Konferencja naukowa: "Złudzenie niezawisłości. Sądy w państwie niepraworządnym"

Co musisz wiedzieć?
- We wtorek o godz. 16 w Muzeum Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL rozpocznie się konferencja naukowa "Złudzenie niezawisłości. Sądy w państwie niepraworządnym".
- Wystąpią m.in. sędziowie represjonowani przez władzą polityczną PRL w okresie stanu wojennego za działalność opozycyjną.
- Wśród nich znajdzie się sędzia Hubert Błaszczyk.
Konferencja w muzeum wyklętych
We wtorek o godz. 16 w Muzeum Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL rozpocznie się konferencja naukowa "Złudzenie niezawisłości. Sądy w państwie niepraworządnym". Jest ona poświęcona sędziom, którzy zapisali się w historii odwagą, etyką zawodową i niezależnością.
Wśród zaproszonych gości będą m.in. znani naukowcy, jak historyk prof. Andrzej Nowak czy historyk wymiaru sprawiedliwości dr Jakob Maziarz, który wygłosi prelekcję na temat "sędziów wobec władzy ludowej".
Głos zabiorą też m.in. Grzegorz Długi, Andrzej Jacko i Piotr Schab – sędziowie sądów powszechnych, represjonowani przez władzą polityczną PRL w okresie stanu wojennego za działalność opozycyjną.
- "Idź się popłacz". Burza w sieci po programie TVN
- Komunikat dla mieszkańców Katowic
- Niepokojące informacje z granicy. Komunikat Straży Granicznej
- Premier na Polsacie. "Bogdan Rymanowski zezłomował Tuska"
- Komunikat dla mieszkańców Bydgoszczy
Prezydent ws. sędziego Huberta Błaszczyka
Wśród prelegentów będzie też sędzia Hubert Błaszczyk, który podczas stanu wojennego w 1981 r. nie zgodził się na podpisanie "lojalki" wobec komunistycznych władz. W marcu 1982 r. został aresztowany przez Służbę Bezpieczeństwa za swoją działalność w podziemnej Solidarności. Po procesie w trybie doraźnym sąd wojskowy skazał go na cztery lata więzienia i pozbawienie praw publicznych.
Decyzją Ministerstwa Sprawiedliwości z 1982 r. został wydalony ze służby sędziowskiej. Pozbawiony pracy w zawodzie prawnika, zmuszony był wyemigrować z rodziną do Australii. W 1994 r. zapadł wyrok uniewinniający Huberta Błaszczyka.
Sędzia Błaszczyk nigdy nie został przywrócony do służby, zatem nie zostały zlikwidowane wszystkie skutki publicznoprawne skazującego wyroku. Dlatego rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych, sędzia Piotr Schab zwrócił się do prezydenta Andrzeja Dudy o zastosowanie wobec Huberta Błaszczyka prawa łaski. Chodzi o taki zakres, aby można było przywrócić go do stanu sędziowskiego, a ze względu na wiek – sędziego w stanie spoczynku.
Konferencję organizują: Ogólnopolskie Stowarzyszenie Sędziowie RP, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL oraz Instytut Ordo Iuris.