Obchody Święta Dziękczynienia w Warszawie

Pieszą pielgrzymką do Świątyni Opatrzności Bożej rozpoczęły się obchody XVIII Święta Dziękczynienia. O 7:50 wierni razem z warszawskim metropolitą, abp. Adrianem Galbasem, ruszyli spod pomnika - krzyża upamiętniającego Mszę Jana Pawła II na placu Piłsudskiego. W procesji niesione są relikwie bł. Marii Teresy Ledóchowskiej i bł. Ignacego Kłopotowskiego, które na stałe zostaną wprowadzone do Świątyni. Dołączą oni do czczonych już tam relikwii 22 polskich świętych i błogosławionych. Centralnym punktem będzie Msza św. o 12.00 w Świątyni Opatrzności Bożej pod przewodnictwem kard. Marcello Semeraro, z udziałem władz państwowych i samorządowych.
Obchody Święta Dziękczynienia w Świątyni Opatrzności Bożej Obchody Święta Dziękczynienia w Warszawie
Obchody Święta Dziękczynienia w Świątyni Opatrzności Bożej / PAP/Albert Zawada

Program obchodów

Metropolita warszawski zachęcił do dziękczynienia za osoby siostry Ledóchowskiej i ks. Kłopotowskiego, za posługę zmarłego i wybór nowego papieża a także za to, że 1 czerwca Polacy mogą wybierać prezydenta w wolnej i niepodległej ojczyźnie.

W południe, podczas Eucharystii celebrowanej pod przewodnictwem kard. Marcello Semeraro, został odmówiony uroczyście Akt Dziękczynienia i Zawierzenia Opatrzności Bożej.

Po Mszy Świętej, od godz. 14.00 do godz. 19.00, na najmłodszych czeka Miasteczko dla Dzieci z atrakcjami takimi jak kolorowe zjeżdżalnie, kolejka szynowa, występy szczudlarzy oraz animacje i zawody sprawnościowe dla całych rodzin. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w grze terenowej „Poszukiwacze znaków nadziei”, która pozwoli odkryć znaczenie uczynków miłosierdzia niosących nadzieję bliźnim. Najmłodsi poznają także życie i dzieła miłości bohaterów dnia: bł.  Marii Teresy Ledóchowskiej i bł. Ignacego Kłopotowskiego.

W trakcie dnia będzie można zwiedzać Świątynię Opatrzności Bożej, Panteon Wielkich Polaków, Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie, Ruchomy Teatr XXI wieku dla Dzieci, prezentujący najmłodszym historię Polski w 24 scenach oraz Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Przed świątynią, między godz. 14:00 a godz. 17:00, wystąpią artyści, m.in. grupa raperów Muode Koty, Magda Anioł z repertuarem dla dzieci i rodzin rockowo-folkowy zespół spod Babiej Góry, czyli Potock a także orkiestry dęte. Od godz. 17:00 artyści będą występować w Świątyni Opatrzności Bożej – wystąpi duet Magdy Anioł i Adama Szewczyka, natomiast o godz. 18.00 zaplanowano koncert „Muzyka dla serca”, podczas którego usłyszymy znane i lubiane utwory w wykonaniu Zespołu Wokalno-Instrumentalnego Canticum Gratiorum przy Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. W programie m.in.: kompozycje ks. M. Frisiny, C. Francka, E. Morricone, M. Lorenca, kanony z Taize.

O godz. 20.00 odbędzie się Wieczór Uwielbienia prowadzony przez Darka „Maleo” Malejonka z Przyjaciółmi.

Podczas XVIII Święta Dziękczynienia prowadzona będzie zbiórka na dalszą budowę Świątyni Opatrzności Bożej. - Bardzo pragniemy zrealizować także projekt „Domu sanktuaryjnego – nie jesteś sam” – powiedział prezes zarządu Centrum Opatrzności Bożej Piotr Gaweł. Ma to być miejsce, w którym każdy poczuje się jak w domu, otoczony troską i życzliwością, a także miejscem odpoczynku dla wszystkich utrudzonych podróżą, szczególnie osób starszych i niepełnosprawnych oraz rodzin z dziećmi. 

Święto Dziękczynienia

Święto Dziękczynienia zostało ustanowione w 2008 r. przez abp. Kazimierza Nycza. Inicjatywa jest obchodzona jest od 2008 roku, w pierwszą niedzielę czerwca, z inicjatywy kard. Kazimierza Nycza. Ustanowione zostało na terenie archidiecezji warszawskiej, ale w jego obchody włączają się również inne diecezje w Polsce. Jego ideą jest propagowanie wśród Polaków postawy wdzięczności za dobro, jakie otrzymują i aby uczyli się za nie dziękować – zarówno Bogu, jak i sobie nawzajem – jako naród i społeczność, ale także w wymiarze indywidualnym.

Święto odwołuje się bezpośrednio do historycznych tradycji, jest bowiem kontynuacją inicjatyw podjętych jeszcze w czasach Sejmu Czteroletniego (1792). W czasie obrad sejmu postanowiono złożyć Bogu specjalny dar wotywny w podzięce za możliwość uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Darem tym miało być powstanie Świątyni Najwyższej Opatrzności. Ówczesnego planu nie zrealizowano z powodu rozbiorów.

Prace nad rzecz budowy Świątyni podjęto na krótko po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. Z kolejną inicjatywą budowy Świątyni wystąpił w 1989 r. prymas Polski kard. Józef Glemp, jako wotum narodu za Konstytucję 3 Maja, odzyskanie przez Polskę niepodległości oraz pontyfikat św. Jana Pawła II.

Obchody Święta Dziękczynienia, angażujące z roku na rok coraz większe rzesze wiernych z całego kraju, odbywają się na Polach Wilanowskich w Warszawie, przy Świątyni Opatrzności Bożej.

dg


 

POLECANE
Prof. Cenckiewicz ujawnił SMS od dziennikarza GW. Proszę nie kłamać z ostatniej chwili
Prof. Cenckiewicz ujawnił SMS od dziennikarza GW. "Proszę nie kłamać"

Przyszły szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego prof. Sławomir Cenckiewicz ujawnił SMS, który dostał od dziennikarza Gazety Wyborczej Wojciecha Czuchnowskiego.

Kolejna awaria warszawskiego metra. Dym w tunelu M1 z ostatniej chwili
Kolejna awaria warszawskiego metra. Dym w tunelu M1

Po dwudniowej przerwie w czwartek rano linia M1 ruszyła na całej trasie, ale po południu, z powodu awarii i interwencji strażaków. Metro kursuje w pętlach: Słodowiec-Młociny i Kabaty-Centrum.

Braun usłyszał zarzuty. Jest reakcja Bodnara z ostatniej chwili
Braun usłyszał zarzuty. Jest reakcja Bodnara

Grzegorz Braun w czwartek stawił się w prokuraturze i usłyszał zarzuty — poinformowała Prokuratura Okręgowa. Europoseł usłyszał zmienione zarzuty w związku z popełnieniem siedmiu czynów, w tym zgaszenia świec chanukowych w Sejmie w 2023 r. Sprawę komentował minister sprawiedliwości Adam Bodnar.

Prezes NBP alarmuje: Pierwsza taka sytuacja w historii Polski z ostatniej chwili
Prezes NBP alarmuje: Pierwsza taka sytuacja w historii Polski

NBP ostrzega – luźna polityka fiskalna podnosi presję inflacyjną, a w 2026 r. dług publiczny Polski może pierwszy raz w historii przekroczyć unijny próg 60 proc. PKB.

Komunikat kolei SKM w Warszawie. Poważna awaria z ostatniej chwili
Komunikat kolei SKM w Warszawie. Poważna awaria

Z powodu uszkodzenia sieci trakcyjnej Szybkiej Kolei Miejskiej w Warszawie musiała przerwać kursowanie pociągów na trasie Legionowo Piaski - Wieliszew. Pasażerowie mogą skorzystać z komunikacji zastępczej. To jednak nie były jedyne kłopoty SKM w czwartek.

Open’er 2025: Burzowy alert IMGW i pierwszy odwołany koncert z ostatniej chwili
Open’er 2025: Burzowy alert IMGW i pierwszy odwołany koncert

Upały, burze i pierwszy odwołany koncert – tak rozpoczął się Open’er Festival 2025. IMGW wydał alerty pogodowe dla Gdyni, a organizatorzy już wprowadzają zmiany w line-upie. Czy powtórzy się scenariusz sprzed trzech lat z ewakuacją festiwalu? Sprawdź, co warto wiedzieć, zanim ruszysz na teren imprezy.

Komunikat dla mieszkańców i turystów w Szczecinie z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców i turystów w Szczecinie

Począwszy od piątku 4 lipca sezonowe  linie autobusowe nr 198 i 199 będą kursować w wakacyjne weekendy w Szczecinie. Linia tramwajowa nr 7 została wydłużona do pętli Głębokie. W szczecińskiej komunikacji obowiązuje już letni rozkład jazdy.

Niemcy przyłapani na gorącym uczynku. Jest komunikat Straży Granicznej z ostatniej chwili
Niemcy przyłapani na gorącym uczynku. Jest komunikat Straży Granicznej

"Niemiecka Policja nie czekając na przybycie patrolu polskiej Straży Granicznej pozostawiła na granicy obywatela Afganistanu (...) Takie działania służb niemieckich są niedopuszczalne" – przekazała w czwartek polska Straż Graniczna. To reakcja na nagranie z Gubina opublikowane przez Roberta Bąkiewicza, lidera Ruchu Obrony Granic.

Ruch Obrony Granic – Konstytucyjny Obowiązek czy Przestępstwo? Analiza eksperta tylko u nas
Ruch Obrony Granic – Konstytucyjny Obowiązek czy Przestępstwo? Analiza eksperta

W dniu 2 lipca 2025 roku Prokuratura Okręgowa w Gorzowie Wielkopolskim ogłosiła rozpoczęcie śledztwa wobec członków Ruchu Obrony Granic innych obywateli, którzy zaangażowali się w działania mające na celu ochronę granic Rzeczypospolitej Polskiej. W zawiadomieniu przywołano m.in. na art. 227 Kodeksu karnego, mówiący o podawaniu się za funkcjonariusza publicznego. Sam fakt użycia tego przepisu w stosunku do osób wykonujących konstytucyjny obowiązek obrony Ojczyzny wymaga jednoznacznej reakcji – prawnej, obywatelskiej i moralnej.

Afgańczycy, którzy nielegalnie dostali się do Polski chcą zadośćuczynienie. Ogromna kwota z ostatniej chwili
Afgańczycy, którzy nielegalnie dostali się do Polski chcą zadośćuczynienie. Ogromna kwota

Afgańczycy domagają się od polskiego państwa po 80 tys. zł za "zatrzymanie" przez Straż Graniczną po nielegalnym przekroczeniu granicy. Wyrok w lipcu.

REKLAMA

Obchody Święta Dziękczynienia w Warszawie

Pieszą pielgrzymką do Świątyni Opatrzności Bożej rozpoczęły się obchody XVIII Święta Dziękczynienia. O 7:50 wierni razem z warszawskim metropolitą, abp. Adrianem Galbasem, ruszyli spod pomnika - krzyża upamiętniającego Mszę Jana Pawła II na placu Piłsudskiego. W procesji niesione są relikwie bł. Marii Teresy Ledóchowskiej i bł. Ignacego Kłopotowskiego, które na stałe zostaną wprowadzone do Świątyni. Dołączą oni do czczonych już tam relikwii 22 polskich świętych i błogosławionych. Centralnym punktem będzie Msza św. o 12.00 w Świątyni Opatrzności Bożej pod przewodnictwem kard. Marcello Semeraro, z udziałem władz państwowych i samorządowych.
Obchody Święta Dziękczynienia w Świątyni Opatrzności Bożej Obchody Święta Dziękczynienia w Warszawie
Obchody Święta Dziękczynienia w Świątyni Opatrzności Bożej / PAP/Albert Zawada

Program obchodów

Metropolita warszawski zachęcił do dziękczynienia za osoby siostry Ledóchowskiej i ks. Kłopotowskiego, za posługę zmarłego i wybór nowego papieża a także za to, że 1 czerwca Polacy mogą wybierać prezydenta w wolnej i niepodległej ojczyźnie.

W południe, podczas Eucharystii celebrowanej pod przewodnictwem kard. Marcello Semeraro, został odmówiony uroczyście Akt Dziękczynienia i Zawierzenia Opatrzności Bożej.

Po Mszy Świętej, od godz. 14.00 do godz. 19.00, na najmłodszych czeka Miasteczko dla Dzieci z atrakcjami takimi jak kolorowe zjeżdżalnie, kolejka szynowa, występy szczudlarzy oraz animacje i zawody sprawnościowe dla całych rodzin. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w grze terenowej „Poszukiwacze znaków nadziei”, która pozwoli odkryć znaczenie uczynków miłosierdzia niosących nadzieję bliźnim. Najmłodsi poznają także życie i dzieła miłości bohaterów dnia: bł.  Marii Teresy Ledóchowskiej i bł. Ignacego Kłopotowskiego.

W trakcie dnia będzie można zwiedzać Świątynię Opatrzności Bożej, Panteon Wielkich Polaków, Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie, Ruchomy Teatr XXI wieku dla Dzieci, prezentujący najmłodszym historię Polski w 24 scenach oraz Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Przed świątynią, między godz. 14:00 a godz. 17:00, wystąpią artyści, m.in. grupa raperów Muode Koty, Magda Anioł z repertuarem dla dzieci i rodzin rockowo-folkowy zespół spod Babiej Góry, czyli Potock a także orkiestry dęte. Od godz. 17:00 artyści będą występować w Świątyni Opatrzności Bożej – wystąpi duet Magdy Anioł i Adama Szewczyka, natomiast o godz. 18.00 zaplanowano koncert „Muzyka dla serca”, podczas którego usłyszymy znane i lubiane utwory w wykonaniu Zespołu Wokalno-Instrumentalnego Canticum Gratiorum przy Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. W programie m.in.: kompozycje ks. M. Frisiny, C. Francka, E. Morricone, M. Lorenca, kanony z Taize.

O godz. 20.00 odbędzie się Wieczór Uwielbienia prowadzony przez Darka „Maleo” Malejonka z Przyjaciółmi.

Podczas XVIII Święta Dziękczynienia prowadzona będzie zbiórka na dalszą budowę Świątyni Opatrzności Bożej. - Bardzo pragniemy zrealizować także projekt „Domu sanktuaryjnego – nie jesteś sam” – powiedział prezes zarządu Centrum Opatrzności Bożej Piotr Gaweł. Ma to być miejsce, w którym każdy poczuje się jak w domu, otoczony troską i życzliwością, a także miejscem odpoczynku dla wszystkich utrudzonych podróżą, szczególnie osób starszych i niepełnosprawnych oraz rodzin z dziećmi. 

Święto Dziękczynienia

Święto Dziękczynienia zostało ustanowione w 2008 r. przez abp. Kazimierza Nycza. Inicjatywa jest obchodzona jest od 2008 roku, w pierwszą niedzielę czerwca, z inicjatywy kard. Kazimierza Nycza. Ustanowione zostało na terenie archidiecezji warszawskiej, ale w jego obchody włączają się również inne diecezje w Polsce. Jego ideą jest propagowanie wśród Polaków postawy wdzięczności za dobro, jakie otrzymują i aby uczyli się za nie dziękować – zarówno Bogu, jak i sobie nawzajem – jako naród i społeczność, ale także w wymiarze indywidualnym.

Święto odwołuje się bezpośrednio do historycznych tradycji, jest bowiem kontynuacją inicjatyw podjętych jeszcze w czasach Sejmu Czteroletniego (1792). W czasie obrad sejmu postanowiono złożyć Bogu specjalny dar wotywny w podzięce za możliwość uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Darem tym miało być powstanie Świątyni Najwyższej Opatrzności. Ówczesnego planu nie zrealizowano z powodu rozbiorów.

Prace nad rzecz budowy Świątyni podjęto na krótko po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. Z kolejną inicjatywą budowy Świątyni wystąpił w 1989 r. prymas Polski kard. Józef Glemp, jako wotum narodu za Konstytucję 3 Maja, odzyskanie przez Polskę niepodległości oraz pontyfikat św. Jana Pawła II.

Obchody Święta Dziękczynienia, angażujące z roku na rok coraz większe rzesze wiernych z całego kraju, odbywają się na Polach Wilanowskich w Warszawie, przy Świątyni Opatrzności Bożej.

dg



 

Polecane
Emerytury
Stażowe