Ingres bp. Arkadiusza Okroja do katedry toruńskiej

- W Kościele nieustającej pomocy możemy stworzyć program duszpasterski, którego istotą będzie to, że wszyscy razem nie będziemy krążyć wokół siebie, błąkać się wokół spraw nieistotnych, ale będziemy krążyć wokół Słońca, wokół Jezusa zmartwychwstałego - powiedział bp Arkadiusz Okroj. W ingresie nowego biskupa toruńskiego do katedry uczestniczyło ponad 20 biskupów, kilkuset kapłanów, osoby konsekrowane i liczni świeccy.
Bp Arkadiusz Okroj Ingres bp. Arkadiusza Okroja do katedry toruńskiej
Bp Arkadiusz Okroj / PAP/Mikołaj Kuras

Ingres do katedry w Toruniu

W uroczystości uczestniczyli m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi, kard. Ladislav Nemet z Serbii, prymas Polski abp Wojciech Polak oraz przewodniczący KEP abp Tadeusz Wojda. Obecni byli też przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, władze uczelni wyższych, a także reprezentanci Kościoła prawosławnego i ewangelicko-augsburskiego.

Dotychczasowy administrator diecezji toruńskiej bp Józef Szamocki zwracając się do nowego pasterza diecezji toruńskiej powiedział: "Stajemy przy Tobie gotowi do drogi jako pielgrzymi nadziei, ufni że razem przeżyjemy święty czas nowego ducha i nowych świateł".

Następnie kanclerz kurii toruńskiej odczytał bullę nominacyjną poprzedniego jeszcze papieża, w której Franciszek powołał bp. Arkadiusza Okroja na urząd biskupa toruńskiego. - Czcigodny Bracie, jesteś już świadom ciężaru i odpowiedzialności biskupiej, które codziennie dzielisz razem z nami w służbie głoszenia Ewangelii, a także udowodniłeś, że masz serce prawdziwego pasterza – napisał Ojciec Święty.

Po odczytaniu bulli nuncjusz apostolski przekazał nowemu biskupowi toruńskiemu pastorał – symbol władzy pasterskiej w diecezji, a przedstawiciele różnych stanów diecezji toruńskiej złożyli nowemu pasterzowi homagium, jako wyraz czci i gotowości do współpracy w dziele ewangelizacji.

W swojej homilii nowy biskup toruński podkreślił, że w obliczu nowych wyzwań w serce wkrada się niepokój zrodzony ze świadomości, że trzeba wejść w nową rzeczywistość. - Lubimy mieć życie poukładane, przewidywalne, a tu trzeba wejść w nową rzeczywistość i zmierzyć się z nowymi wyzwaniami – mówił 58-letni biskup Okroj. 

Hierarcha zaznaczył, że budzą się w nim podobne emocje jak w Piotrze, który dorósł do miłości Najwyższego Pasterza. - Ewangelia dzisiejsza mówi: nie patrz na problemy bo one same się tobie ukażą, ale patrz na miłość Jezusa, który pomoże ci budować ten Kościół. Patrz jak piękny Kościół ci powierzam, nie możesz go nie ukochać – mówił biskup.

Zaznaczył, że Kościół toruński to piękny Kościół, z którego rozlega się nie tylko głos Radia Maryja, ale, że to niezwykła polifonia: to głos środowiska uniwersyteckiego, głos intelektualistów, głos duszpasterstwa akademickiego oraz głos różnych wspólnot działających w parafiach. 

Nowy biskup toruński wskazał, że nieustannie musimy w sobie kształtować autentyczną mentalność katolika, który jest człowiekiem otwartym na prawdę. - Mentalność ta zakłada pokorę, bo pycha zamyka, ocenia, wyklucza. Potrzeba pokory, by otworzyć swoje serce i otworzyć się na źródło miłości, źródło wielkiej mocy – wskazał. Otwierając się trzeba przekraczać granice - najpierw w samym sobie: granice lenistwa, lęków, kompleksów, wątpliwości, nieśmiałości i w ten sposób otwierać się na mądrość, która może nas wyzwolić. - Kiedy otworzę się na Boga, na jego prawdę to sam stanę się głosem katolickim, który idąc głosi Ewangelię. Pragnę, by diecezja toruńska była Kościołem uczniów, którzy idąc będą świadkami Ewangelii. Chcę, by był to Kościół ciągłej formacji – dodał bp Okroj.

Duchowny wskazał na postać bł. Stefana Frelichowskiego. "Potrzebujemy jego odwagi, by odpowiedzieć na głos Boga" – powiedział bp Okroj wskazując na to, że kapłan nie może być tylko poczciwy - on ma być święty. Kapłan ma wyjść i szukać ludzi zwłaszcza zagubionych. 

- Trzeba budować w parafiach kulturę zaufania, zachęcać do rozwoju talentów. Duchowni nie powinni wyręczać świeckich, ale ich inspirować, dodawać im odwagi do podejmowania nowych inicjatyw. Tak buduje się Kościół żywy, odpowiedzialny Kościół nieustającej pomocy – wskazał biskup toruński. Jest to ważne ponieważ, jak dodał, wśród nas żyją ludzie, którzy nie doświadczyli piękna Kościoła, często poranieni i uwikłani w grzech.

Podkreślając zasługi wielkiego Torunianina Mikołaja Kopernika podkreślił, że przyczynił się on do nowego spojrzenia na świat i dokonał wielkiego przewrotu. Podobnie w Kościele potrzeba nam wielkiego przewrotu. - Nikt z nas sam nie da rady, ale w Kościele nieustającej pomocy możemy stworzyć program duszpasterski, którego istotą będzie to, że wszyscy razem nie będziemy krążyć wokół siebie, błąkać się wokół spraw nieistotnych, ale będziemy krążyć wokół Słońca, wokół Jezusa zmartwychwstałego - zakończył.

Na zakończenie Mszy św. sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera odczytał list Prezydenta RP. Następnie głos zabrał Nuncjusz Apostolski w Polsce, który życzył, by Jezus Chrystus Dobry Pasterz upodabniał bp. Arkadiusza do siebie dla dobra powierzonej mu owczarni. Słowo duchowego wsparcia skierował także abp Tadeusz Wojda, przewodniczący KEP.

Ingres biskupa toruńskiego Arkadiusza Okroja odbył się dokładnie w 33. rocznicę święceń kapłańskich nowego pasterza diecezji toruńskiej.

Biskup Okroj

Arkadiusz Okroj urodził się 27 maja 1967 roku w Kartuzach. Od czasu pierwszej Komunii św. Arkadiusz Okroj był ministrantem. Święcenia kapłańskie przyjął w Pelplinie 6 czerwca 1992 roku. Był wikariuszem na dwóch placówkach: w parafii Matki Bożej Pocieszenia w Drzycimiu w latach 1992 – 1996 oraz w parafii św. Józefa w Wygodzie w latach 1996 – 1997. Następnie odbył studia stacjonarne z zakresu teologii duchowości na Wydziale Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, uwieńczone doktoratem w 2002 roku.

Od roku 2000 do roku 2010 ks. dr Arkadiusz Okroj był ojcem duchownym w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie. Od 1 lipca 2010 roku sprawował urząd proboszcza parafii pw. św. Michała Archanioła w Kiełpinie. Ponadto od 1995 roku przez kilka lat był przewodnikiem grupy z rejonu Świecia w ramach Pieszej Pielgrzymki Diecezji Pelplińskiej na Jasną Górę. Kierował formacją Stanu Dziewic w diecezji pelplińskiej. Był diecezjalnym duszpasterzem rekolekcji ewangelizacyjnych dla osób z problemem alkoholowym i ich rodzin.

Od 2006 roku działa w pracach Podkomisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Indywidualnych Form Życia Konsekrowanego, od 2010 r. jest przewodniczącym tejże podkomisji. Był wykładowcą teologii życia wewnętrznego w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie.

12 lutego 2019 roku papież Franciszek mianował ks. prałata doktora Arkadiusza Okroja biskupem pomocniczym diecezji pelplińskiej, a 5 kwietnia 2025 roku biskupem toruńskim.

xpb


 

POLECANE
Nie żyje znany piłkarz. Miał 29 lat Wiadomości
Nie żyje znany piłkarz. Miał 29 lat

Lokalna społeczność piłkarska oraz strażacka pogrążyły się w żałobie. 14 czerwca 2025 roku, w wieku 29 lat, zmarł Robert Kacprzak - zawodnik MKS Korona Góra Kalwaria oraz członek Ochotniczej Straży Pożarnej w Czaplinku.

W obliczu zagrożenia III Wojną Światową Unia Europejska narzuca więcej gender gorące
W obliczu zagrożenia III Wojną Światową Unia Europejska narzuca więcej gender

Rada UE wezwała do ukierunkowanych wysiłków na rzecz promowania równości genderowej w cyfrowej erze napędzanej sztuczną inteligencją. Jeżeli unijne pomysły wejdą w życie czeka nas cenzura w sieci wszystkich treści, które nie są zgodne z lewicowym pojęciem funkcjonowania społeczeństwa. Co więcej, dokument postuluje, aby wypłacanie unijnych pieniędzy było warunkowane spełnieniem norm genderowych.

Komunikat dla mieszkańców woj. mazowieckiego Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców woj. mazowieckiego

- Wojewoda mazowiecki zezwolił na przebudowę liczącego 1,3 km odcinka ul. Wyszogrodzkiej w Płocku - ogłosił w piątek płocki samorząd.

Jakość wody w polskich kąpieliskach najgorsza w UE Wiadomości
Jakość wody w polskich kąpieliskach najgorsza w UE

Polskie kąpieliska znalazły się na ostatnim miejscu wśród państw UE pod względem jakości wody w kąpieliskach – wynika z opublikowanego w czwartek raportu Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) za 2024 r. Najlepsze wyniki osiągnęły Cypr, Bułgaria i Grecja.

Der Spiegel o Grzegorzu Braunie: Sieje spustoszenie Wiadomości
Der Spiegel o Grzegorzu Braunie: "Sieje spustoszenie"

- Eurodeputowany sieje spustoszenie w polskim parlamencie - pisze niemiecka dziennikarka Patricia Friedek, uderzając w lidera Konfederacji Korony Polskiej Grzegorza Brauna, którego ugrupowanie ma szansę wejść do Sejmu.

Doszło do absurdu. Znana polska piosenkarka zmaga się z chorobą Wiadomości
"Doszło do absurdu". Znana polska piosenkarka zmaga się z chorobą

Znana wokalistka Maja Hyży zmaga się z poważnymi problemami zdrowotnymi, jednak mimo zaleceń lekarzy musiała przesunąć zaplanowaną operację. Powód? Zbyt wiele zawodowych zobowiązań, których – jak podkreśla – nie może zignorować.

Nagle Bank Światowy znalazł pieniądze na atom tylko u nas
Nagle Bank Światowy znalazł pieniądze na atom

Bank Światowy podjął decyzję o zakończeniu polityki niefinansowania projektów energetyki jądrowej, która obowiązuje od lat 50. Decyzja ta została podjęta na wiosennym spotkaniu w 2025 r. w Waszyngtonie. Poprawka jest wynikiem nacisków ze strony państw członkowskich i uznania, że energia jądrowa może odegrać kluczową rolę w osiąganiu globalnych celów klimatycznych, zwłaszcza poprzez niskoemisyjne wytwarzanie energii.

Rzecznik SN: Sąd sparaliżowany protestami powielaczowymi Giertycha pilne
Rzecznik SN: Sąd sparaliżowany protestami "powielaczowymi" Giertycha

Prof. Aleksander Stępkowski, rzecznik prasowy Sądu Najwyższego, nazwał sytuację ''sparaliżowaniem'' instytucji przez masowe protesty wyborcze – głównie identyczne, powielające wzór opublikowany przez posła Giertycha.

Węgry: Sąd Najwyższy podtrzymał zakaz organizacji w Budapeszcie parady równości Wiadomości
Węgry: Sąd Najwyższy podtrzymał zakaz organizacji w Budapeszcie parady równości

Sąd Najwyższy Węgier podtrzymał w piątek wydany dzień wcześniej przez policję zakaz organizacji w Budapeszcie parady równości - wynika z komunikatu sądu. Od wyroku nie przysługuje odwołanie.

Gratka dla miłośników astronomii. Nie przegap tego zjawiska z ostatniej chwili
Gratka dla miłośników astronomii. Nie przegap tego zjawiska

Choć astronomiczna wiosna 2025 roku dobiega końca i nie obfitowała w spektakularne zjawiska (z wyjątkiem częściowego zaćmienia Słońca pod koniec marca), to przed nami jeden z najbardziej wyjątkowych momentów w kalendarzu miłośników astronomii. Już 21 czerwca, wraz z nadejściem astronomicznego lata, przypada Dzień Najkrótszego Cienia.

REKLAMA

Ingres bp. Arkadiusza Okroja do katedry toruńskiej

- W Kościele nieustającej pomocy możemy stworzyć program duszpasterski, którego istotą będzie to, że wszyscy razem nie będziemy krążyć wokół siebie, błąkać się wokół spraw nieistotnych, ale będziemy krążyć wokół Słońca, wokół Jezusa zmartwychwstałego - powiedział bp Arkadiusz Okroj. W ingresie nowego biskupa toruńskiego do katedry uczestniczyło ponad 20 biskupów, kilkuset kapłanów, osoby konsekrowane i liczni świeccy.
Bp Arkadiusz Okroj Ingres bp. Arkadiusza Okroja do katedry toruńskiej
Bp Arkadiusz Okroj / PAP/Mikołaj Kuras

Ingres do katedry w Toruniu

W uroczystości uczestniczyli m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi, kard. Ladislav Nemet z Serbii, prymas Polski abp Wojciech Polak oraz przewodniczący KEP abp Tadeusz Wojda. Obecni byli też przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, władze uczelni wyższych, a także reprezentanci Kościoła prawosławnego i ewangelicko-augsburskiego.

Dotychczasowy administrator diecezji toruńskiej bp Józef Szamocki zwracając się do nowego pasterza diecezji toruńskiej powiedział: "Stajemy przy Tobie gotowi do drogi jako pielgrzymi nadziei, ufni że razem przeżyjemy święty czas nowego ducha i nowych świateł".

Następnie kanclerz kurii toruńskiej odczytał bullę nominacyjną poprzedniego jeszcze papieża, w której Franciszek powołał bp. Arkadiusza Okroja na urząd biskupa toruńskiego. - Czcigodny Bracie, jesteś już świadom ciężaru i odpowiedzialności biskupiej, które codziennie dzielisz razem z nami w służbie głoszenia Ewangelii, a także udowodniłeś, że masz serce prawdziwego pasterza – napisał Ojciec Święty.

Po odczytaniu bulli nuncjusz apostolski przekazał nowemu biskupowi toruńskiemu pastorał – symbol władzy pasterskiej w diecezji, a przedstawiciele różnych stanów diecezji toruńskiej złożyli nowemu pasterzowi homagium, jako wyraz czci i gotowości do współpracy w dziele ewangelizacji.

W swojej homilii nowy biskup toruński podkreślił, że w obliczu nowych wyzwań w serce wkrada się niepokój zrodzony ze świadomości, że trzeba wejść w nową rzeczywistość. - Lubimy mieć życie poukładane, przewidywalne, a tu trzeba wejść w nową rzeczywistość i zmierzyć się z nowymi wyzwaniami – mówił 58-letni biskup Okroj. 

Hierarcha zaznaczył, że budzą się w nim podobne emocje jak w Piotrze, który dorósł do miłości Najwyższego Pasterza. - Ewangelia dzisiejsza mówi: nie patrz na problemy bo one same się tobie ukażą, ale patrz na miłość Jezusa, który pomoże ci budować ten Kościół. Patrz jak piękny Kościół ci powierzam, nie możesz go nie ukochać – mówił biskup.

Zaznaczył, że Kościół toruński to piękny Kościół, z którego rozlega się nie tylko głos Radia Maryja, ale, że to niezwykła polifonia: to głos środowiska uniwersyteckiego, głos intelektualistów, głos duszpasterstwa akademickiego oraz głos różnych wspólnot działających w parafiach. 

Nowy biskup toruński wskazał, że nieustannie musimy w sobie kształtować autentyczną mentalność katolika, który jest człowiekiem otwartym na prawdę. - Mentalność ta zakłada pokorę, bo pycha zamyka, ocenia, wyklucza. Potrzeba pokory, by otworzyć swoje serce i otworzyć się na źródło miłości, źródło wielkiej mocy – wskazał. Otwierając się trzeba przekraczać granice - najpierw w samym sobie: granice lenistwa, lęków, kompleksów, wątpliwości, nieśmiałości i w ten sposób otwierać się na mądrość, która może nas wyzwolić. - Kiedy otworzę się na Boga, na jego prawdę to sam stanę się głosem katolickim, który idąc głosi Ewangelię. Pragnę, by diecezja toruńska była Kościołem uczniów, którzy idąc będą świadkami Ewangelii. Chcę, by był to Kościół ciągłej formacji – dodał bp Okroj.

Duchowny wskazał na postać bł. Stefana Frelichowskiego. "Potrzebujemy jego odwagi, by odpowiedzieć na głos Boga" – powiedział bp Okroj wskazując na to, że kapłan nie może być tylko poczciwy - on ma być święty. Kapłan ma wyjść i szukać ludzi zwłaszcza zagubionych. 

- Trzeba budować w parafiach kulturę zaufania, zachęcać do rozwoju talentów. Duchowni nie powinni wyręczać świeckich, ale ich inspirować, dodawać im odwagi do podejmowania nowych inicjatyw. Tak buduje się Kościół żywy, odpowiedzialny Kościół nieustającej pomocy – wskazał biskup toruński. Jest to ważne ponieważ, jak dodał, wśród nas żyją ludzie, którzy nie doświadczyli piękna Kościoła, często poranieni i uwikłani w grzech.

Podkreślając zasługi wielkiego Torunianina Mikołaja Kopernika podkreślił, że przyczynił się on do nowego spojrzenia na świat i dokonał wielkiego przewrotu. Podobnie w Kościele potrzeba nam wielkiego przewrotu. - Nikt z nas sam nie da rady, ale w Kościele nieustającej pomocy możemy stworzyć program duszpasterski, którego istotą będzie to, że wszyscy razem nie będziemy krążyć wokół siebie, błąkać się wokół spraw nieistotnych, ale będziemy krążyć wokół Słońca, wokół Jezusa zmartwychwstałego - zakończył.

Na zakończenie Mszy św. sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera odczytał list Prezydenta RP. Następnie głos zabrał Nuncjusz Apostolski w Polsce, który życzył, by Jezus Chrystus Dobry Pasterz upodabniał bp. Arkadiusza do siebie dla dobra powierzonej mu owczarni. Słowo duchowego wsparcia skierował także abp Tadeusz Wojda, przewodniczący KEP.

Ingres biskupa toruńskiego Arkadiusza Okroja odbył się dokładnie w 33. rocznicę święceń kapłańskich nowego pasterza diecezji toruńskiej.

Biskup Okroj

Arkadiusz Okroj urodził się 27 maja 1967 roku w Kartuzach. Od czasu pierwszej Komunii św. Arkadiusz Okroj był ministrantem. Święcenia kapłańskie przyjął w Pelplinie 6 czerwca 1992 roku. Był wikariuszem na dwóch placówkach: w parafii Matki Bożej Pocieszenia w Drzycimiu w latach 1992 – 1996 oraz w parafii św. Józefa w Wygodzie w latach 1996 – 1997. Następnie odbył studia stacjonarne z zakresu teologii duchowości na Wydziale Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, uwieńczone doktoratem w 2002 roku.

Od roku 2000 do roku 2010 ks. dr Arkadiusz Okroj był ojcem duchownym w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie. Od 1 lipca 2010 roku sprawował urząd proboszcza parafii pw. św. Michała Archanioła w Kiełpinie. Ponadto od 1995 roku przez kilka lat był przewodnikiem grupy z rejonu Świecia w ramach Pieszej Pielgrzymki Diecezji Pelplińskiej na Jasną Górę. Kierował formacją Stanu Dziewic w diecezji pelplińskiej. Był diecezjalnym duszpasterzem rekolekcji ewangelizacyjnych dla osób z problemem alkoholowym i ich rodzin.

Od 2006 roku działa w pracach Podkomisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Indywidualnych Form Życia Konsekrowanego, od 2010 r. jest przewodniczącym tejże podkomisji. Był wykładowcą teologii życia wewnętrznego w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie.

12 lutego 2019 roku papież Franciszek mianował ks. prałata doktora Arkadiusza Okroja biskupem pomocniczym diecezji pelplińskiej, a 5 kwietnia 2025 roku biskupem toruńskim.

xpb



 

Polecane
Emerytury
Stażowe