Chang Il You: Dlaczego jestem w Solidarności. Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”

Tradycyjne wartości, nowe technologie, zmiany pokoleniowe. W jaki sposób połączyć historię z nowoczesnością? W najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność” pokazujemy, jak robi to największy w Polsce związek zawodowy – NSZZ „Solidarność”.
Chang Il You, kierownik Centrum Współpracy Polska-Korea Południowa przy Uniwersytecie Śląskim Chang Il You: Dlaczego jestem w Solidarności. Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”
Chang Il You, kierownik Centrum Współpracy Polska-Korea Południowa przy Uniwersytecie Śląskim / fot. Marcin Żegliński

Prenumeratę „Tygodnika Solidarność” zamówisz <TUTAJ>

Od przełomowych wydarzeń Sierpnia 1980 roku minęło już 45 lat. Zmienił się świat, zmieniła się Polska, a przede wszystkim rynek pracy. Gospodarkę komunistyczną zastąpił kapitalizm, stare maszyny odeszły do lamusa, a ich miejsce zajęły komputery. Jedne zawody zastąpiły inne, ale niemal w każdej branży pracownicy mają potrzebę zrzeszania się w związek zawodowy. NSZZ „Solidarność” to nie tylko tradycyjny przemysł ciężki, stoczniowy czy górniczy. To również młodzi ludzie pracujący w nowoczesnych firmach, a nawet… koreański wykładowca!  

To właśnie rozmowa z Chang Il You, kierownikiem Centrum Współpracy Polska-Korea Południowa przy Uniwersytecie Śląskim, a zarazem członkiem NSZZ „Solidarność”, jest okładkowym tematem najnowszego numer „TS”. 

– Wszystko zaczęło się na początku lat 90., gdy w moim domu w Korei Południowej miałem serię komiksów przedstawiających różne państwa świata. To właśnie wtedy po raz pierwszy poznałem historię Polski, na przykład kampanię wrześniową, losy kraju w czasie II wojny światowej, a także dzieje Solidarności i jej bohaterów. Pamiętam, że były tam opisane wydarzenia w Stoczni Gdańskiej, walka o demokrację i upadek komunizmu. Oczywiście wtedy nie miałem myśli, że kiedyś sam będę należał do Solidarności. W Korei zdecydowałem się na polonistykę, przyjechałem na studia na Uniwersytet Śląski i tak już tu zostałem. W mojej ojczyźnie mieliśmy podobną historię wychodzenia z autorytaryzmu, więc ta Polska mnie pociągała – mówi Chang Il You w rozmowie z Jakubem Pacanem. 

– Solidarność to dla mnie coś więcej niż tylko związek zawodowy. W świecie, który staje się coraz bardziej chłodny i bezduszny, to organizacja pełna ludzkiego ciepła, oparta na wartościach wspólnoty, wzajemnego wsparcia i solidarności w najprawdziwszym znaczeniu tego słowa – podkreślił. 

Wierność tradycji a nowoczesność 

„Solidarność wierna tradycji, hołdująca wciąż tym samym wartościom, co w 1980 roku, daje mocny fundament do obecnej walki o prawa pracownicze i nowoczesnego działania na rynku pracy. Dziś nikogo nie dziwi, że do Solidarności można zapisać się, pracując w popularnej sieciówce, firmie z branży IT czy korporacji międzynarodowej. Wszędzie tam pracownicy potrzebują ochrony i wsparcia. Solidarność jest po to, żeby je zapewnić” – pisze Michał Ossowski, redaktor naczelny „Tygodnika Solidarność”

Solidarność dla młodych 

O nowym pokoleniu na rynku pracy i działalności Krajowej Sekcji Młodych NSZZ „Solidarność” pisze w swoim tekście Barbara Michałowska: „To młodzi najgłębiej dostrzegają potrzebę, by Związek był nowoczesny i dostosowany do obecnych reguł gry na rynku pracy. I to młodzi zrzeszeni w Solidarności najbardziej dostrzegają siłę Związku, który dzięki temu, że ma przełożenie nie tylko na poszczególne zakłady pracy, ale ogólnie na kształt polityki pracowniczej w naszym kraju, może najskuteczniej pomóc młodym pracownikom w ich problemach i walce o coraz lepsze warunki zatrudnienia”.

„Płonący problem koreańskiej pracy” – pod takim tytułem Krzysztof Karnkowski przygląda się w swoim tekście koreańskiej kulturze pracy i podejściu do związków zawodowych. Jako przykład podaje jeden z odcinków koreańskiego serialu „The Judge from Hell”: „W tym właśnie odcinku obejrzeć było mi dane uprowadzenie, pobicie, wreszcie morderstwo, dokonane na związkowcu i liderze robotniczego protestu, za którym stał tracący przez niego zyski przedsiębiorca. Temat więc ciężki – jak to u Koreańczyków nasycających chętnie rozrywkę mocnymi przekazami społecznymi. Jak już wspomniałem, na podobne wątki natrafiałem wielokrotnie” – pisze Karnkowski. 

„Kto zrobi dobrze zachodnim koncernom?” – Paweł Pietkun zastanawia się, czy i w jaki sposób Polacy skorzystają na inwestycjach technologicznych gigantów: „Polska pamięta już taką pomoc ze strony firm technologicznych. Jedna z nich udzieliła takiej – niemal blokowo – wszystkim krajom byłego Bloku Wschodniego, które uwalniały się od komunistycznej przeszłości. To była pomoc, która uzależniła nas na dekady od produktów jednej firmy (o czym za chwilę) i zamiast rozwinąć społeczne umiejętności w przyswajaniu nowych technologii, raczej nas spowolniła” – wspomina nasz autor. 

W najnowszym tygodniu Ludwik Pęzioł przedstawia historię Leszka Millera. „Stara miłość nie rdzewieje” to portret polityka, który „swój niezwykły awans społeczny – od dziecka ubogich robotników do premiera Polski i uznanego autorytetu politycznego –zawdzięcza w dużej mierze Moskwie”. 

Co jeszcze w Tygodniku? 

„Spokojnie, to tylko koniec wojny” – o toczących się negocjacjach w sprawie zakończenia wojny na Ukrainie pisze w swoim felietonie Rafał Woś

„Modernizacyjne mity” – wywiad Marcina Darmasa z dr. hab. Piotrem Korysiem: – Pańszczyznę porównuje się, nie w pełni słusznie, do amerykańskiego niewolnictwa. A przecież cała feudalna Europa opierała się na pańszczyźnie. Koniec pańszczyzny w Anglii, północnych Włoszech czy południowych Niemczech zwiastuje początek głębokich przemian społecznych, gospodarczych i politycznych – twierdzi naukowiec. 

„Trójmorze to polska racja stanu” – relacja z debaty „Geopolityka obszaru Trójmorza w erze nowych wyzwań i sztucznej inteligencji” prowadzona przez dr. Adama Chmieleckiego z udziałem ekspertów: prof. Andrzeja Zybertowicza, prof. Piotra Grochmalskiego, prof. Grzegorza Górskiego i redaktora naczelnego „Tygodnika Solidarność” Michała Ossowskiego

Jakie było to „Wesele”? – o spektaklu jaki miał miejsce w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej, która zamieniła się na kilka zimowych wieczorów w salę weselną, pisze Agnieszka Żurek.  

Rozmowa Bartosza Boruciaka ze Sławkiem Uniatkowskim: – Nie jestem skromnym człowiekiem. Nie boję się mówić tego, co myślę. W tych czasach nie można być za skromnym, kiedy ludzie są fałszywie skromni – mówi wokalista, autor tekstów, kompozytor i multiinstrumentalista. 

„Ta koalicja nie spełniła obietnic” – rozmowa Igora Zalewskiego z Błażejem Spychalskim, byłym rzecznikiem prezydenta Dudy. 

„Jakich Niemiec chcemy” – o konsekwencjach zbliżających się wyborów do Bundestagu u naszego zachodniego sąsiada pisze Zdzisław Krasnodębski

„Dlaczego Europie tak blisko do totalitaryzmów” – tekst Mariusza Staniszewskiego

„Grosz Ameryki” – autorstwa Krzysztofa Karnowskiego. 

„Žižek na drodze do Chrystusa?”Kacper Kita pisze o najnowszej książce filozofa pn. „Chrześcijański ateizm. Jak być prawdziwym materialistą”. 

„Miarka się przebrała” – tekst Marcina Krzeszowca o „czynnym proteście” związkowców w centrali Poczty Polskiej. 

…oraz liczne felietony: Remigiusza Okraski, Jana Wróbla, Karola Gaca, Moniki Małkowskiej, Cezarego Krysztopy

Chcesz otrzymywać „Tygodnik Solidarność” prosto do swojego domu lub zakładu pracy? Zamów prenumeratę <TUTAJ>


 

POLECANE
I tak będzie pan sobie korespondował. Domański skierował pismo do PKW ws. pieniędzy dla PiS Wiadomości
"I tak będzie pan sobie korespondował". Domański skierował pismo do PKW ws. pieniędzy dla PiS

Minister finansów Andrzej Domański przekazał, że w poniedziałek skierował pismo do szefa PKW Sylwestra Marciniaka.

Rządy zgniłych kompromisów. Bosak zniesmaczony wynikami wyborów w Niemczech polityka
"Rządy zgniłych kompromisów". Bosak zniesmaczony wynikami wyborów w Niemczech

Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak (Konfederacja) uważa, że wyniki wyborów w Niemczech oznaczają kontynuację dryfowania tego kraju bez żadnego wyraźnego programu politycznego czy gospodarczego oraz rządy różnego rodzaju zgniłych kompromisów. Polityk prognozuje dalsze umacnianie się AfD.

Widmo bankructwa krąży nad Greenpeace. Wpłynął pozew Wiadomości
Widmo bankructwa krąży nad Greenpeace. Wpłynął pozew

Pozew złożony w konserwatywnej Dakocie Północnej może oznaczać dla Greenpeace bankructwo. Firma Energy Transfer oskarża organizację o bezprawne i gwałtowne działania przy protestach przeciwko Dakota Access Pipeline i żąda 300 mln dolarów – informuje BBC.

Wyrzucają drzwiami… wracam oknem! Uczestnik Tańca z gwiazdami przekazał niespodziewane wieści Wiadomości
"Wyrzucają drzwiami… wracam oknem!" Uczestnik "Tańca z gwiazdami" przekazał niespodziewane wieści

Michał Kassin nie pojawi się w nowej edycji "Tańca z gwiazdami" jako trener, co rozczarowało wielu jego fanów. Mimo to tancerz znalazł sposób, by powrócić na parkiet show Polsatu.

Tylko niepodległa Ukraina może dzielić się z USA zyskiem z wydobycia metali ziem rzadkich tylko u nas
Tylko niepodległa Ukraina może dzielić się z USA zyskiem z wydobycia metali ziem rzadkich

Tylko niepodległa Ukraina może dzielić się z USA zyskiem z wydobycia cennych metali i innych surowców. Jeżeli Ukraina nie zachowa niezależności od Rosji, to umowa o minerałach pomiędzy Ukrainą a Stanami nie będzie warta papieru, na którym zostanie spisana.

Prezydent: Polityka Donalda Trumpa blokowała imperialne zapędy Rosji polityka
Prezydent: Polityka Donalda Trumpa blokowała imperialne zapędy Rosji

– W poprzedniej kadencji prezydent USA Donald Trump realizował skuteczną politykę blokującą zapędy imperialne Rosji – ocenił prezydent Andrzej Duda. Jak podkreślił, z tego powodu patrzy ze spokojem na politykę realizowaną przez prezydenta USA. Zdaniem Dudy obecne rozmowy z Rosją to tylko "przygotowania do negocjacji pokojowych".

Szykuje się nowy hit? Już niedługo premiera na Netflix Wiadomości
Szykuje się nowy hit? Już niedługo premiera na Netflix

Netflix ponownie zaskoczy polskich widzów. Już 26 lutego na platformę trafi film „U Pana Boga w Królowym Moście”, najnowsza część popularnej serii Jacka Bromskiego.

Stan zdrowia papieża Franciszka. Nowe informacje Wiadomości
Stan zdrowia papieża Franciszka. Nowe informacje

Stan kliniczny papieża Franciszka jest krytyczny, ale zanotowano lekką poprawę – poinformował Watykan w poniedziałkowym biuletynie medycznym w 11. dniu hospitalizacji w Poliklinice Gemelli. 88-letni papież ma obustronne zapalenie płuc.

Nie mogłam otworzyć oczu. Dramat byłej gwiazdy TVN Wiadomości
"Nie mogłam otworzyć oczu". Dramat byłej gwiazdy TVN

Choć coraz częściej mówi się o depresji, wciąż nie brakuje osób, które bagatelizują jej powagę, traktując ją jak kaprys czy chwilowy spadek nastroju. Tymczasem ta choroba potrafi doszczętnie wyniszczyć człowieka – o czym boleśnie przekonała się Anna Wendzikowska, była gwiazda TVN i aktorka znana m.in. z „M jak miłość”. W jednym z poruszających wyznań zdradziła, że zdarzało się jej tak intensywnie płakać, iż nie była w stanie otworzyć oczu.

Jesteśmy załamani. Nie żyje znana wokalistka Wiadomości
"Jesteśmy załamani". Nie żyje znana wokalistka

Media obiegła informacja o śmierci znanej wokalistki i pianistki. Odeszła w wieku 88 lat.

REKLAMA

Chang Il You: Dlaczego jestem w Solidarności. Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”

Tradycyjne wartości, nowe technologie, zmiany pokoleniowe. W jaki sposób połączyć historię z nowoczesnością? W najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność” pokazujemy, jak robi to największy w Polsce związek zawodowy – NSZZ „Solidarność”.
Chang Il You, kierownik Centrum Współpracy Polska-Korea Południowa przy Uniwersytecie Śląskim Chang Il You: Dlaczego jestem w Solidarności. Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”
Chang Il You, kierownik Centrum Współpracy Polska-Korea Południowa przy Uniwersytecie Śląskim / fot. Marcin Żegliński

Prenumeratę „Tygodnika Solidarność” zamówisz <TUTAJ>

Od przełomowych wydarzeń Sierpnia 1980 roku minęło już 45 lat. Zmienił się świat, zmieniła się Polska, a przede wszystkim rynek pracy. Gospodarkę komunistyczną zastąpił kapitalizm, stare maszyny odeszły do lamusa, a ich miejsce zajęły komputery. Jedne zawody zastąpiły inne, ale niemal w każdej branży pracownicy mają potrzebę zrzeszania się w związek zawodowy. NSZZ „Solidarność” to nie tylko tradycyjny przemysł ciężki, stoczniowy czy górniczy. To również młodzi ludzie pracujący w nowoczesnych firmach, a nawet… koreański wykładowca!  

To właśnie rozmowa z Chang Il You, kierownikiem Centrum Współpracy Polska-Korea Południowa przy Uniwersytecie Śląskim, a zarazem członkiem NSZZ „Solidarność”, jest okładkowym tematem najnowszego numer „TS”. 

– Wszystko zaczęło się na początku lat 90., gdy w moim domu w Korei Południowej miałem serię komiksów przedstawiających różne państwa świata. To właśnie wtedy po raz pierwszy poznałem historię Polski, na przykład kampanię wrześniową, losy kraju w czasie II wojny światowej, a także dzieje Solidarności i jej bohaterów. Pamiętam, że były tam opisane wydarzenia w Stoczni Gdańskiej, walka o demokrację i upadek komunizmu. Oczywiście wtedy nie miałem myśli, że kiedyś sam będę należał do Solidarności. W Korei zdecydowałem się na polonistykę, przyjechałem na studia na Uniwersytet Śląski i tak już tu zostałem. W mojej ojczyźnie mieliśmy podobną historię wychodzenia z autorytaryzmu, więc ta Polska mnie pociągała – mówi Chang Il You w rozmowie z Jakubem Pacanem. 

– Solidarność to dla mnie coś więcej niż tylko związek zawodowy. W świecie, który staje się coraz bardziej chłodny i bezduszny, to organizacja pełna ludzkiego ciepła, oparta na wartościach wspólnoty, wzajemnego wsparcia i solidarności w najprawdziwszym znaczeniu tego słowa – podkreślił. 

Wierność tradycji a nowoczesność 

„Solidarność wierna tradycji, hołdująca wciąż tym samym wartościom, co w 1980 roku, daje mocny fundament do obecnej walki o prawa pracownicze i nowoczesnego działania na rynku pracy. Dziś nikogo nie dziwi, że do Solidarności można zapisać się, pracując w popularnej sieciówce, firmie z branży IT czy korporacji międzynarodowej. Wszędzie tam pracownicy potrzebują ochrony i wsparcia. Solidarność jest po to, żeby je zapewnić” – pisze Michał Ossowski, redaktor naczelny „Tygodnika Solidarność”

Solidarność dla młodych 

O nowym pokoleniu na rynku pracy i działalności Krajowej Sekcji Młodych NSZZ „Solidarność” pisze w swoim tekście Barbara Michałowska: „To młodzi najgłębiej dostrzegają potrzebę, by Związek był nowoczesny i dostosowany do obecnych reguł gry na rynku pracy. I to młodzi zrzeszeni w Solidarności najbardziej dostrzegają siłę Związku, który dzięki temu, że ma przełożenie nie tylko na poszczególne zakłady pracy, ale ogólnie na kształt polityki pracowniczej w naszym kraju, może najskuteczniej pomóc młodym pracownikom w ich problemach i walce o coraz lepsze warunki zatrudnienia”.

„Płonący problem koreańskiej pracy” – pod takim tytułem Krzysztof Karnkowski przygląda się w swoim tekście koreańskiej kulturze pracy i podejściu do związków zawodowych. Jako przykład podaje jeden z odcinków koreańskiego serialu „The Judge from Hell”: „W tym właśnie odcinku obejrzeć było mi dane uprowadzenie, pobicie, wreszcie morderstwo, dokonane na związkowcu i liderze robotniczego protestu, za którym stał tracący przez niego zyski przedsiębiorca. Temat więc ciężki – jak to u Koreańczyków nasycających chętnie rozrywkę mocnymi przekazami społecznymi. Jak już wspomniałem, na podobne wątki natrafiałem wielokrotnie” – pisze Karnkowski. 

„Kto zrobi dobrze zachodnim koncernom?” – Paweł Pietkun zastanawia się, czy i w jaki sposób Polacy skorzystają na inwestycjach technologicznych gigantów: „Polska pamięta już taką pomoc ze strony firm technologicznych. Jedna z nich udzieliła takiej – niemal blokowo – wszystkim krajom byłego Bloku Wschodniego, które uwalniały się od komunistycznej przeszłości. To była pomoc, która uzależniła nas na dekady od produktów jednej firmy (o czym za chwilę) i zamiast rozwinąć społeczne umiejętności w przyswajaniu nowych technologii, raczej nas spowolniła” – wspomina nasz autor. 

W najnowszym tygodniu Ludwik Pęzioł przedstawia historię Leszka Millera. „Stara miłość nie rdzewieje” to portret polityka, który „swój niezwykły awans społeczny – od dziecka ubogich robotników do premiera Polski i uznanego autorytetu politycznego –zawdzięcza w dużej mierze Moskwie”. 

Co jeszcze w Tygodniku? 

„Spokojnie, to tylko koniec wojny” – o toczących się negocjacjach w sprawie zakończenia wojny na Ukrainie pisze w swoim felietonie Rafał Woś

„Modernizacyjne mity” – wywiad Marcina Darmasa z dr. hab. Piotrem Korysiem: – Pańszczyznę porównuje się, nie w pełni słusznie, do amerykańskiego niewolnictwa. A przecież cała feudalna Europa opierała się na pańszczyźnie. Koniec pańszczyzny w Anglii, północnych Włoszech czy południowych Niemczech zwiastuje początek głębokich przemian społecznych, gospodarczych i politycznych – twierdzi naukowiec. 

„Trójmorze to polska racja stanu” – relacja z debaty „Geopolityka obszaru Trójmorza w erze nowych wyzwań i sztucznej inteligencji” prowadzona przez dr. Adama Chmieleckiego z udziałem ekspertów: prof. Andrzeja Zybertowicza, prof. Piotra Grochmalskiego, prof. Grzegorza Górskiego i redaktora naczelnego „Tygodnika Solidarność” Michała Ossowskiego

Jakie było to „Wesele”? – o spektaklu jaki miał miejsce w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej, która zamieniła się na kilka zimowych wieczorów w salę weselną, pisze Agnieszka Żurek.  

Rozmowa Bartosza Boruciaka ze Sławkiem Uniatkowskim: – Nie jestem skromnym człowiekiem. Nie boję się mówić tego, co myślę. W tych czasach nie można być za skromnym, kiedy ludzie są fałszywie skromni – mówi wokalista, autor tekstów, kompozytor i multiinstrumentalista. 

„Ta koalicja nie spełniła obietnic” – rozmowa Igora Zalewskiego z Błażejem Spychalskim, byłym rzecznikiem prezydenta Dudy. 

„Jakich Niemiec chcemy” – o konsekwencjach zbliżających się wyborów do Bundestagu u naszego zachodniego sąsiada pisze Zdzisław Krasnodębski

„Dlaczego Europie tak blisko do totalitaryzmów” – tekst Mariusza Staniszewskiego

„Grosz Ameryki” – autorstwa Krzysztofa Karnowskiego. 

„Žižek na drodze do Chrystusa?”Kacper Kita pisze o najnowszej książce filozofa pn. „Chrześcijański ateizm. Jak być prawdziwym materialistą”. 

„Miarka się przebrała” – tekst Marcina Krzeszowca o „czynnym proteście” związkowców w centrali Poczty Polskiej. 

…oraz liczne felietony: Remigiusza Okraski, Jana Wróbla, Karola Gaca, Moniki Małkowskiej, Cezarego Krysztopy

Chcesz otrzymywać „Tygodnik Solidarność” prosto do swojego domu lub zakładu pracy? Zamów prenumeratę <TUTAJ>



 

Polecane
Emerytury
Stażowe