Podsumowanie X Europejskiego Kongresu Samorządów

„Globalne wyzwania – lokalne rozwiązania” – pod tym hasłem odbył się w dniach 3–4 marca 2025 roku w Mikołajkach jubileuszowy X Europejski Kongres Samorządów. Głównym partnerem wydarzenia było województwo warmińsko-mazurskie.
X Europejski Kongres Samorządów Podsumowanie X Europejskiego Kongresu Samorządów
X Europejski Kongres Samorządów / fot. Konrad Wernicki

Kongres zgromadził ponad 2600 uczestników z całej Europy. W ramach wydarzenia odbyły się liczne panele dyskusyjne z udziałem przedstawicieli władz samorządowym i centralnych. Udział w kongresie wzięli udział m.in. kandydat na prezydenta RP Karol Nawrocki, były premier Mateusz Morawiecki, były premier Leszek Miller, minister pracy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz i inni.

 

Co dalej z Ukrainą?

Podczas paneli dyskusyjnych, warsztatów oraz prezentacji dyskutowano na temat roli samorządów w stawianiu czoła współczesnym problemom, takim jak zmiany klimatyczne, transformacja energetyczna czy rozwój technologii sztucznej inteligencji.

Kandydat na prezydenta dr Karol Nawrocki był uczestnikiem panelu dyskusyjnego prowadzonego przez Huberta Biskupskiego, zastępcę redaktora naczelnego „Super Expressu”. Pytany był m.in. o to, czy decyzja pomocy wojskowej dla Ukrainy wstrzymania przez USA nie stawia prezydenta Donalda Trumpa tam, gdzie stoi Putin. Odpowiedział przecząco, tłumacząc, że decyzja ta jest „rodzajem twardych negocjacji”. Zaznaczył jednocześnie, iż jest to „informacja fatalna dla samej Ukrainy i dla naszego regionu, dla całej Europy Środkowej”. 

Ja patrzę na tę sytuację od dłuższego czasu w taki sam sposób, tzn. uznaję, że brak wdzięczności prezydenta Zełenskiego, brak odniesienia się do polityki geopolitycznej w sposób właściwy, brak wdzięczności do tych wielkich sojuszników, jakim są Stany Zjednoczone, ale także do tych bliższych swoich sąsiadów, mówię tu o naszym państwie, doprowadził do tej sytuacji, w której się znaleźliśmy

– stwierdził, dodając, że od prezydenta Zełenskiego oczekuje refleksji i „przemyślenia swojego postępowania”.

– Wierzę, że prezydent Donald Trump zadba o bezpieczeństwo Europy Środkowej i także o bezpieczeństwo państwa polskiego – dodał, wyrażając jednocześnie nadzieję, że prezydenci Trump i Zełenski dojdą do porozumienia, Europa Środkowo-Wschodnia zachowa pokój, a Ukraina obroni swoją integralność i niepodległość na dobrych warunkach. 

Dr Nawrocki podkreślił, że NATO jest podstawowym sojuszem, w jakim chce pozostawać Rzeczpospolita. Dyskusja z kandydującym na prezydenta szefem Instytutu Pamięci Narodowej przyciągnęła tłumy. Poruszone zostały w niej kwestie nie tylko bieżących wydarzeń globalnych, ale także polityki historycznej i tożsamościowej, jak również sprawy dotyczące finansowania samorządów.

Będę strażnikiem samorządności w Polsce i nie pozwolę na to, aby środki finansowe były rozdzielane w sposób, który nazwać można odwróconym Janosikiem. Niech żyje Polska lokalna i centralna, bo jest tylko jedna Polska

– podkreślił kandydat na prezydenta RP.

Dużą uwagę gości skupiło również spotkanie autorskie z Mateuszem Morawieckim „Rozmowa o gospodarce, polityce i Unii Europejskiej” prowadzone przez Macieja Wośko. Szef grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów mówił o bezpieczeństwie ekonomicznym i przyszłości Polski i Europy. Podkreślał, że wielokrotnie krytykował pomysły wprowadzenia Zielonego Ładu na forum Parlamentu Europejskiego i Rady UE w rozmowach z premierami innych państw.

 

Zagrożenia Zielonego Ładu

Europejski Kongres Samorządów był okazją do licznych spotkań, rozmów kuluarowych, nawiązywania kontaktów i wymiany doświadczeń pomiędzy samorządowcami. Dawał także możliwość przedstawicielom mediów do przeprowadzenia wywiadów z przedstawicielami władz lokalnych. Wybrzmiewała w nich wola pozytywnego rozwiązywania problemów mieszkańców dotyczących głównie kwestii mieszkaniowych i związanych z zatrudnieniem i stabilnością miejsc pracy, ale także wskazywanie na trudności generowane przez nadmierną centralizację władzy oraz konieczność dostosowywania wydatków do wytycznych unijnych związanych m.in. z polityką Zielonego Ładu

Niezależnie od tego, kto aktualnie rządzi, istnieje jakaś dziwna tendencja odwracania sensu reformy samorządowej i prowadzenia działań na rzecz centralizacji, a nie decentralizacji zarządzania

– stwierdził w rozmowie z portalem Tysol.pl Grzegorz Jakuć, przewodniczący Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego. Pytany o to, czy środki krajowe i unijne trafiają tam, dokąd powinny, odparł, że w jego opinii niestety większość środków jest marnotrawiona.

– Polityka unijna ma swoje określone kierunki, do tego dokładają się ograniczenia nakładane na nas przez władzę centralną i w efekcie nie jesteśmy w stanie realizować tego, co jest dla mieszkańców najważniejsze, nad czym ubolewamy – zauważył.

Inny nasz rozmówca, prezydent Bełchatowa Patryk Marjan zwrócił uwagę na zagrożenia dla polskiej energetyki generowane przez unijne wymogi dotyczące norm emisji dwutlenku węgla.

Mam nadzieję, że nadal będziemy mogli być stolicą energetyczną Polski i cały czas bilansować system w taki sposób, żeby Polska była niezależna energetycznie. Jest to szczególnie ważne przy obecnym chaosie geopolitycznym na świecie

– podkreślił.

– Ciągle posiadamy złoża, które moglibyśmy udostępnić dla Elektrowni Bełchatów, jednak przy obecnym systemie ETS-ów jest to nierentowne. Podnoszą się jednak różne głosy w Europie – np. we Włoszech, które postulują zawieszenie ETS-ów – co byłoby szansą także dla nas – dodał.

Walczymy o elektrownię jądrową w Bełchatowie po to, żeby Bełchatów mógł pozostać stolicą energetyczną Polski. Mamy potrzebny do tego system elektroenergetyczny, kadry, tereny i poparcie społeczne. Jesteśmy przygotowani i czekamy, żeby decyzje kierunkowe w tej sprawie zapadły wreszcie w gabinecie prezesa Rady Ministrów

– wskazał prezydent Bełchatowa.

 

Więcej informacji o X Europejskim Kongresie Samorządów można znaleźć na www.forum-ekonomiczne.pl


 

POLECANE
Trump, kłopoty w Chinach, wojna na Ukrainie… z ostatniej chwili
Trump, kłopoty w Chinach, wojna na Ukrainie…

Trump po globalistycznej administracji Bidena odziedziczył otwarte granice z ok. 20 mln nieudokumentowanych migrantów wśród których szacuje się ilość przestępców, członków gangów na 0,5 mln. Z rocznym deficytem budżetowym w wysokości $2 bln (USD trylionów), z zadłużeniem dochodzącym do $37 bln (całe zadłużenie $103 bln!) i rocznym deficytem w wymianie handlowej $1,2 bln Ameryka była na linii pochyłej do bankrucji, dlatego takiej sytuacji nie mógł tolerować biznesmen Trump.

Tadeusz Płużański: Tak „wyzwalali” nas Rosjanie i Niemcy z ostatniej chwili
Tadeusz Płużański: Tak „wyzwalali” nas Rosjanie i Niemcy

„Najpierw na rowerach przyjechało dwóch czerwonoarmistów, a po nich gazikiem starszy stopniem oficer i oświadczył: «Jesteście wolni, możecie iść do domu». Już w Elblągu przywitały nas hasła: «Śmierć bandytom z AK», «Zaplute karły reakcji»” – tak „wyzwolenie” niemieckiego obozu Stutthof – 9 maja 1945 r. – opisał mój Ojciec Tadeusz Ludwik Płużański we wspomnieniach „Z otchłani”.

W niedzielę referendum nad odwołaniem prezydent Zabrza z rekomendacji Koalicji Obywatelskiej gorące
W niedzielę referendum nad odwołaniem prezydent Zabrza z rekomendacji Koalicji Obywatelskiej

Ostatnia prosta przed zarządzonym przez śląskiego komisarza wyborczego lokalnego referendum w Zabrzu. Głosowanie nad odwołaniem przed końcem kadencji budzącej kontrowersje prezydent Zabrza Agnieszki Rupniewskiej (wystawionej do wyborów przez Koalicję Obywatelską) oraz całej Rady Miasta zdominowanej przez jej zwolenników odbędzie w całym mieście i wszystkich dzielnicach już w najbliższą niedzielę – 11 maja (w godz. 7-21)

75. rocznica podpisania Deklaracji Schumana w cieniu europejskiego totalitaryzmu z ostatniej chwili
75. rocznica podpisania Deklaracji Schumana w cieniu europejskiego totalitaryzmu

9 maja 1950 roku francuski minister spraw zagranicznych Robert Schuman przedstawił plan budowania wspólnoty państw zachodniej części Europy w celu zagwarantowania pokoju, rozwoju gospodarczego oraz – w dalszej kolejności – odpowiedzi na zagrożenie ze strony bloku komunistycznego. Chodziło przede wszystkim o to, aby przedstawić Niemcom taką ofertę, żeby nie opłacało im się już wszczynać kolejnej wojny. Kilkadziesiąt lat później odchodzą one jednak od idei Schumana i dokonują agresji, tyle że gospodarczej, politycznej i ideologicznej.

Węgry wprowadzają embargo na mięso z Polski z ostatniej chwili
Węgry wprowadzają embargo na mięso z Polski

Węgry wprowadzają embargo na polskie bydło i mięso do końca sierpnia w odwecie za zakaz importu węgierskich produktów z powodu epidemii pryszczycy.

Tȟašúŋke Witkó: Bolesna lekcja jaką odbierają Amerykanie, może Polsce wyjść na dobre z ostatniej chwili
Tȟašúŋke Witkó: Bolesna lekcja jaką odbierają Amerykanie, może Polsce wyjść na dobre

„Na zbója naślij zbója”, mawiała moja babcia Gienia – świeć Panie nad Jej duszą – prosta kobieta z mazowieckiej wsi, która miała ukończone cztery klasy przedwojennej szkoły powszechnej i uniwersytet życia, ale za to ten ostatni z oceną celującą.

Trump rozmawiał z Zełenskim. Biały Dom zabrał głos z ostatniej chwili
Trump rozmawiał z Zełenskim. Biały Dom zabrał głos

– Czwartkowa rozmowa prezydenta Donalda Trumpa z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim była bardzo dobra i produktywna – oświadczyła w piątek rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt. Jak dodała, dotyczyła ratyfikowanego porozumienia w sprawie inwestycji w ukraińskie surowce, jak i propozycji 30-dniowego zawieszenia broni.

Trwa debata prezydencka TV Republika. Rafał Trzaskowski nieobecny z ostatniej chwili
Trwa debata prezydencka TV Republika. Rafał Trzaskowski nieobecny

W piątek o godz. 20 wystartowała debata prezydencka w TV Republika. Nie ma w niej jednak wszystkich kandydatów – m.in. Rafała Trzaskowskiego.

Imigranci odesłani do Polski. Niemieckie służby wydały komunikat z ostatniej chwili
Imigranci odesłani do Polski. Niemieckie służby wydały komunikat

W czwartek w powiecie Barnim w Niemczech policja zatrzymała auto z pięcioma cudzoziemcami bez dokumentów. Czterech z nich zostało odesłanych do Polski.

Nie żyje ceniony polski sędzia piłkarski Wiadomości
Nie żyje ceniony polski sędzia piłkarski

Media obiegła informacja o śmierci polskiego sędziego piłkarskiego.

REKLAMA

Podsumowanie X Europejskiego Kongresu Samorządów

„Globalne wyzwania – lokalne rozwiązania” – pod tym hasłem odbył się w dniach 3–4 marca 2025 roku w Mikołajkach jubileuszowy X Europejski Kongres Samorządów. Głównym partnerem wydarzenia było województwo warmińsko-mazurskie.
X Europejski Kongres Samorządów Podsumowanie X Europejskiego Kongresu Samorządów
X Europejski Kongres Samorządów / fot. Konrad Wernicki

Kongres zgromadził ponad 2600 uczestników z całej Europy. W ramach wydarzenia odbyły się liczne panele dyskusyjne z udziałem przedstawicieli władz samorządowym i centralnych. Udział w kongresie wzięli udział m.in. kandydat na prezydenta RP Karol Nawrocki, były premier Mateusz Morawiecki, były premier Leszek Miller, minister pracy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz i inni.

 

Co dalej z Ukrainą?

Podczas paneli dyskusyjnych, warsztatów oraz prezentacji dyskutowano na temat roli samorządów w stawianiu czoła współczesnym problemom, takim jak zmiany klimatyczne, transformacja energetyczna czy rozwój technologii sztucznej inteligencji.

Kandydat na prezydenta dr Karol Nawrocki był uczestnikiem panelu dyskusyjnego prowadzonego przez Huberta Biskupskiego, zastępcę redaktora naczelnego „Super Expressu”. Pytany był m.in. o to, czy decyzja pomocy wojskowej dla Ukrainy wstrzymania przez USA nie stawia prezydenta Donalda Trumpa tam, gdzie stoi Putin. Odpowiedział przecząco, tłumacząc, że decyzja ta jest „rodzajem twardych negocjacji”. Zaznaczył jednocześnie, iż jest to „informacja fatalna dla samej Ukrainy i dla naszego regionu, dla całej Europy Środkowej”. 

Ja patrzę na tę sytuację od dłuższego czasu w taki sam sposób, tzn. uznaję, że brak wdzięczności prezydenta Zełenskiego, brak odniesienia się do polityki geopolitycznej w sposób właściwy, brak wdzięczności do tych wielkich sojuszników, jakim są Stany Zjednoczone, ale także do tych bliższych swoich sąsiadów, mówię tu o naszym państwie, doprowadził do tej sytuacji, w której się znaleźliśmy

– stwierdził, dodając, że od prezydenta Zełenskiego oczekuje refleksji i „przemyślenia swojego postępowania”.

– Wierzę, że prezydent Donald Trump zadba o bezpieczeństwo Europy Środkowej i także o bezpieczeństwo państwa polskiego – dodał, wyrażając jednocześnie nadzieję, że prezydenci Trump i Zełenski dojdą do porozumienia, Europa Środkowo-Wschodnia zachowa pokój, a Ukraina obroni swoją integralność i niepodległość na dobrych warunkach. 

Dr Nawrocki podkreślił, że NATO jest podstawowym sojuszem, w jakim chce pozostawać Rzeczpospolita. Dyskusja z kandydującym na prezydenta szefem Instytutu Pamięci Narodowej przyciągnęła tłumy. Poruszone zostały w niej kwestie nie tylko bieżących wydarzeń globalnych, ale także polityki historycznej i tożsamościowej, jak również sprawy dotyczące finansowania samorządów.

Będę strażnikiem samorządności w Polsce i nie pozwolę na to, aby środki finansowe były rozdzielane w sposób, który nazwać można odwróconym Janosikiem. Niech żyje Polska lokalna i centralna, bo jest tylko jedna Polska

– podkreślił kandydat na prezydenta RP.

Dużą uwagę gości skupiło również spotkanie autorskie z Mateuszem Morawieckim „Rozmowa o gospodarce, polityce i Unii Europejskiej” prowadzone przez Macieja Wośko. Szef grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów mówił o bezpieczeństwie ekonomicznym i przyszłości Polski i Europy. Podkreślał, że wielokrotnie krytykował pomysły wprowadzenia Zielonego Ładu na forum Parlamentu Europejskiego i Rady UE w rozmowach z premierami innych państw.

 

Zagrożenia Zielonego Ładu

Europejski Kongres Samorządów był okazją do licznych spotkań, rozmów kuluarowych, nawiązywania kontaktów i wymiany doświadczeń pomiędzy samorządowcami. Dawał także możliwość przedstawicielom mediów do przeprowadzenia wywiadów z przedstawicielami władz lokalnych. Wybrzmiewała w nich wola pozytywnego rozwiązywania problemów mieszkańców dotyczących głównie kwestii mieszkaniowych i związanych z zatrudnieniem i stabilnością miejsc pracy, ale także wskazywanie na trudności generowane przez nadmierną centralizację władzy oraz konieczność dostosowywania wydatków do wytycznych unijnych związanych m.in. z polityką Zielonego Ładu

Niezależnie od tego, kto aktualnie rządzi, istnieje jakaś dziwna tendencja odwracania sensu reformy samorządowej i prowadzenia działań na rzecz centralizacji, a nie decentralizacji zarządzania

– stwierdził w rozmowie z portalem Tysol.pl Grzegorz Jakuć, przewodniczący Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego. Pytany o to, czy środki krajowe i unijne trafiają tam, dokąd powinny, odparł, że w jego opinii niestety większość środków jest marnotrawiona.

– Polityka unijna ma swoje określone kierunki, do tego dokładają się ograniczenia nakładane na nas przez władzę centralną i w efekcie nie jesteśmy w stanie realizować tego, co jest dla mieszkańców najważniejsze, nad czym ubolewamy – zauważył.

Inny nasz rozmówca, prezydent Bełchatowa Patryk Marjan zwrócił uwagę na zagrożenia dla polskiej energetyki generowane przez unijne wymogi dotyczące norm emisji dwutlenku węgla.

Mam nadzieję, że nadal będziemy mogli być stolicą energetyczną Polski i cały czas bilansować system w taki sposób, żeby Polska była niezależna energetycznie. Jest to szczególnie ważne przy obecnym chaosie geopolitycznym na świecie

– podkreślił.

– Ciągle posiadamy złoża, które moglibyśmy udostępnić dla Elektrowni Bełchatów, jednak przy obecnym systemie ETS-ów jest to nierentowne. Podnoszą się jednak różne głosy w Europie – np. we Włoszech, które postulują zawieszenie ETS-ów – co byłoby szansą także dla nas – dodał.

Walczymy o elektrownię jądrową w Bełchatowie po to, żeby Bełchatów mógł pozostać stolicą energetyczną Polski. Mamy potrzebny do tego system elektroenergetyczny, kadry, tereny i poparcie społeczne. Jesteśmy przygotowani i czekamy, żeby decyzje kierunkowe w tej sprawie zapadły wreszcie w gabinecie prezesa Rady Ministrów

– wskazał prezydent Bełchatowa.

 

Więcej informacji o X Europejskim Kongresie Samorządów można znaleźć na www.forum-ekonomiczne.pl



 

Polecane
Emerytury
Stażowe