Koniec tarcz energetycznych. Rząd szykuje się do wygaszenia osłon

Rada Ministrów przyjęła w mijającym tygodniu Sprawozdanie z wdrażania średniookresowego planu budżetowo-strukturalnego na lata 2025-2028.
To kluczowy dokument, którego przyjęcia wymaga Bruksela. Znajdują się w nim najważniejsze dane oraz założenia ekonomiczne, niezbędne dla projektu budżetu na 2026 r. To pośród nich znalazły się informacje, które bezpośrednio będą dotyczyć rachunków Polaków.
- Niemcy w tarapatach. Tapinoma magnum sieją spustoszenie
- Miliony metrów sześciennych gazu. Polska rusza z wydobyciem
- Uczestnik wiecu Brauna ściągnął z urzędu ukraińską flagę. Będzie doniesienie do prokuratury
- Interwencja polskiej armii na Ukrainie? Dowództwo wydało oświadczenie
- Komunikat dla mieszkańców Krakowa
- "Żegnamy się". Smutny komunikat wrocławskiego zoo
- "A niby kogo oni udają?" Burza w sieci po emisji popularnego programu TVN
Koniec tarcz energetycznych. Rząd szykuje się do wygaszenia osłon
Rząd zrezygnował z dalszego mrożenia cen dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz mikoprzedsiębiorców (na poziomie 693 zł/MWh) wraz z końcem 2024 r. Osłony dla gospodarstw domowych pozostały, lecz już od dłuższego czasu rząd mówił o powrocie do cen rynkowych, zapowiadając, że również te tarcze będą wygaszane.
Zgonie z obowiązującymi zapisami gospodarstwa domowe są zwolnione z opłaty mocowej tylko do 30 czerwca, a do końca września będzie je obowiązywać limit cen energii elektrycznej na poziomie 500 zł za MWh. Również tylko do 30 czerwca obowiązywać będzie maksymalna cena za gaz, która obecnie zamrożona jest na poziomie 239 zł za MWh.
"Nie ma potrzeby"
"Ceny energii dla odbiorców indywidualnych nie ulegną zmianie ze względu na rozwój cen surowców na rynkach światowych. W związku z tym nie będzie potrzeby przedłużania tarcz"
- przekazano w sprawozdaniu.
Jak informuje portal money.pl, w marcu średnie ceny na rynku hurtowym koszt energii kształtowały się poniżej 430 zł/MWh i spadały, a próg mrożenia dla gospodarstw domowych do końca września 2025 r. ustawiony jest na poziomie 500 zł/MWh. To dlatego rząd przekonuje, że dalsze utrzymywanie tarczy mija się z sensem
Tarcze działały od 2022 r.
Tarcze zostały wprowadzone w 2022 roku i były odpowiedzią na drastyczny wzrost cen energii na światowych rynkach i szerszy kryzys energetyczny, podbijany przez napięcia wywołane inwazją rosyjską na Ukrainę. Osłony objęły zarówno część przedsiębiorstw, jak i gospodarstwa domowe.
Rachunek za prąd to nie tylko koszt zużytej energii. Na końcową kwotę składają się takie opłaty jak:
- koszt energii elektrycznej – uzależniony od zużycia,
- opłaty dystrybucyjne – obejmujące m.in. utrzymanie sieci przesyłowej,
- opłaty dodatkowe – przejściowa, OZE, kogeneracyjna oraz opłata mocowa.