Likwidacja Komisji Europejskiej i TSUE, zmiana nazwy. Zaprezentowano projekt reformy Unii Europejskiej

W Waszyngtonie 11 marca miała miejsce prezentacja raportu „Wielki reset. Pilna potrzeba reformy Unii Europejskiej” przygotowanego przez Instytut Ordo Iuris i węgierską uczelnię Mathias Corvinus Collegium (MCC).
Unia Europejska  Likwidacja Komisji Europejskiej i TSUE, zmiana nazwy. Zaprezentowano projekt reformy Unii Europejskiej
Unia Europejska / pixabay.com

Raport opracowany przez Instytut Ordo Iuris i węgierskie MCC przedstawia dwa możliwe scenariusze reform, mające na celu przywrócenie demokracji, wzmocnienie suwerenności narodowej i ożywienie Europy. Pierwszym z nich jest „Powrót do korzeni” – 23 propozycje usprawnienia procesu decyzyjnego w UE, kładące nacisk na rolę państw członkowskich i silniejszą współpracę międzyrządową. W tym scenariuszu Rada Europejska odgrywa kluczową rolę w procesie kształtowania polityki. Inną możliwością jest „Nowy początek”, czyli kompleksowa reforma instytucjonalna, zastępująca obecne ramy działania UE elastycznym systemem międzyrządowym. Pozwala to państwom określić zakres i charakter swojej współpracy. Recenzentem raportu był prof. Ryszard Legutko – były poseł do Parlamentu Europejskiego.

Z RAPORTEM można się zapoznać TUTAJ

 

Alternatywna reforma Unii Europejskiej

Pomysł alternatywnej propozycji reformy Unii Europejskiej – innej niż zaproponowana przez Europejski Parlament przy wsparciu Niemiec i Francji – został po raz pierwszy omówiony w szerszym transatlantyckim gronie na konferencji współorganizowanej w Warszawie we wrześniu ub. roku przez polski Instytut Ordo Iuris i amerykańską fundację Heritage. Dlatego też w czasie wydarzenia zorganizowanego w Heritage Foundation w USA adw. Jerzy Kwaśniewski, prezes Ordo Iuris, korzystając z pobytu delegacji Ordo Iuris w USA w tym tygodniu, zaprezentował opublikowany kilka dni wcześniej pierwszy projekt dwóch europejskich think tanków – Instytutu Ordo Iuris z Polski i Mathias Corvinus Collegium (MCC) z Węgier. Inne prezentacje tego samego raportu są już teraz przewidziane w trzech europejskich stolicach.

W czasie prezentacji europejskiego raportu w Heritage Foundation Jerzy Kwaśniewski zwrócił uwagę na przyspieszające tendencje centralizacyjne w Unii Europejskiej, które były bodźcem do przygotowania publikacji.

Przekaz jest jasny: albo przyspieszymy integrację, albo Unia Europejska, a wraz z nią europejska współpraca, upadnie. To stwierdzenie ma na celu rozwianie wszelkich wątpliwości. Jednak jest to tylko jedna ilustracja obrazująca sposób myślenia niektórych federalistycznych europejskich polityków. Jako racjonalni obserwatorzy i zaangażowani uczestnicy procesu politycznego w UE nie możemy zaakceptować takich argumentów. Dlatego konieczne było przeanalizowanie procesu integracji Unii Europejskiej, który w ostatnich latach przyspieszył

– zaznaczył prawnik.

Jerzy Kwaśniewski podkreślił również, że do tej pory w środowiskach konserwatywnych brakowało zdecydowanej odpowiedzi na działania unijnych urzędników dążących do dalszego ograniczania suwerenności krajów członkowskich.

Prawdopodobnie mamy do czynienia z pierwszą oficjalnie przedłożoną konserwatywną propozycją dotyczącą Unii Europejskiej, a czas na to jest najwyższy, ponieważ ugrupowania suwerennościowe w Europie zyskują na znaczeniu. W zeszłorocznych wyborach europejskich stały się trzecią siłą w Parlamencie Europejskim i można przewidzieć, że w nadchodzących latach, jeśli demokracja w Europie zostanie zachowana, środowiska suwerennościowe i partie narodowe odbiorą Parlament Europejski z rąk obecnej koalicji

– zauważył.

 

Najpoważniejszy problem UE

Głos zabrał również Zbigniew Przybyłowski – dyrektor Instytutu ds. rozwoju i koordynator projektu Citizens Against Global Governance. Wskazał on, że najważniejsi unijni urzędnicy i politycy nie realizują dziś interesów własnych narodów.

Najpoważniejszym problemem jest to, że Unią Europejską rządzi niewielka elita biurokratów i polityków, którzy forsują swoje własne cele, związane bardziej z Unią jako całością niż z narodami, z których pochodzą. Proponują oni rozwiązania i polityki, które wydają się służyć interesom elit politycznych, a nie obywateli Unii Europejskiej.

– zaznaczył.

Zbigniew Przybyłowski podkreślił również, że unijne instytucje próbują ograniczyć kompetencje państw w obszarach takich, jak ochrona życia, wolność praktykowania religii czy wolność słowa. Jako przykład podał naciski na zwiększenie prawnej możliwości przeprowadzania aborcji.

Wprowadzanie wyższych standardów ochrony życia nienarodzonego jest źle postrzegane i podważane przez Unię Europejską, która wywiera ogromną presję na państwa członkowskie, by zalegalizowały aborcję, mimo że polityka w tym zakresie należy do wyłącznych kompetencji państw narodowych

– zauważył.

 

Będą kolejne prezentacje

W imieniu Mathias Corvinus Collegium głos zabrali natomiast Rodrigo Ballester – przewodniczący Centrum Badań Europejskich MCC, oraz Damille Devenyi – analityk uczelni. Po prezentacji miała miejsce dyskusja, podczas której poruszono m.in. temat wpływu silnych, suwerennych państw na rozwój gospodarczy Unii Europejskiej, w kontekście globalnym.

Była to pierwsza z cyklu prezentacji raportu Ordo Iuris i Mathias Corvinus Collegium. Publikacja ma być w najbliższych tygodniach przedstawiona w Budapeszcie (18 marca), Brukseli (26 marca) i Warszawie (data jeszcze nieustalona). Jerzy Kwaśniewski i Zbigniew Przybyłowski biorą teraz udział w spotkaniu strategiczno-szkoleniowym z udziałem amerykańskich i europejskich środowisk konserwatywnych.

Spotkanie w Heritage Foundation oraz udział Jerzego Kwaśniewskiego i Zbigniewa Przybyłowskiego w spotkaniu amerykańskich i europejskich środowisk konserwatywnych to dwa z kilku wydarzeń, w których w tych dniach biorą udział obecni w USA eksperci Ordo Iuris. Weronika Przebierała i Julia Książek są obecnie w Nowym Jorku na 69. sesji Komisji ONZ ds. Statusu Kobiet (CSW). Spotkanie ma związek z 30. rocznicą przyjęcia Pekińskiej Platformy Działania – dokumentu wskazującego, że aborcja nie powinna być promowana jako metoda planowania rodziny. Wydarzenie ma miejsce w Nowym Jorku. Przedstawicielki Ordo Iuris monitorują przebieg negocjacji oraz przedstawiają argumenty na rzecz ochrony prawa do życia i suwerenności państw w zakresie kształtowania polityki rodzinnej i społecznej. Uczestniczą w konsultacjach z delegacjami krajów sprzeciwiających się promowaniu aborcji jako prawa człowieka oraz w panelach tematycznych poświęconych ochronie praw rodziny.

W Stanach Zjednoczonych obecna jest również w tym tygodniu Monika Leszczyńska – wiceprezes Ordo Iuris ds. członkowskich. Uczestniczy ona w cyklu spotkań z amerykańską Polonią. Jedno z wydarzeń odbędzie się 16 marca w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown.

Wizyta przedstawicieli Instytutu Ordo Iuris w Stanach Zjednoczonych to kolejne z cyklu wydarzeń poświęconych zacieśnianiu współpracy ruchów konserwatywnych z obu stron Atlantyku. Po wyżej wspomnianej warszawskiej konferencji Ordo Iuris i Heritage Foundation pod hasłem „Na progu państwa Europa. Gospodarka, obronność, ideologia i ochrona suwerenności w perspektywie transatlantyckiej” delegacja Instytutu uczestniczyła w grudniu na VI Szczycie Transatlantyckim „Political Network for Values” w Madrycie. Eksperci Ordo Iuris byli też obecni na konferencji Sojuszu na rzecz odpowiedzialnego obywatelstwa (ARC) w Londynie w połowie lutego.

 

Raport

Najbardziej wpływowy think tank administracji Trumpa – The Heritage Foundation, otrzymał propozycje od nieliberalnych środowisk w Polsce i na Węgrzech dotyczące tego, jak kształtować przyszłość Unii Europejskiej.

Jak donosił portal VSquare.org, Heritage Foundation nawiązuje bliższe relacje z siłami nieliberalnymi w Polsce i na Węgrzech, aby kształtować swoje stanowisko wobec Unii Europejskiej.

Najważniejszym punktem dzisiejszej dyskusji w siedzibie fundacji był nowy raport zatytułowany „The Great Reset: Restoring Member State Sovereignty in the 21st Century” przygotowany przez MCC i Ordo Iuris. Raport przedstawił dwie ścieżki reformy UE, opowiadając się za zdecentralizowanym modelem w opozycji do dążenia do głębszej integracji europejskiej w 2024 r. poprzez zmiany traktatów. 

Propozycja MCC-Ordo Iuris zakłada między innymi przekształcenie Komisji Europejskiej w organ czysto techniczny, pozbawienie jej realnych wpływów politycznych i zredukowanie do Sekretariatu Generalnego. Zmienić miałaby się sama nazwa Unii Europejskiej na Europejską Wspólnotę Narodów (ang. ECN).


 

POLECANE
Marco Rubio zamyka biuro zajmujące się walką z obcą dezinformacją. W tle Polska polityka
Marco Rubio zamyka biuro zajmujące się walką z obcą dezinformacją. W tle Polska

Sekretarz stanu Marco Rubio ogłosił w środę zamknięcie Biura ds. Przeciwdziałania Zagranicznym Ingerencjom i Manipulacjom Informacjami (R/FIMI). Jak oznajmił, biuro to, funkcjonujące wcześniej pod nazwą Global Engagement Center, cenzurowało Amerykanów. Instytucja ta zawarła w 2024 r. umowę w sprawie walki z dezinformacją z Polską.

Ważne informacje dla kierowców. Nowe przepisy wchodzą w życie Wiadomości
Ważne informacje dla kierowców. Nowe przepisy wchodzą w życie

Od 2025 roku młodzi Polacy będą mogli szybciej zdobyć prawo jazdy. Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym wprowadza istotne zmiany. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić aby móc ubiegać się o "prawko" i co grozi za złamanie nowych przepisów.

Śląsk: Mieszkańcy protestują przeciwko budowie ośrodka dla cudzoziemców Wiadomości
Śląsk: Mieszkańcy protestują przeciwko budowie ośrodka dla cudzoziemców

W środę przed budynkiem Urzędu Miasta w Porębie odbył się protest przeciwko budowie ośrodka. Mieszkańcy nie zgadzają się na powstanie placówki, w której mieliby przebywać imigranci.

Jest decyzja Sądu Najwyższego. Ten kandydat nie wystartuje w wyborach prezydenckich polityka
Jest decyzja Sądu Najwyższego. Ten kandydat nie wystartuje w wyborach prezydenckich

Sąd Najwyższy oddalił w środę odwołanie pełnomocnika Romualda Starosielca od decyzji Państwowej Komisji Wyborczej, która w piątek odmówiła rejestracji tego kandydata w wyborach prezydenckich - poinformował PAP Maciej Brzózka z zespołu prasowego SN.

Nie żyje ceniony scenarzysta Wiadomości
Nie żyje ceniony scenarzysta

Nie żyje ceniony scenarzysta Piotr Borkowski. Był współautorem scenariuszy m.in. do "Lęku wysokości", "Nazywam się Julita" i nominowanego do Oscara filmu "Zimna wojna". O śmierci 52 -latka poinformowała w mediach społecznościowych Gildia Scenarzystów Polskich.

Rafał Trzaskowski zmienił zdanie ws. ceł Donalda Trumpa? Dziwna wypowiedź dla Fox News z ostatniej chwili
Rafał Trzaskowski zmienił zdanie ws. ceł Donalda Trumpa? Dziwna wypowiedź dla Fox News

Rafał Trzaskowski spotyka się ostatnio z krytyką swojej kampanii wyborczej. Jednym z jej aspektów jest krytyka niespójnego przekazu i przykłady zaprzeczania samemu sobie. Tym razem udzielił dziwnej wypowiedzi amerykańskiej stacji Fox News.

Wypadek drogowy na autostradzie A4. Jest komunikat policji Wiadomości
Wypadek drogowy na autostradzie A4. Jest komunikat policji

W środę w rejonie Katowic doszło do wypadku na autostradzie A5 – wywrócił się samochód ciężarowy przewożący kruszyno. Policja informuje o utrudnieniach w ruchu.

Myślę, czuję, nie morduję! Demonstracja pod szpitalem w Oleśnicy, gdzie zastrzykiem z chlorku potasu w serce zabito 9-miesięcznego Felka z ostatniej chwili
"Myślę, czuję, nie morduję!" Demonstracja pod szpitalem w Oleśnicy, gdzie zastrzykiem z chlorku potasu w serce zabito 9-miesięcznego Felka

W środę po południu działacze Młodzieży Wszechpolskiej i aktywiści pro-life protestowali przed szpitalem w Oleśnicy przeciwko mordowaniu dzieci nienarodzonych. To właśnie w tej placówce dokonano aborcji 9-miesięcznego Felka.

„On w kampanii jest w stanie powiedzieć wszystko”. Beata Szydło dosadnie o nowym pomyśle Tuska polityka
„On w kampanii jest w stanie powiedzieć wszystko”. Beata Szydło dosadnie o nowym pomyśle Tuska

We wtorek premier Donald Tusk zapowiedział repolonizację polskiej gospodarki. Biorąc pod uwagę dotychczasowe poczynania szefa rządu w tym zakresie, ta zapowiedź wzbudziła wiele emocji. Głos w sprawie zabrała była premier Beata Szydło, która odniosła się krytycznie do propozycji obecnego szefa rządu.

Globalna awaria platformy Spotify. Jest komunikat Wiadomości
Globalna awaria platformy Spotify. Jest komunikat

W środę znana platforma z muzycznymi streamami Spotify przestała działać. Użytkownicy informowali o problemach z logowaniem. Firma, do której należy Spotify poinformowała, że pracuje nad rozwiązaniem problemu.

REKLAMA

Likwidacja Komisji Europejskiej i TSUE, zmiana nazwy. Zaprezentowano projekt reformy Unii Europejskiej

W Waszyngtonie 11 marca miała miejsce prezentacja raportu „Wielki reset. Pilna potrzeba reformy Unii Europejskiej” przygotowanego przez Instytut Ordo Iuris i węgierską uczelnię Mathias Corvinus Collegium (MCC).
Unia Europejska  Likwidacja Komisji Europejskiej i TSUE, zmiana nazwy. Zaprezentowano projekt reformy Unii Europejskiej
Unia Europejska / pixabay.com

Raport opracowany przez Instytut Ordo Iuris i węgierskie MCC przedstawia dwa możliwe scenariusze reform, mające na celu przywrócenie demokracji, wzmocnienie suwerenności narodowej i ożywienie Europy. Pierwszym z nich jest „Powrót do korzeni” – 23 propozycje usprawnienia procesu decyzyjnego w UE, kładące nacisk na rolę państw członkowskich i silniejszą współpracę międzyrządową. W tym scenariuszu Rada Europejska odgrywa kluczową rolę w procesie kształtowania polityki. Inną możliwością jest „Nowy początek”, czyli kompleksowa reforma instytucjonalna, zastępująca obecne ramy działania UE elastycznym systemem międzyrządowym. Pozwala to państwom określić zakres i charakter swojej współpracy. Recenzentem raportu był prof. Ryszard Legutko – były poseł do Parlamentu Europejskiego.

Z RAPORTEM można się zapoznać TUTAJ

 

Alternatywna reforma Unii Europejskiej

Pomysł alternatywnej propozycji reformy Unii Europejskiej – innej niż zaproponowana przez Europejski Parlament przy wsparciu Niemiec i Francji – został po raz pierwszy omówiony w szerszym transatlantyckim gronie na konferencji współorganizowanej w Warszawie we wrześniu ub. roku przez polski Instytut Ordo Iuris i amerykańską fundację Heritage. Dlatego też w czasie wydarzenia zorganizowanego w Heritage Foundation w USA adw. Jerzy Kwaśniewski, prezes Ordo Iuris, korzystając z pobytu delegacji Ordo Iuris w USA w tym tygodniu, zaprezentował opublikowany kilka dni wcześniej pierwszy projekt dwóch europejskich think tanków – Instytutu Ordo Iuris z Polski i Mathias Corvinus Collegium (MCC) z Węgier. Inne prezentacje tego samego raportu są już teraz przewidziane w trzech europejskich stolicach.

W czasie prezentacji europejskiego raportu w Heritage Foundation Jerzy Kwaśniewski zwrócił uwagę na przyspieszające tendencje centralizacyjne w Unii Europejskiej, które były bodźcem do przygotowania publikacji.

Przekaz jest jasny: albo przyspieszymy integrację, albo Unia Europejska, a wraz z nią europejska współpraca, upadnie. To stwierdzenie ma na celu rozwianie wszelkich wątpliwości. Jednak jest to tylko jedna ilustracja obrazująca sposób myślenia niektórych federalistycznych europejskich polityków. Jako racjonalni obserwatorzy i zaangażowani uczestnicy procesu politycznego w UE nie możemy zaakceptować takich argumentów. Dlatego konieczne było przeanalizowanie procesu integracji Unii Europejskiej, który w ostatnich latach przyspieszył

– zaznaczył prawnik.

Jerzy Kwaśniewski podkreślił również, że do tej pory w środowiskach konserwatywnych brakowało zdecydowanej odpowiedzi na działania unijnych urzędników dążących do dalszego ograniczania suwerenności krajów członkowskich.

Prawdopodobnie mamy do czynienia z pierwszą oficjalnie przedłożoną konserwatywną propozycją dotyczącą Unii Europejskiej, a czas na to jest najwyższy, ponieważ ugrupowania suwerennościowe w Europie zyskują na znaczeniu. W zeszłorocznych wyborach europejskich stały się trzecią siłą w Parlamencie Europejskim i można przewidzieć, że w nadchodzących latach, jeśli demokracja w Europie zostanie zachowana, środowiska suwerennościowe i partie narodowe odbiorą Parlament Europejski z rąk obecnej koalicji

– zauważył.

 

Najpoważniejszy problem UE

Głos zabrał również Zbigniew Przybyłowski – dyrektor Instytutu ds. rozwoju i koordynator projektu Citizens Against Global Governance. Wskazał on, że najważniejsi unijni urzędnicy i politycy nie realizują dziś interesów własnych narodów.

Najpoważniejszym problemem jest to, że Unią Europejską rządzi niewielka elita biurokratów i polityków, którzy forsują swoje własne cele, związane bardziej z Unią jako całością niż z narodami, z których pochodzą. Proponują oni rozwiązania i polityki, które wydają się służyć interesom elit politycznych, a nie obywateli Unii Europejskiej.

– zaznaczył.

Zbigniew Przybyłowski podkreślił również, że unijne instytucje próbują ograniczyć kompetencje państw w obszarach takich, jak ochrona życia, wolność praktykowania religii czy wolność słowa. Jako przykład podał naciski na zwiększenie prawnej możliwości przeprowadzania aborcji.

Wprowadzanie wyższych standardów ochrony życia nienarodzonego jest źle postrzegane i podważane przez Unię Europejską, która wywiera ogromną presję na państwa członkowskie, by zalegalizowały aborcję, mimo że polityka w tym zakresie należy do wyłącznych kompetencji państw narodowych

– zauważył.

 

Będą kolejne prezentacje

W imieniu Mathias Corvinus Collegium głos zabrali natomiast Rodrigo Ballester – przewodniczący Centrum Badań Europejskich MCC, oraz Damille Devenyi – analityk uczelni. Po prezentacji miała miejsce dyskusja, podczas której poruszono m.in. temat wpływu silnych, suwerennych państw na rozwój gospodarczy Unii Europejskiej, w kontekście globalnym.

Była to pierwsza z cyklu prezentacji raportu Ordo Iuris i Mathias Corvinus Collegium. Publikacja ma być w najbliższych tygodniach przedstawiona w Budapeszcie (18 marca), Brukseli (26 marca) i Warszawie (data jeszcze nieustalona). Jerzy Kwaśniewski i Zbigniew Przybyłowski biorą teraz udział w spotkaniu strategiczno-szkoleniowym z udziałem amerykańskich i europejskich środowisk konserwatywnych.

Spotkanie w Heritage Foundation oraz udział Jerzego Kwaśniewskiego i Zbigniewa Przybyłowskiego w spotkaniu amerykańskich i europejskich środowisk konserwatywnych to dwa z kilku wydarzeń, w których w tych dniach biorą udział obecni w USA eksperci Ordo Iuris. Weronika Przebierała i Julia Książek są obecnie w Nowym Jorku na 69. sesji Komisji ONZ ds. Statusu Kobiet (CSW). Spotkanie ma związek z 30. rocznicą przyjęcia Pekińskiej Platformy Działania – dokumentu wskazującego, że aborcja nie powinna być promowana jako metoda planowania rodziny. Wydarzenie ma miejsce w Nowym Jorku. Przedstawicielki Ordo Iuris monitorują przebieg negocjacji oraz przedstawiają argumenty na rzecz ochrony prawa do życia i suwerenności państw w zakresie kształtowania polityki rodzinnej i społecznej. Uczestniczą w konsultacjach z delegacjami krajów sprzeciwiających się promowaniu aborcji jako prawa człowieka oraz w panelach tematycznych poświęconych ochronie praw rodziny.

W Stanach Zjednoczonych obecna jest również w tym tygodniu Monika Leszczyńska – wiceprezes Ordo Iuris ds. członkowskich. Uczestniczy ona w cyklu spotkań z amerykańską Polonią. Jedno z wydarzeń odbędzie się 16 marca w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown.

Wizyta przedstawicieli Instytutu Ordo Iuris w Stanach Zjednoczonych to kolejne z cyklu wydarzeń poświęconych zacieśnianiu współpracy ruchów konserwatywnych z obu stron Atlantyku. Po wyżej wspomnianej warszawskiej konferencji Ordo Iuris i Heritage Foundation pod hasłem „Na progu państwa Europa. Gospodarka, obronność, ideologia i ochrona suwerenności w perspektywie transatlantyckiej” delegacja Instytutu uczestniczyła w grudniu na VI Szczycie Transatlantyckim „Political Network for Values” w Madrycie. Eksperci Ordo Iuris byli też obecni na konferencji Sojuszu na rzecz odpowiedzialnego obywatelstwa (ARC) w Londynie w połowie lutego.

 

Raport

Najbardziej wpływowy think tank administracji Trumpa – The Heritage Foundation, otrzymał propozycje od nieliberalnych środowisk w Polsce i na Węgrzech dotyczące tego, jak kształtować przyszłość Unii Europejskiej.

Jak donosił portal VSquare.org, Heritage Foundation nawiązuje bliższe relacje z siłami nieliberalnymi w Polsce i na Węgrzech, aby kształtować swoje stanowisko wobec Unii Europejskiej.

Najważniejszym punktem dzisiejszej dyskusji w siedzibie fundacji był nowy raport zatytułowany „The Great Reset: Restoring Member State Sovereignty in the 21st Century” przygotowany przez MCC i Ordo Iuris. Raport przedstawił dwie ścieżki reformy UE, opowiadając się za zdecentralizowanym modelem w opozycji do dążenia do głębszej integracji europejskiej w 2024 r. poprzez zmiany traktatów. 

Propozycja MCC-Ordo Iuris zakłada między innymi przekształcenie Komisji Europejskiej w organ czysto techniczny, pozbawienie jej realnych wpływów politycznych i zredukowanie do Sekretariatu Generalnego. Zmienić miałaby się sama nazwa Unii Europejskiej na Europejską Wspólnotę Narodów (ang. ECN).



 

Polecane
Emerytury
Stażowe