Kaszel – kiedy powinien niepokoić? Sprawdź, jak skutecznie leczyć kaszel!

Kaszel może mieć wiele przyczyn. Choć najczęściej pojawia się on w przebiegu powszechnie występujących infekcji dróg oddechowych, czasami świadczy o poważniejszym problemie. Jak skutecznie łagodzić kaszel? Kiedy objaw ten powinien niepokoić i skłaniać do wizyty u lekarza?
Kaszląca kobieta Kaszel – kiedy powinien niepokoić? Sprawdź, jak skutecznie leczyć kaszel!
Kaszląca kobieta / fot. freepik.com

Kaszel kiedy udać się do lekarza?

Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu, którego celem jest oczyszczenie dróg oddechowych. Zazwyczaj jest to niegroźny objaw infekcji, który utrzymuje się do 3 tygodni. Część osób zmaga się z kaszlem poinfekcyjnym mogącym trwać jeszcze kilka tygodni po zakończeniu choroby. Kaszel bywa też oznaką poważniejszego problemu i wymaga konsultacji z lekarzem. Warto się do niego zgłosić, gdy:

  • kaszel pojawia się u dziecka w pierwszym roku życia wówczas nie zaleca się samodzielnego leczenia kaszlu. Ważne jest udanie się z maluchem do lekarza, który zbada pacjenta i ustali leczenie na podstawie przyczyny pojawiających się dolegliwości,
  • nie jest znana przyczyna kaszlu kaszel jest jedynym objawem i nie towarzyszą mu żadne inne oznaki infekcji,
  • dodatkowo pojawia się duszność, wysoka gorączka, krwioplucie lub ogólny stan pacjenta jest zły,
  • kaszel utrzymuje się dłużej niż 3 tygodnie.

Jeśli nie pojawiają się żadne niepokojące sygnały świadczące o istnieniu poważniejszego problemu, a oprócz kaszlu występują też inne oznaki niegroźnej infekcji, można sięgnąć po odpowiednie leki. Dostępne są różnorodne syropy i tabletki na kaszel w ofercie Apteki dla Rodziny. W zależności od stopnia nasilenia kaszlu, wieku pacjenta oraz jego preferencji, można wybrać preparat ziołowy, lek na kaszel bez cukru i bez alkoholu, a także krople, syropy, tabletki musujące lub inną postać leku, która jest dobrze tolerowana i chętnie stosowana przez chorego.

Jak łagodzić suchy, męczący kaszel?

Suchy, nieproduktywny kaszel zazwyczaj pojawia się na początku infekcji. Może też utrzymywać się nawet kilka tygodni po jej ustąpieniu. Jest to tzw. kaszel poinfekcyjny, który wbrew przekonaniu części pacjentów, wcale nie wynika z niedoleczenia choroby. Jest on najczęściej skutkiem nadwrażliwości oskrzeli po przebytej infekcji. Suchy kaszel bywa bardzo męczący i uciążliwy. Może powodować silne podrażnienie gardła i utrudniać spokojny sen. W takich sytuacjach wielu pacjentów poszukuje skutecznego leku, który szybko zahamuje kaszel i poprawi komfort ich życia.

Syropy i tabletki na suchy kaszel - Apteka dla Rodziny oferuje szeroką gamę preparatów, które pomagają w krótkim czasie złagodzić męczący kaszel. O ile przy łagodnym kaszlu pomocne mogą być preparaty ziołowe, takie jak syrop prawoślazowy lub syrop z babki lancetowatej, o tyle przy większym nasileniu kaszlu, lepszy efekt przyniesie mocniejszy lek przeciwkaszlowy. Na szczególną uwagę zasługują preparaty z lewodropropizyną (np. Pulmopect, Unituss, Solvetusan). Przewagą tej substancji jest wysoka skuteczność w leczeniu suchego kaszlu przy jednoczesnej bardzo dobrej tolerancji oraz braku ryzyka uzależnienia. Substancją, która również nie uzależnia i nie wywołuje przyzwyczajenia jest butamirat (np. Sinecod, Supremin). Dodatkowo butamirat działa rozszerzająco na oskrzela.

Skuteczne przy suchym kaszlu są też leki z dekstrometorfanem. Dość często pacjenci sięgają po preparaty z kodeiną, choć efektywność tej substancji w leczeniu suchego, nieproduktywnego kaszlu jest wątpliwa. Jej nadużywanie stwarza też ryzyko uzależnienia fizycznego i psychicznego.

Jak skutecznie leczyć mokry kaszel?

Kaszel mokry, czyli produktywny, wiąże się z odkrztuszaniem wydzieliny. W typowym przebiegu infekcji pojawia się on po kilku dniach trwania suchego kaszlu. Często ulega nasileniu rankiem, po przebudzeniu. W razie trudności z odkrztuszeniem gęstej, nagromadzonej w dużej ilości flegmy, można sięgnąć po dobry lek na kaszel, który zmniejszy lepkość śluzu i ułatwi oczyszczenie dróg oddechowych. Tabletki lub syrop na kaszel na aptekadlarodziny.pl zawierają różne składniki aktywne.

Zwolennicy preparatów ziołowych mogą wybrać preparat z bluszczem, który działa wykrztuśnie, przeciwzapalnie, a do tego rozszerza oskrzela. Silniejsze działanie wykazują leki wykrztuśne z ambroksolem (np. Mucosolvan, Flavamed). Przy mokrym kaszlu można też sięgnać po leki z bromheksyną, acetylocysteiną lub gwajafenazyną.

Dodatkowo wiele osób preferuje domowe sposoby na kaszel, takie jak inhalacje lub nebulizacje. Mogą być one stosowane w przebiegu infekcji, choć warto mieć na uwadze, że metody te pełnią jedynie rolę wspomagającą leczenie. Podobnie działają plastry aromatyczne, które są dość powszechnie stosowane u małych dzieci. Warto też zadbać o komfort pacjenta zmagającego się z męczącym kaszlem, poprzez wietrzenie i nawilżanie powietrza w mieszkaniu. Wskazane jest też zadbanie o regularne przyjmowanie płynów.

Kaszel bywa bardzo uciążliwym objawem infekcji, który wpływa negatywnie na samopoczucie pacjenta oraz utrudnia wykonywanie codziennych aktywności. Przy pomocy dostępnych bez recepty leków można go skutecznie i szybko łagodzić. Warto też wiedzieć, w jakich sytuacjach samodzielne leczenie nie jest wskazane i konieczna jest wizyta u lekarza.


 

POLECANE
Niemiecka policja miała próbować zatrzymać polskich obrońców granicy na polskim terytorium: Halt Polen! gorące
Niemiecka policja miała próbować zatrzymać polskich obrońców granicy na polskim terytorium: "Halt Polen!"

Lider Ruchu Obrony Granic Robert Bąkiewicz przekazał szokujące informacje. Według jego słów niemiecka policja miała próbować zatrzymać Polaków... na terytorium Polski.

Elon Musk ogłosił powstanie nowej partii z ostatniej chwili
Elon Musk ogłosił powstanie nowej partii

- Dziś powstaje Partia Amerykańska, aby zwrócić wam wolność - pisze Elon Musk na platformie "X".

Potężna rozróba w serbskim parlamencie. Granaty dymne, jedna z posłów w stanie krytycznym z ostatniej chwili
Potężna rozróba w serbskim parlamencie. Granaty dymne, jedna z posłów w stanie krytycznym

W serbskim parlamencie doszło do dramatycznych scen. Posłowie opozycji rzucili granaty hukowe i gaz łzawiący w proteście przeciwko rządom Aleksandara Vučića. W wyniku zamieszek posłanka Jasmina Obradović doznała udaru i walczy o życie.

Niemieckie media: Ruch Obrony Granic torpeduje niemiecką politykę migracyjną z ostatniej chwili
Niemieckie media: Ruch Obrony Granic torpeduje niemiecką politykę migracyjną

Niemiecki tygodnik „Der Spiegel” opisał serię incydentów na granicy z Polską, które wg redakcji „komplikują niemiecką politykę migracyjną”. Główna krytyka kierowana jest w stronę polskiego Ruchu Obrony Granic (ROG), który utrudnia niemieckim służbom odsyłanie nielegalnych migrantów do Polski.

Wes Anderson – nostalgiczne fantazmaty czasów, których nigdy nie było tylko u nas
Wes Anderson – nostalgiczne fantazmaty czasów, których nigdy nie było

Wes Anderson powraca na ekrany z filmem, który równie łatwo rozpoznać, co sobie odpuścić albo się zakochać. "Układ fenicki", pokazany premierowo podczas 78. Festiwalu Filmowego w Cannes, na polskie ekrany trafił 6 czerwca.

Stopnie BRAVO i BRAVO-CRP przedłużone. Pilny komunikat rządu z ostatniej chwili
Stopnie BRAVO i BRAVO-CRP przedłużone. Pilny komunikat rządu

Premier przedłużył drugi stopień alarmowy BRAVO i BRAVO-CRP na terenie całej Polski do 31 sierpnia 2025. Wyjaśniamy, co to oznacza i dlaczego władze proszą obywateli o czujność.

Ukraińskie drony znowu w akcji. Ważna fabryka w Rosji trafiona z ostatniej chwili
Ukraińskie drony znowu w akcji. Ważna fabryka w Rosji trafiona

Drony Sił Systemów Bezzałogowych ukraińskich wojsk zaatakowały w Rosji fabrykę radarów, wykorzystywanych w dronach i rakietach, które ostrzeliwują Ukrainę – powiadomił w sobotę Sztab Generalny w Kijowie.

Cztery podgatunki elit gardzących polską hołotą tylko u nas
Cztery podgatunki elit gardzących polską hołotą

Ciągle się zastanawiam skąd bierze się głębokie przekonanie niektórych środowisk o ich wyższości, lepszym wykształceniu, europejskości nad „prostakami” z prawicy, którzy nic nie kumają z otaczającej ich rzeczywistości tkwiąc mentalnie w Średniowieczu (nie będę, jaśnie oświeconym, wyjaśniał co wniosły w legacie do naszego dzisiejszego życia wykpiwane wieki średnie bo zajęłoby to zbyt wiele czasu a oni i tak by tego nie pojęli – przy okazji tylko i na końcu przypomnijmy, że między innymi ich guru Bronisław Geremek był mediewistą, zajmującym się, o zgrozo, prostytucją…) i nie wychodząc od miejscowego proboszcza (alternatywnie ”z kruchty”).

Wimbledon: Pewne zwycięstwo Igi Świątek z Danielle Collins z ostatniej chwili
Wimbledon: Pewne zwycięstwo Igi Świątek z Danielle Collins

Iga Świątek awansowała do czwartej rundy wielkoszlemowego turnieju na trawiastych kortach Wimbledonu. Rozstawiona z numerem ósmym tenisistka pewnie pokonała Amerykankę Danielle Collins 6:2, 6:3. Jej kolejną rywalką w Londynie będzie Dunka Clara Tauson.

Komu służycie?. Ostra reakcja Roberta Bąkiewicza na zaskakujący ruch policji z ostatniej chwili
"Komu służycie?". Ostra reakcja Roberta Bąkiewicza na zaskakujący ruch policji

Robert Bąkiewicz ostro skrytykował decyzję policji o wprowadzeniu zakazu lotów dronów przy granicy z Niemcami. Jak twierdzi, ograniczenia uderzają w działania obywatelskie mające na celu kontrolę migracji; zakaz ogłoszono dwa dni po tym, jak Ruch Obrony Granic zakupił własne drony do patrolowania pasa przygranicznego.

REKLAMA

Kaszel – kiedy powinien niepokoić? Sprawdź, jak skutecznie leczyć kaszel!

Kaszel może mieć wiele przyczyn. Choć najczęściej pojawia się on w przebiegu powszechnie występujących infekcji dróg oddechowych, czasami świadczy o poważniejszym problemie. Jak skutecznie łagodzić kaszel? Kiedy objaw ten powinien niepokoić i skłaniać do wizyty u lekarza?
Kaszląca kobieta Kaszel – kiedy powinien niepokoić? Sprawdź, jak skutecznie leczyć kaszel!
Kaszląca kobieta / fot. freepik.com

Kaszel kiedy udać się do lekarza?

Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu, którego celem jest oczyszczenie dróg oddechowych. Zazwyczaj jest to niegroźny objaw infekcji, który utrzymuje się do 3 tygodni. Część osób zmaga się z kaszlem poinfekcyjnym mogącym trwać jeszcze kilka tygodni po zakończeniu choroby. Kaszel bywa też oznaką poważniejszego problemu i wymaga konsultacji z lekarzem. Warto się do niego zgłosić, gdy:

  • kaszel pojawia się u dziecka w pierwszym roku życia wówczas nie zaleca się samodzielnego leczenia kaszlu. Ważne jest udanie się z maluchem do lekarza, który zbada pacjenta i ustali leczenie na podstawie przyczyny pojawiających się dolegliwości,
  • nie jest znana przyczyna kaszlu kaszel jest jedynym objawem i nie towarzyszą mu żadne inne oznaki infekcji,
  • dodatkowo pojawia się duszność, wysoka gorączka, krwioplucie lub ogólny stan pacjenta jest zły,
  • kaszel utrzymuje się dłużej niż 3 tygodnie.

Jeśli nie pojawiają się żadne niepokojące sygnały świadczące o istnieniu poważniejszego problemu, a oprócz kaszlu występują też inne oznaki niegroźnej infekcji, można sięgnąć po odpowiednie leki. Dostępne są różnorodne syropy i tabletki na kaszel w ofercie Apteki dla Rodziny. W zależności od stopnia nasilenia kaszlu, wieku pacjenta oraz jego preferencji, można wybrać preparat ziołowy, lek na kaszel bez cukru i bez alkoholu, a także krople, syropy, tabletki musujące lub inną postać leku, która jest dobrze tolerowana i chętnie stosowana przez chorego.

Jak łagodzić suchy, męczący kaszel?

Suchy, nieproduktywny kaszel zazwyczaj pojawia się na początku infekcji. Może też utrzymywać się nawet kilka tygodni po jej ustąpieniu. Jest to tzw. kaszel poinfekcyjny, który wbrew przekonaniu części pacjentów, wcale nie wynika z niedoleczenia choroby. Jest on najczęściej skutkiem nadwrażliwości oskrzeli po przebytej infekcji. Suchy kaszel bywa bardzo męczący i uciążliwy. Może powodować silne podrażnienie gardła i utrudniać spokojny sen. W takich sytuacjach wielu pacjentów poszukuje skutecznego leku, który szybko zahamuje kaszel i poprawi komfort ich życia.

Syropy i tabletki na suchy kaszel - Apteka dla Rodziny oferuje szeroką gamę preparatów, które pomagają w krótkim czasie złagodzić męczący kaszel. O ile przy łagodnym kaszlu pomocne mogą być preparaty ziołowe, takie jak syrop prawoślazowy lub syrop z babki lancetowatej, o tyle przy większym nasileniu kaszlu, lepszy efekt przyniesie mocniejszy lek przeciwkaszlowy. Na szczególną uwagę zasługują preparaty z lewodropropizyną (np. Pulmopect, Unituss, Solvetusan). Przewagą tej substancji jest wysoka skuteczność w leczeniu suchego kaszlu przy jednoczesnej bardzo dobrej tolerancji oraz braku ryzyka uzależnienia. Substancją, która również nie uzależnia i nie wywołuje przyzwyczajenia jest butamirat (np. Sinecod, Supremin). Dodatkowo butamirat działa rozszerzająco na oskrzela.

Skuteczne przy suchym kaszlu są też leki z dekstrometorfanem. Dość często pacjenci sięgają po preparaty z kodeiną, choć efektywność tej substancji w leczeniu suchego, nieproduktywnego kaszlu jest wątpliwa. Jej nadużywanie stwarza też ryzyko uzależnienia fizycznego i psychicznego.

Jak skutecznie leczyć mokry kaszel?

Kaszel mokry, czyli produktywny, wiąże się z odkrztuszaniem wydzieliny. W typowym przebiegu infekcji pojawia się on po kilku dniach trwania suchego kaszlu. Często ulega nasileniu rankiem, po przebudzeniu. W razie trudności z odkrztuszeniem gęstej, nagromadzonej w dużej ilości flegmy, można sięgnąć po dobry lek na kaszel, który zmniejszy lepkość śluzu i ułatwi oczyszczenie dróg oddechowych. Tabletki lub syrop na kaszel na aptekadlarodziny.pl zawierają różne składniki aktywne.

Zwolennicy preparatów ziołowych mogą wybrać preparat z bluszczem, który działa wykrztuśnie, przeciwzapalnie, a do tego rozszerza oskrzela. Silniejsze działanie wykazują leki wykrztuśne z ambroksolem (np. Mucosolvan, Flavamed). Przy mokrym kaszlu można też sięgnać po leki z bromheksyną, acetylocysteiną lub gwajafenazyną.

Dodatkowo wiele osób preferuje domowe sposoby na kaszel, takie jak inhalacje lub nebulizacje. Mogą być one stosowane w przebiegu infekcji, choć warto mieć na uwadze, że metody te pełnią jedynie rolę wspomagającą leczenie. Podobnie działają plastry aromatyczne, które są dość powszechnie stosowane u małych dzieci. Warto też zadbać o komfort pacjenta zmagającego się z męczącym kaszlem, poprzez wietrzenie i nawilżanie powietrza w mieszkaniu. Wskazane jest też zadbanie o regularne przyjmowanie płynów.

Kaszel bywa bardzo uciążliwym objawem infekcji, który wpływa negatywnie na samopoczucie pacjenta oraz utrudnia wykonywanie codziennych aktywności. Przy pomocy dostępnych bez recepty leków można go skutecznie i szybko łagodzić. Warto też wiedzieć, w jakich sytuacjach samodzielne leczenie nie jest wskazane i konieczna jest wizyta u lekarza.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe