Na obszarze Natura 2000 powstanie wieżowiec. Prezydent Torunia z KO wydał zgodę na budowę

Od lat przeciwko tej budowie protestuje grupa mieszkańców pod przewodnictwem Stowarzyszenia Wolna Winnica i zapowiadają wniosek do wojewody o stwierdzenie nieważności pozwolenia.
To teren zagrożony ruchami masowymi ziemi przy granicy zagrożenia powodziowego. Występują tu wody podziemne pod wysokim ciśnieniem. Osuszanie tej ziemi, gdy w kraju od 10 lat panuje susza hydrologiczna, jest działaniem na szkodę społeczeństwa
– mówi Joanna Żuchowska ze Stowarzyszenia Wolna Winnica.
Na obszarze Natura 2000 powstanie wieżowiec. Prezydent Torunia z KO wydał zgodę na budowę
Inwestycja od dawna budzi kontrowersje, ponieważ została uzgodniona z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska, pomimo że teren budowy znajduje się na obszarze chronionym Natura 2000. Obawy budzi również stabilność gruntu, swego czasu głośno było o tym, że na terenie intensywnie zabudowywanej starej Winnicy zaczęła się obsuwać skarpa, na której stoi jeden z nowych bloków.
To już drugie pozwolenie na budowę drapacza chmur w obszarze Natura 2000 nad Wisłą w Toruniu. Pierwsze w 2024 r. uchylił wojewoda w związku ze skargami właścicieli sąsiednich działek na kształt projektu budowlanego.
Wydział Architektury i Budownictwa Urzędu Miasta Torunia wezwał inwestora z Kielc do uzupełnienia braków i zmian w projekcie. Urząd argumentuje, że w związku z ich dokonaniem nie ma możliwości, aby miasto nie wydało pozwolenia na budowę.
Zgoda "musiała zostać wydana"
W ocenie Wydziału Architektury i Budownictwa Urzędu Miasta Torunia inwestycja dotycząca budowy zespołu budynków wielorodzinnych CT przy ul. Winnica spełnia wszystkie wymagania określone przepisami prawa. W obecnym stanie prawnym niewydanie pozwolenia na budowę naraziłoby Gminę Miasta Toruń na konieczność wypłaty odszkodowania. Szacujemy, że kwota mogłaby wynieść od kilkunastu do kilkuset milionów złotych
– poinformował rzecznik prasowy toruńskiego urzędu miasta Marcin Centkowski.
- Decyzja sądu ws. koncesji dla Telewizji Republika i wPolsce24. Jest reakcja KRRiT
- "Kula w łeb dla Kaczyńskiego". Policja odmówiła interwencji pod Pomnikiem Smoleńskim
- Nagły zwrot ws. sprzedaży TVN przez Warner Bros. Discovery. Tego nikt się nie spodziewał
- Komunikat dla mieszkańców Szczecina
- Debata Trzaskowski kontra Nawrocki. Telewizja Polsat zabrała głos
- Komunikat dla mieszkańców Krakowa
- IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka w najbliższym czasie
- Właściciel TVN Warner Bros. Discovery wraca do gry
- Dziennikarze Telewizji Republika niewpuszczeni do TVP w likwidacji. Awantura na Woronicza
Tereny powstania budynku to obszar chroniony o randze europejskiej
Stowarzyszenie Wolna Winnica będzie występowało do wojewody kujawsko-pomorskiego o stwierdzenie nieważności decyzji ws. pozwolenia na budowę wieżowca na Winnicy na obszarze Natura 2000. Sprzeciwiamy się tej intensywnej zabudowie chronionego obszaru, na którym do tej pory istniała jedynie niska zabudowa jednorodzinna. Dolina Dolnej Wisły stanowi ostoję ptasią o randze europejskiej, występują tu rzadkie gatunki wpisane na polską czerwoną listę ptaków zagrożonych wyginięciem. Istnieje mnóstwo opracowań, które opisują kolizje ptaków z wysokimi budynkami, a żadne zabezpieczenia powierzchni szklanych nie są w pełni wystarczające z uwagi na różne warunki atmosferyczne, np. mgły
– powiedziała Joanna Żuchowska ze Stowarzyszenia Wolna Winnica.
Winnica to ulica i jednocześnie część miasta wzdłuż terasy zalewowej Wisły, na Jakubskim Przedmieściu, poniżej krawędzi wyższych teras, na wschód od mostu kolejowego im. E. Malinowskiego.