Szczyt w Paryżu: Brak jednomyślności w sprawie wysłania wojsk na Ukrainę

Sojusznicy Ukrainy, należący do tzw. koalicji chętnych, spotkali się po raz trzeci. Były to pierwsze rozmowy po negocjacjach amerykańsko-rosyjskich oraz amerykańsko-ukraińskich i ustaleniach pod egidą USA, dotyczących częściowego rozejmu na Morzu Czarnym.
Stany Zjednoczone nie uczestniczą w "koalicji chętnych", lecz prezydent Francji Emmanuel Macron przeprowadził przed spotkaniem rozmowę telefoniczną z prezydentem USA Donaldem Trumpem.
Polskę reprezentował premier Donald Tusk.
Jak poinformował po rozmowach Macron, celem partnerów Kijowa jest osiągnięcie pokoju w wojnie, dlatego należy zapewnić Ukrainie jak najlepszą pozycję negocjacyjną. Z tego powodu sojusznicy będą nadal wspierać armię ukraińską, co jest - jak dodał francuski prezydent - konieczne, by "uniknąć tego, co jest projektem Rosji - pozorowania otwarcia negocjacji", w celu "wzmocnienia ataków".
Europa nie wierzy w dostosowanie się Rosji do uzgodnień rozejmu
Źródło unijne przekazało, że przywódcy państw UE obecni na szczycie wątpią, czy Rosja wdroży uzgodnione z USA częściowe zawieszenie broni. Liderzy krajów UE opowiedzieli się za natychmiastowym zwiększeniem wsparcia dla Ukrainy, w tym za przekazaniem jej 2 mln sztuk amunicji artyleryjskiej dużego kalibru, a także zrealizowaniem jak najszybciej pożyczki o wartości 18 mld euro, zabezpieczonej wpływami z zamrożonych rosyjskich aktywów z uwzględnieniem potrzeb ukraińskiej armii.
Jak relacjonował premier W. Brytanii Keir Starmer, dla sojuszników jest jasne, iż Rosja "prowadzi grę" w sprawie wdrożenia rozejmu i stara się ten proces opóźniać. Wobec tego nie jest to czas na zniesienie sankcji wobec Moskwy i - jak stwierdził Macron - w tej sprawie uczestnicy szczytu byli jednomyślni.
Pomoc Ukrainie nie osłabi "wschodniej flanki"
Szef polskiego rządu podkreślił , że uzyskał od Macrona zapewnienie, iż pomoc Ukrainie, w tym wysłanie tam ewentualnych wojsk w celu stabilizacji pokoju, nie może w żaden sposób osłabić możliwości obronnych wschodniej flanki. Premier ocenił przy tym, że szczyt nie miał na celu "podejmowania wspólnych decyzji dotyczących ewentualnych misji stabilizacyjnych w Ukrainie"; jego zdaniem "nie ma co konkretyzować tych planów, dopóki nie ma choćby wstępnych rezultatów rozmów amerykańsko-rosyjskich o realnym przerwaniu ognia".
Szczyt w Paryżu: Brak jednomyślności w sprawie wysłania wojsk na Ukrainę
Obecnie - jak potwierdził prezydent Francji - "nie ma jednomyślności" w sprawie wysłania sił do Ukrainy, a zatem chodziłoby tylko o "kilka krajów" tzw. koalicji chętnych.
Macron wyjaśnił, że takie siły nie byłyby kontyngentem pokojowym. Rozmieszczone w miejscach strategicznych, poza linią frontu, byłyby dowodem długoterminowego wsparcia i miałyby charakter odstraszania. Macron zapowiedział, że do Ukrainy uda się wkrótce misja francusko-brytyjska, by przygotować przyszły format armii ukraińskiej w przypadku ewentualnego rozmieszczenia sił międzynarodowych i zawarcia rozejmu.
- Znany dziennikarz TVN z zarzutami. Nowe informacje
- Komunikat dla mieszkańców Gdańska
- "Fundamentalne zmiany". Właściciel TVN. Warner Bros. Discovery postawił na czystki
- IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka
- Mentzen: "Zamiast ustawek z dziećmi, niech się Pan lepiej ustawi ze mną"
- "Jesteśmy w szoku". Książę Harry rezygnuje
Zełeński chce opracowania rozmieszczenia sił pokojowych
Zełenski potwierdził ze swej strony, że chce zaprosić do Ukrainy przedstawicieli "koalicji chętnych", by wspólnie opracować plan związany z rozmieszczeniem sił pokojowych i przyszłym systemem bezpieczeństwa. Oświadczył także, że nie ma alternatywy dla udziału Europy w rozmowach o pokoju w Ukrainie i że uczestnicy szczytu zgodzili się, iż Europa będzie reprezentowana na tych ewentualnych negocjacjach przez Francję i Wielką Brytanię.