Na kogo chcą głosować kobiety, a na kogo mężczyźni? Sondaż

50 proc. zwolenników Rafała Trzaskowskiego identyfikuje się z lewicą; 30 proc. z centrum; 17 proc. z prawicą, a 3 proc. nie ma zdania.
Z kolei w elektoratach Nawrockiego i Mentzena – jak wynika z badania – większość osób stanowią osoby o poglądach prawicowych (odpowiednio 87 proc. i 68 proc.).
Spośród zwolenników Nawrockiego 3 proc. identyfikuje się z lewicą, 6 proc. z centrum, a 4 proc. nie ma zdania. W elektoracie Mentzena natomiast 9 proc. określa się jako lewica, 20 proc. jako centrum, a 3 proc. nie ma zdania.
Na kogo chcą głosować kobiety, a na kogo mężczyźni? Sondaż CBOS
Z badania wynika m.in., że większość elektoratu kandydata KO na prezydenta Rafała Trzaskowskiego oraz popieranego przez PiS Karola Nawrockiego stanowią kobiety (odpowiednio 58 proc. i 55 proc. całości ich elektoratów).
W przypadku kandydata Konfederacji Sławomira Mentzena większość jego elektoratu – 66 proc. – to mężczyźni.
Jak zauważył CBOS, jeśli chodzi o wiek zwolenników poszczególnych kandydatów, spośród trzech największych elektoratów strukturę wieku najbardziej zbliżoną do struktury ogółu dorosłych Polaków ma grupa wyborców Trzaskowskiego; poparcie dla kandydata KO deklaruje łącznie 57 proc. osób powyżej 55. roku życia.
Wyraźnie najstarszy – według badania – jest elektorat Nawrockiego. Łącznie 69 proc. jego wyborców ma co najmniej 55 lat, natomiast 46 proc. to ludzie w wieku przynajmniej 65 lat.
W grupie zwolenników Sławomira Mentzena przeważają natomiast młodzi wyborcy. 16 proc. jego elektoratu to osoby w wieku 18–24 lata, zaś 29 proc. stanowią osoby w wieku 25–34 lata.
Przekrój według miejsca zamieszkania
W grupie zwolenników Rafała Trzaskowskiego, w porównaniu z elektoratem Karola Nawrockiego i Sławomira Mentzena, stosunkowo najmniej osób mieszka na wsi (33 proc.). 32 proc. elektoratu kandydat KO stanowią osoby mieszkające w mieście powyżej 100 tys. mieszkańców, a 15 proc. mieszka w miastach, w których mieszka przynajmniej pół miliona ludzi.
Z kolei jeśli chodzi o elektoraty Nawrockiego i Mentzena, po 46 proc. z ich zwolenników to osoby mieszkające na wsi. W przypadku mieszkańców miast – jak odnotowuje CBOS – "zwolennicy Karola Nawrockiego pochodzą częściej z tych najmniejszych, do 19 999 mieszkańców (18 proc. zwolenników), natomiast wśród zwolenników Sławomira Mentzena wyraźnie więcej jest mieszkańców miast mających co najmniej 100 000 mieszkańców (16 proc).
Status majątkowy
Według badania CBOS "przeciętny status majątkowy wyborców Karola Nawrockiego jest gorszy niż wyborców Rafała Trzaskowskiego i Sławomira Mentzena" – 58 proc. jego zwolenników to osoby deklarujące miesięczne dochody netto w wysokości maksymalnie 3999 zł.
W elektoracie Sławomira Mentzena i Rafała Trzaskowskiego największą grupą są natomiast – jak wynika z badania – osoby o deklarowanych dochodach wynoszących co najmniej 7000 zł netto (odpowiednio 30 proc. i 27 proc.).
- Komunikat dla mieszkańców Krakowa
- Komunikat dla mieszkańców Gdańska
- Komunikat dla mieszkańców Warszawy
- Imigrant z nożem zaatakował mężczyznę w Warszawie
- "Bliska płaczu". Cztery pytania Samuela Pereiry do mec. Gregorczyk-Abram
- "Rumakowanie się skończyło". UE gotowa do negocjacji z Trumpem nt. ceł
Sympatie polityczne i religijność
Żelazna większość elektoratu Karola Nawrockiego – 90 proc. – to osoby, które w ostatnich wyborach parlamentarnych oddały głos na listy KW Prawo i Sprawiedliwość.
64 proc. zwolenników kandydata KO zagłosowało na listy KKW Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni; 14 proc. oddało głos na kandydatów z listy KW Nowa Lewica.
Jedynie 24 proc. osób deklarujących oddanie głosu na Sławomira Mentzena zagłosowało w ostatnich wyborach parlamentarnych na kandydatów KW Konfederacja Wolność i Niepodległość.
Według CBOS "wyborcy Karola Nawrockiego charakteryzują się największą deklarowaną częstością praktyk religijnych – dwie trzecie spośród nich (67 proc. ) uczestniczy w praktykach religijnych co najmniej raz w tygodniu, a tylko 7 proc. deklaruje, że nie uczestniczy w nich w ogóle”. Z badania wynika ponadto, że 42 proc. zwolenników Rafała Trzaskowskiego nie uczestniczy w praktykach religijnych. Z kolei elektorat Sławomira Mentzena jest pod tym względem zróżnicowany: 23 proc. bierze udział w praktykach religijnych raz w tygodniu, zaś 28 proc. nie uczestniczy w nich w ogóle.
Badanie przeprowadzono w okresie 17–20 marca 2025 roku na próbie 1003 dorosłych mieszkańców Polski.