Kaszel – kiedy powinien niepokoić? Sprawdź, jak skutecznie leczyć kaszel!

Kaszel może mieć wiele przyczyn. Choć najczęściej pojawia się on w przebiegu powszechnie występujących infekcji dróg oddechowych, czasami świadczy o poważniejszym problemie. Jak skutecznie łagodzić kaszel? Kiedy objaw ten powinien niepokoić i skłaniać do wizyty u lekarza?
Kaszląca kobieta Kaszel – kiedy powinien niepokoić? Sprawdź, jak skutecznie leczyć kaszel!
Kaszląca kobieta / fot. freepik.com

Kaszel kiedy udać się do lekarza?

Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu, którego celem jest oczyszczenie dróg oddechowych. Zazwyczaj jest to niegroźny objaw infekcji, który utrzymuje się do 3 tygodni. Część osób zmaga się z kaszlem poinfekcyjnym mogącym trwać jeszcze kilka tygodni po zakończeniu choroby. Kaszel bywa też oznaką poważniejszego problemu i wymaga konsultacji z lekarzem. Warto się do niego zgłosić, gdy:

  • kaszel pojawia się u dziecka w pierwszym roku życia wówczas nie zaleca się samodzielnego leczenia kaszlu. Ważne jest udanie się z maluchem do lekarza, który zbada pacjenta i ustali leczenie na podstawie przyczyny pojawiających się dolegliwości,
  • nie jest znana przyczyna kaszlu kaszel jest jedynym objawem i nie towarzyszą mu żadne inne oznaki infekcji,
  • dodatkowo pojawia się duszność, wysoka gorączka, krwioplucie lub ogólny stan pacjenta jest zły,
  • kaszel utrzymuje się dłużej niż 3 tygodnie.

Jeśli nie pojawiają się żadne niepokojące sygnały świadczące o istnieniu poważniejszego problemu, a oprócz kaszlu występują też inne oznaki niegroźnej infekcji, można sięgnąć po odpowiednie leki. Dostępne są różnorodne syropy i tabletki na kaszel w ofercie Apteki dla Rodziny. W zależności od stopnia nasilenia kaszlu, wieku pacjenta oraz jego preferencji, można wybrać preparat ziołowy, lek na kaszel bez cukru i bez alkoholu, a także krople, syropy, tabletki musujące lub inną postać leku, która jest dobrze tolerowana i chętnie stosowana przez chorego.

Jak łagodzić suchy, męczący kaszel?

Suchy, nieproduktywny kaszel zazwyczaj pojawia się na początku infekcji. Może też utrzymywać się nawet kilka tygodni po jej ustąpieniu. Jest to tzw. kaszel poinfekcyjny, który wbrew przekonaniu części pacjentów, wcale nie wynika z niedoleczenia choroby. Jest on najczęściej skutkiem nadwrażliwości oskrzeli po przebytej infekcji. Suchy kaszel bywa bardzo męczący i uciążliwy. Może powodować silne podrażnienie gardła i utrudniać spokojny sen. W takich sytuacjach wielu pacjentów poszukuje skutecznego leku, który szybko zahamuje kaszel i poprawi komfort ich życia.

Syropy i tabletki na suchy kaszel - Apteka dla Rodziny oferuje szeroką gamę preparatów, które pomagają w krótkim czasie złagodzić męczący kaszel. O ile przy łagodnym kaszlu pomocne mogą być preparaty ziołowe, takie jak syrop prawoślazowy lub syrop z babki lancetowatej, o tyle przy większym nasileniu kaszlu, lepszy efekt przyniesie mocniejszy lek przeciwkaszlowy. Na szczególną uwagę zasługują preparaty z lewodropropizyną (np. Pulmopect, Unituss, Solvetusan). Przewagą tej substancji jest wysoka skuteczność w leczeniu suchego kaszlu przy jednoczesnej bardzo dobrej tolerancji oraz braku ryzyka uzależnienia. Substancją, która również nie uzależnia i nie wywołuje przyzwyczajenia jest butamirat (np. Sinecod, Supremin). Dodatkowo butamirat działa rozszerzająco na oskrzela.

Skuteczne przy suchym kaszlu są też leki z dekstrometorfanem. Dość często pacjenci sięgają po preparaty z kodeiną, choć efektywność tej substancji w leczeniu suchego, nieproduktywnego kaszlu jest wątpliwa. Jej nadużywanie stwarza też ryzyko uzależnienia fizycznego i psychicznego.

Jak skutecznie leczyć mokry kaszel?

Kaszel mokry, czyli produktywny, wiąże się z odkrztuszaniem wydzieliny. W typowym przebiegu infekcji pojawia się on po kilku dniach trwania suchego kaszlu. Często ulega nasileniu rankiem, po przebudzeniu. W razie trudności z odkrztuszeniem gęstej, nagromadzonej w dużej ilości flegmy, można sięgnąć po dobry lek na kaszel, który zmniejszy lepkość śluzu i ułatwi oczyszczenie dróg oddechowych. Tabletki lub syrop na kaszel na aptekadlarodziny.pl zawierają różne składniki aktywne.

Zwolennicy preparatów ziołowych mogą wybrać preparat z bluszczem, który działa wykrztuśnie, przeciwzapalnie, a do tego rozszerza oskrzela. Silniejsze działanie wykazują leki wykrztuśne z ambroksolem (np. Mucosolvan, Flavamed). Przy mokrym kaszlu można też sięgnać po leki z bromheksyną, acetylocysteiną lub gwajafenazyną.

Dodatkowo wiele osób preferuje domowe sposoby na kaszel, takie jak inhalacje lub nebulizacje. Mogą być one stosowane w przebiegu infekcji, choć warto mieć na uwadze, że metody te pełnią jedynie rolę wspomagającą leczenie. Podobnie działają plastry aromatyczne, które są dość powszechnie stosowane u małych dzieci. Warto też zadbać o komfort pacjenta zmagającego się z męczącym kaszlem, poprzez wietrzenie i nawilżanie powietrza w mieszkaniu. Wskazane jest też zadbanie o regularne przyjmowanie płynów.

Kaszel bywa bardzo uciążliwym objawem infekcji, który wpływa negatywnie na samopoczucie pacjenta oraz utrudnia wykonywanie codziennych aktywności. Przy pomocy dostępnych bez recepty leków można go skutecznie i szybko łagodzić. Warto też wiedzieć, w jakich sytuacjach samodzielne leczenie nie jest wskazane i konieczna jest wizyta u lekarza.


 

POLECANE
Symboliczne zdjęcie liderów Trójmorza zgromadzonych wokół Włóczni św. Maurycego i wizerunku Chrobrego z ostatniej chwili
Symboliczne zdjęcie liderów Trójmorza zgromadzonych wokół Włóczni św. Maurycego i wizerunku Chrobrego

We wtorek po południu na Zamku Królewskim w Warszawie rozpoczęło się spotkanie liderów państw Inicjatywy Trójmorza, podczas którego wykonano niezwykle symboliczną fotografię.

Nowa fala oszustw telefonicznych. Co zrobić, aby nie dać się nabrać? Wiadomości
Nowa fala oszustw telefonicznych. Co zrobić, aby nie dać się nabrać?

Coraz więcej Polaków otrzymuje połączenia z nieznanych, zagranicznych numerów – najczęściej z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Portugalii. Choć na pierwszy rzut oka mogą wyglądać jak oferta pracy lub kontakt od znajomego, to w rzeczywistości mamy do czynienia z próbą oszustwa.

Ministerstwo Klimatu tworzy serwis do walki z... dezinformacją klimatyczną z ostatniej chwili
Ministerstwo Klimatu tworzy serwis do walki z... dezinformacją klimatyczną

Ministerstwo klimatu i środowiska tworzy serwis poświęcony walce z dezinformacją klimatyczną – poinformowała we wtorek minister Paulina Hennig-Kloska. Zjawisko dezinformacji klimatycznej było jednym z tematów nieformalnego spotkania ministrów środowiska i klimatu w Warszawie.

To OZE mogą stać za blackoutem w Hiszpanii i Portugalii tylko u nas
To OZE mogą stać za blackoutem w Hiszpanii i Portugalii

Od 12 godzin pod pełną parą pracuja hiszpańscy śledczy i analitycy rynku energii, aby ustalić, co było faktycznym powodem pierwszego tak dużego w Europie blackoutu. Wstępnie wykluczono atak terrorystyczny. Niemal na pewno nie był to sabotaż pracownika lub pracowników spółek energetycznych. Czy za problemem stoi miks energetyczny kraju Cervantesa? Liczby i eksperci sugerują, że to najbardziej prawdopodobne.

Rosja szykuje się do wojny nad Bałtykiem. To realny scenariusz tylko u nas
Rosja szykuje się do wojny nad Bałtykiem. To realny scenariusz

To nie strachy na Lachy, ale bardzo realny scenariusz. Wojnę z NATO – zapewne początkowo na jak najniższym poziomie eskalacji, by dać pretekst USA i „starej Europie” do wstrzymania się od pełnej odpowiedzi – Rosja rozpocznie nad Bałtykiem.

Ujawniono szczegóły zatrzymania księdza, który miał krytykować aborterkę z Oleśnicy z ostatniej chwili
Ujawniono szczegóły zatrzymania księdza, który miał krytykować aborterkę z Oleśnicy

W rozmowie z RatujŻycie.pl siostra zatrzymanego ks. Grzegorza opisała, w jaki sposób jej brat został zatrzymany przez służby w związku z mailem, jakiego wysłał do dr Gizeli Jagielskiej.

Karol Nawrocki: Zwierzchnik sił zbrojnych musi być stabilny emocjonalnie z ostatniej chwili
Karol Nawrocki: Zwierzchnik sił zbrojnych musi być stabilny emocjonalnie

Popierany przez PiS kandydat Karol Nawrocki stwierdził we wtorek w Nowej Dębie, że Polska potrzebuje zwierzchnika sił zbrojnych, "który będzie stabilny emocjonalnie i stabilny pod względem swoich poglądów". Wskazał, że chodzi o osobę, która m.in. zadba o nasz sojusz z USA i o pozycję Polski w NATO.

Bezpieczeństwo energetyczne Polski. Andrzej Duda zwoła Radę Bezpieczeństwa Narodowego z ostatniej chwili
Bezpieczeństwo energetyczne Polski. Andrzej Duda zwoła Radę Bezpieczeństwa Narodowego

Zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego ws. bezpieczeństwa energetycznego Polski zapowiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu liderów Trójmorza. Jak powiedział, wydarzenia w Hiszpanii i Portugalii to "sygnał alarmowy", aby zadbać o stan sieci energetycznych regionu.

Dariusz Matecki wskazuje: Najbardziej obrzydliwy specjalista od kłamstw polityka
Dariusz Matecki wskazuje: "Najbardziej obrzydliwy specjalista od kłamstw"

"Najbardziej obrzydliwy specjalista od kłamstw wyborczych" – pisze na platformie X poseł PiS Dariusz Matecki o parlamentarzyście PO Sławomirze Nitrasie. W opublikowanym komentarzu Matecki opisał sytuację z 2006 roku, gdy Nitras był szefem sztabu wyborczego kandydata PO Piotr Krzystka na prezydenta Szczecina.

Niemcy w tarapatach. Tapinoma magnum sieją spustoszenie z ostatniej chwili
Niemcy w tarapatach. Tapinoma magnum sieją spustoszenie

Inwazyjne mrówki Tapinoma magnum niszczą infrastrukturę w Niemczech i powodują przerwy w prądzie – informuje Frankfurter Rundschau.

REKLAMA

Kaszel – kiedy powinien niepokoić? Sprawdź, jak skutecznie leczyć kaszel!

Kaszel może mieć wiele przyczyn. Choć najczęściej pojawia się on w przebiegu powszechnie występujących infekcji dróg oddechowych, czasami świadczy o poważniejszym problemie. Jak skutecznie łagodzić kaszel? Kiedy objaw ten powinien niepokoić i skłaniać do wizyty u lekarza?
Kaszląca kobieta Kaszel – kiedy powinien niepokoić? Sprawdź, jak skutecznie leczyć kaszel!
Kaszląca kobieta / fot. freepik.com

Kaszel kiedy udać się do lekarza?

Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu, którego celem jest oczyszczenie dróg oddechowych. Zazwyczaj jest to niegroźny objaw infekcji, który utrzymuje się do 3 tygodni. Część osób zmaga się z kaszlem poinfekcyjnym mogącym trwać jeszcze kilka tygodni po zakończeniu choroby. Kaszel bywa też oznaką poważniejszego problemu i wymaga konsultacji z lekarzem. Warto się do niego zgłosić, gdy:

  • kaszel pojawia się u dziecka w pierwszym roku życia wówczas nie zaleca się samodzielnego leczenia kaszlu. Ważne jest udanie się z maluchem do lekarza, który zbada pacjenta i ustali leczenie na podstawie przyczyny pojawiających się dolegliwości,
  • nie jest znana przyczyna kaszlu kaszel jest jedynym objawem i nie towarzyszą mu żadne inne oznaki infekcji,
  • dodatkowo pojawia się duszność, wysoka gorączka, krwioplucie lub ogólny stan pacjenta jest zły,
  • kaszel utrzymuje się dłużej niż 3 tygodnie.

Jeśli nie pojawiają się żadne niepokojące sygnały świadczące o istnieniu poważniejszego problemu, a oprócz kaszlu występują też inne oznaki niegroźnej infekcji, można sięgnąć po odpowiednie leki. Dostępne są różnorodne syropy i tabletki na kaszel w ofercie Apteki dla Rodziny. W zależności od stopnia nasilenia kaszlu, wieku pacjenta oraz jego preferencji, można wybrać preparat ziołowy, lek na kaszel bez cukru i bez alkoholu, a także krople, syropy, tabletki musujące lub inną postać leku, która jest dobrze tolerowana i chętnie stosowana przez chorego.

Jak łagodzić suchy, męczący kaszel?

Suchy, nieproduktywny kaszel zazwyczaj pojawia się na początku infekcji. Może też utrzymywać się nawet kilka tygodni po jej ustąpieniu. Jest to tzw. kaszel poinfekcyjny, który wbrew przekonaniu części pacjentów, wcale nie wynika z niedoleczenia choroby. Jest on najczęściej skutkiem nadwrażliwości oskrzeli po przebytej infekcji. Suchy kaszel bywa bardzo męczący i uciążliwy. Może powodować silne podrażnienie gardła i utrudniać spokojny sen. W takich sytuacjach wielu pacjentów poszukuje skutecznego leku, który szybko zahamuje kaszel i poprawi komfort ich życia.

Syropy i tabletki na suchy kaszel - Apteka dla Rodziny oferuje szeroką gamę preparatów, które pomagają w krótkim czasie złagodzić męczący kaszel. O ile przy łagodnym kaszlu pomocne mogą być preparaty ziołowe, takie jak syrop prawoślazowy lub syrop z babki lancetowatej, o tyle przy większym nasileniu kaszlu, lepszy efekt przyniesie mocniejszy lek przeciwkaszlowy. Na szczególną uwagę zasługują preparaty z lewodropropizyną (np. Pulmopect, Unituss, Solvetusan). Przewagą tej substancji jest wysoka skuteczność w leczeniu suchego kaszlu przy jednoczesnej bardzo dobrej tolerancji oraz braku ryzyka uzależnienia. Substancją, która również nie uzależnia i nie wywołuje przyzwyczajenia jest butamirat (np. Sinecod, Supremin). Dodatkowo butamirat działa rozszerzająco na oskrzela.

Skuteczne przy suchym kaszlu są też leki z dekstrometorfanem. Dość często pacjenci sięgają po preparaty z kodeiną, choć efektywność tej substancji w leczeniu suchego, nieproduktywnego kaszlu jest wątpliwa. Jej nadużywanie stwarza też ryzyko uzależnienia fizycznego i psychicznego.

Jak skutecznie leczyć mokry kaszel?

Kaszel mokry, czyli produktywny, wiąże się z odkrztuszaniem wydzieliny. W typowym przebiegu infekcji pojawia się on po kilku dniach trwania suchego kaszlu. Często ulega nasileniu rankiem, po przebudzeniu. W razie trudności z odkrztuszeniem gęstej, nagromadzonej w dużej ilości flegmy, można sięgnąć po dobry lek na kaszel, który zmniejszy lepkość śluzu i ułatwi oczyszczenie dróg oddechowych. Tabletki lub syrop na kaszel na aptekadlarodziny.pl zawierają różne składniki aktywne.

Zwolennicy preparatów ziołowych mogą wybrać preparat z bluszczem, który działa wykrztuśnie, przeciwzapalnie, a do tego rozszerza oskrzela. Silniejsze działanie wykazują leki wykrztuśne z ambroksolem (np. Mucosolvan, Flavamed). Przy mokrym kaszlu można też sięgnać po leki z bromheksyną, acetylocysteiną lub gwajafenazyną.

Dodatkowo wiele osób preferuje domowe sposoby na kaszel, takie jak inhalacje lub nebulizacje. Mogą być one stosowane w przebiegu infekcji, choć warto mieć na uwadze, że metody te pełnią jedynie rolę wspomagającą leczenie. Podobnie działają plastry aromatyczne, które są dość powszechnie stosowane u małych dzieci. Warto też zadbać o komfort pacjenta zmagającego się z męczącym kaszlem, poprzez wietrzenie i nawilżanie powietrza w mieszkaniu. Wskazane jest też zadbanie o regularne przyjmowanie płynów.

Kaszel bywa bardzo uciążliwym objawem infekcji, który wpływa negatywnie na samopoczucie pacjenta oraz utrudnia wykonywanie codziennych aktywności. Przy pomocy dostępnych bez recepty leków można go skutecznie i szybko łagodzić. Warto też wiedzieć, w jakich sytuacjach samodzielne leczenie nie jest wskazane i konieczna jest wizyta u lekarza.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe