odegrał ważną rolę w naszym związku. Podczas przygotowań do ślubu zawsze prosiliśmy go o wstawiennictwo. Zawsze był dla nas kimś bliskim, dlatego, gdy zobaczyłam Ojca Świętego, powiedziałam mu: «Naprawdę chcielibyśmy zobaczyć jego kanonizację» – powiedziała młoda żona.

Arcybiskup Sheen

Peter (Fulton) John Sheen urodził się 8 maja 1895 w El Paso w stanie Illinois jako najstarszy z czterech synów w średniozamożnej, bardzo pobożnej rodzinie rolniczej. Przyszły biskup ukończył studia w St. Paul oraz na uniwersytetach w Waszyngtonie i Lovanium, na którym jako pierwszy Amerykanin uzyskał w 1923 Nagrodę im. Kard. J. Merciera za najlepszą rozprawę filozoficzną. Święcenia kapłańskie przyjął 20 września 1919, po czym pracował duszpastersko w swej rodzimej diecezji Peorii i jako wykładowca w Waszyngtonie.

Szybko zasłynął jako znakomity kaznodzieja, rekolekcjonista, nauczyciel i wychowawca. W latach 1930-50 wygłaszał wieczorne pogadanki religijne w radiu, a w latach 1952-57 w telewizji. W szczytowym okresie słuchało go i oglądało ponad 30 mln Amerykanów. Pod wpływem jego nauk nawróciło się wiele sławnych osobistości, w tym działacze komunistyczni, agnostycy, aktorzy, np. producent samochodów Henry Ford II czy skrzypek i kompozytor Fritz Kreisler.

W 1948 na ks. Sheena zwrócił uwagę ówczesny arcybiskup Nowego Jorku kard. Francis Spellman. Na jego wniosek Pius XII mianował 28 maja 1951 (sakra – 11 czerwca) 56-letniego kapłana biskupem pomocniczym archidiecezji. Wkrótce potem rozpoczął on cykl cotygodniowych programów telewizyjnych pt. „Life is Worth Living”, cieszących się ogromną popularnością. Biskup mówił na żywo na różne tematy. Cykl ten trwał w latach 1951-57 i 1961-68.

21 października 1966 Paweł VI przeniósł go na stolicę biskupią Rochester, którą kierował prawie 3 lata – do 6 października 1969. Gdy hierarcha na własną prośbę ustąpił z tego urzędu, papież obdarzył go godnością arcybiskupa. Mimo przejścia na emeryturę Sheen był nadal bardzo aktywny, pozostał znakomitym mówcą, którego nauki i kazania przyciągały tłumy. Zachowało się wiele nagrań z jego wystąpień. Napisał 66 książek, z których co najmniej 9 ukazało się też po polsku, i wiele artykułów. Tempa życia nie zwolnił nawet wtedy, gdy okazało się, że jest chory na serce. Podczas swej wizyty w Nowym Jorku w październiku 1979 odwiedził go św. Jan Paweł II, nazywając go „wiernym synem Kościoła”. Arcybiskup zmarł 9 grudnia tegoż roku w swej nowojorskiej kaplicy przed Najświętszym Sakramentem.

Jego zwłoki złożono w krypcie pod głównym ołtarzem katedry św. Patryka w Nowym Jorku, skąd w 2019, na prośbę jego bratanicy Joan Sheen Cunningham, przewieziono je do nowego grobowca w katedrze w Peorii.

Dotychczasowa droga na ołtarze

W 2002 rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny. 28 czerwca 2012 roku Benedykt XVI zatwierdził dekret o heroiczności cnót arcybiskupa, a 5 lipca 2019 Franciszek podpisał dekret uznający cud za wstawiennictwem sługi Bożego. 18 listopada tegoż roku „z wielką radością i wdzięcznością” biskup Peorii Daniel Jenky zapowiedział, iż 21 grudnia 2019 w miejscowej katedrze odbędzie się beatyfikacja abp. Fultona Sheena na zakończenie obchodów setnej rocznicy jego święceń kapłańskich. Tymczasem 3 grudnia tenże biskup ogłosił ze smutkiem, że obrzęd ten został odwołany na czas nieokreślony. Powodem tej decyzji było oświadczenie byłego księdza Roberta Hoatsona z 2007, w którym zapewnił on, że niedoszły błogosławiony ukrył przypadek wykorzystania kobiety przez duchownego.

3 sierpnia 2023 w wywiadzie dla Catholic News Agency ks. Jason Grey, przewodniczący Fundacji Fultona Sheena, wyraził pogląd, iż „jeszcze żaden proces beatyfikacyjny nie został przeprowadzony tak skrupulatnie jak w przypadku abp. Fultona Sheena, i to z punktu widzenia prawa zarówno kanonicznego, jak i cywilnego”. Zaznaczył, że „we wszystkich tych dochodzeniach nie znaleziono niczego, co mogłoby zatrzymać ten proces”, a działania te „potwierdziły heroiczność cnót Sługi Bożego”.

kg, o. jj



 

Polecane
Emerytury
Stażowe