Troje dziennikarzy „Tygodnika Solidarność” i portalu Tysol.pl z nagrodą i wyróżnieniami SDP!

Dziennikarka portalu Tysol.pl oraz TV Republika Monika Rutke otrzymała nagrodę im. Stefana Żeromskiego za reportaż „Zakaz wstępu” opublikowany na portalu tysol.pl. Krzysztof Karnkowski oraz Marcin Krzeszowiec zostali wyróżnieni w konkursie SDP odpowiednio za opublikowane na łamach „Tygodnika Solidarność” teksty: „J. D. Vance. Z pasa rdzy na sam szczyt?” oraz „Stalowa agonia”. 
Monika Rutke i Anita Gargas Troje dziennikarzy „Tygodnika Solidarność” i portalu Tysol.pl z nagrodą i wyróżnieniami SDP!
Monika Rutke i Anita Gargas / Marcin Żegliński

Wyróżnienie otrzymał także Dariusz Brożyniak za artykuł „Tu jest Polska. Pomnik Rzeź Wołyńska w Domostawie” opublikowany na łamach portalu tysol.pl. W gali wręczenia nagród w siedzibie SDP uczestniczyli redaktor naczelny "Tygodnika Solidarność" Michał Ossowski oraz redaktor naczelny portalu Tysol.pl Cezary Krysztopa.

Dramat powodzian

Monika Rutke została nagrodzona wspólnie z Anitą Gargas, reporterką programu "Magazyn Anity Gargas" za reportaż ukazujący dramatyczną sytuację powodzian oraz zaniechania rządu w aspekcie świadczeniu pomocy poszkodowanym, jak również arogancję rządzących.

Prawie trzy miesiące po powodzi. Lądek-Zdrój zasypany już śniegiem, temperatury spadają poniżej zera. Większość mieszkańców wciąż nie wróciła do swoich domów. Nie zdążyli ich wyremontować, bo wsparcie od państwa dotarło zbyt późno. A w wielu przypadkach nie dotarło lub nie dotrze wcale

– opisywała w swoim reportażu Monika Rutke. Dziennikarka ujawniła absurdy urzędnicze, chaos i brak skoordynowanych i skutecznych działań ze strony rządu, który doprowadził do tragedii wielu rodzin poszkodowanych w powodzi. 

Krzysztof Karnkowski otrzymał wyróżnienie za przedstawienie sylwetki nowego wiceprezydenta USA, J.D. Vance’a. Opisuje w swoim tekście zarówno rodzinne środowisko Vance’a znane z jego „Elegii dla bidoków”, rysując tym samym potret tej części Stanów Zjednoczonych, z której wywodzi się Vance, a która pod wieloma względami przypomina niektóre rejony polskiego Śląska czy innych terenów poprzemysłowych. Karnkowski opisuje także nieoczywistą drogę polityczną obecnej prawej ręki Donalda Trumpa, który wcześniej znany był z ostrej krytyki 45. i 47 prezydenta USA. 

Polskie hutnictwo a unijny klimatyzm

Marcin Krzeszowiec został wyróżniony za tekst opisujący zapaść polskiego hutnictwa.

Z całego kraju napływają niepokojące informacje o likwidacji kolejnych zakładów hutniczych. Przemysł stalowy znalazł się w głębokim kryzysie, a hutnicy muszą wykazać się nomen omen stalowymi nerwami, by nie stracić nadziei na utrzymanie miejsc pracy

– pisze w swoim reportażu nasz dziennikarz. Przytaczając słowa szefa hutniczej „Solidarności” Andrzeja Karola wskazuje na kluczowe pytanie o to, czy Europa chce „zachować europejskie hutnictwo czy myśli wyłącznie o przetwórstwie wsadu dostarczanego z zewnątrz, czyli krajów mających za nic unijną politykę klimatyczną”.

Wyróżnienie SDP odebrał w imieniu Marcina Krzeszowca redaktor naczelny portalu Tysol.pl Cezary Krysztopa.

Laur SDP otrzymał za całokształt działalności na niwie medialnej twórca Radia Maryja i Telewizji Trwam, ks. dr Tadeusz Rydzyk, redemptorysta. W swoim przemówieniu wskazał on na konieczność niezłomnej obrony prawdy w życiu publicznym, ale także na głoszenie jej z miłością, "w poszanowaniu dla godności dziecka Bożego, którą posiadają niezbywalnie także nasi nieprzyjaciele."

Główną Nagrodę Wolności Słowa „za publikacje w obronie prawdy i sprawiedliwości” otrzymała Danuta Holecka z TV Republika za wywiady telewizyjne w TV z Grażyną Olszewską, mamą ks. Olszewskiego, z Urszulą Dubejko i Karoliną Kucharską po opuszczeniu aresztu oraz z posłami Mariuszem Kamińskim i Maciejem Wąsikiem po opuszczeniu aresztu.

Główna Nagroda Wolności Słowa dotyczy publikacji w obronie prawdy i sprawiedliwości, demaskujących nadużycia władzy, korupcję, naruszanie praw obywatelskich i praw człowieka. Nagroda Watergate przyznawana jest za dziennikarstwo śledcze, nagroda im. Kazimierza Dziewanowskiego za publikacje o problemach i wydarzeniach na świecie, nagroda im. Macieja Łukasiewicza za publikacje na temat współczesnej cywilizacji i kultury oraz popularyzację wiedzy, nagroda im. Janusza Kurtyki za publikacje o tematyce historycznej, nagroda im. Eugeniusza Kwiatkowskiego za dziennikarstwo ekonomiczne, a nagroda im. Stefana Żeromskiego za publikacje o tematyce społecznej. Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich przyznaje również nagrodę dla młodych dziennikarzy oraz nagrodę im. Erazma Ciołka za fotografię prasową.

Konkurs obejmował prace dziennikarskie opublikowane w 2024 r.  Wpłynęły 202 publikacje – filmy dokumentalne, reportaże radiowe i telewizyjne, artykuły i ich cykle oraz książki pisane przez dziennikarzy. Laureaci nagród w poszczególnych kategoriach otrzymają nagrody pieniężne, vouchery na weekendowe pobyty w Domu Dziennikarza w Kazimierzu Dolnym, książki ufundowane przez wydawnictwo „Biały Kruk” oraz pamiątkowe dyplomy.

Konkurs Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich to najstarszy i najbardziej prestiżowy konkurs dziennikarski w naszym kraju. Organizowany jest od 1992 r. Nagrody przyznawane są coroczne w kilku kategoriach autorom tekstów prasowych, audycji radiowych, programów telewizyjnych oraz fotografii prasowych wyróżniających się rzetelnością, wartością informacyjną i jakością realizacji materiału.  Laureaci otrzymują dyplomy honorowe oraz nagrody pieniężne fundowane przez Zarząd Główny Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i prywatnych sponsorów. W każdej kategorii przyznawane są także honorowe wyróżnienia.
 


 

POLECANE
Pożar hali z elektroodpadami w Gliwicach. Komunikat dla mieszkańców Wiadomości
Pożar hali z elektroodpadami w Gliwicach. Komunikat dla mieszkańców

Pożar hali z elektroodpadami w Gliwicach już się nie rozprzestrzenia, sytuacja jest opanowana - podała wieczorem straż pożarna. Ogień objął około 400 metrów kwadratowych, nikt nie został poszkodowany. Dogaszanie może potrwać kilka godzin.

Książę Harry na wygnaniu? Niepokojące doniesienia z Pałacu Buckingham Wiadomości
Książę Harry na wygnaniu? Niepokojące doniesienia z Pałacu Buckingham

Mimo że książę Harry i Meghan Markle oficjalnie wycofali się z obowiązków królewskich w 2021 roku, echo tej decyzji wciąż odbija się w mediach i prasie. Według królewskich komentatorów to właśnie Harry coraz wyraźniej odczuwa konsekwencje swojego wyboru.

Operacja „zastraszyć adwokatów” tylko u nas
Operacja „zastraszyć adwokatów”

W III RP rozpoczęto nowy rozdział. Tym razem nie dotyczy on reformy prawa, wzmocnienia niezależności sądów czy rozliczania afer. Nie – to rozdział znacznie bardziej złowrogi. Rozdział o tym, jak państwo Donalda Tuska zaczyna bać się tych, którzy mają odwagę bronić niesłusznie prześladowanych. Polowanie nie jest dziś na przestępców, lecz na obrońcę – mec. Krzysztofa Wąsowskiego. I nie dlatego, że złamał prawo, ale dlatego, że nie ugiął się przed władzą. Bo miał odwagę stanąć po stronie tych, którzy w demokratycznym państwie nie powinni być nigdy prześladowani.

Sukces Świątek na Wimbledonie. Polka po raz pierwszy w półfinale Wiadomości
Sukces Świątek na Wimbledonie. Polka po raz pierwszy w półfinale

Rozstawiona z numerem ósmym Iga Świątek wygrała z Rosjanką Ludmiłą Samsonową (nr 19.) 6:2, 7:5 w ćwierćfinale Wimbledonu. Polska tenisistka po raz pierwszy awansowała do półfinału tej imprezy. Dotychczas jej najlepszym wynikiem w Londynie był ćwierćfinał w 2023 roku.

Niemcy: Zatrzymano 27-latka podejrzanego o planowanie zamachu Wiadomości
Niemcy: Zatrzymano 27-latka podejrzanego o planowanie zamachu

Wczesnym rankiem 9 lipca 2025 roku funkcjonariusze policji w Essen (Nadrenia Północna-Westfalia) zatrzymali młodego mężczyznę podejrzanego o przygotowywanie ataku terrorystycznego.

„Po 26 latach żegnam się z TVN”. Znany prezenter odchodzi Wiadomości
„Po 26 latach żegnam się z TVN”. Znany prezenter odchodzi

Po 26 latach związku ze stacją TVN Hubert Urbański zakończył swoją współpracę z nadawcą, który był domem kultowego teleturnieju „Milionerzy”. Informację o rozstaniu prezenter przekazał 30 czerwca w mediach społecznościowych. „Po 26 latach żegnam się z TVN – ze stacją, w której przeżyłem swoje najlepsze chwile zawodowe” – napisał na Instagramie.

Oficjalny profil Platformy Obywatelskiej kłamie na temat obywatelskich obrońców granic gorące
Oficjalny profil Platformy Obywatelskiej kłamie na temat obywatelskich obrońców granic

Oficjalny profil Platformy Obywatelskiej na platformie X opublikował spot uderzający w obywatelskich obrońców granic. – Tak wyglądają obrońcy granic, których PiS wysyła na polskie granice – mówi lektor w spocie. Tyle tylko, że użyte w spocie ujęcia pochodzą z reklamy walk na gołe pięści Gromda.

W Sejmie pierwsze spotkanie Zespołu Parlamentarnego Ruchu Obrony Granic Wiadomości
W Sejmie pierwsze spotkanie Zespołu Parlamentarnego Ruchu Obrony Granic

W Sali Kolumnowej Sejmu RP odbyło się pierwsze posiedzenie Zespołu Parlamentarnego Ruchu Obrony Granic. Spotkanie miało charakter inaugurujący działalność parlamentarnego zaplecza tego społecznego ruchu. W wydarzeniu uczestniczyli politycy, aktywiści oraz ochotnicy, którzy wcześniej działali przy granicy.

Relacja z granicy. Niemcy pokazują środkowy palec i puszczają drony na polską stronę  tylko u nas
Relacja z granicy. "Niemcy pokazują środkowy palec i puszczają drony na polską stronę"

Patrolujemy miejsca poza punktami na oficjalnych przejściach granicznych. Obserwują nas patrole niemieckie, czy jeszcze stoimy, czy nie. Czasem pokazują nam środkowy palec. Naruszają też polską przestrzeń, bo wypuszczają drony, które poruszają się już po naszej stronie – taką codzienność na granicy w Zachodniopomorskiem opisuje w rozmowie z portalem tysol.pl Mieczysław Nekanda-Trepka, jeden z uczestników patroli obywatelskich. 

Nowy komunikat Straży Granicznej. Szykują się zmiany przy granicy z Białorusią z ostatniej chwili
Nowy komunikat Straży Granicznej. Szykują się zmiany przy granicy z Białorusią

Ponad 290 mln zł będzie kosztowała modernizacja i utwardzenie drogi technicznej biegnącej wzdłuż polsko-białoruskiej granicy w Podlaskiem - poinformowała w środę Straż Graniczna. Prace mają potrwać do połowy grudnia; powstanie tam droga na większości odcinków asfaltowa.

REKLAMA

Troje dziennikarzy „Tygodnika Solidarność” i portalu Tysol.pl z nagrodą i wyróżnieniami SDP!

Dziennikarka portalu Tysol.pl oraz TV Republika Monika Rutke otrzymała nagrodę im. Stefana Żeromskiego za reportaż „Zakaz wstępu” opublikowany na portalu tysol.pl. Krzysztof Karnkowski oraz Marcin Krzeszowiec zostali wyróżnieni w konkursie SDP odpowiednio za opublikowane na łamach „Tygodnika Solidarność” teksty: „J. D. Vance. Z pasa rdzy na sam szczyt?” oraz „Stalowa agonia”. 
Monika Rutke i Anita Gargas Troje dziennikarzy „Tygodnika Solidarność” i portalu Tysol.pl z nagrodą i wyróżnieniami SDP!
Monika Rutke i Anita Gargas / Marcin Żegliński

Wyróżnienie otrzymał także Dariusz Brożyniak za artykuł „Tu jest Polska. Pomnik Rzeź Wołyńska w Domostawie” opublikowany na łamach portalu tysol.pl. W gali wręczenia nagród w siedzibie SDP uczestniczyli redaktor naczelny "Tygodnika Solidarność" Michał Ossowski oraz redaktor naczelny portalu Tysol.pl Cezary Krysztopa.

Dramat powodzian

Monika Rutke została nagrodzona wspólnie z Anitą Gargas, reporterką programu "Magazyn Anity Gargas" za reportaż ukazujący dramatyczną sytuację powodzian oraz zaniechania rządu w aspekcie świadczeniu pomocy poszkodowanym, jak również arogancję rządzących.

Prawie trzy miesiące po powodzi. Lądek-Zdrój zasypany już śniegiem, temperatury spadają poniżej zera. Większość mieszkańców wciąż nie wróciła do swoich domów. Nie zdążyli ich wyremontować, bo wsparcie od państwa dotarło zbyt późno. A w wielu przypadkach nie dotarło lub nie dotrze wcale

– opisywała w swoim reportażu Monika Rutke. Dziennikarka ujawniła absurdy urzędnicze, chaos i brak skoordynowanych i skutecznych działań ze strony rządu, który doprowadził do tragedii wielu rodzin poszkodowanych w powodzi. 

Krzysztof Karnkowski otrzymał wyróżnienie za przedstawienie sylwetki nowego wiceprezydenta USA, J.D. Vance’a. Opisuje w swoim tekście zarówno rodzinne środowisko Vance’a znane z jego „Elegii dla bidoków”, rysując tym samym potret tej części Stanów Zjednoczonych, z której wywodzi się Vance, a która pod wieloma względami przypomina niektóre rejony polskiego Śląska czy innych terenów poprzemysłowych. Karnkowski opisuje także nieoczywistą drogę polityczną obecnej prawej ręki Donalda Trumpa, który wcześniej znany był z ostrej krytyki 45. i 47 prezydenta USA. 

Polskie hutnictwo a unijny klimatyzm

Marcin Krzeszowiec został wyróżniony za tekst opisujący zapaść polskiego hutnictwa.

Z całego kraju napływają niepokojące informacje o likwidacji kolejnych zakładów hutniczych. Przemysł stalowy znalazł się w głębokim kryzysie, a hutnicy muszą wykazać się nomen omen stalowymi nerwami, by nie stracić nadziei na utrzymanie miejsc pracy

– pisze w swoim reportażu nasz dziennikarz. Przytaczając słowa szefa hutniczej „Solidarności” Andrzeja Karola wskazuje na kluczowe pytanie o to, czy Europa chce „zachować europejskie hutnictwo czy myśli wyłącznie o przetwórstwie wsadu dostarczanego z zewnątrz, czyli krajów mających za nic unijną politykę klimatyczną”.

Wyróżnienie SDP odebrał w imieniu Marcina Krzeszowca redaktor naczelny portalu Tysol.pl Cezary Krysztopa.

Laur SDP otrzymał za całokształt działalności na niwie medialnej twórca Radia Maryja i Telewizji Trwam, ks. dr Tadeusz Rydzyk, redemptorysta. W swoim przemówieniu wskazał on na konieczność niezłomnej obrony prawdy w życiu publicznym, ale także na głoszenie jej z miłością, "w poszanowaniu dla godności dziecka Bożego, którą posiadają niezbywalnie także nasi nieprzyjaciele."

Główną Nagrodę Wolności Słowa „za publikacje w obronie prawdy i sprawiedliwości” otrzymała Danuta Holecka z TV Republika za wywiady telewizyjne w TV z Grażyną Olszewską, mamą ks. Olszewskiego, z Urszulą Dubejko i Karoliną Kucharską po opuszczeniu aresztu oraz z posłami Mariuszem Kamińskim i Maciejem Wąsikiem po opuszczeniu aresztu.

Główna Nagroda Wolności Słowa dotyczy publikacji w obronie prawdy i sprawiedliwości, demaskujących nadużycia władzy, korupcję, naruszanie praw obywatelskich i praw człowieka. Nagroda Watergate przyznawana jest za dziennikarstwo śledcze, nagroda im. Kazimierza Dziewanowskiego za publikacje o problemach i wydarzeniach na świecie, nagroda im. Macieja Łukasiewicza za publikacje na temat współczesnej cywilizacji i kultury oraz popularyzację wiedzy, nagroda im. Janusza Kurtyki za publikacje o tematyce historycznej, nagroda im. Eugeniusza Kwiatkowskiego za dziennikarstwo ekonomiczne, a nagroda im. Stefana Żeromskiego za publikacje o tematyce społecznej. Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich przyznaje również nagrodę dla młodych dziennikarzy oraz nagrodę im. Erazma Ciołka za fotografię prasową.

Konkurs obejmował prace dziennikarskie opublikowane w 2024 r.  Wpłynęły 202 publikacje – filmy dokumentalne, reportaże radiowe i telewizyjne, artykuły i ich cykle oraz książki pisane przez dziennikarzy. Laureaci nagród w poszczególnych kategoriach otrzymają nagrody pieniężne, vouchery na weekendowe pobyty w Domu Dziennikarza w Kazimierzu Dolnym, książki ufundowane przez wydawnictwo „Biały Kruk” oraz pamiątkowe dyplomy.

Konkurs Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich to najstarszy i najbardziej prestiżowy konkurs dziennikarski w naszym kraju. Organizowany jest od 1992 r. Nagrody przyznawane są coroczne w kilku kategoriach autorom tekstów prasowych, audycji radiowych, programów telewizyjnych oraz fotografii prasowych wyróżniających się rzetelnością, wartością informacyjną i jakością realizacji materiału.  Laureaci otrzymują dyplomy honorowe oraz nagrody pieniężne fundowane przez Zarząd Główny Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i prywatnych sponsorów. W każdej kategorii przyznawane są także honorowe wyróżnienia.
 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe