Gorące komentarze po uchwale Sejmu ws. zrzeczenia się przez Polskę suwerenności nad obronnością: Targowica

W czwartek Sejm przyjął uchwałę ws. zrzeczenia się przez Polskę suwerenności nad obronnością. W uchwale poparto rezolucję PE z 12 marca ws. "wzmocnienia obronności UE". W tej sprawie pojawiło się wiele komentarzy.
Sejm, zdjęcie podglądowe Gorące komentarze po uchwale Sejmu ws. zrzeczenia się przez Polskę suwerenności nad obronnością: Targowica
Sejm, zdjęcie podglądowe / PAP/Marcin Obara

Sejm przyjął w czwartek uchwałę w sprawie bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej. W uchwale poparto rezolucję Parlamentu Europejskiego z 12 marca w sprawie wzmocnienia obronności UE i uznano, że jeden z jej zapisów dotyczący programu Tarcza Wschód jest szczególnie istotny.

Nad projektem uchwały posłowie głosowali dwukrotnie. To dlatego, że przed pierwszym głosowaniem wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL-TD) poinformował, że głosowanie dotyczy całości projektu uchwały wraz z przyjętymi poprawkami. Poprawek jednak nie było, gdyż wcześniej Sejm odrzucił poprawki PiS, wykreślające z uchwały zapis o poparciu rezolucji PE.

Zgorzelski zarządził w związku z tym drugie głosowanie, w którym uchwałę w sprawie bezpieczeństwa RP poparło 220 posłów, przeciw było 171, nikt nie wstrzymał się od głosu. Zgorzelski przeprosił posłów za swój błąd.

Głosy za uchwałą oddali wszyscy obecni na sali posłowie: KO, Polski 2050-TD, PSL-TD, Lewicy i Razem oraz jeden poseł niezrzeszony (Adam Gomoła). Przeciwko byli posłowie: PiS, Konfederacji, koła Republikanie i jeden niezrzeszony (Włodzimierz Skalik).

Przyjęta przez Sejm w czwartek uchwała głosi, że "Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, kierując się troską o bezpieczeństwo RP, wyraża pełne poparcie dla rozwiązań zawartych w rezolucji Parlamentu Europejskiego z dnia 12 marca 2025 r. w sprawie Białej Księgi w sprawie przyszłości europejskiej obrony". "Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podkreśla konieczność zwiększenia zaangażowania i roli państw europejskich w ramach struktury obronnej NATO" - dodano.

 

Gorące komentarze

W sieci pojawiły się komentarze po uchwale Sejmu ws. zrzeczenia się przez Polskę suwerenności nad obronnością. Głos zabrał m.in. marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

20 marca PiS i Konfederacja zawiązały w Sejmie koalicję przeciw bezpieczeństwu Polski, przeciw Tarczy Wschód, w kontrze do naszych sojuszników 

- napisał marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Do tej sprawy odniósł się także premier Donald Tusk.

Mieli do wyboru: poparcie uchwały albo hańbę. Wybrali hańbę, a uchwałę i tak przegłosowaliśmy. PiS i Konfederacja ponownie przeciw Tarczy Wschód i europejskiej jedności wobec rosyjskiej agresji

- stwierdził premier Donald Tusk. 

Z kolei marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska stwierdziła, że to "haniebne głosowanie posłów PiS i Konfederacji w sprawie Tarczy Wschód".

W czasach, gdy nie ma ważniejszej sprawy niż bezpieczeństwo, głosujecie przeciw Polsce i Europie. Zrobiliście dziś Putinowi prezent

 - napisała Małgorzata Kidawa-Błońska.

Swój komentarz na platformie X zamieścił również poseł Patryk Jaskulski.

Okazuje się, że w PiS poza złodziejami są też zdrajcy. Dzisiaj zagłosowali przeciw Tarczy Wschód. Wstyd, hańba, zdrada!

- stwierdził poseł Patryk Jaskulski.

Pojawiły się również komentarze broniące polskiej suwerenności w zakresie obronności m.in. posła Michała Moskala.

Cel tej rezolucji jest gdzie indziej: To po pierwsze decyzja o tym, że niewybierany urzędnik w Brukseli (np. z Niemiec, Hiszpanii czy Portugalii) będzie podejmował lepsze decyzje ws. obrony Polski i Wojska Polskiego niż polskie dowództwo. Po drugie to położenie łapy na pieniądzach polskiego podatnika i skierowanie ich szerokim strumieniem do upadającego niemieckiego przemysłu zbrojeniowego. 

- czytamy we wpisie Michała Moskala.

Aż w końcu stworzenie alternatywnego łańcucha dowodzenia do NATO czyli de facto rezygnacja z uczestnictwa w sojuszu, który gwarantuje nasze bezpieczeństwo. Żołnierz nie może mieć przecież dwóch dowódców. Nasuwa się tylko pytanie czy można być aż tak niekompetentnym czy to już sabotaż?

- pyta dalej poseł.

Z kolei pod wpisem premiera Donalda Tuska ws. uchwały Sejmu swój komentarz zamieścił poseł Konrad Berkowicz.

Otóż nie. My (być może już jako jedyni) podnosiliśmy na alarm to, że chcecie oddać kompetencje obronne Polski w ręce Brukseli. W imię czego? Worka ze srebrem. W przypadku kryzysu będziemy musieli pytać o zgodę unijnego urzędnika, bo Wy sprzedaliście naszą decyzyjność. Hańba Wam

- zaznaczył.

Do uchwały odniósł się także poseł Sebastian Kaleta.

Koalicja Tuska odrzuciła poprawkę opozycji, aby skreślić z uchwały poparcie oddania UE decyzyjności w sprawie polskiej obronności. Odrzucenie tej poprawki pokazuje jakie są prawdziwe intencje rządu. Tu nie o jakiś miraż z tarczą wschód (rok ogłaszaja, nic nie zrobili). Chodzi o oddanie setek miliardów z Polski do Niemiec i Francji. Chodzi o oddanie decyzji o Wojsku Polskim do Berlina i Brukseli. Tusk wysłał Kosiniaka-Kamysza, aby atakował opozycję za to, że pilnuje rządu przed oddaniem suwerenności unijnym biurokratom. Wstyd.

- napisał na platformie X Sebastian Kaleta z PiS.

Komentarz w tej sprawie zamieściła też poseł Joanna Borowiak.

Rząd Koalicji 13 grudnia chce oddać kompetencje w zakresie polityki obronnej na rzecz Komisji Europejskiej. Chcą stworzyć NATO BIS - Europejski Filar NATO, który nie istnieje! Nie wyprowadzajcie nas z NATO!

- pisze poseł Joanna Borowiak.

Dlatego właśnie tęczowy Rafałek nie może zostać prezydentem RP. Oddają wszystkie kompetencje Polski w ręce Niemiec i Brukseli. Teraz czekamy na ruch prezydenta Dudy i oczywiste veto tarczy wschód

- stwierdził jeden z użytkowników podając dalej wpis premiera Donalda Tuska dot. głosowania w Sejmie nad uchwałą.

Dziś Tusk pod przykrywką budowy tarczy wschód oddaje duża część Polskiej suwerenności Brukseli czytaj Berlinowi

- napisał jeden z użytkowników.

 

Jak głosowali posłowie?

W czwartek przed południem sejmowa komisja obrony rozpatrzyła dwa projekty uchwał - KO oraz drugi projekt uchwały ws. obrony polskiej suwerenności, autorstwa posłów PiS. Odrzucono poprawkę PiS wykreślającą z uchwały zapis o poparciu rezolucji PE.

Z klubu PiS wzięło udział w głosowaniu 157 posłów. Wszyscy byli przeciw. Nie głosowało 33. 

Z klubu KO wszystkich 144 głosujących opowiedziało się za. Nie brało udziału w głosowaniu 13 osób. Jeśli chodzi o klub Polska 2050-Trzecia Droga, głosowało 25 osób i wszyscy oni byli za. Nie głosowało 7 osób.

Z klubu PSL-Trzecia Droga wszystkich 28 głosujących było za. Nie głosowało 4 posłów. W klubie Lewicy głosowało 19 posłów, wszyscy byli za. Nie wzięło udziału w głosowaniu 6 osób tego klubu.

Z Konfederacji wszystkich 19 głosujących było przeciw. Nie głosowało 6 członków tego klubu.

Z Razem 3 osoby były za, a 2 nie brały udziału w głosowaniu. Z Republikanów trzy osoby były przeciw, a jedna nie głosowała.

Jeden poseł niezrzeszony zagłosował za, jeden był przeciw, a jeden nie brał udziału w głosowaniu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

POLECANE
Społecznicy przywrócili krzyże na Kopcu Powstania Warszawskiego zdjęte przez władze stolicy z ostatniej chwili
Społecznicy przywrócili krzyże na Kopcu Powstania Warszawskiego zdjęte przez władze stolicy

W niedzielę na Kopcu Powstania Warszawskiego pojawiły się nowe krzyże powstańcze. Społecznicy spontanicznie przywrócili krzyże, które zostały w 2023 r. zdemontowane przez władze Warszawy.

Wody Polskie wydały komunikat z ostatniej chwili
Wody Polskie wydały komunikat

Nad Polskę napłynął niż genueński, który przynosi obfite opady deszczu i burze. W niedzielę wieczorem Wody Polskie wydały komunikat.

Unia Europejska ugięła się przed Waszyngtonem. Jest komunikat Trumpa z ostatniej chwili
Unia Europejska ugięła się przed Waszyngtonem. Jest komunikat Trumpa

Prezydent USA Donald Trump poinformował w niedzielę po spotkaniu z szefową KE Ursulą von der Leyen, że w ramach porozumienia handlowego między UE a USA ustanowiono stawkę celną w wysokości 15 proc.

Ulewy nad Polską. Burmistrz Głuchołaz wydał pilny komunikat z ostatniej chwili
Ulewy nad Polską. Burmistrz Głuchołaz wydał pilny komunikat

Nad Polskę napłynął niż genueński, który przynosi obfite opady deszczu i burze. Burmistrz Głuchołaz Paweł Szymkowicz wydał komunikat.

Gwałtowna ulewa sparaliżowała Kielce. Są nagrania z ostatniej chwili
Gwałtowna ulewa sparaliżowała Kielce. Są nagrania

W niedzielę około godz. 17 przez Kielce przeszła ogromna ulewa. Ulice błyskawicznie zamieniły się w rwące potoki – informuje serwis Kielce Nasze Miasto.

Ulewy nad Polską. IMGW wydał pilny komunikat z ostatniej chwili
Ulewy nad Polską. IMGW wydał pilny komunikat

IMiGW podnosi stopień alertów związanych z intensywnymi opadami deszczu i burzami. Ostrzeżenia III stopnia zostały wydane dla południowej części woj. łódzkiego i zachodniej części woj. małopolskiego oraz świętokrzyskiego. Do II stopnia wzrosły ostrzeżenia dla woj. warmińsko-mazurskiego i pomorskiego.

Ulewy nad Polską. Burmistrz Nysy uderza w Wody Polskie z ostatniej chwili
Ulewy nad Polską. Burmistrz Nysy uderza w Wody Polskie

– Niestety, większość przepustów, rowów jest w stanie nieruszonym od czasu powodzi, są zarośnięte, niedrożne i o tym cały czas informujemy Wody Polskie: mieszkańcy, sołtysi, strażacy, natomiast efekt jest dosyć mizerny – mówi w niedzielę burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz.

Komunikat dla mieszkańców Wrocławia z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Wrocławia

Dokładnie 2 306 644 pasażerów obsłużył Port Lotniczy Wrocław w pierwszym półroczu 2025 roku – to o 15% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku – informuje lotnisko we Wrocławiu.

Hołownia mówił o zamachu stanu. Prezydent reaguje z ostatniej chwili
Hołownia mówił o zamachu stanu. Prezydent reaguje

Szefowa KPRP Małgorzata Paprocka poinformowała w niedzielę, że na polecenie prezydenta Andrzeja Dudy, rozmawiała w piątek z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią na temat jego wypowiedzi o nakłanianiu do "zamachu stanu".

Żurek po wyjściu z toalety wpadł pod przemysłowy odkurzacz. 5 lat procesował się o odszkodowanie Wiadomości
Żurek po wyjściu z toalety wpadł pod przemysłowy odkurzacz. 5 lat procesował się o odszkodowanie

Wczoraj wieczorem internauci przypomnieli zdarzenie sprzed lat z udziałem Waldemara Żurka. W 2018 roku sędzia znany z otwartej krytyki ówczesnego rządu PiS miał w pracy ulec wyjątkowemu wypadkowi. Gdy wychodził z toalety, rozmawiając jednocześnie przez telefon, został potrącony przez automatyczną maszynę do czyszczenia podłóg.

REKLAMA

Gorące komentarze po uchwale Sejmu ws. zrzeczenia się przez Polskę suwerenności nad obronnością: Targowica

W czwartek Sejm przyjął uchwałę ws. zrzeczenia się przez Polskę suwerenności nad obronnością. W uchwale poparto rezolucję PE z 12 marca ws. "wzmocnienia obronności UE". W tej sprawie pojawiło się wiele komentarzy.
Sejm, zdjęcie podglądowe Gorące komentarze po uchwale Sejmu ws. zrzeczenia się przez Polskę suwerenności nad obronnością: Targowica
Sejm, zdjęcie podglądowe / PAP/Marcin Obara

Sejm przyjął w czwartek uchwałę w sprawie bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej. W uchwale poparto rezolucję Parlamentu Europejskiego z 12 marca w sprawie wzmocnienia obronności UE i uznano, że jeden z jej zapisów dotyczący programu Tarcza Wschód jest szczególnie istotny.

Nad projektem uchwały posłowie głosowali dwukrotnie. To dlatego, że przed pierwszym głosowaniem wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL-TD) poinformował, że głosowanie dotyczy całości projektu uchwały wraz z przyjętymi poprawkami. Poprawek jednak nie było, gdyż wcześniej Sejm odrzucił poprawki PiS, wykreślające z uchwały zapis o poparciu rezolucji PE.

Zgorzelski zarządził w związku z tym drugie głosowanie, w którym uchwałę w sprawie bezpieczeństwa RP poparło 220 posłów, przeciw było 171, nikt nie wstrzymał się od głosu. Zgorzelski przeprosił posłów za swój błąd.

Głosy za uchwałą oddali wszyscy obecni na sali posłowie: KO, Polski 2050-TD, PSL-TD, Lewicy i Razem oraz jeden poseł niezrzeszony (Adam Gomoła). Przeciwko byli posłowie: PiS, Konfederacji, koła Republikanie i jeden niezrzeszony (Włodzimierz Skalik).

Przyjęta przez Sejm w czwartek uchwała głosi, że "Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, kierując się troską o bezpieczeństwo RP, wyraża pełne poparcie dla rozwiązań zawartych w rezolucji Parlamentu Europejskiego z dnia 12 marca 2025 r. w sprawie Białej Księgi w sprawie przyszłości europejskiej obrony". "Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podkreśla konieczność zwiększenia zaangażowania i roli państw europejskich w ramach struktury obronnej NATO" - dodano.

 

Gorące komentarze

W sieci pojawiły się komentarze po uchwale Sejmu ws. zrzeczenia się przez Polskę suwerenności nad obronnością. Głos zabrał m.in. marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

20 marca PiS i Konfederacja zawiązały w Sejmie koalicję przeciw bezpieczeństwu Polski, przeciw Tarczy Wschód, w kontrze do naszych sojuszników 

- napisał marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Do tej sprawy odniósł się także premier Donald Tusk.

Mieli do wyboru: poparcie uchwały albo hańbę. Wybrali hańbę, a uchwałę i tak przegłosowaliśmy. PiS i Konfederacja ponownie przeciw Tarczy Wschód i europejskiej jedności wobec rosyjskiej agresji

- stwierdził premier Donald Tusk. 

Z kolei marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska stwierdziła, że to "haniebne głosowanie posłów PiS i Konfederacji w sprawie Tarczy Wschód".

W czasach, gdy nie ma ważniejszej sprawy niż bezpieczeństwo, głosujecie przeciw Polsce i Europie. Zrobiliście dziś Putinowi prezent

 - napisała Małgorzata Kidawa-Błońska.

Swój komentarz na platformie X zamieścił również poseł Patryk Jaskulski.

Okazuje się, że w PiS poza złodziejami są też zdrajcy. Dzisiaj zagłosowali przeciw Tarczy Wschód. Wstyd, hańba, zdrada!

- stwierdził poseł Patryk Jaskulski.

Pojawiły się również komentarze broniące polskiej suwerenności w zakresie obronności m.in. posła Michała Moskala.

Cel tej rezolucji jest gdzie indziej: To po pierwsze decyzja o tym, że niewybierany urzędnik w Brukseli (np. z Niemiec, Hiszpanii czy Portugalii) będzie podejmował lepsze decyzje ws. obrony Polski i Wojska Polskiego niż polskie dowództwo. Po drugie to położenie łapy na pieniądzach polskiego podatnika i skierowanie ich szerokim strumieniem do upadającego niemieckiego przemysłu zbrojeniowego. 

- czytamy we wpisie Michała Moskala.

Aż w końcu stworzenie alternatywnego łańcucha dowodzenia do NATO czyli de facto rezygnacja z uczestnictwa w sojuszu, który gwarantuje nasze bezpieczeństwo. Żołnierz nie może mieć przecież dwóch dowódców. Nasuwa się tylko pytanie czy można być aż tak niekompetentnym czy to już sabotaż?

- pyta dalej poseł.

Z kolei pod wpisem premiera Donalda Tuska ws. uchwały Sejmu swój komentarz zamieścił poseł Konrad Berkowicz.

Otóż nie. My (być może już jako jedyni) podnosiliśmy na alarm to, że chcecie oddać kompetencje obronne Polski w ręce Brukseli. W imię czego? Worka ze srebrem. W przypadku kryzysu będziemy musieli pytać o zgodę unijnego urzędnika, bo Wy sprzedaliście naszą decyzyjność. Hańba Wam

- zaznaczył.

Do uchwały odniósł się także poseł Sebastian Kaleta.

Koalicja Tuska odrzuciła poprawkę opozycji, aby skreślić z uchwały poparcie oddania UE decyzyjności w sprawie polskiej obronności. Odrzucenie tej poprawki pokazuje jakie są prawdziwe intencje rządu. Tu nie o jakiś miraż z tarczą wschód (rok ogłaszaja, nic nie zrobili). Chodzi o oddanie setek miliardów z Polski do Niemiec i Francji. Chodzi o oddanie decyzji o Wojsku Polskim do Berlina i Brukseli. Tusk wysłał Kosiniaka-Kamysza, aby atakował opozycję za to, że pilnuje rządu przed oddaniem suwerenności unijnym biurokratom. Wstyd.

- napisał na platformie X Sebastian Kaleta z PiS.

Komentarz w tej sprawie zamieściła też poseł Joanna Borowiak.

Rząd Koalicji 13 grudnia chce oddać kompetencje w zakresie polityki obronnej na rzecz Komisji Europejskiej. Chcą stworzyć NATO BIS - Europejski Filar NATO, który nie istnieje! Nie wyprowadzajcie nas z NATO!

- pisze poseł Joanna Borowiak.

Dlatego właśnie tęczowy Rafałek nie może zostać prezydentem RP. Oddają wszystkie kompetencje Polski w ręce Niemiec i Brukseli. Teraz czekamy na ruch prezydenta Dudy i oczywiste veto tarczy wschód

- stwierdził jeden z użytkowników podając dalej wpis premiera Donalda Tuska dot. głosowania w Sejmie nad uchwałą.

Dziś Tusk pod przykrywką budowy tarczy wschód oddaje duża część Polskiej suwerenności Brukseli czytaj Berlinowi

- napisał jeden z użytkowników.

 

Jak głosowali posłowie?

W czwartek przed południem sejmowa komisja obrony rozpatrzyła dwa projekty uchwał - KO oraz drugi projekt uchwały ws. obrony polskiej suwerenności, autorstwa posłów PiS. Odrzucono poprawkę PiS wykreślającą z uchwały zapis o poparciu rezolucji PE.

Z klubu PiS wzięło udział w głosowaniu 157 posłów. Wszyscy byli przeciw. Nie głosowało 33. 

Z klubu KO wszystkich 144 głosujących opowiedziało się za. Nie brało udziału w głosowaniu 13 osób. Jeśli chodzi o klub Polska 2050-Trzecia Droga, głosowało 25 osób i wszyscy oni byli za. Nie głosowało 7 osób.

Z klubu PSL-Trzecia Droga wszystkich 28 głosujących było za. Nie głosowało 4 posłów. W klubie Lewicy głosowało 19 posłów, wszyscy byli za. Nie wzięło udziału w głosowaniu 6 osób tego klubu.

Z Konfederacji wszystkich 19 głosujących było przeciw. Nie głosowało 6 członków tego klubu.

Z Razem 3 osoby były za, a 2 nie brały udziału w głosowaniu. Z Republikanów trzy osoby były przeciw, a jedna nie głosowała.

Jeden poseł niezrzeszony zagłosował za, jeden był przeciw, a jeden nie brał udziału w głosowaniu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe