Decyzja sądu ws. koncesji dla Telewizji Republika. Jest reakcja Karola Nawrockiego

Sąd odbiera koncesję TV Republika
Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił zaskarżoną decyzję Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w sprawie koncesji m.in. dla stacji Telewizji Republika i uchwałę z dnia 21 czerwca 2024 r.
Ponadto zasądza od przewodniczącego KRRiT na rzecz skarżących kwotę 10 tys. 480 złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Sąd nieprawomocnie odbiera koncesję Republice!! Największa telewizja informacyjna w Polsce może zniknąć z MUX!
– przekazał dyrektor programowy stacji Michał Rachoń.
- Nagły zwrot ws. sprzedaży TVN przez Warner Bros. Discovery. Tego nikt się nie spodziewał
- Decyzja sądu ws. koncesji dla Telewizji Republika i wPolsce24. Jest reakcja KRRiT
- Nowy komunikat IMGW. Oto co nas czeka
- Komunikat dla mieszkańców Szczecina
- Prokurator opublikował szokujące pismo, jakie dostali prokuratorzy ws. prokurator Ewy Wrzosek
- Komunikat dla mieszkańców Krakowa
- Jest nowy sondaż prezydencki
- Komunikat dla mieszkańców Gdańska
- Samuel Pereira: Czas na solidarność. Teraz
- Wspólne stanowisko redaktorów naczelnych "TS" i Tysol.pl ws. skandalicznego ataku na TV Republika i TV wPolsce24
Reakcja Karola Nawrockiego
Karol Nawrocki zapytany o całą sprawę na środowej konferencji prasowej stwierdził, że decyzja Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego to "kolejny dowód na to, że polska wolność i demokracja jest w bardzo głębokim kryzysie".
Mamy do czynienia z próbą ataku na niezależne media. Nie dziwię się, że budzi to zainteresowanie Stanów Zjednoczonych. To budzi także zdziwienie Polaków, także moje - kandydata na prezydenta
– stwierdził Nawrocki.
Szef IPN zwrócił także uwagę, że decyzja WSA także "zdradza moment, w którym jesteśmy oraz o co toczy się ta batalia".
Jeśli system Donalda Tuska się domknie, to możemy sobie wyobrazić, co dalej się będzie działo. (...) To są etapy prowadzące nas do wyłączenia z życia publicznego nie tylko telewizji, ale także osób o wartościach odmiennych
– powiedział.
Czym jest Telewizja Republika?
Telewizja Republika to polska stacja telewizyjna o charakterze informacyjno-publicystycznym, utworzona w 2013 roku. Redaktorem naczelnym stacji jest Tomasz Sakiewicz.
W grudniu 2023 roku Telewizja Republika krytycznie odniosła się do rozpoczętych zmian w mediach publicznych w Polsce. Kanał relacjonował wydarzenia z siedzib Telewizji Polskiej (w tym Telewizyjnej Agencji Informacyjnej), Polskiego Radia oraz Polskiej Agencji Prasowej, pokazując m.in. zmianę władz w siedzibach, interwencje poselskie parlamentarzystów wybranych z list Prawa i Sprawiedliwości oraz ze zgromadzeń, których uczestnicy sprzeciwiali się zmianom dokonywanym w mediach publicznych.
Emisja wskazanych powyżej wydarzeń oraz wyłączenie kanału TVP Info spowodowało, że w dniach 25–26 grudnia 2023 roku według Nielsen Media Telewizja Republika oglądana była w godzinach wieczornych przez ponad 400 tysięcy widzów, co spowodowało, że była najchętniej oglądaną w tym czasie telewizją informacyjną w Polsce. W pierwszym tygodniu zmian w mediach publicznych, w dniach od 20 do 26 grudnia tego samego roku kanał uzyskał 2,68 proc. udziałów w rynku, będąc tym samym drugą najczęściej oglądaną stacją informacyjną w Polsce po TVN24, który miał niespełna 7 proc. udziału dobowego w analogicznym okresie.
Pod koniec stycznia 2024 roku oficjalny kanał w serwisie YouTube Telewizji Republika osiągnął liczbę miliona subskrybentów.
21 czerwca 2024 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) przyznała koncesję stacji na nadawanie na ósmym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej. 28 czerwca 2024 roku rozpoczęto na nim emisję testową, która została zakończona w dniu oficjalnego startu 12 lipca 2024 roku.
8 sierpnia 2024 roku spółka Telewizja Republika S.A. uruchomiła drugi kanał telewizyjny o profilu uniwersalnym pod nazwą Telewizja Republika Plus.