Przedstawiciele świata pracy modlili się w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu

- Dzisiaj potrzeba nam męstwa, abyśmy mieli odwagę stanąć w obronie niepodważalnych ludzkich wartości opartych na Ewangelii i prawie naturalnym - mówił wikariusz biskupi ks. kan. Paweł Guździoł, który przewodniczył Mszy św. w intencji pracowników i pracodawców w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Tegoroczna pielgrzymka odbyła się pod hasłem „Św. Józefie zjednocz nas w pielgrzymce nadziei”.
Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu
Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu / YT print screen/DOM JÓZEFA TV

W zorganizowanych już po raz 33. ogólnopolskich modlitwach świata pracy w Kaliszu uczestniczyły delegacje pracodawców, robotników i rzemieślników, m.in. hutników, górników, stoczniowców, kolejarzy, rybaków. W pielgrzymkę po raz 19. włączyło się Duszpasterstwo Pracodawców i Przedsiębiorców „Talent”.

Podkreślenie godności pracy

W homilii celebrans przypomniał, że 70 lat temu 1 maja 1955 r. na placu Świętego Piotra w Rzymie, papież Pius XII zwracając się do Katolickiego Stowarzyszenia Robotników Włoskich proklamował ten dzień świętem Józefa Rzemieślnika, nadając w ten sposób religijne znaczenie świeckiemu, obchodzonemu na całym świecie świętu pracy. - Świątobliwy Papież chciał też w ten sposób podkreślić godność pracy ukazać jej chrześcijański charakter i wpływ na całe życie społeczne – powiedział wikariusz biskupi ds. duszpasterskich.

45. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych

Podkreślił, że tegoroczna pielgrzymka wpisuje się w Święty Rok Jubileuszowy przeżywany pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”, a także w obchody 45. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych i powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” oraz tysiącletniej historii Królestwa Polskiego rozpoczętej koronacją Bolesława Chrobrego w 1025 r.

Wskazywał, że papież Franciszek zachęcał, aby Święty Rok Jubileuszowy „pomógł nam odkryć na nowo niezbędną ufność, zarówno w Kościele, jak i w społeczeństwie, w relacjach międzyludzkich, w stosunkach międzynarodowych, w promowaniu godności każdej osoby i w szacunku dla stworzenia”.

- Nadzieja i ufność są tak bardzo potrzebne w codziennym życiu. Nadzieję pokładamy w Bogu, ale jak bardzo potrzebne jest to wzajemne zaufanie międzyludzkie. Zaufanie w relacjach z innymi, zaufanie w pracy, zaufanie pomiędzy pracownikami, zaufanie pracowników do pracodawcy i zaufanie pracodawcy do pracowników. Tylko wtedy praca może dawać radość i zadowolenie nawet jeśli wiąże się z wysiłkiem i trudem fizycznym – akcentował kaznodzieja.

Wzór pracownika

Przekonywał, że św. Józef jest wzorem pracownika. - Św. Józef cierpliwie pokazuje i uczy dorastającego Jezusa jak trzymać narzędzia, jak się nimi posługiwać i jak pracować. Wszyscy możemy się od niego uczyć, jak należy pracować bez względu na to jaką pracę wykonujemy. Żadna praca nie hańbi, ważne, żeby była wykonywana uczciwie i nie przynosiła nikomu krzywdy – stwierdził celebrans.

Wskazując na kolejną cechę św. Józefa, jaką jest męstwo przekonywał, że dzisiaj potrzeba mężnych chrześcijan. - Stajemy tutaj w Narodowym Sanktuarium św. Józefa i prosimy, aby Święty Józef wzmocnił w nas cnotę męstwa, byśmy mieli odwagę stanąć w obronie niepodważalnych ludzkich wartości. Wartości opartych na Ewangelii i na prawie naturalnym. Byśmy nie bali się protestować przeciwko niesprawiedliwości społecznej, ograniczaniu wolności. Wolności religijnej, wolności do wychowania dzieci, wolności słowa – podkreślał ks. Guździoł.

Zawierzenie św. Józefowi

Po komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa ks. kan. Paweł Guździoł zawierzył św. Józefowi pracowników i pracodawców.

List do pielgrzymów skierował prezydent RP Andrzej Duda. – Szacunek do ciężkiej pracy, pokora i niezachwiana wiara, a także odwaga – tymi cechami odznaczał się św. Józef, patron dzisiejszego dnia i kaliskiego sanktuarium. Te same wartości stanowiły fundament ruchu Solidarności... Wspólne działanie i nieustępliwość polskich robotników doprowadziły najpierw do ogólnonarodowego zrywu, a ostatecznie do przemian demokratycznych... Również dzisiaj silna wspólnota robotników i pracodawców, zjednoczona w imię fundamentalnych polskich ideałów, pozostaje kluczem do rozwoju gospodarki narodowej i pomyślności rodaków – napisał prezydent Polski.

Uroczystość zakończyła się pod figurą św. Jana Pawła II, gdzie odśpiewano Barkę i złożono kwiaty. Tradycyjnie już zgromadzeni na uroczystości połamali się chlebem.

Organizatorem pielgrzymki jest NSZZ „Solidarność” Region Wielkopolska Południowa.

ek


 

POLECANE
Rosyjscy dowódcy wydają rozkazy pod wpływem alkoholu z ostatniej chwili
Rosyjscy dowódcy wydają rozkazy pod wpływem alkoholu

Jak poinformował portal polsatnews.pl, szeregowi rosyjscy żołnierze narzekają na dowódców, którzy wydają rozkazy pod wpływem alkoholu. Z informacji ujawnionych przez ukraiński ruch oporu Atesz wynika, że nietrzeźwi oficerowie doprowadzają podległą im jednostkę do ogromnych strat na froncie.

Policja: Dotychczas odnaleziono siedem balonów, które wleciały nad Polskę z Białorusi z ostatniej chwili
Policja: Dotychczas odnaleziono siedem balonów, które wleciały nad Polskę z Białorusi

Policja podała, że do tej pory odnalezionych zostało siedem najprawdopodobniej tzw. balonów przemytniczych, które w Wigilię wleciały nad Polskę z kierunku Białorusi. Cztery na terenie województwa podlaskiego i trzy na terenie województwa lubelskiego.

Axios: W niedzielę Trump spotka się z Zełenskim na Florydzie z ostatniej chwili
Axios: W niedzielę Trump spotka się z Zełenskim na Florydzie

Prezydent USA Donald Trump spotka się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w niedzielę w swojej posiadłości Mar-a-Lago na Florydzie - podał w piątek dziennikarz portalu Axios Barak Ravid w serwisie X, powołując się na wysokiego rangą przedstawiciela władz Ukrainy.

„Kommiersant”: Putin powiedział, że może być otwarty na częściową wymianę terytoriów z Ukrainą z ostatniej chwili
„Kommiersant”: Putin powiedział, że może być otwarty na częściową wymianę terytoriów z Ukrainą

Przywódca Rosji Władimir Putin na spotkaniu z grupą czołowych biznesmenów powiedział, że może być otwarty na wymianę części terytoriów kontrolowanych przez wojska rosyjskie na Ukrainie, podkreślił jednak, że chce całego Donbasu - poinformował w piątek dziennik „Kommiersant”.

Weber chce wysłania europejskich żołnierzy na Ukrainę, ale pod przewodem Niemiec gorące
Weber chce wysłania europejskich żołnierzy na Ukrainę, ale pod przewodem Niemiec

Szef EPP Manfred Weber opowiada się za wysłaniem na Ukrainę niemieckich żołnierzy. Liczy też na to, że europejska armia będzie pod niemieckim przywództwem.

Dr Jacek Saryusz-Wolski: Europejska broń nuklearna może wpaść w ręce islamistów już za 15 lat gorące
Dr Jacek Saryusz-Wolski: Europejska broń nuklearna może wpaść w ręce islamistów już za 15 lat

„EUROPEJSKA BROŃ NUKLEARNA MOŻE WPAŚĆ W RĘCE ISLAMISTÓW JUŻ ZA 15 LAT” - napisał na platformie X doradca prezydenta ds. europejskich dr Jacek Saryusz-Wolski powołując się na słowa wiceprezydenta USA JD Vance'a.

Zełenski: Spotkam się z Trumpem w niedalekiej przyszłości z ostatniej chwili
Zełenski: Spotkam się z Trumpem w niedalekiej przyszłości

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w piątek rano w serwisie X, że „w niedalekiej przyszłości” spotka się z przywódcą Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem. Wiele kwestii może się rozstrzygnąć jeszcze przed końcem roku – dodał.

Eksperci: Pokój na Ukrainie pozostaje odległą perspektywą z ostatniej chwili
Eksperci: Pokój na Ukrainie pozostaje odległą perspektywą

Prezydent USA Donald Trump nie wykorzystał jeszcze wszystkich narzędzi, za pomocą których mógłby wywrzeć nacisk na Rosję i skłonić ją do zakończenia wojny przeciw Ukrainie - podkreślają eksperci. Mimo podejmowanych wysiłków dyplomatycznych pokój nad Dnieprem pozostaje odległą perspektywą – oceniają.

Zdjęcia dzieci w sieci. Eksperci mówią o realnym zagrożeniu Wiadomości
Zdjęcia dzieci w sieci. Eksperci mówią o realnym zagrożeniu

W Polsce ok. 40 proc. rodziców regularnie udostępnia publicznie zdjęcia dzieci, nie zdając sobie sprawy, że wizerunek może być kopiowany lub wykorzystany bez ich kontroli. Eksperci przestrzegają, że każde zdjęcie opublikowane w sieci zostawia trwały cyfrowy ślad na lata.

Nie żyje słynny szkocki piłkarz z ostatniej chwili
Nie żyje słynny szkocki piłkarz

W wieku 72 lat zmarł były szkocki piłkarz John Robertson. Największe sukcesy odniósł w barwach Nottingham Forest, z którym w 1979 i 1980 roku wygrywał Puchar Europy, poprzednika obecnej Ligi Mistrzów. W 1980 zdobył bramkę w finale z Hamburgerem SV, zakończonym wynikiem 1:0.

REKLAMA

Przedstawiciele świata pracy modlili się w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu

- Dzisiaj potrzeba nam męstwa, abyśmy mieli odwagę stanąć w obronie niepodważalnych ludzkich wartości opartych na Ewangelii i prawie naturalnym - mówił wikariusz biskupi ks. kan. Paweł Guździoł, który przewodniczył Mszy św. w intencji pracowników i pracodawców w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Tegoroczna pielgrzymka odbyła się pod hasłem „Św. Józefie zjednocz nas w pielgrzymce nadziei”.
Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu
Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu / YT print screen/DOM JÓZEFA TV

W zorganizowanych już po raz 33. ogólnopolskich modlitwach świata pracy w Kaliszu uczestniczyły delegacje pracodawców, robotników i rzemieślników, m.in. hutników, górników, stoczniowców, kolejarzy, rybaków. W pielgrzymkę po raz 19. włączyło się Duszpasterstwo Pracodawców i Przedsiębiorców „Talent”.

Podkreślenie godności pracy

W homilii celebrans przypomniał, że 70 lat temu 1 maja 1955 r. na placu Świętego Piotra w Rzymie, papież Pius XII zwracając się do Katolickiego Stowarzyszenia Robotników Włoskich proklamował ten dzień świętem Józefa Rzemieślnika, nadając w ten sposób religijne znaczenie świeckiemu, obchodzonemu na całym świecie świętu pracy. - Świątobliwy Papież chciał też w ten sposób podkreślić godność pracy ukazać jej chrześcijański charakter i wpływ na całe życie społeczne – powiedział wikariusz biskupi ds. duszpasterskich.

45. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych

Podkreślił, że tegoroczna pielgrzymka wpisuje się w Święty Rok Jubileuszowy przeżywany pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”, a także w obchody 45. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych i powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” oraz tysiącletniej historii Królestwa Polskiego rozpoczętej koronacją Bolesława Chrobrego w 1025 r.

Wskazywał, że papież Franciszek zachęcał, aby Święty Rok Jubileuszowy „pomógł nam odkryć na nowo niezbędną ufność, zarówno w Kościele, jak i w społeczeństwie, w relacjach międzyludzkich, w stosunkach międzynarodowych, w promowaniu godności każdej osoby i w szacunku dla stworzenia”.

- Nadzieja i ufność są tak bardzo potrzebne w codziennym życiu. Nadzieję pokładamy w Bogu, ale jak bardzo potrzebne jest to wzajemne zaufanie międzyludzkie. Zaufanie w relacjach z innymi, zaufanie w pracy, zaufanie pomiędzy pracownikami, zaufanie pracowników do pracodawcy i zaufanie pracodawcy do pracowników. Tylko wtedy praca może dawać radość i zadowolenie nawet jeśli wiąże się z wysiłkiem i trudem fizycznym – akcentował kaznodzieja.

Wzór pracownika

Przekonywał, że św. Józef jest wzorem pracownika. - Św. Józef cierpliwie pokazuje i uczy dorastającego Jezusa jak trzymać narzędzia, jak się nimi posługiwać i jak pracować. Wszyscy możemy się od niego uczyć, jak należy pracować bez względu na to jaką pracę wykonujemy. Żadna praca nie hańbi, ważne, żeby była wykonywana uczciwie i nie przynosiła nikomu krzywdy – stwierdził celebrans.

Wskazując na kolejną cechę św. Józefa, jaką jest męstwo przekonywał, że dzisiaj potrzeba mężnych chrześcijan. - Stajemy tutaj w Narodowym Sanktuarium św. Józefa i prosimy, aby Święty Józef wzmocnił w nas cnotę męstwa, byśmy mieli odwagę stanąć w obronie niepodważalnych ludzkich wartości. Wartości opartych na Ewangelii i na prawie naturalnym. Byśmy nie bali się protestować przeciwko niesprawiedliwości społecznej, ograniczaniu wolności. Wolności religijnej, wolności do wychowania dzieci, wolności słowa – podkreślał ks. Guździoł.

Zawierzenie św. Józefowi

Po komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa ks. kan. Paweł Guździoł zawierzył św. Józefowi pracowników i pracodawców.

List do pielgrzymów skierował prezydent RP Andrzej Duda. – Szacunek do ciężkiej pracy, pokora i niezachwiana wiara, a także odwaga – tymi cechami odznaczał się św. Józef, patron dzisiejszego dnia i kaliskiego sanktuarium. Te same wartości stanowiły fundament ruchu Solidarności... Wspólne działanie i nieustępliwość polskich robotników doprowadziły najpierw do ogólnonarodowego zrywu, a ostatecznie do przemian demokratycznych... Również dzisiaj silna wspólnota robotników i pracodawców, zjednoczona w imię fundamentalnych polskich ideałów, pozostaje kluczem do rozwoju gospodarki narodowej i pomyślności rodaków – napisał prezydent Polski.

Uroczystość zakończyła się pod figurą św. Jana Pawła II, gdzie odśpiewano Barkę i złożono kwiaty. Tradycyjnie już zgromadzeni na uroczystości połamali się chlebem.

Organizatorem pielgrzymki jest NSZZ „Solidarność” Region Wielkopolska Południowa.

ek



 

Polecane