Leon XIV: Nie można wykorzystywać głodu jako broni

Kościół wspiera wszystkie inicjatywy mające na celu położenie kresu skandalowi, jakim jest głód na świecie – napisał Leon XIV w przesłaniu do uczestników 44. sesji Konferencji Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), która odbywa się w Rzymie w dniach od 28 czerwca do 4 lipca.
Leon XIV Leon XIV: Nie można wykorzystywać głodu jako broni
Leon XIV / EPA/ANGELO CARCONI Dostawca: PAP/EPA

Na początku Papież podziękował za możliwość zwrócenia się po raz pierwszy do Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), która w tym roku obchodzi osiemdziesiątą rocznicę swojego powstania. Wyraził wdzięczność za codzienną pracę organizacji na rzecz poszukiwania właściwych odpowiedzi na problem niepewności żywnościowej i niedożywienia, które nadal stanowią jedno z największych wyzwań naszych czasów.

Smutna i haniebna tragedia głodu

„Wiele osób cierpi okrutnie i pragnie, by ich liczne potrzeby zostały zaspokojone. Wiemy dobrze, że nie są one w stanie same ich rozwiązać. Ciągła tragedia powszechnego głodu i niedożywienia, która nadal dotyka wiele krajów, jest tym bardziej smutna i haniebna, gdy uświadomimy sobie, że chociaż ziemia jest w stanie wyprodukować wystarczającą ilość żywności dla wszystkich ludzi, i pomimo międzynarodowych zobowiązań w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego, to niestety tak wielu ubogich na świecie nadal nie ma co jeść”, napisał Ojciec Święty. Przypomniał także, że mimo istotnych postępów globalne bezpieczeństwo żywnościowe nadal się pogarsza.

Głód jako broń wojenna

Papież podkreślił, że obecnie obserwujemy niegodziwe wykorzystywanie głodu jako broni wojennej. Zabijanie ludności poprzez głód jest niegodziwe i świat musi przyjąć jasne granice, aby karać te nadużycia i ścigać ich sprawców. „Dziś, gdy większość konfliktów nie jest toczona przez regularne armie, lecz przez uzbrojone grupy cywilne dysponujące skromnymi zasobami, coraz częściej stosuje się takie metody, jak podpalanie ziem, kradzież bydła czy blokowanie pomocy humanitarnej – wszystko po to, by podporządkować sobie całe, bezbronne społeczności”, napisał Leon XIV. Podkreślił, że w tego typu konfliktach pierwszymi celami militarnymi stają się sieci wodociągowe i drogi komunikacyjne. Rolnicy nie mogą sprzedawać swoich produktów, a inflacja gwałtownie wzrasta. Coraz więcej ludzi pada ofiarą głodu i umiera, a sytuację pogarsza fakt, że elity polityczne pozostają bezkarne.

Przejście od słów do czynów

Ojciec Święty przypomniał, że prędzej czy później będziemy musieli zdać sprawę przyszłym pokoleniom z tragedii, której obecnie jesteśmy świadkami. Jeśli nie podejmiemy teraz rozsądnych działań, odziedziczą one po nas niesprawiedliwość i nierówności. „Odkładanie rozwiązania tej bolesnej sytuacji nie pomoże; wręcz przeciwnie – cierpienia i trudności potrzebujących będą się nadal kumulować, czyniąc drogę jeszcze trudniejszą i bardziej zawiłą. Dlatego też konieczne jest przejście od słów do czynów, skupiając się na skutecznych działaniach, które pozwolą tym osobom patrzeć na swoją teraźniejszość i przyszłość z ufnością i spokojem, a nie tylko z rezygnacją”, podkreślił Papież, zaznaczając, że tylko poprzez konkretne działania możemy zakończyć epokę sloganów i zwodniczych obietnic.

Ochrona klimatu

W papieskim przesłaniu pojawiało się również odniesienie do zmian klimatycznych. „Niesprawiedliwość społeczna spowodowana klęskami żywiołowymi i utratą bioróżnorodności musi zostać odwrócona, aby możliwa była sprawiedliwa transformacja ekologiczna, stawiająca w centrum środowisko i człowieka”, zaapelował Leon XIV. „Aby chronić ekosystemy i społeczności znajdujące się w niekorzystnej sytuacji, w tym ludność rdzenną, musimy zmobilizować zasoby rządów, podmiotów publicznych i prywatnych oraz organizacji krajowych i lokalnych, tak aby wdrażały strategie priorytetowo traktujące regenerację bioróżnorodności i żyzności gleby”. Bez tego, „bez zdecydowanego i skoordynowanego działania na rzecz klimatu, nie będzie możliwe zapewnienie systemów rolno-spożywczych, które będą mogły wyżywić rosnącą populację światową”. Papież zauważył, że produkcja żywności nie jest już wystarczająca, ważne jest również zapewnienie, aby systemy żywnościowe były zrównoważone oraz zapewniały zdrową i przystępną cenowo dietę dla wszystkich.

Budowanie pokoju

Leon XIV podkreślił, że obecnie jesteśmy świadkami ogromnej polaryzacji stosunków międzynarodowych spowodowanej kryzysami i konfliktami. „Środki finansowe i innowacyjne technologie, które powinny być przeznaczone na walkę z ubóstwem i głodem na świecie, są wykorzystywane do produkcji i handlu bronią. W ten sposób promowane są wątpliwe ideologie, a jednocześnie dochodzi do ochłodzenia stosunków międzyludzkich, co osłabia wspólnotę i zniechęca do braterstwa i przyjaźni społecznej” – zauważył. „Nigdy wcześniej nie było tak pilne, jak teraz, abyśmy stali się budowniczymi pokoju, pracując na rzecz dobra wspólnego, które sprzyja wszystkim, a nie tylko nielicznym” – podkreślił Ojciec Święty. Przypomniał także słowa papieża Franciszka o tym, jak ważne jest „przezwyciężanie różnic w celu stworzenia klimatu wzajemnej współpracy i zaufania dla zaspokojenia wspólnych potrzeb”.

Zaangażowanie Stolicy Apostolskiej

Leon XIV w swoim przesłaniu zapewnił również o gotowości w niesieniu pomocy potrzebującym. „Stolica Apostolska będzie zawsze służyć zgodzie między narodami i nieustannie współpracować na rzecz wspólnego dobra rodziny narodów, zwracając szczególną uwagę na najbardziej doświadczone osoby, które cierpią głód i pragnienie, a także na odległe regiony, które nie mogą podnieść się z upadku z powodu obojętności tych, którzy powinni uczynić niezachwianą solidarność znakiem rozpoznawczym swojego życia", zapewnił Ojciec Święty. On sam, jako Następca Piotra, staje się „rzecznikiem wszystkich tych, którzy na świecie czują się rozdarci przez ubóstwo” i prosi Boga, aby praca FAO przyniosła obfite owoce i służyła dobru osób pokrzywdzonych oraz całej ludzkości.

Monika Nowak-López, Vatican News PL


 

POLECANE
Wstrząs dla KO w następnym badaniu. Zobacz najnowszy sondaż z ostatniej chwili
Wstrząs dla KO w następnym badaniu. Zobacz najnowszy sondaż

Po przegranych wyborach prezydenckich i próbach podważenia legalności ich wyniku przez środowiska Koalicji Obywatelskiej, to właśnie KO notuje największy spadek poparcia w kolejnym sondażu. Koalicjanci – Polska 2050 i PSL – nie przekraczają progu wyborczego.

Nowy komunikat IMGW. Oto co nas czeka z ostatniej chwili
Nowy komunikat IMGW. Oto co nas czeka

W Polsce postępować będzie dalsze ocieplenie, z zachodu i południa napływać będzie zwrotnikowa masa powietrza, w ciągu dnia obejmie ona obszar całego kraju. Obowiązują komunikaty IMGW o ostrzeżeniu 1. i 2. stopnia. Sprawdź, gdzie będzie najgoręcej.

„Rzeczpospolita”: MON źle wydaje miliardy na zbrojenia? z ostatniej chwili
„Rzeczpospolita”: MON źle wydaje miliardy na zbrojenia?

Czołowi politycy prześcigają się w deklaracjach zwiększenia wydatków na armię, ale z ich realizacją problemy ma MON. W ubiegłym roku dostał od NIK ocenę negatywną, tym razem jest już lepiej - czytamy w środowym wydaniu „Rzeczpospolitej”.

Policja zakończyła obławę. Tadeusz Duda nie żyje z ostatniej chwili
Policja zakończyła obławę. Tadeusz Duda nie żyje

Policja potwierdziła odnalezienie ciała 57-letniego Tadeusza Dudy, który od piątku był poszukiwany w związku ze strzelaniną w Starej Wsi koło Limanowej. Mężczyzna zastrzelił swoją córkę i zięcia, po czym uciekł.

Tak UE z Niemcami na czele finansuje armię Putina tylko u nas
Tak UE z Niemcami na czele finansuje armię Putina

UE przedłużyła o kolejne sześć miesięcy obowiązywanie 17 pakietów sankcyjnych nałożonych do tej pory na Rosję w związku z jej agresją przeciwko Ukrainie. Za głosowały nawet Węgry i Słowacja, które blokują przyjęcie 18. pakietu. Ale to nie tylko Fico i Orban starają się, by Rosja zbyt boleśnie nie odczuła sankcji europejskich.

Szokujące informacje nt. trybu odbierania przez polskich funkcjonariuszy imigrantów z Niemiec Wiadomości
Szokujące informacje nt. trybu odbierania przez polskich funkcjonariuszy imigrantów z Niemiec

Polscy żandarmi wojskowi pomagają Straży Granicznej odbierać od niemieckich służb nielegalnych migrantów. Przekazane dane tożsamości mają często opierać się wyłącznie na słowach zatrzymanych – alarmuje informator cytowany przez Dariusza Mateckiego.

Pierwsza rozmowa Macrona i Putina od 2022 roku. Nie zabrakło oskarżeń polityka
Pierwsza rozmowa Macrona i Putina od 2022 roku. Nie zabrakło oskarżeń

Prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiał telefonicznie z przywódcą Rosji Władimirem Putinem o irańskim programie nuklearnym i Ukrainie - poinformował we wtorek Pałac Elizejski. Kreml podał, że była to pierwsza rozmowa polityków od 2022 roku. W lutym 2022 roku Rosja rozpoczęła agresję na Ukrainę.

Roman Giertych wściekły po orzeczeniu Sądu Najwyższego ws. wyborów prezydenckich z ostatniej chwili
Roman Giertych wściekły po orzeczeniu Sądu Najwyższego ws. wyborów prezydenckich

Roman Giertych nie uznaje wyroku Sądu Najwyższego. Co więcej poseł KO w swoim wpisie w mediach społecznościowych obraził sędziów SN.

To pierwszy taki przypadek w historii teleskopu Webba. NASA wydała komunikat Wiadomości
To pierwszy taki przypadek w historii teleskopu Webba. NASA wydała komunikat

NASA ogłosiła wyjątkową informację. Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) wykonał pierwsze w historii bezpośrednie zdjęcie egzoplanety. Chodzi o planetę znajdującą się poza naszym Układem Słonecznym. To ogromny krok naprzód w badaniach nad odległymi światami krążącymi wokół innych gwiazd.

Pewna wygrana Świątek na otwarcie Wimbledonu Wiadomości
Pewna wygrana Świątek na otwarcie Wimbledonu

Iga Świątek awansowała do drugiej rundy wielkoszlemowego Wimbledonu. Rozstawiona z numerem ósmym polska tenisistka wygrała we wtorek w Londynie z Rosjanką Poliną Kudiermietową 7:5, 6:1.

REKLAMA

Leon XIV: Nie można wykorzystywać głodu jako broni

Kościół wspiera wszystkie inicjatywy mające na celu położenie kresu skandalowi, jakim jest głód na świecie – napisał Leon XIV w przesłaniu do uczestników 44. sesji Konferencji Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), która odbywa się w Rzymie w dniach od 28 czerwca do 4 lipca.
Leon XIV Leon XIV: Nie można wykorzystywać głodu jako broni
Leon XIV / EPA/ANGELO CARCONI Dostawca: PAP/EPA

Na początku Papież podziękował za możliwość zwrócenia się po raz pierwszy do Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), która w tym roku obchodzi osiemdziesiątą rocznicę swojego powstania. Wyraził wdzięczność za codzienną pracę organizacji na rzecz poszukiwania właściwych odpowiedzi na problem niepewności żywnościowej i niedożywienia, które nadal stanowią jedno z największych wyzwań naszych czasów.

Smutna i haniebna tragedia głodu

„Wiele osób cierpi okrutnie i pragnie, by ich liczne potrzeby zostały zaspokojone. Wiemy dobrze, że nie są one w stanie same ich rozwiązać. Ciągła tragedia powszechnego głodu i niedożywienia, która nadal dotyka wiele krajów, jest tym bardziej smutna i haniebna, gdy uświadomimy sobie, że chociaż ziemia jest w stanie wyprodukować wystarczającą ilość żywności dla wszystkich ludzi, i pomimo międzynarodowych zobowiązań w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego, to niestety tak wielu ubogich na świecie nadal nie ma co jeść”, napisał Ojciec Święty. Przypomniał także, że mimo istotnych postępów globalne bezpieczeństwo żywnościowe nadal się pogarsza.

Głód jako broń wojenna

Papież podkreślił, że obecnie obserwujemy niegodziwe wykorzystywanie głodu jako broni wojennej. Zabijanie ludności poprzez głód jest niegodziwe i świat musi przyjąć jasne granice, aby karać te nadużycia i ścigać ich sprawców. „Dziś, gdy większość konfliktów nie jest toczona przez regularne armie, lecz przez uzbrojone grupy cywilne dysponujące skromnymi zasobami, coraz częściej stosuje się takie metody, jak podpalanie ziem, kradzież bydła czy blokowanie pomocy humanitarnej – wszystko po to, by podporządkować sobie całe, bezbronne społeczności”, napisał Leon XIV. Podkreślił, że w tego typu konfliktach pierwszymi celami militarnymi stają się sieci wodociągowe i drogi komunikacyjne. Rolnicy nie mogą sprzedawać swoich produktów, a inflacja gwałtownie wzrasta. Coraz więcej ludzi pada ofiarą głodu i umiera, a sytuację pogarsza fakt, że elity polityczne pozostają bezkarne.

Przejście od słów do czynów

Ojciec Święty przypomniał, że prędzej czy później będziemy musieli zdać sprawę przyszłym pokoleniom z tragedii, której obecnie jesteśmy świadkami. Jeśli nie podejmiemy teraz rozsądnych działań, odziedziczą one po nas niesprawiedliwość i nierówności. „Odkładanie rozwiązania tej bolesnej sytuacji nie pomoże; wręcz przeciwnie – cierpienia i trudności potrzebujących będą się nadal kumulować, czyniąc drogę jeszcze trudniejszą i bardziej zawiłą. Dlatego też konieczne jest przejście od słów do czynów, skupiając się na skutecznych działaniach, które pozwolą tym osobom patrzeć na swoją teraźniejszość i przyszłość z ufnością i spokojem, a nie tylko z rezygnacją”, podkreślił Papież, zaznaczając, że tylko poprzez konkretne działania możemy zakończyć epokę sloganów i zwodniczych obietnic.

Ochrona klimatu

W papieskim przesłaniu pojawiało się również odniesienie do zmian klimatycznych. „Niesprawiedliwość społeczna spowodowana klęskami żywiołowymi i utratą bioróżnorodności musi zostać odwrócona, aby możliwa była sprawiedliwa transformacja ekologiczna, stawiająca w centrum środowisko i człowieka”, zaapelował Leon XIV. „Aby chronić ekosystemy i społeczności znajdujące się w niekorzystnej sytuacji, w tym ludność rdzenną, musimy zmobilizować zasoby rządów, podmiotów publicznych i prywatnych oraz organizacji krajowych i lokalnych, tak aby wdrażały strategie priorytetowo traktujące regenerację bioróżnorodności i żyzności gleby”. Bez tego, „bez zdecydowanego i skoordynowanego działania na rzecz klimatu, nie będzie możliwe zapewnienie systemów rolno-spożywczych, które będą mogły wyżywić rosnącą populację światową”. Papież zauważył, że produkcja żywności nie jest już wystarczająca, ważne jest również zapewnienie, aby systemy żywnościowe były zrównoważone oraz zapewniały zdrową i przystępną cenowo dietę dla wszystkich.

Budowanie pokoju

Leon XIV podkreślił, że obecnie jesteśmy świadkami ogromnej polaryzacji stosunków międzynarodowych spowodowanej kryzysami i konfliktami. „Środki finansowe i innowacyjne technologie, które powinny być przeznaczone na walkę z ubóstwem i głodem na świecie, są wykorzystywane do produkcji i handlu bronią. W ten sposób promowane są wątpliwe ideologie, a jednocześnie dochodzi do ochłodzenia stosunków międzyludzkich, co osłabia wspólnotę i zniechęca do braterstwa i przyjaźni społecznej” – zauważył. „Nigdy wcześniej nie było tak pilne, jak teraz, abyśmy stali się budowniczymi pokoju, pracując na rzecz dobra wspólnego, które sprzyja wszystkim, a nie tylko nielicznym” – podkreślił Ojciec Święty. Przypomniał także słowa papieża Franciszka o tym, jak ważne jest „przezwyciężanie różnic w celu stworzenia klimatu wzajemnej współpracy i zaufania dla zaspokojenia wspólnych potrzeb”.

Zaangażowanie Stolicy Apostolskiej

Leon XIV w swoim przesłaniu zapewnił również o gotowości w niesieniu pomocy potrzebującym. „Stolica Apostolska będzie zawsze służyć zgodzie między narodami i nieustannie współpracować na rzecz wspólnego dobra rodziny narodów, zwracając szczególną uwagę na najbardziej doświadczone osoby, które cierpią głód i pragnienie, a także na odległe regiony, które nie mogą podnieść się z upadku z powodu obojętności tych, którzy powinni uczynić niezachwianą solidarność znakiem rozpoznawczym swojego życia", zapewnił Ojciec Święty. On sam, jako Następca Piotra, staje się „rzecznikiem wszystkich tych, którzy na świecie czują się rozdarci przez ubóstwo” i prosi Boga, aby praca FAO przyniosła obfite owoce i służyła dobru osób pokrzywdzonych oraz całej ludzkości.

Monika Nowak-López, Vatican News PL



 

Polecane
Emerytury
Stażowe