Papież Franciszek - 12 lat pontyfikatu w liczbach

13 marca 2013 dotychczasowy metropolita Buenos Aires kard. Jorge Mario Bergoglio został papieżem, biskupem Rzymu i głową Kościoła katolickiego na całym świecie, przyjmując imię Franciszek. Swój pontyfikat rozpoczął uroczyście w święto św. Józefa 19 marca. Jest on pierwszym papieżem z Ameryki Łacińskiej, pierwszym jezuitą na tym stanowisku i jako pierwszy za swego patrona wybrał św. Franciszka z Asyżu. Jest drugim najstarszym panującym zwierzchnikiem Kościoła katolickiego w historii. Starszy od niego był tylko Leon XIII, który zmarł w wieku 93 lat.
Franciszek na Capitolu Papież Franciszek - 12 lat pontyfikatu w liczbach
Franciszek na Capitolu / wikimedia commons/public_domain/USCapitol - Pope Francis Visits the United States Capitol

Oto niektóre dane dotyczące pontyfikatu Franciszka:

Podróże

Dotychczas odbył 46. podróży zagranicznych, podczas których odwiedził 66 państw, w tym Polskę w dniach 27-31 lipca 2016. W tym gronie są dwa kraje: Francja i Szwajcaria, w których papież odwiedził tylko znajdujące się tam organizacje międzynarodowe – odpowiednio Parlament Europejski i Radę Europy (Strasburg, 25 XI 2014) oraz Światową Radę Kościołów (Genewa, 21 VI 2018) bądź uczestniczył w odbywających. 

Odbył 39. podróży po Włoszech i odwiedził 23 parafię rzymskie.

Beatyfikacje i kanonizacje

Dokonał 175 beatyfikacji, w tym 33 zbiorowe (co najmniej 4 osoby jednorazowo), podczas których do chwały ołtarzy wyniesiono 1532 osoby (z tego 1375 w czasie obrzędów zbiorowych); jest wśród nich 31 błogosławionych z Polski (w tym 10 elżbietanek ze Śląska, męczennic II wojny światowej i 9-osobowa rodzina Ulmów, również zamęczonych w czasie wojny).

Pod jego przewodnictwem odbyły się 24 kanonizacje, w tym 4 zbiorowe – 44 osoby – 131 nowych świętych, wśród nich Jan Paweł II i Stanisław od Jezusa i Maryi Papczyński. Właściwie powinno się mówić o 931 świętych, gdyż w czasie swej pierwszej kanonizacji 12 maja 2013 Franciszek ogłosił świętymi Antoniego Primaldo i jego 800 towarzyszy-męczenników z Otranto z 1480, później jednak Stolica Apostolska zaczęła wymieniać jedynie tego pierwszego.

Audiencje

Papież przyjął 538 polityków: monarchów, prezydentów i innych głów państw, premierów i innych szefów rządów, przewodniczących parlamentów, ministrów spraw zagranicznych ze 145 państw oraz ponad 80 organizacji międzynarodowych, władz samorządowych i innych struktur. W tym gronie było 8 osób z Polski: prezydenci Bronisław Komorowski (26 IV 2014) i Andrzej Duda (9 XI 2015, 15 X 2018, 25 IX 2020, 1 IV 2022), były prezydent Lech Wałęsa (6 VI 2014), premierzy Donald Tusk (19 V 2014), Ewa Kopacz (12 VI 2015), Beata Szydło (13 V 2016) i Mateusz Morawiecki (4 VI 2018) oraz marszałek Senatu Tomasz Grodzki (8 I 2022). Ponadto papież przyjął dwukrotnie D. Tuska jako przewodniczącego Rady Europejskiej (6 V 2016, 5 X 2019).

Sakramenty i nominacje

Dokonał 15 obrzędów chrztu w uroczystość Chrztu Pańskiego i sporadycznie przy innych okazjach, podczas których Ojciec Święty udzielił tego sakramentu 301 dzieciom oraz 12 podobnych uroczystości, w większości w czasie liturgii paschalnej w Wielką Sobotę (ale nie tylko), podczas których papież lub któryś z kardynałów w jego imieniu ochrzcił 92 osoby dorosłe z różnych krajów (ceremonia ta była połączona od razu z przyjęciem przez katechumenów także sakramentów bierzmowania i I komunii świętej).

Jednorazowo Franciszek bierzmował 44 osoby.

13 razy papież (lub wyznaczeni kardynałowie w jego imieniu) udzielił święceń kapłańskich łącznie 156 neoprezbiterom, konsekrował osobiście 17 biskupów (w tym jednego Polaka – abp. Waldemara Sommertaga, nuncjusza apostolskiego) i pobłogosławił łącznie 23 pary małżeńskie.

Ojciec Święty mianował dotychczas (do 8 marca 2025) 2205 biskupów, w tym 53 dla Kościoła w Polsce: pierwszym był Stanisław Jamrozek – biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej, powołany na ten urząd 20 kwietnia 2013, a ostatnim, jak na razie, jest Tadeusz Zb. Sztajerwald – biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej. Ponadto mianował 47 innych kapłanów polskiego pochodzenia lub o korzeniach polskich biskupami w innych krajach bądź w służbie Stolicy Apostolskiej (głównie jako nuncjusze).

Wręczył 433 paliusze podczas 14 uroczystości (w tym gronie jest 9 Polaków, z tym że arcybiskupi Marek Jędraszewski i Tadeusz Wojda otrzymywali paliusze dwukrotnie w związku z objęciem nowych archidiecezji).

Na 10 konsystorzach Ojciec Święty mianował łącznie 163 nowych kardynałów, w tym dwóch Polaków: Konrada Krajewskiego – wielkiego jałmużnika papieskiego i Grzegorza Rysia – metropolitę łódzkiego. Z tego grona zmarło 14 purpuratów, a spośród żyjących 138 ma prawa wyborcze.

Dokumenty

Franciszek ogłosił m.in. 4 encykliki, 7 adhortacji apostolskich, po 12 orędzi na Światowe Dni Pokoju i Światowe Dni Środków Społecznego Przekazu oraz 13 na Światowe Dni Młodzieży, zwołał 5 zgromadzeń Synodu Biskupów, w tym po 2 zwyczajne i specjalne i 1 nadzwyczajne.

Spotkania z wiernymi i święta

Od początku pontyfikatu do 12 lutego Franciszek spotkał się z wiernymi na 518 środowych audiencjach ogólnych oraz 681 razy na niedzielnej i świątecznej modlitwie Anioł Pański bądź Regina Caeli w okresie paschalnym.

Ponadto papież wprowadził do kalendarza kościelnego kilka Dni o różnej tematyce: Światowy Dzień Ubogich – w 33. Niedzielę Zwykłą, od 2017, Niedzielę Słowa Bożego – w 3. Niedzielę Zwykłą (od 2020), Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych – w niedzielę najbliższą 25 lipca (od 2021) i Światowy Dzień Dzieci – od ubiegłego roku.

kg


 

POLECANE
Nowe przepisy resortu zdrowia rozczarowaniem? Eksperci nie mają wątpliwości Wiadomości
Nowe przepisy resortu zdrowia rozczarowaniem? Eksperci nie mają wątpliwości

Po wielu miesiącach oczekiwań rząd zaprezentował projekt nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Wiele osób liczyło, że nowe przepisy ograniczą promocję alkoholu, szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Jednak projekt rozczarował - zabrakło w nim najważniejszego postulatu, o który od dawna walczyli lekarze i organizacje społeczne: pełnego zakazu reklamy piwa.

Pałac Buckingham: Wzruszający gest króla Karola III Wiadomości
Pałac Buckingham: Wzruszający gest króla Karola III

Król Karol III odwiedził Centrum Badań nad Rakiem na Uniwersytecie Ulster w Irlandii Północnej, gdzie zapoznał się z nowoczesnymi metodami walki z nowotworami. Wizyta miała dla niego szczególne znaczenie, ponieważ sam od ponad roku zmaga się z tą chorobą.

Polska zamyka granicę. Pilne działania z powodu groźnej choroby pilne
Polska zamyka granicę. Pilne działania z powodu groźnej choroby

Minister rolnictwa podpisał rozporządzenie i zadecydował o zamknięciu terytorium Polski na przywóz wybranych towarów ze Słowacji w związku ogniskami pryszczycy w tym kraju - poinformował w piątek resort rolnictwa. Chodzi m.in. o świeże mięso oraz mleko surowe.

GIS ostrzega. Ryzyko poważnego zatrucia Wiadomości
GIS ostrzega. Ryzyko poważnego zatrucia

Główny Inspektorat Sanitarny wydał w piątek ostrzeżenie o obecności bakterii salmonelli w jednej partii sezamu łuskanego pochodzącego z Indii. Zaznaczył, że w razie wystąpienia objawów zatrucia pokarmowego należy skontaktować się z lekarzem.

Kultowy polski serial wraca po 17 latach Wiadomości
Kultowy polski serial wraca po 17 latach

Po 17 latach przerwy ruszyły zdjęcia do kontynuacji serialu "Glina". Produkcja, uznawana za jedną z najlepszych polskich serii kryminalnych, powstaje dzięki współpracy Telewizji Polskiej, platformy SkyShowtime oraz Apple Film.

Powrót Bidena? Były prezydent USA chce pomóc Demokratom polityka
Powrót Bidena? Były prezydent USA chce pomóc Demokratom

Joe Biden, były prezydent USA, może wrócić do polityki – informuje NBC. Według źródeł stacji, zmobilizowały go działania Donalda Trumpa, który cofa decyzje podjęte przez Demokratów w czasie ich rządów.

Ważny komunikat dla mieszkańców Warszawy Wiadomości
Ważny komunikat dla mieszkańców Warszawy

Mieszkańcy Warszawy, w szczególności Saskiej Kępy muszą liczyć się z utrudnieniami w związku z piątkowym meczem polskiej reprezentacji na Stadionie Narodowym. Biało-Czerwoni zmierzą się tam dzisiaj z Litwą.

Kanada: Kilkadziesiąt Tesli uszkodzonych na jednym parkingu Wiadomości
Kanada: Kilkadziesiąt Tesli uszkodzonych na jednym parkingu

Przynajmniej 80 samochodów tesla zostało uszkodzonych na parkingu salonu samochodowego w mieście Hamilton w Ontario - poinformowała policja. Jest to najpoważniejszy w Kanadzie akt wandalizmu skierowany przeciw temu producentowi samochodów.

Takim cię zapamiętamy. Budka Suflera w żałobie Wiadomości
"Takim cię zapamiętamy". Budka Suflera w żałobie

Zespół Budka Suflera poinformował o śmierci poety i autora tekstów, Stanisława Głowacza. Mężczyzna miał 63 lata. Choć jego nazwisko nie pojawiało się bezpośrednio na płytach zespołu, był dla muzyków wielką inspiracją.

Pogrzeb Barbary Skrzypek. Rodzina prosi media o uszanowanie uroczystości Wiadomości
Pogrzeb Barbary Skrzypek. Rodzina prosi media o uszanowanie uroczystości

Barbara Skrzypek, wieloletnia bliska współpracowniczka prezesa PiS, zmarła w sobotę, 15 marca w wieku 66 lat. Uroczystości pogrzebowe zaplanowano na sobotę, 22 marca.

REKLAMA

Papież Franciszek - 12 lat pontyfikatu w liczbach

13 marca 2013 dotychczasowy metropolita Buenos Aires kard. Jorge Mario Bergoglio został papieżem, biskupem Rzymu i głową Kościoła katolickiego na całym świecie, przyjmując imię Franciszek. Swój pontyfikat rozpoczął uroczyście w święto św. Józefa 19 marca. Jest on pierwszym papieżem z Ameryki Łacińskiej, pierwszym jezuitą na tym stanowisku i jako pierwszy za swego patrona wybrał św. Franciszka z Asyżu. Jest drugim najstarszym panującym zwierzchnikiem Kościoła katolickiego w historii. Starszy od niego był tylko Leon XIII, który zmarł w wieku 93 lat.
Franciszek na Capitolu Papież Franciszek - 12 lat pontyfikatu w liczbach
Franciszek na Capitolu / wikimedia commons/public_domain/USCapitol - Pope Francis Visits the United States Capitol

Oto niektóre dane dotyczące pontyfikatu Franciszka:

Podróże

Dotychczas odbył 46. podróży zagranicznych, podczas których odwiedził 66 państw, w tym Polskę w dniach 27-31 lipca 2016. W tym gronie są dwa kraje: Francja i Szwajcaria, w których papież odwiedził tylko znajdujące się tam organizacje międzynarodowe – odpowiednio Parlament Europejski i Radę Europy (Strasburg, 25 XI 2014) oraz Światową Radę Kościołów (Genewa, 21 VI 2018) bądź uczestniczył w odbywających. 

Odbył 39. podróży po Włoszech i odwiedził 23 parafię rzymskie.

Beatyfikacje i kanonizacje

Dokonał 175 beatyfikacji, w tym 33 zbiorowe (co najmniej 4 osoby jednorazowo), podczas których do chwały ołtarzy wyniesiono 1532 osoby (z tego 1375 w czasie obrzędów zbiorowych); jest wśród nich 31 błogosławionych z Polski (w tym 10 elżbietanek ze Śląska, męczennic II wojny światowej i 9-osobowa rodzina Ulmów, również zamęczonych w czasie wojny).

Pod jego przewodnictwem odbyły się 24 kanonizacje, w tym 4 zbiorowe – 44 osoby – 131 nowych świętych, wśród nich Jan Paweł II i Stanisław od Jezusa i Maryi Papczyński. Właściwie powinno się mówić o 931 świętych, gdyż w czasie swej pierwszej kanonizacji 12 maja 2013 Franciszek ogłosił świętymi Antoniego Primaldo i jego 800 towarzyszy-męczenników z Otranto z 1480, później jednak Stolica Apostolska zaczęła wymieniać jedynie tego pierwszego.

Audiencje

Papież przyjął 538 polityków: monarchów, prezydentów i innych głów państw, premierów i innych szefów rządów, przewodniczących parlamentów, ministrów spraw zagranicznych ze 145 państw oraz ponad 80 organizacji międzynarodowych, władz samorządowych i innych struktur. W tym gronie było 8 osób z Polski: prezydenci Bronisław Komorowski (26 IV 2014) i Andrzej Duda (9 XI 2015, 15 X 2018, 25 IX 2020, 1 IV 2022), były prezydent Lech Wałęsa (6 VI 2014), premierzy Donald Tusk (19 V 2014), Ewa Kopacz (12 VI 2015), Beata Szydło (13 V 2016) i Mateusz Morawiecki (4 VI 2018) oraz marszałek Senatu Tomasz Grodzki (8 I 2022). Ponadto papież przyjął dwukrotnie D. Tuska jako przewodniczącego Rady Europejskiej (6 V 2016, 5 X 2019).

Sakramenty i nominacje

Dokonał 15 obrzędów chrztu w uroczystość Chrztu Pańskiego i sporadycznie przy innych okazjach, podczas których Ojciec Święty udzielił tego sakramentu 301 dzieciom oraz 12 podobnych uroczystości, w większości w czasie liturgii paschalnej w Wielką Sobotę (ale nie tylko), podczas których papież lub któryś z kardynałów w jego imieniu ochrzcił 92 osoby dorosłe z różnych krajów (ceremonia ta była połączona od razu z przyjęciem przez katechumenów także sakramentów bierzmowania i I komunii świętej).

Jednorazowo Franciszek bierzmował 44 osoby.

13 razy papież (lub wyznaczeni kardynałowie w jego imieniu) udzielił święceń kapłańskich łącznie 156 neoprezbiterom, konsekrował osobiście 17 biskupów (w tym jednego Polaka – abp. Waldemara Sommertaga, nuncjusza apostolskiego) i pobłogosławił łącznie 23 pary małżeńskie.

Ojciec Święty mianował dotychczas (do 8 marca 2025) 2205 biskupów, w tym 53 dla Kościoła w Polsce: pierwszym był Stanisław Jamrozek – biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej, powołany na ten urząd 20 kwietnia 2013, a ostatnim, jak na razie, jest Tadeusz Zb. Sztajerwald – biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej. Ponadto mianował 47 innych kapłanów polskiego pochodzenia lub o korzeniach polskich biskupami w innych krajach bądź w służbie Stolicy Apostolskiej (głównie jako nuncjusze).

Wręczył 433 paliusze podczas 14 uroczystości (w tym gronie jest 9 Polaków, z tym że arcybiskupi Marek Jędraszewski i Tadeusz Wojda otrzymywali paliusze dwukrotnie w związku z objęciem nowych archidiecezji).

Na 10 konsystorzach Ojciec Święty mianował łącznie 163 nowych kardynałów, w tym dwóch Polaków: Konrada Krajewskiego – wielkiego jałmużnika papieskiego i Grzegorza Rysia – metropolitę łódzkiego. Z tego grona zmarło 14 purpuratów, a spośród żyjących 138 ma prawa wyborcze.

Dokumenty

Franciszek ogłosił m.in. 4 encykliki, 7 adhortacji apostolskich, po 12 orędzi na Światowe Dni Pokoju i Światowe Dni Środków Społecznego Przekazu oraz 13 na Światowe Dni Młodzieży, zwołał 5 zgromadzeń Synodu Biskupów, w tym po 2 zwyczajne i specjalne i 1 nadzwyczajne.

Spotkania z wiernymi i święta

Od początku pontyfikatu do 12 lutego Franciszek spotkał się z wiernymi na 518 środowych audiencjach ogólnych oraz 681 razy na niedzielnej i świątecznej modlitwie Anioł Pański bądź Regina Caeli w okresie paschalnym.

Ponadto papież wprowadził do kalendarza kościelnego kilka Dni o różnej tematyce: Światowy Dzień Ubogich – w 33. Niedzielę Zwykłą, od 2017, Niedzielę Słowa Bożego – w 3. Niedzielę Zwykłą (od 2020), Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych – w niedzielę najbliższą 25 lipca (od 2021) i Światowy Dzień Dzieci – od ubiegłego roku.

kg



 

Polecane
Emerytury
Stażowe