Papież Franciszek - 12 lat pontyfikatu w liczbach

13 marca 2013 dotychczasowy metropolita Buenos Aires kard. Jorge Mario Bergoglio został papieżem, biskupem Rzymu i głową Kościoła katolickiego na całym świecie, przyjmując imię Franciszek. Swój pontyfikat rozpoczął uroczyście w święto św. Józefa 19 marca. Jest on pierwszym papieżem z Ameryki Łacińskiej, pierwszym jezuitą na tym stanowisku i jako pierwszy za swego patrona wybrał św. Franciszka z Asyżu. Jest drugim najstarszym panującym zwierzchnikiem Kościoła katolickiego w historii. Starszy od niego był tylko Leon XIII, który zmarł w wieku 93 lat.
Franciszek na Capitolu Papież Franciszek - 12 lat pontyfikatu w liczbach
Franciszek na Capitolu / wikimedia commons/public_domain/USCapitol - Pope Francis Visits the United States Capitol

Oto niektóre dane dotyczące pontyfikatu Franciszka:

Podróże

Dotychczas odbył 46. podróży zagranicznych, podczas których odwiedził 66 państw, w tym Polskę w dniach 27-31 lipca 2016. W tym gronie są dwa kraje: Francja i Szwajcaria, w których papież odwiedził tylko znajdujące się tam organizacje międzynarodowe – odpowiednio Parlament Europejski i Radę Europy (Strasburg, 25 XI 2014) oraz Światową Radę Kościołów (Genewa, 21 VI 2018) bądź uczestniczył w odbywających. 

Odbył 39. podróży po Włoszech i odwiedził 23 parafię rzymskie.

Beatyfikacje i kanonizacje

Dokonał 175 beatyfikacji, w tym 33 zbiorowe (co najmniej 4 osoby jednorazowo), podczas których do chwały ołtarzy wyniesiono 1532 osoby (z tego 1375 w czasie obrzędów zbiorowych); jest wśród nich 31 błogosławionych z Polski (w tym 10 elżbietanek ze Śląska, męczennic II wojny światowej i 9-osobowa rodzina Ulmów, również zamęczonych w czasie wojny).

Pod jego przewodnictwem odbyły się 24 kanonizacje, w tym 4 zbiorowe – 44 osoby – 131 nowych świętych, wśród nich Jan Paweł II i Stanisław od Jezusa i Maryi Papczyński. Właściwie powinno się mówić o 931 świętych, gdyż w czasie swej pierwszej kanonizacji 12 maja 2013 Franciszek ogłosił świętymi Antoniego Primaldo i jego 800 towarzyszy-męczenników z Otranto z 1480, później jednak Stolica Apostolska zaczęła wymieniać jedynie tego pierwszego.

Audiencje

Papież przyjął 538 polityków: monarchów, prezydentów i innych głów państw, premierów i innych szefów rządów, przewodniczących parlamentów, ministrów spraw zagranicznych ze 145 państw oraz ponad 80 organizacji międzynarodowych, władz samorządowych i innych struktur. W tym gronie było 8 osób z Polski: prezydenci Bronisław Komorowski (26 IV 2014) i Andrzej Duda (9 XI 2015, 15 X 2018, 25 IX 2020, 1 IV 2022), były prezydent Lech Wałęsa (6 VI 2014), premierzy Donald Tusk (19 V 2014), Ewa Kopacz (12 VI 2015), Beata Szydło (13 V 2016) i Mateusz Morawiecki (4 VI 2018) oraz marszałek Senatu Tomasz Grodzki (8 I 2022). Ponadto papież przyjął dwukrotnie D. Tuska jako przewodniczącego Rady Europejskiej (6 V 2016, 5 X 2019).

Sakramenty i nominacje

Dokonał 15 obrzędów chrztu w uroczystość Chrztu Pańskiego i sporadycznie przy innych okazjach, podczas których Ojciec Święty udzielił tego sakramentu 301 dzieciom oraz 12 podobnych uroczystości, w większości w czasie liturgii paschalnej w Wielką Sobotę (ale nie tylko), podczas których papież lub któryś z kardynałów w jego imieniu ochrzcił 92 osoby dorosłe z różnych krajów (ceremonia ta była połączona od razu z przyjęciem przez katechumenów także sakramentów bierzmowania i I komunii świętej).

Jednorazowo Franciszek bierzmował 44 osoby.

13 razy papież (lub wyznaczeni kardynałowie w jego imieniu) udzielił święceń kapłańskich łącznie 156 neoprezbiterom, konsekrował osobiście 17 biskupów (w tym jednego Polaka – abp. Waldemara Sommertaga, nuncjusza apostolskiego) i pobłogosławił łącznie 23 pary małżeńskie.

Ojciec Święty mianował dotychczas (do 8 marca 2025) 2205 biskupów, w tym 53 dla Kościoła w Polsce: pierwszym był Stanisław Jamrozek – biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej, powołany na ten urząd 20 kwietnia 2013, a ostatnim, jak na razie, jest Tadeusz Zb. Sztajerwald – biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej. Ponadto mianował 47 innych kapłanów polskiego pochodzenia lub o korzeniach polskich biskupami w innych krajach bądź w służbie Stolicy Apostolskiej (głównie jako nuncjusze).

Wręczył 433 paliusze podczas 14 uroczystości (w tym gronie jest 9 Polaków, z tym że arcybiskupi Marek Jędraszewski i Tadeusz Wojda otrzymywali paliusze dwukrotnie w związku z objęciem nowych archidiecezji).

Na 10 konsystorzach Ojciec Święty mianował łącznie 163 nowych kardynałów, w tym dwóch Polaków: Konrada Krajewskiego – wielkiego jałmużnika papieskiego i Grzegorza Rysia – metropolitę łódzkiego. Z tego grona zmarło 14 purpuratów, a spośród żyjących 138 ma prawa wyborcze.

Dokumenty

Franciszek ogłosił m.in. 4 encykliki, 7 adhortacji apostolskich, po 12 orędzi na Światowe Dni Pokoju i Światowe Dni Środków Społecznego Przekazu oraz 13 na Światowe Dni Młodzieży, zwołał 5 zgromadzeń Synodu Biskupów, w tym po 2 zwyczajne i specjalne i 1 nadzwyczajne.

Spotkania z wiernymi i święta

Od początku pontyfikatu do 12 lutego Franciszek spotkał się z wiernymi na 518 środowych audiencjach ogólnych oraz 681 razy na niedzielnej i świątecznej modlitwie Anioł Pański bądź Regina Caeli w okresie paschalnym.

Ponadto papież wprowadził do kalendarza kościelnego kilka Dni o różnej tematyce: Światowy Dzień Ubogich – w 33. Niedzielę Zwykłą, od 2017, Niedzielę Słowa Bożego – w 3. Niedzielę Zwykłą (od 2020), Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych – w niedzielę najbliższą 25 lipca (od 2021) i Światowy Dzień Dzieci – od ubiegłego roku.

kg


 

POLECANE
Zerwane trakcje, powalone drzewa, zalane miasta. Potężne ulewy przeszły w nocy przez Polskę Wiadomości
Zerwane trakcje, powalone drzewa, zalane miasta. Potężne ulewy przeszły w nocy przez Polskę

To była ciężka i pracowita noc dla służb ratunkowych. Strażacy, żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej setki razy musieli interweniować, walcząc ze skutkami gwałtownych burz i nawałnic. Jedne z najpoważniejszych zniszczeń odnotowano w Lubelskiem i na Podkarpaciu.

USA uznają Krym za rosyjski? Niepokojące doniesienia z Białego Domu polityka
USA uznają Krym za rosyjski? Niepokojące doniesienia z Białego Domu

Jak donosi Bloomberg, USA są gotowe uznać kontrolę Rosji nad nielegalnie anektowanym przez nią ukraińskim Krymem w ramach szerszego porozumienia pokojowego pomiędzy Moskwą a Kijowem

Ostatni akt tragedii warszawskich żydów. Dzisiaj mija 82. rocznica powstania w warszawskim gettcie Wiadomości
Ostatni akt tragedii warszawskich żydów. Dzisiaj mija 82. rocznica powstania w warszawskim gettcie

Warszawskie getto było największym spośród założonych przez Niemców. Według spisu dokonanego na rozkaz władz niemieckich przez Judenrat w październiku 1939 r. w Warszawie przebywało ok. 360 tys. Żydów.

Meta zacznie wykorzystywać dane użytkowników do trenowania swojego modelu AI Wiadomości
Meta zacznie wykorzystywać dane użytkowników do trenowania swojego modelu AI

Właściciel Facebooka i Instagrama, od 27 maja będzie wykorzystywać posty dorosłych użytkowników w UE, aby rozwijać swój model AI. Meta pobierze dane, chyba że wyrazisz aktywny sprzeciw. – To zupełne odejście od dotychczas rozumianej ochrony danych – powiedziała PAP analityk ds. cyfrowych Aleksandra Wójtowicz.

Policja zatrzymała nietrzeźwego sternika. Rejs mógł zakończyć się katastrofą Wiadomości
Policja zatrzymała nietrzeźwego sternika. Rejs mógł zakończyć się katastrofą

Sezon żeglarski jeszcze się nie rozpoczął, a już doszło do bardzo niebezpiecznej sytuacji na mazurskich jeziorach. 67-letni kapitan statku pasażerskiego został zatrzymany przez policję po tym, jak okazało się, że ma ponad trzy promile alkoholu we krwi.

Tusk zabrał głos: Ostatnia przed świętami polityczna uwaga Wiadomości
Tusk zabrał głos: "Ostatnia przed świętami polityczna uwaga"

"Ostatnia przed świętami polityczna uwaga" – pisze w mediach społecznościowych premier Donald Tusk i odnosi się do nadchodzących wyborów prezydenckich.

Nie żyje portugalski piosenkarz. Miał 52 lata Wiadomości
Nie żyje portugalski piosenkarz. Miał 52 lata

Media obiegła informacja o śmierci portugalskiego piosenkarza. Miał 52 lata.

Tȟašúŋke Witkó: Nie straszmy ludzi wojną tylko u nas
Tȟašúŋke Witkó: Nie straszmy ludzi wojną

Pół wieku temu, dokładnie 30 kwietnia 1975 roku, padł Sajgon. Armia Republiki Wietnamu ugięła się pod naporem Vietcongu i, finalnie, miasto w swe ręce przejęli komuniści. Zapewne wszyscy z Państwa pamiętają ikoniczne zdjęcia amerykańskich śmigłowców ewakuujących personel z dachu budynku ambasady USA.

Kamiński oskarża senackich urzędników. Senat i Kidawa-Błońska reagują pilne
Kamiński oskarża senackich urzędników. Senat i Kidawa-Błońska reagują

Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska z KO zaprzeczyła zarzutom wicemarszałka Michała Kamińskiego o tym, że kierowcy służbowi mieli dostać polecenie "donoszenia" na niego i innych wicemarszałków. Zdaniem Kidawy-Błońskiej informacje o nieobecnościach i chorobach, były potrzebne do organizacji pracy kierowców.

Nie żyją Gene Hackman i jego żona. Są nowe ustalenia Wiadomości
Nie żyją Gene Hackman i jego żona. Są nowe ustalenia

Gene Hackman i jego żona, Betsy Arakawa, zostali znalezieni martwi w swoim domu w Santa Fe w stanie Nowy Meksyk 26 lutego. W posiadłości odkryto również martwego psa. W sprawie ujawniono najnowsze informacje.

REKLAMA

Papież Franciszek - 12 lat pontyfikatu w liczbach

13 marca 2013 dotychczasowy metropolita Buenos Aires kard. Jorge Mario Bergoglio został papieżem, biskupem Rzymu i głową Kościoła katolickiego na całym świecie, przyjmując imię Franciszek. Swój pontyfikat rozpoczął uroczyście w święto św. Józefa 19 marca. Jest on pierwszym papieżem z Ameryki Łacińskiej, pierwszym jezuitą na tym stanowisku i jako pierwszy za swego patrona wybrał św. Franciszka z Asyżu. Jest drugim najstarszym panującym zwierzchnikiem Kościoła katolickiego w historii. Starszy od niego był tylko Leon XIII, który zmarł w wieku 93 lat.
Franciszek na Capitolu Papież Franciszek - 12 lat pontyfikatu w liczbach
Franciszek na Capitolu / wikimedia commons/public_domain/USCapitol - Pope Francis Visits the United States Capitol

Oto niektóre dane dotyczące pontyfikatu Franciszka:

Podróże

Dotychczas odbył 46. podróży zagranicznych, podczas których odwiedził 66 państw, w tym Polskę w dniach 27-31 lipca 2016. W tym gronie są dwa kraje: Francja i Szwajcaria, w których papież odwiedził tylko znajdujące się tam organizacje międzynarodowe – odpowiednio Parlament Europejski i Radę Europy (Strasburg, 25 XI 2014) oraz Światową Radę Kościołów (Genewa, 21 VI 2018) bądź uczestniczył w odbywających. 

Odbył 39. podróży po Włoszech i odwiedził 23 parafię rzymskie.

Beatyfikacje i kanonizacje

Dokonał 175 beatyfikacji, w tym 33 zbiorowe (co najmniej 4 osoby jednorazowo), podczas których do chwały ołtarzy wyniesiono 1532 osoby (z tego 1375 w czasie obrzędów zbiorowych); jest wśród nich 31 błogosławionych z Polski (w tym 10 elżbietanek ze Śląska, męczennic II wojny światowej i 9-osobowa rodzina Ulmów, również zamęczonych w czasie wojny).

Pod jego przewodnictwem odbyły się 24 kanonizacje, w tym 4 zbiorowe – 44 osoby – 131 nowych świętych, wśród nich Jan Paweł II i Stanisław od Jezusa i Maryi Papczyński. Właściwie powinno się mówić o 931 świętych, gdyż w czasie swej pierwszej kanonizacji 12 maja 2013 Franciszek ogłosił świętymi Antoniego Primaldo i jego 800 towarzyszy-męczenników z Otranto z 1480, później jednak Stolica Apostolska zaczęła wymieniać jedynie tego pierwszego.

Audiencje

Papież przyjął 538 polityków: monarchów, prezydentów i innych głów państw, premierów i innych szefów rządów, przewodniczących parlamentów, ministrów spraw zagranicznych ze 145 państw oraz ponad 80 organizacji międzynarodowych, władz samorządowych i innych struktur. W tym gronie było 8 osób z Polski: prezydenci Bronisław Komorowski (26 IV 2014) i Andrzej Duda (9 XI 2015, 15 X 2018, 25 IX 2020, 1 IV 2022), były prezydent Lech Wałęsa (6 VI 2014), premierzy Donald Tusk (19 V 2014), Ewa Kopacz (12 VI 2015), Beata Szydło (13 V 2016) i Mateusz Morawiecki (4 VI 2018) oraz marszałek Senatu Tomasz Grodzki (8 I 2022). Ponadto papież przyjął dwukrotnie D. Tuska jako przewodniczącego Rady Europejskiej (6 V 2016, 5 X 2019).

Sakramenty i nominacje

Dokonał 15 obrzędów chrztu w uroczystość Chrztu Pańskiego i sporadycznie przy innych okazjach, podczas których Ojciec Święty udzielił tego sakramentu 301 dzieciom oraz 12 podobnych uroczystości, w większości w czasie liturgii paschalnej w Wielką Sobotę (ale nie tylko), podczas których papież lub któryś z kardynałów w jego imieniu ochrzcił 92 osoby dorosłe z różnych krajów (ceremonia ta była połączona od razu z przyjęciem przez katechumenów także sakramentów bierzmowania i I komunii świętej).

Jednorazowo Franciszek bierzmował 44 osoby.

13 razy papież (lub wyznaczeni kardynałowie w jego imieniu) udzielił święceń kapłańskich łącznie 156 neoprezbiterom, konsekrował osobiście 17 biskupów (w tym jednego Polaka – abp. Waldemara Sommertaga, nuncjusza apostolskiego) i pobłogosławił łącznie 23 pary małżeńskie.

Ojciec Święty mianował dotychczas (do 8 marca 2025) 2205 biskupów, w tym 53 dla Kościoła w Polsce: pierwszym był Stanisław Jamrozek – biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej, powołany na ten urząd 20 kwietnia 2013, a ostatnim, jak na razie, jest Tadeusz Zb. Sztajerwald – biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej. Ponadto mianował 47 innych kapłanów polskiego pochodzenia lub o korzeniach polskich biskupami w innych krajach bądź w służbie Stolicy Apostolskiej (głównie jako nuncjusze).

Wręczył 433 paliusze podczas 14 uroczystości (w tym gronie jest 9 Polaków, z tym że arcybiskupi Marek Jędraszewski i Tadeusz Wojda otrzymywali paliusze dwukrotnie w związku z objęciem nowych archidiecezji).

Na 10 konsystorzach Ojciec Święty mianował łącznie 163 nowych kardynałów, w tym dwóch Polaków: Konrada Krajewskiego – wielkiego jałmużnika papieskiego i Grzegorza Rysia – metropolitę łódzkiego. Z tego grona zmarło 14 purpuratów, a spośród żyjących 138 ma prawa wyborcze.

Dokumenty

Franciszek ogłosił m.in. 4 encykliki, 7 adhortacji apostolskich, po 12 orędzi na Światowe Dni Pokoju i Światowe Dni Środków Społecznego Przekazu oraz 13 na Światowe Dni Młodzieży, zwołał 5 zgromadzeń Synodu Biskupów, w tym po 2 zwyczajne i specjalne i 1 nadzwyczajne.

Spotkania z wiernymi i święta

Od początku pontyfikatu do 12 lutego Franciszek spotkał się z wiernymi na 518 środowych audiencjach ogólnych oraz 681 razy na niedzielnej i świątecznej modlitwie Anioł Pański bądź Regina Caeli w okresie paschalnym.

Ponadto papież wprowadził do kalendarza kościelnego kilka Dni o różnej tematyce: Światowy Dzień Ubogich – w 33. Niedzielę Zwykłą, od 2017, Niedzielę Słowa Bożego – w 3. Niedzielę Zwykłą (od 2020), Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych – w niedzielę najbliższą 25 lipca (od 2021) i Światowy Dzień Dzieci – od ubiegłego roku.

kg



 

Polecane
Emerytury
Stażowe