1 marca. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, którego ustanowienie zainicjował śp. prezydent Lech Kaczyński. 
Szczecin. Kampania IPN na Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych 1 marca. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Szczecin. Kampania IPN na Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych / PAP/Marcin Bielecki

Hołd dla Żołnierzy Wyklętych

Dzień ten jest symbolicznym wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny. Jest formą uczczenia bólu i cierpienia, jakich żołnierze drugiej konspiracji doznawali przez wszystkie lata PRL i ciszy po 1989 r.

Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 r. w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.

Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120–180 tysięcy osób. W ostatnich dniach II wojny światowej na terenie Polski działało 80 tysięcy partyzantów antykomunistycznych. Ostatni członek ruchu oporu – Józef Franczak ps. „Lalek” z oddziału kpt. Zdzisława Brońskiego „Uskoka” – zginął w obławie w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami (woj. lubelskie) osiemnaście lat po wojnie – 21 października 1963 roku. Powszechnie uznaje się, że większość niepodległościowych organizacji zbrojnych upadła na skutek braku reakcji USA i Wielkiej Brytanii i gwarantów postanowień konferencji jałtańskiej. Na ich sytuację miało też wpływ sfałszowanie przez PPR wyborów do Sejmu Ustawodawczego w styczniu 1947 i w konsekwencji ostateczne uznanie w ten sposób przez mocarstwa anglosaskie narzuconej przez ZSRR władzy w Polsce. Po masowych ujawnieniach (76 774 osoby) w trakcie powyborczej amnestii, w związku z załamaniem się oczekiwań na interwencję mocarstw, antykomunistyczne, niepodległościowe podziemie zbrojne liczyło po 1947 nie więcej niż dwa tysiące osób.

Andrzej Duda: To wyraża naszą tożsamość

W piątek na stronie Kancelarii Prezydenta opublikowano list prezydenta Andrzeja Dudy skierowany do organizatorów i uczestników uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w kraju i za granicą.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, którego ustanowienie zainicjował Prezydent Profesor Lech Kaczyński, jest świętem państwowym Polski prawdziwie wolnej i niepodległej. Wyraża tożsamość naszego narodu, kształtowaną dziś w sposób suwerenny na fundamencie prawdy historycznej i najwyższej czci dla bohaterów, którzy walcząc za Ojczyznę, gotowi byli poświęcić wszystko: rodzinne szczęście, zdrowie, życie. Szczególnie dzisiaj składamy hołd najmężniejszym i najwierniejszym synom Rzeczypospolitej – żołnierzom, których niezłomność w istotnej mierze udaremniła plany sowietyzacji Polski

– pisze Andrzej Duda. Jak dodaje, "za dwa miesiące obchody 80. rocznicy kapitulacji niemieckiej III Rzeszy przypomną radość i ulgę narodów, które odniosły nad nią zwycięstwo". Przypomniał jednak, że "w Polsce roku 1945 uczucia te zastępowało rozgoryczenie i narastał lęk przed terrorem prosowieckiego reżimu". 

Po sześciu latach od zakończenia II wojny światowej w Europie, kiedy wolne społeczeństwa Zachodu podnosiły swoje kraje ze zniszczeń i tworzyły fundamenty przyszłego rozwoju, tutaj, w Warszawie, 1 marca 1951 roku w areszcie śledczym przy ulicy Rakowieckiej ofiarą komunistycznej zbrodni sądowej padł podpułkownik Łukasz Ciepliński „Pług” – kawaler Orderu Virtuti Militari, bohater wojny obronnej 1939 roku, wybitnie zasłużony dowódca Armii Krajowej na Rzeszowszczyźnie, członek władz „Nie” oraz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – konspiracyjnych organizacji kontynuujących walkę o rzeczywiste wyzwolenie Polski. Za wierną służbę, pełną sukcesów i poświęcenia – zamiast honorów wojskowych oraz szacunku, spokoju i przywilejów należnych weteranowi – otrzymał zniesławiające piętno bandyty, ciężkie tortury, obelżywy dla polskiego oficera wyrok, wreszcie strzał w tył głowy i pochówek w miejscu do dziś nieznanym. A każdego, kto ośmieliłby się przypomnieć o jego życiu, zasługach i tragicznej śmierci, czekały represje i wymuszone milczenie

– podkreśla prezydent. Wskazuje, że los podpułkownika Cieplińskiego podzieliły tysiące żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego, którzy podjęli nierówną walkę ze wspieranym przez Armię Czerwoną reżimem komunistycznym – z jego zbrodniami, grabieżą, propagandą, wyzyskiem i indoktrynacją". 

W imię honoru i miłości Ojczyzny, ze słabnącą nadzieją na wsparcie ze strony wolnego świata przeciwko coraz agresywniejszemu imperium sowieckiemu, uczestnicy drugiej konspiracji w miastach i wsiach oraz „żyjący prawem wilka” leśni partyzanci – Wyklęci–Niezłomni – jeden po drugim ginęli w walce, zamęczeni w śledztwie lub straceni w egzekucji. Ostatni z tych, którzy nie złożyli broni, wachmistrz Józef Franczak „Lalek”, poległ śmiercią żołnierza w październiku 1963 roku

– przypomina głowa państwa.

"Obowiązkiem jest dbać o pamięć"

W dalszej części listu Andrzej Duda wyraża "głębokie przekonanie, że obowiązkiem władz Rzeczypospolitej jest dbać o pamięć i cześć tych wyjątkowych bohaterów naszej wolności". Dodaje, że "od 10 lat osobiście angażuje się w służące temu działania".

Jako Prezydent RP z dumą reprezentuję nasze państwo i współobywateli podczas apeli pamięci, nabożeństw, uroczystości i innych wydarzeń poświęconych Żołnierzom Wyklętym, a nad licznymi upamiętniającymi ich inicjatywami obejmuję patronat. Dzięki ogromnej, trudnej do przecenienia pracy zespołu profesora Krzysztofa Szwagrzyka mam okazję ze wzruszeniem gościć rodziny tych bojowników powstania antykomunistycznego, których doczesne szczątki badacze odnaleźli, co potwierdzają noty identyfikacyjne wręczane bliskim. Nade wszystko jednak z najwyższym szacunkiem ściskam dłonie i pochylam głowę przed ostatnimi żyjącymi spośród Wyklętych–Niezłomnych, dekoruję ich wysokimi odznaczeniami, wręczam im akty mianowania na wyższe stopnie wojskowe i żegnam ich podczas pogrzebów, teraz już odprawianych godnie, z pełnym ceremoniałem wojskowym. Są to chwile, w których szczególnie mocno wybrzmiewa testament heroicznych uczestników powojennej konspiracji antykomunistycznej. Pamięć o nich wzywa nas, obywateli wolnej Polski, byśmy z równą determinacją bronili suwerenności i bezpieczeństwa naszego kraju, prawdy o historii ojczystej oraz uniwersalnych wartości. To one bowiem czynią z nas wspólnotę narodową, w której łączą się dawne, obecne i przyszłe pokolenia rodaków – miłujących Rzeczpospolitą, świadomie jej służących i aktywnie troszczących się o dobro wspólne. Wierzę, że my, współcześni, i nasi następcy dochowamy wierności temu przesłaniu, a tradycja i etos Wyklętych towarzyszyć będą naszemu narodowi w dalszej drodze przez dzieje. Cześć i chwała Żołnierzom Niezłomnym! Wieczna pamięć Bohaterom poległym za niepodległą Polskę!

– podsumował Andrzej Duda.


 

POLECANE
Rzecznik MSZ Iranu o czerwonych liniach. Chodzi o rozmowy z USA ws. programu nuklearnego Wiadomości
Rzecznik MSZ Iranu o "czerwonych liniach". Chodzi o rozmowy z USA ws. programu nuklearnego

Rzecznik irańskiego ministerstwa spraw zagranicznych Esmaeil Baghaei przypomniał o "czerwonych liniach" Teheranu w kwestii rozmów z USA ws. programu nuklearnego. Podkreślił, że negocjacje muszą odbywać się "uzgodnionych wcześniej ramach".

Nawrocki przypomniał, jak głosował Trzaskowski. Czemu kazał pan to kobietom? z ostatniej chwili
Nawrocki przypomniał, jak głosował Trzaskowski. "Czemu kazał pan to kobietom?"

Podczas debaty "Super Expressu" Karol Nawrocki przypomniał Rafałowi Trzaskowskiemu, że głosował przeciwko ustawie, która obniżała wiek emerytalny dla kobiet. W odpowiedzi Trzaskowski wymieniał inicjatywy skierowane dla kobiet, realizowane podczas jego rządów w Warszawie.

Rafał Trzaskowski się zaplątał tylko u nas
Rafał Trzaskowski się zaplątał

"Najgorsze, co może być, to ten sam rząd, ten sam prezydent - z jednej partii, którzy tylko słuchają jednej osoby w trudnych czasach." Który polityk jest autorem tych słów?

Blackout w Europie. Hiszpański rząd zdecydował Wiadomości
Blackout w Europie. Hiszpański rząd zdecydował

– Stan wyjątkowy zostanie zastosowany w regionach, które o to poproszą – przekazało hiszpańskie ministerstwo spraw wewnętrznych. Decyzja rządu w Madrycie jest spowodowana ogromną awarią prądu, która dotknęła Hiszpanię i Portugalię.

Nowy sondaż prezydencki. Nawrocki ma powody do radości z ostatniej chwili
Nowy sondaż prezydencki. Nawrocki ma powody do radości

Najnowszy sondaż CBOS: Rafał Trzaskowski 31 proc. poparcia, Karol Nawrocki 27 proc., Sławomir Mentzen 16 proc. Frekwencja na poziomie 73 proc.

Ja nie będę tego słuchał. Trzaskowski opuścił mównicę po słowach Brauna z ostatniej chwili
"Ja nie będę tego słuchał". Trzaskowski opuścił mównicę po słowach Brauna

– To było powstanie w getcie. O czym pan opowiada? To są bohaterowie naszej historii! Ja tego nie będę słuchał – odpowiedział Grzegorzowi Braunowi kandydat KO Rafał Trzaskowski, po czym odszedł od pulpitu.

Podmieniono tablicę na pomniku UPA w Monasterzu. Jest decyzja konserwatora zabytków Wiadomości
Podmieniono tablicę na pomniku UPA w Monasterzu. Jest decyzja konserwatora zabytków

Przywrócenie do stanu pierwotnego pomnika żołnierzy UPA w Monasterzu (Podkarpackie) nakazał właścicielowi terenu - Nadleśnictwu Lubaczów - wojewódzki konserwator zabytków. Na zbiorowej mogile nielegalnie umieszczono dwie tablice. Jedna z nich trafi do policyjnego depozytu.

Debata prezydencka. Karol Nawrocki zapytany o powszechny pobór do wojska z ostatniej chwili
Debata prezydencka. Karol Nawrocki zapytany o powszechny pobór do wojska

Podczas debaty "Super Expressu" kandydat popierany przez PiS Karol Nawrocki oświadczył, że pobór do wojska powinien się odbywać na zasadzie dobrowolności i on nie chce tego zmieniać. Dodał, że należy przyspieszyć system rekrutacji do Wojska Polskiego.

Ekshumacje ofiar rzezi wołyńskiej. Według propozycji ukraińskiej z identyfikacji wypadłyby niemowlęta i dzieci Wiadomości
Ekshumacje ofiar rzezi wołyńskiej. "Według propozycji ukraińskiej z identyfikacji wypadłyby niemowlęta i dzieci"

W zeszły czwartek w dawnej wsi Puźniki na zachodzie Ukrainy rozpoczęły się ekshumacje ofiar rzezi wołyńskiej. Głos w tej sprawie zabrał były ambasador Polski w Kijowie Bartosz Cichocki.

Debata prezydencka. Stanowski nie odpuścił Trzaskowskiemu: Sprawdziłem pana wypowiedzi z ostatniej chwili
Debata prezydencka. Stanowski nie odpuścił Trzaskowskiemu: "Sprawdziłem pana wypowiedzi"

– Sprawdziłem pana wypowiedzi w Google. Nie ma żadnej pana wypowiedzi sprzed wyborów parlamentarnych, która zawiera "wojna hybrydowa". Wymyślił pan to hasło dopiero, gdy PO doszła do władzy i ten "zły PiS" przestał być odpowiedzialny za sytuację na granicy – mówił do Rafała Trzaskowskiego w debacie prezydenckiej "Super Expressu" twórca Kanału Zero Krzysztof Stanowski.

REKLAMA

1 marca. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, którego ustanowienie zainicjował śp. prezydent Lech Kaczyński. 
Szczecin. Kampania IPN na Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych 1 marca. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Szczecin. Kampania IPN na Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych / PAP/Marcin Bielecki

Hołd dla Żołnierzy Wyklętych

Dzień ten jest symbolicznym wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny. Jest formą uczczenia bólu i cierpienia, jakich żołnierze drugiej konspiracji doznawali przez wszystkie lata PRL i ciszy po 1989 r.

Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 r. w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.

Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120–180 tysięcy osób. W ostatnich dniach II wojny światowej na terenie Polski działało 80 tysięcy partyzantów antykomunistycznych. Ostatni członek ruchu oporu – Józef Franczak ps. „Lalek” z oddziału kpt. Zdzisława Brońskiego „Uskoka” – zginął w obławie w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami (woj. lubelskie) osiemnaście lat po wojnie – 21 października 1963 roku. Powszechnie uznaje się, że większość niepodległościowych organizacji zbrojnych upadła na skutek braku reakcji USA i Wielkiej Brytanii i gwarantów postanowień konferencji jałtańskiej. Na ich sytuację miało też wpływ sfałszowanie przez PPR wyborów do Sejmu Ustawodawczego w styczniu 1947 i w konsekwencji ostateczne uznanie w ten sposób przez mocarstwa anglosaskie narzuconej przez ZSRR władzy w Polsce. Po masowych ujawnieniach (76 774 osoby) w trakcie powyborczej amnestii, w związku z załamaniem się oczekiwań na interwencję mocarstw, antykomunistyczne, niepodległościowe podziemie zbrojne liczyło po 1947 nie więcej niż dwa tysiące osób.

Andrzej Duda: To wyraża naszą tożsamość

W piątek na stronie Kancelarii Prezydenta opublikowano list prezydenta Andrzeja Dudy skierowany do organizatorów i uczestników uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w kraju i za granicą.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, którego ustanowienie zainicjował Prezydent Profesor Lech Kaczyński, jest świętem państwowym Polski prawdziwie wolnej i niepodległej. Wyraża tożsamość naszego narodu, kształtowaną dziś w sposób suwerenny na fundamencie prawdy historycznej i najwyższej czci dla bohaterów, którzy walcząc za Ojczyznę, gotowi byli poświęcić wszystko: rodzinne szczęście, zdrowie, życie. Szczególnie dzisiaj składamy hołd najmężniejszym i najwierniejszym synom Rzeczypospolitej – żołnierzom, których niezłomność w istotnej mierze udaremniła plany sowietyzacji Polski

– pisze Andrzej Duda. Jak dodaje, "za dwa miesiące obchody 80. rocznicy kapitulacji niemieckiej III Rzeszy przypomną radość i ulgę narodów, które odniosły nad nią zwycięstwo". Przypomniał jednak, że "w Polsce roku 1945 uczucia te zastępowało rozgoryczenie i narastał lęk przed terrorem prosowieckiego reżimu". 

Po sześciu latach od zakończenia II wojny światowej w Europie, kiedy wolne społeczeństwa Zachodu podnosiły swoje kraje ze zniszczeń i tworzyły fundamenty przyszłego rozwoju, tutaj, w Warszawie, 1 marca 1951 roku w areszcie śledczym przy ulicy Rakowieckiej ofiarą komunistycznej zbrodni sądowej padł podpułkownik Łukasz Ciepliński „Pług” – kawaler Orderu Virtuti Militari, bohater wojny obronnej 1939 roku, wybitnie zasłużony dowódca Armii Krajowej na Rzeszowszczyźnie, członek władz „Nie” oraz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – konspiracyjnych organizacji kontynuujących walkę o rzeczywiste wyzwolenie Polski. Za wierną służbę, pełną sukcesów i poświęcenia – zamiast honorów wojskowych oraz szacunku, spokoju i przywilejów należnych weteranowi – otrzymał zniesławiające piętno bandyty, ciężkie tortury, obelżywy dla polskiego oficera wyrok, wreszcie strzał w tył głowy i pochówek w miejscu do dziś nieznanym. A każdego, kto ośmieliłby się przypomnieć o jego życiu, zasługach i tragicznej śmierci, czekały represje i wymuszone milczenie

– podkreśla prezydent. Wskazuje, że los podpułkownika Cieplińskiego podzieliły tysiące żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego, którzy podjęli nierówną walkę ze wspieranym przez Armię Czerwoną reżimem komunistycznym – z jego zbrodniami, grabieżą, propagandą, wyzyskiem i indoktrynacją". 

W imię honoru i miłości Ojczyzny, ze słabnącą nadzieją na wsparcie ze strony wolnego świata przeciwko coraz agresywniejszemu imperium sowieckiemu, uczestnicy drugiej konspiracji w miastach i wsiach oraz „żyjący prawem wilka” leśni partyzanci – Wyklęci–Niezłomni – jeden po drugim ginęli w walce, zamęczeni w śledztwie lub straceni w egzekucji. Ostatni z tych, którzy nie złożyli broni, wachmistrz Józef Franczak „Lalek”, poległ śmiercią żołnierza w październiku 1963 roku

– przypomina głowa państwa.

"Obowiązkiem jest dbać o pamięć"

W dalszej części listu Andrzej Duda wyraża "głębokie przekonanie, że obowiązkiem władz Rzeczypospolitej jest dbać o pamięć i cześć tych wyjątkowych bohaterów naszej wolności". Dodaje, że "od 10 lat osobiście angażuje się w służące temu działania".

Jako Prezydent RP z dumą reprezentuję nasze państwo i współobywateli podczas apeli pamięci, nabożeństw, uroczystości i innych wydarzeń poświęconych Żołnierzom Wyklętym, a nad licznymi upamiętniającymi ich inicjatywami obejmuję patronat. Dzięki ogromnej, trudnej do przecenienia pracy zespołu profesora Krzysztofa Szwagrzyka mam okazję ze wzruszeniem gościć rodziny tych bojowników powstania antykomunistycznego, których doczesne szczątki badacze odnaleźli, co potwierdzają noty identyfikacyjne wręczane bliskim. Nade wszystko jednak z najwyższym szacunkiem ściskam dłonie i pochylam głowę przed ostatnimi żyjącymi spośród Wyklętych–Niezłomnych, dekoruję ich wysokimi odznaczeniami, wręczam im akty mianowania na wyższe stopnie wojskowe i żegnam ich podczas pogrzebów, teraz już odprawianych godnie, z pełnym ceremoniałem wojskowym. Są to chwile, w których szczególnie mocno wybrzmiewa testament heroicznych uczestników powojennej konspiracji antykomunistycznej. Pamięć o nich wzywa nas, obywateli wolnej Polski, byśmy z równą determinacją bronili suwerenności i bezpieczeństwa naszego kraju, prawdy o historii ojczystej oraz uniwersalnych wartości. To one bowiem czynią z nas wspólnotę narodową, w której łączą się dawne, obecne i przyszłe pokolenia rodaków – miłujących Rzeczpospolitą, świadomie jej służących i aktywnie troszczących się o dobro wspólne. Wierzę, że my, współcześni, i nasi następcy dochowamy wierności temu przesłaniu, a tradycja i etos Wyklętych towarzyszyć będą naszemu narodowi w dalszej drodze przez dzieje. Cześć i chwała Żołnierzom Niezłomnym! Wieczna pamięć Bohaterom poległym za niepodległą Polskę!

– podsumował Andrzej Duda.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe