ORLEN wykorzystuje potencjał polskich złóż
Artykuł powstał we współpracy z ORLEN S.A.
Wydobycie gazu w Polsce zaspokaja około jednej piątej rocznego zapotrzebowania na błękitne paliwo. Kształtuje się na poziomie 3,4 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Łącznie na całym świecie Grupa ORLEN wydobyła w 2023 roku 7,1 mld metrów sześciennych gazu.
Wydobycie i produkcja ropy naftowej, kondensatu i NGL z krajowych złóż wynosi średnio ok. 800 tys. ton rocznie. To niepełna 4% ilości, którą koncern zużywa w ciągu roku. W większości eksploatowane krajowe złoża, w tym największe pod względem produkcji: Lubiatów, Międzychód, Grotów i Barnówko-Mostno-Buszewo, znajdują się w województwie lubuskim.
Jak wynika z przedstawionej w styczniu 2025 roku strategii ORLEN 2035 zamierza stopniowo zwiększać krajowe wydobycie surowców energetycznych, co w kontekście ograniczonych zasobów w Polsce oraz spadku wydobycia na skutek naturalnego sczerpywania aktualnie eksploatowanych złóż, będzie sporym wyzwaniem.
Do realizacji tego celu przyczyniają się stałe prace poszukiwawcze prowadzone przez koncern. W ostatnim okresie doprowadziły one do dwóch odkryć – złoża ropy naftowej „Rzeczyca” oraz złoża gazu „Siedlemin”.
Złoże „Siedlemin”
Zasoby zlokalizowanego w województwie wielkopolskim w pobliżu Jarocina złoża Siedlemin szacowane są na ponad 235 mln metrów sześciennych gazu ziemnego. Złoże zostało odkryte w ramach prac prowadzonych wspólnie przez ORLEN S.A. i ORLEN Upstream Polska Sp z o.o. Za wiercenia poszukiwawcze odpowiadała spółka Exalo Drilling z Grupy ORLEN. Złoże zlokalizowane jest na głębokości około 3 km. Planowane jest szybkie rozpoczęcie eksploatacji odwiertu dzięki dobrze rozwiniętej infrastrukturze przesyłowej i wydobywczej w tym regionie. W Wielkopolsce ORLEN wydobywa najwięcej gazu ziemnego w kraju, a w okolicach Jarocina eksploatuje już trzy inne złoża.
Inwestycje w infrastrukturę
Od 2002 roku koncern prowadzi wydobycie gazu ze złóż „Kościan” i „Brońsko” w województwie wielkopolskim. Pierwotne zasoby obu złóż były szacowane na około 35 mld metrów sześciennych. W 2024 roku spółka zakończyła budowę tłoczni gazu ziemnego wyposażonej m.in. w zespół sprężarek w Kopalni Kościan-Brońsko. Inwestycja pozwoli zwiększyć wydobycie gazu ziemnego łącznie o około 10 mld metrów sześciennych i wydłuży okres eksploatacji kopalni o kilkanaście lat.
Złoże „Rzeczyca”
We wrześniu zeszłego roku koncern odkrył złoże „Rzeczyca”. To jedno z największych odkryć ropy naftowej w Polsce w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Zasoby złoża szacowane są na ponad 100 tys. ton ropy naftowej.
Planuje się, że z odwiertu będzie można wydobyć ok. 16,5 tys. ton ropy naftowej rocznie. Surowiec będzie transportowany rurociągiem do pobliskiej Kopalni Ropy Naftowej i Gazu Ziemnego „Radoszyn”.
Z prowadzonych badań wynika też, że w pobliskich strukturach geologicznych mogą znajdować się duże ilości surowca. Łączna zasobność obszaru może wynosić nawet 500 tys. ton ropy.
Krajowe wydobycie gazu i ropy przyczynia się do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski. Na eksploatacji złóż korzystają też samorządy. W myśl przepisów wydobywający uiszcza specjalną opłatę eksploatacyjną. 90% tej opłaty przypada samorządom, na terenie których prowadzone jest wydobycie. Łączna wartość opłat eksploatacyjnych dla gmin, na terenie których działalność prowadzi oddział Zielona Góra, w 2024 roku, wyniosła prawie 80 mln zł.