Konflikt między mocarstwami atomowymi. Alarmująca zapowiedź Pakistanu

Krwawy zamach w Pahalgam
Napięcie między Indiami i Pakistanem rośnie od 22 kwietnia tego roku, kiedy doszło do krwawego zamachu terrorystycznego w wypoczynkowym ośrodku w Pahalgam w indyjskim regionie Kaszmiru. Zginęło wówczas 26 turystów, głównie z Indii, a świat obiegły wstrząsające zdjęcia z tragedii. Indyjskie służby szybko ruszyły do akcji. Odpowiedzialnością obarczyły islamistyczne organizacje terrorystyczne.
W ślad za tym poszły masowe zatrzymania podejrzanych. Do aresztu trafiło ponad 1500 osób, zburzono też domy 10 podejrzanych o powiazania z terrorystami. Trzy dni po zamachu Pakistan oficjalnie zaprzeczył, że ma cokolwiek do czynienia z krwawymi wydarzeniami w Pahalgam i zaprzeczył wszystkim oskarżeniom Dehli.
- Niemcy w tarapatach. Tapinoma magnum sieją spustoszenie
- Miliony metrów sześciennych gazu. Polska rusza z wydobyciem
- Uczestnik wiecu Brauna ściągnął z urzędu ukraińską flagę. Będzie doniesienie do prokuratury
- Interwencja polskiej armii na Ukrainie? Dowództwo wydało oświadczenie
- Komunikat dla mieszkańców Krakowa
- "Żegnamy się". Smutny komunikat wrocławskiego zoo
- "A niby kogo oni udają?" Burza w sieci po emisji popularnego programu TVN
Atak w ciągu 36 godzin
Turystyka w Kaszmirze zamarła, ale na tym nie koniec napięć między skonfliktowanymi od wielu dekad państwami. W środę minister informacji Pakistanu Attaullaha Tarara stwierdził, że jego służby dysponują „wiarygodnymi informacjami wywiadowczymi”, zgodnie z którymi Indie zamierzają przeprowadzić militarny atak militarny "w ciągu 24–36 godzin".
Przedstawiciel rządu pakistańskiego stwierdził, że Indie zamierzają wykorzystać zamach jako „fałszywy pretekst” do ataku. Zaznaczył też, że „na wszelkie tego typu militarne awanturnictwo ze strony Indii odpowiemy stanowczo i zdecydowanie”.
Kaszmir - punkt zapalny od dekad
Kaszmir pozostaje kością niezgody od końca lat 40. zeszłego wieku. Oba kraje stoczyły już o ten sporny rejon na pograniczu dwie wojny w latach 40. i 60. XX w.
W ostatnich doszło już do wymiany ognia z broni ręcznej między wojskami obu stron. Indie przeprowadziły już w podobnych sytuacjach atak militarny w 2016 i 2019 r., kiedy doszło do ataków grup separatystycznych w Kaszmirze.
Obydwa kraje posiadają w swoim arsenale broń jądrową. Indie dokonały próbnej detonacji pierwszej bomby atomowej jeszcze w latach 70. Obecnie mają w swoich zasobach około 100 głowic jądrowych. Pakistan posiada podobną broń od lat 90. i dysponuje podobną ilością głowic co Indie.