Ukraina szuka bohatera narodowego

Było dwóch przywódców w historii Ukrainy, których postawy i decyzje sprzed stuleci mają związek z atakiem Rosji na to państwo w lutym 2022 roku.
Karol XII i Iwan Mazepa nad Dnieprem po bitwie pod Połtawą. Gustaf Cederstrom Ukraina szuka bohatera narodowego
Karol XII i Iwan Mazepa nad Dnieprem po bitwie pod Połtawą. Gustaf Cederstrom / Wikipedia domena publiczna

Pierwszym z nich był Bohdan Chmielnicki, który - po serii wielkich zwycięstw militarnych nad Polakami - wyzwolił Ukrainę z zależności od Polski, ale w styczniu 1654 roku podpisał nieszczęsną Ugodę Perejasławską, oddającą kształtujące się państwo ukraińskie pod władanie cara Rosji. Umowę, na którą do dziś powołuje się Rosja, uzasadniając swoje prawa do Ukrainy.
 

Mazepa - zwrócił się przeciw Rosji

Drugim był hetman Iwan Mazepa, który podczas wojny szwedzko-rosyjskiej w roku 1708 stanął po stronie Szwedów, podpisał tajną umowę z królem Polski Stanisławem Leszczyńskim i zwrócił się przeciwko carowi Piotrowi I, de facto zrywając "ugodę perejasławską" Chmielnickiego. Jego oczywistym celem było zjednoczenie Ukrainy i uwolnienie się spod rosyjskiego despotyzmu.

Dla Ukraińców Iwan Mazepa - kojarzony z walką przeciw rosyjskiej przemocy - jest postacią jakby stworzoną na obecne czasy agresji rosyjskiej. Przecież takie historyczne indywidualności ukraińskie jak Bohdan Chmielnicki czy Stepan Bandera mają ciemne, wręcz czarne karty w swoich życiorysach. Nie stanowią wzorców, które zaakceptuje Europa. Ich działania doprowadziły do ludobójstwa na wielką skalę, a ich polityczne powiązania i sojusze były kompromitujące. Chmielnicki na przykład był bezpośrednio odpowiedzialny za okrutne wymordowanie tysięcy bezbronnych polskich jeńców wojennych po bitwie pod Batohem (tzw. "Sarmacki Katyń",1652) i za największą przed Holokaustem masakrę społeczności żydowskich. Z kolei Banderę historycy obciążają moralną odpowiedzialnością za Rzeź Wołyńską. Mazepa ma czyste ręce, niesplamione mordem. To przesądziło o propagowaniu jego postaci.

W październiku 2022 roku żona prezydenta Ukrainy, Ołena Zełenska została matką chrzestną zbudowanej w Turcji korwety klasy Ada. Jednostka nosi imię "Hetman Iwan Mazepa" i zostaje wyposażona, między innymi, w wyrzutnie pocisków Boeing Harpoon. "Niech odwaga i męstwo hetmana Iwana Mazepy inspirują Was do obrony naszej Ojczyzny, a jego duch niech Was chroni i strzeże” – powiedziała Olena Zełenska podczas uroczystości wodowania korwety. 

 

Narodowy symbol

Znany w polskiej literaturze jako bohater dramatu Juliusza Słowackiego, a także jako adwersarz słynnego pamiętnikarza Jana Chryzostoma Paska, który za młodu, na dworze królewskim w Warszawie, wszedł w konflikt z Mazepą i "wyciął go pięścią w gębę". "Był to trochę szalbierz, a do tego Kozak, niedawno nobilitowany." - pisał po latach zawzięty Pasek.

Pamiętnikarz się mylił w sprawie tej nobilitacji. Szlachectwo otrzymał - za zasługi wojenne dla Rzeczypospolitej - już pradziadek Iwana Mazepy-Kołodyńskiego w 1572 roku, decyzją polskiego króla Zygmunta Augusta. Mazepa z opowieści Paska, ówczesny adiutant polskiego króla Jana Kazimierza, to w przyszłości słynny hetman kozacki, przywódca Ukrainy Lewobrzeżnej, polityk, dyplomata, a jednocześnie mecenas sztuki i nawet literat. Bohater narodowy Ukrainy. Wyklęty przez Rosjan. Znienawidzony przez carat. Przemilczany za czasów Związku Sowieckiego.

W ojczyźnie Mazepa jeszcze przed kilkunastu laty nie był tak popularny. W ogólnokrajowym plebiscycie "Wielcy Ukraińcy", przeprowadzonym w latach 2007-2008, Mazepa znalazł się na 11 miejscu. Stepan Bandera był na trzecim, a Chmielnicki na piątym. Dziś zapewne byłoby inaczej. Oby! Gwiazda Mazepy lśni coraz jaśniej, powstają jego pomniki, upamiętniają go nazwy ulic i widnieje na banknotach, nawet czapka "mazepinka" stała się elementem munduru Sił Zbrojnych Ukrainy. Decydujący o polityce historycznej Ukrainy wybrali go - słusznie, bo jest znany także poza Ukrainą - na symbol (być może najważniejszy) walki narodowowyzwoleńczej. Także z polskiego punktu widzenia Mazepa jest idealny w tej roli. Chociażby dlatego, że - w przeciwieństwie do Chmielnickiego i Bandery - Mazepa nie był wrogiem Polaków.

A poza tym to niezwykła postać, która w wieku XIX i XX wzbudzała ogromne emocje prawdziwymi i zmyślonymi historiami ze swojego życia. To pierwszy i jedyny w historii ukraiński "celebryta na skalę międzynarodową", jakkolwiek świat zachwycił się nim dopiero po jego śmierci. Dzięki jego popularności Europa uświadomiła sobie istnienie Ukrainy.

 

Kochali go romantycy

Dzieła literackie poświęcali mu najwybitniejsi pisarze. Pisał o nim już w roku 1731 sam Voltaire w "Dziejach Karola XII, króla Szwecji". Tam po raz pierwszy pojawia się wzmianka o wydarzeniu z młodości Mazepy, gdy został nagi przywiązany do konia przez polskiego szlachcica, któremu uwiódł żonę. Skąd dowiedział się o tym Voltaire? Podobno od króla Stanisława Leszczyńskiego. O wydarzeniu wspomina także Jan Chryzostom Pasek w "Pamiętnikach". Skandal był głośny i opowiadany jako pikantna plotka.

Dramatyczne losy Mazepy zrobiły wrażenie na angielskim romantyku lordzie Byronie - autorze poematu "Mazeppa" (1819) i Victorze Hugo - autorze wiersza o ukraińskim bohaterze (1828). Mazepa stał się symbolem romantycznego kochanka a zarazem bojownika przeciwko tyranii. Jego dzieje poruszyły największych pisarzy i poetów, malarzy i kompozytorów z Francji, Niemiec, Anglii, USA, Polski i Rosji.

 

Wyklęty w Rosji, zapatrzony w Zachód

Dramat Słowackiego powstał w roku 1839, a poprzedził go o dziesięć lat poemat Aleksandra Puszkina "Połtawa" (pierwotny tytuł "Mazepa"), który miał stanowić sprzeciw wobec idealizacji Mazepy w literaturze. Puszkin przedstawił go w złych barwach, bo autor reprezentował rosyjski punkt widzenia. Mazepa był wyidealizowaną i heroiczną postacią dla Zachodu, narodowym bohaterem Ukrainy, ale dla Rosjan był zdrajcą. Na polecenie cara, Cerkiew rzuciła klątwę na Mazepę, uważając go za "poprzednika Antychrysta" i "groźnego wilka, odzianego w owczą skórę". O tym, jak wielką nienawiść budził w Rosji Mazepa, może świadczyć fakt, że przez ponad 200 lat, aż do rewolucji bolszewickiej, w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu hetman Mazepa był wyklinany przez wszystkie cerkwie moskiewskie. Anatema obowiązuje do dziś.

Mazepa, zanim się zbuntował, przez dziesięciolecia sprawował władzę na Ukrainie, podporządkowany Rosji i służący wiernie carowi Piotrowi I. Najwyraźniej jego celem było stworzenie fundamentów przyszłej ukraińskiej państwowości. Dlatego popierał rozwój ekonomiczny, dbał o kulturę i sztukę, rozwijał edukację, finansował budowę obiektów sakralnych - cywilizował Ukrainę, otwierając ją na Europę. Wzorował się na Zachodzie - znał go, bo król Jan Kazimierz sfinansował mu przed laty dwuletni pobyt we Włoszech, Niemczech, Francji i Holandii.

Powiązania Mazepy z Polską (Mazepa otrzymał Order Orła Białego) zwracają uwagę na zmarnowane historyczne szanse, które traktowano w XVII wieku bardzo serio, czego dowodem jest Unia Hadziacka z roku 1658.  Niezrealizowane plany zakładały stworzenie Rzeczypospolitej Trojga Narodów i połączenie w jedno państwo Polski, Litwy i Ukrainy. Oznaczało to wybór Zachodu. Mazepa zrywający z Rosją może być przedstawiany obecnie jako kontynuator tej myśli. I to ma istotną wartość propagandową dla dzisiejszej Ukrainy, starającej się dostać do UE i NATO.

 

Szabla nad głową mistrza świata

W grudniu 2024 roku, po wygraniu w Rijadzie bokserskiej walki o mistrzostwo świata wagi ciężkiej, Ukrainiec Ołeksandr Usyk wziął w ręce tajemnicze podłużne pudełko. Znajdował się w nim niezwykły przedmiot, wypożyczony na tę okazję z Muzeum Historycznego w Czernihowie. Była to szabla, z którą nie rozstawał się hetman Mazepa. Wzniesiona nad głową mistrza świata, który w swojej karierze zawodowej nie przegrał jeszcze żadnej walki i w ostatnim pojedynku pokonał po raz drugi o wiele wyższego i cięższego przeciwnika, symbolizuje rolę, jaką postać Iwana Mazepy ma dziś do spełnienia dla Ukrainy.


 

POLECANE
Symboliczne zdjęcie liderów Trójmorza zgromadzonych wokół Włóczni św. Maurycego i wizerunku Chrobrego z ostatniej chwili
Symboliczne zdjęcie liderów Trójmorza zgromadzonych wokół Włóczni św. Maurycego i wizerunku Chrobrego

We wtorek po południu na Zamku Królewskim w Warszawie rozpoczęło się spotkanie liderów państw Inicjatywy Trójmorza, podczas którego wykonano niezwykle symboliczną fotografię.

Nowa fala oszustw telefonicznych. Co zrobić, aby nie dać się nabrać? Wiadomości
Nowa fala oszustw telefonicznych. Co zrobić, aby nie dać się nabrać?

Coraz więcej Polaków otrzymuje połączenia z nieznanych, zagranicznych numerów – najczęściej z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Portugalii. Choć na pierwszy rzut oka mogą wyglądać jak oferta pracy lub kontakt od znajomego, to w rzeczywistości mamy do czynienia z próbą oszustwa.

Ministerstwo Klimatu tworzy serwis do walki z... dezinformacją klimatyczną z ostatniej chwili
Ministerstwo Klimatu tworzy serwis do walki z... dezinformacją klimatyczną

Ministerstwo klimatu i środowiska tworzy serwis poświęcony walce z dezinformacją klimatyczną – poinformowała we wtorek minister Paulina Hennig-Kloska. Zjawisko dezinformacji klimatycznej było jednym z tematów nieformalnego spotkania ministrów środowiska i klimatu w Warszawie.

To OZE mogą stać za blackoutem w Hiszpanii i Portugalii tylko u nas
To OZE mogą stać za blackoutem w Hiszpanii i Portugalii

Od 12 godzin pod pełną parą pracuja hiszpańscy śledczy i analitycy rynku energii, aby ustalić, co było faktycznym powodem pierwszego tak dużego w Europie blackoutu. Wstępnie wykluczono atak terrorystyczny. Niemal na pewno nie był to sabotaż pracownika lub pracowników spółek energetycznych. Czy za problemem stoi miks energetyczny kraju Cervantesa? Liczby i eksperci sugerują, że to najbardziej prawdopodobne.

Rosja szykuje się do wojny nad Bałtykiem. To realny scenariusz tylko u nas
Rosja szykuje się do wojny nad Bałtykiem. To realny scenariusz

To nie strachy na Lachy, ale bardzo realny scenariusz. Wojnę z NATO – zapewne początkowo na jak najniższym poziomie eskalacji, by dać pretekst USA i „starej Europie” do wstrzymania się od pełnej odpowiedzi – Rosja rozpocznie nad Bałtykiem.

Ujawniono szczegóły zatrzymania księdza, który miał krytykować aborterkę z Oleśnicy z ostatniej chwili
Ujawniono szczegóły zatrzymania księdza, który miał krytykować aborterkę z Oleśnicy

W rozmowie z RatujŻycie.pl siostra zatrzymanego ks. Grzegorza opisała, w jaki sposób jej brat został zatrzymany przez służby w związku z mailem, jakiego wysłał do dr Gizeli Jagielskiej.

Karol Nawrocki: Zwierzchnik sił zbrojnych musi być stabilny emocjonalnie z ostatniej chwili
Karol Nawrocki: Zwierzchnik sił zbrojnych musi być stabilny emocjonalnie

Popierany przez PiS kandydat Karol Nawrocki stwierdził we wtorek w Nowej Dębie, że Polska potrzebuje zwierzchnika sił zbrojnych, "który będzie stabilny emocjonalnie i stabilny pod względem swoich poglądów". Wskazał, że chodzi o osobę, która m.in. zadba o nasz sojusz z USA i o pozycję Polski w NATO.

Bezpieczeństwo energetyczne Polski. Andrzej Duda zwoła Radę Bezpieczeństwa Narodowego z ostatniej chwili
Bezpieczeństwo energetyczne Polski. Andrzej Duda zwoła Radę Bezpieczeństwa Narodowego

Zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego ws. bezpieczeństwa energetycznego Polski zapowiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu liderów Trójmorza. Jak powiedział, wydarzenia w Hiszpanii i Portugalii to "sygnał alarmowy", aby zadbać o stan sieci energetycznych regionu.

Dariusz Matecki wskazuje: Najbardziej obrzydliwy specjalista od kłamstw polityka
Dariusz Matecki wskazuje: "Najbardziej obrzydliwy specjalista od kłamstw"

"Najbardziej obrzydliwy specjalista od kłamstw wyborczych" – pisze na platformie X poseł PiS Dariusz Matecki o parlamentarzyście PO Sławomirze Nitrasie. W opublikowanym komentarzu Matecki opisał sytuację z 2006 roku, gdy Nitras był szefem sztabu wyborczego kandydata PO Piotr Krzystka na prezydenta Szczecina.

Niemcy w tarapatach. Tapinoma magnum sieją spustoszenie z ostatniej chwili
Niemcy w tarapatach. Tapinoma magnum sieją spustoszenie

Inwazyjne mrówki Tapinoma magnum niszczą infrastrukturę w Niemczech i powodują przerwy w prądzie – informuje Frankfurter Rundschau.

REKLAMA

Ukraina szuka bohatera narodowego

Było dwóch przywódców w historii Ukrainy, których postawy i decyzje sprzed stuleci mają związek z atakiem Rosji na to państwo w lutym 2022 roku.
Karol XII i Iwan Mazepa nad Dnieprem po bitwie pod Połtawą. Gustaf Cederstrom Ukraina szuka bohatera narodowego
Karol XII i Iwan Mazepa nad Dnieprem po bitwie pod Połtawą. Gustaf Cederstrom / Wikipedia domena publiczna

Pierwszym z nich był Bohdan Chmielnicki, który - po serii wielkich zwycięstw militarnych nad Polakami - wyzwolił Ukrainę z zależności od Polski, ale w styczniu 1654 roku podpisał nieszczęsną Ugodę Perejasławską, oddającą kształtujące się państwo ukraińskie pod władanie cara Rosji. Umowę, na którą do dziś powołuje się Rosja, uzasadniając swoje prawa do Ukrainy.
 

Mazepa - zwrócił się przeciw Rosji

Drugim był hetman Iwan Mazepa, który podczas wojny szwedzko-rosyjskiej w roku 1708 stanął po stronie Szwedów, podpisał tajną umowę z królem Polski Stanisławem Leszczyńskim i zwrócił się przeciwko carowi Piotrowi I, de facto zrywając "ugodę perejasławską" Chmielnickiego. Jego oczywistym celem było zjednoczenie Ukrainy i uwolnienie się spod rosyjskiego despotyzmu.

Dla Ukraińców Iwan Mazepa - kojarzony z walką przeciw rosyjskiej przemocy - jest postacią jakby stworzoną na obecne czasy agresji rosyjskiej. Przecież takie historyczne indywidualności ukraińskie jak Bohdan Chmielnicki czy Stepan Bandera mają ciemne, wręcz czarne karty w swoich życiorysach. Nie stanowią wzorców, które zaakceptuje Europa. Ich działania doprowadziły do ludobójstwa na wielką skalę, a ich polityczne powiązania i sojusze były kompromitujące. Chmielnicki na przykład był bezpośrednio odpowiedzialny za okrutne wymordowanie tysięcy bezbronnych polskich jeńców wojennych po bitwie pod Batohem (tzw. "Sarmacki Katyń",1652) i za największą przed Holokaustem masakrę społeczności żydowskich. Z kolei Banderę historycy obciążają moralną odpowiedzialnością za Rzeź Wołyńską. Mazepa ma czyste ręce, niesplamione mordem. To przesądziło o propagowaniu jego postaci.

W październiku 2022 roku żona prezydenta Ukrainy, Ołena Zełenska została matką chrzestną zbudowanej w Turcji korwety klasy Ada. Jednostka nosi imię "Hetman Iwan Mazepa" i zostaje wyposażona, między innymi, w wyrzutnie pocisków Boeing Harpoon. "Niech odwaga i męstwo hetmana Iwana Mazepy inspirują Was do obrony naszej Ojczyzny, a jego duch niech Was chroni i strzeże” – powiedziała Olena Zełenska podczas uroczystości wodowania korwety. 

 

Narodowy symbol

Znany w polskiej literaturze jako bohater dramatu Juliusza Słowackiego, a także jako adwersarz słynnego pamiętnikarza Jana Chryzostoma Paska, który za młodu, na dworze królewskim w Warszawie, wszedł w konflikt z Mazepą i "wyciął go pięścią w gębę". "Był to trochę szalbierz, a do tego Kozak, niedawno nobilitowany." - pisał po latach zawzięty Pasek.

Pamiętnikarz się mylił w sprawie tej nobilitacji. Szlachectwo otrzymał - za zasługi wojenne dla Rzeczypospolitej - już pradziadek Iwana Mazepy-Kołodyńskiego w 1572 roku, decyzją polskiego króla Zygmunta Augusta. Mazepa z opowieści Paska, ówczesny adiutant polskiego króla Jana Kazimierza, to w przyszłości słynny hetman kozacki, przywódca Ukrainy Lewobrzeżnej, polityk, dyplomata, a jednocześnie mecenas sztuki i nawet literat. Bohater narodowy Ukrainy. Wyklęty przez Rosjan. Znienawidzony przez carat. Przemilczany za czasów Związku Sowieckiego.

W ojczyźnie Mazepa jeszcze przed kilkunastu laty nie był tak popularny. W ogólnokrajowym plebiscycie "Wielcy Ukraińcy", przeprowadzonym w latach 2007-2008, Mazepa znalazł się na 11 miejscu. Stepan Bandera był na trzecim, a Chmielnicki na piątym. Dziś zapewne byłoby inaczej. Oby! Gwiazda Mazepy lśni coraz jaśniej, powstają jego pomniki, upamiętniają go nazwy ulic i widnieje na banknotach, nawet czapka "mazepinka" stała się elementem munduru Sił Zbrojnych Ukrainy. Decydujący o polityce historycznej Ukrainy wybrali go - słusznie, bo jest znany także poza Ukrainą - na symbol (być może najważniejszy) walki narodowowyzwoleńczej. Także z polskiego punktu widzenia Mazepa jest idealny w tej roli. Chociażby dlatego, że - w przeciwieństwie do Chmielnickiego i Bandery - Mazepa nie był wrogiem Polaków.

A poza tym to niezwykła postać, która w wieku XIX i XX wzbudzała ogromne emocje prawdziwymi i zmyślonymi historiami ze swojego życia. To pierwszy i jedyny w historii ukraiński "celebryta na skalę międzynarodową", jakkolwiek świat zachwycił się nim dopiero po jego śmierci. Dzięki jego popularności Europa uświadomiła sobie istnienie Ukrainy.

 

Kochali go romantycy

Dzieła literackie poświęcali mu najwybitniejsi pisarze. Pisał o nim już w roku 1731 sam Voltaire w "Dziejach Karola XII, króla Szwecji". Tam po raz pierwszy pojawia się wzmianka o wydarzeniu z młodości Mazepy, gdy został nagi przywiązany do konia przez polskiego szlachcica, któremu uwiódł żonę. Skąd dowiedział się o tym Voltaire? Podobno od króla Stanisława Leszczyńskiego. O wydarzeniu wspomina także Jan Chryzostom Pasek w "Pamiętnikach". Skandal był głośny i opowiadany jako pikantna plotka.

Dramatyczne losy Mazepy zrobiły wrażenie na angielskim romantyku lordzie Byronie - autorze poematu "Mazeppa" (1819) i Victorze Hugo - autorze wiersza o ukraińskim bohaterze (1828). Mazepa stał się symbolem romantycznego kochanka a zarazem bojownika przeciwko tyranii. Jego dzieje poruszyły największych pisarzy i poetów, malarzy i kompozytorów z Francji, Niemiec, Anglii, USA, Polski i Rosji.

 

Wyklęty w Rosji, zapatrzony w Zachód

Dramat Słowackiego powstał w roku 1839, a poprzedził go o dziesięć lat poemat Aleksandra Puszkina "Połtawa" (pierwotny tytuł "Mazepa"), który miał stanowić sprzeciw wobec idealizacji Mazepy w literaturze. Puszkin przedstawił go w złych barwach, bo autor reprezentował rosyjski punkt widzenia. Mazepa był wyidealizowaną i heroiczną postacią dla Zachodu, narodowym bohaterem Ukrainy, ale dla Rosjan był zdrajcą. Na polecenie cara, Cerkiew rzuciła klątwę na Mazepę, uważając go za "poprzednika Antychrysta" i "groźnego wilka, odzianego w owczą skórę". O tym, jak wielką nienawiść budził w Rosji Mazepa, może świadczyć fakt, że przez ponad 200 lat, aż do rewolucji bolszewickiej, w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu hetman Mazepa był wyklinany przez wszystkie cerkwie moskiewskie. Anatema obowiązuje do dziś.

Mazepa, zanim się zbuntował, przez dziesięciolecia sprawował władzę na Ukrainie, podporządkowany Rosji i służący wiernie carowi Piotrowi I. Najwyraźniej jego celem było stworzenie fundamentów przyszłej ukraińskiej państwowości. Dlatego popierał rozwój ekonomiczny, dbał o kulturę i sztukę, rozwijał edukację, finansował budowę obiektów sakralnych - cywilizował Ukrainę, otwierając ją na Europę. Wzorował się na Zachodzie - znał go, bo król Jan Kazimierz sfinansował mu przed laty dwuletni pobyt we Włoszech, Niemczech, Francji i Holandii.

Powiązania Mazepy z Polską (Mazepa otrzymał Order Orła Białego) zwracają uwagę na zmarnowane historyczne szanse, które traktowano w XVII wieku bardzo serio, czego dowodem jest Unia Hadziacka z roku 1658.  Niezrealizowane plany zakładały stworzenie Rzeczypospolitej Trojga Narodów i połączenie w jedno państwo Polski, Litwy i Ukrainy. Oznaczało to wybór Zachodu. Mazepa zrywający z Rosją może być przedstawiany obecnie jako kontynuator tej myśli. I to ma istotną wartość propagandową dla dzisiejszej Ukrainy, starającej się dostać do UE i NATO.

 

Szabla nad głową mistrza świata

W grudniu 2024 roku, po wygraniu w Rijadzie bokserskiej walki o mistrzostwo świata wagi ciężkiej, Ukrainiec Ołeksandr Usyk wziął w ręce tajemnicze podłużne pudełko. Znajdował się w nim niezwykły przedmiot, wypożyczony na tę okazję z Muzeum Historycznego w Czernihowie. Była to szabla, z którą nie rozstawał się hetman Mazepa. Wzniesiona nad głową mistrza świata, który w swojej karierze zawodowej nie przegrał jeszcze żadnej walki i w ostatnim pojedynku pokonał po raz drugi o wiele wyższego i cięższego przeciwnika, symbolizuje rolę, jaką postać Iwana Mazepy ma dziś do spełnienia dla Ukrainy.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe