Chang Il You: Dlaczego jestem w Solidarności. Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”

Tradycyjne wartości, nowe technologie, zmiany pokoleniowe. W jaki sposób połączyć historię z nowoczesnością? W najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność” pokazujemy, jak robi to największy w Polsce związek zawodowy – NSZZ „Solidarność”.
Chang Il You, kierownik Centrum Współpracy Polska-Korea Południowa przy Uniwersytecie Śląskim Chang Il You: Dlaczego jestem w Solidarności. Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”
Chang Il You, kierownik Centrum Współpracy Polska-Korea Południowa przy Uniwersytecie Śląskim / fot. Marcin Żegliński

Prenumeratę „Tygodnika Solidarność” zamówisz <TUTAJ>

Od przełomowych wydarzeń Sierpnia 1980 roku minęło już 45 lat. Zmienił się świat, zmieniła się Polska, a przede wszystkim rynek pracy. Gospodarkę komunistyczną zastąpił kapitalizm, stare maszyny odeszły do lamusa, a ich miejsce zajęły komputery. Jedne zawody zastąpiły inne, ale niemal w każdej branży pracownicy mają potrzebę zrzeszania się w związek zawodowy. NSZZ „Solidarność” to nie tylko tradycyjny przemysł ciężki, stoczniowy czy górniczy. To również młodzi ludzie pracujący w nowoczesnych firmach, a nawet… koreański wykładowca!  

To właśnie rozmowa z Chang Il You, kierownikiem Centrum Współpracy Polska-Korea Południowa przy Uniwersytecie Śląskim, a zarazem członkiem NSZZ „Solidarność”, jest okładkowym tematem najnowszego numer „TS”. 

– Wszystko zaczęło się na początku lat 90., gdy w moim domu w Korei Południowej miałem serię komiksów przedstawiających różne państwa świata. To właśnie wtedy po raz pierwszy poznałem historię Polski, na przykład kampanię wrześniową, losy kraju w czasie II wojny światowej, a także dzieje Solidarności i jej bohaterów. Pamiętam, że były tam opisane wydarzenia w Stoczni Gdańskiej, walka o demokrację i upadek komunizmu. Oczywiście wtedy nie miałem myśli, że kiedyś sam będę należał do Solidarności. W Korei zdecydowałem się na polonistykę, przyjechałem na studia na Uniwersytet Śląski i tak już tu zostałem. W mojej ojczyźnie mieliśmy podobną historię wychodzenia z autorytaryzmu, więc ta Polska mnie pociągała – mówi Chang Il You w rozmowie z Jakubem Pacanem. 

– Solidarność to dla mnie coś więcej niż tylko związek zawodowy. W świecie, który staje się coraz bardziej chłodny i bezduszny, to organizacja pełna ludzkiego ciepła, oparta na wartościach wspólnoty, wzajemnego wsparcia i solidarności w najprawdziwszym znaczeniu tego słowa – podkreślił. 

Wierność tradycji a nowoczesność 

„Solidarność wierna tradycji, hołdująca wciąż tym samym wartościom, co w 1980 roku, daje mocny fundament do obecnej walki o prawa pracownicze i nowoczesnego działania na rynku pracy. Dziś nikogo nie dziwi, że do Solidarności można zapisać się, pracując w popularnej sieciówce, firmie z branży IT czy korporacji międzynarodowej. Wszędzie tam pracownicy potrzebują ochrony i wsparcia. Solidarność jest po to, żeby je zapewnić” – pisze Michał Ossowski, redaktor naczelny „Tygodnika Solidarność”

Solidarność dla młodych 

O nowym pokoleniu na rynku pracy i działalności Krajowej Sekcji Młodych NSZZ „Solidarność” pisze w swoim tekście Barbara Michałowska: „To młodzi najgłębiej dostrzegają potrzebę, by Związek był nowoczesny i dostosowany do obecnych reguł gry na rynku pracy. I to młodzi zrzeszeni w Solidarności najbardziej dostrzegają siłę Związku, który dzięki temu, że ma przełożenie nie tylko na poszczególne zakłady pracy, ale ogólnie na kształt polityki pracowniczej w naszym kraju, może najskuteczniej pomóc młodym pracownikom w ich problemach i walce o coraz lepsze warunki zatrudnienia”.

„Płonący problem koreańskiej pracy” – pod takim tytułem Krzysztof Karnkowski przygląda się w swoim tekście koreańskiej kulturze pracy i podejściu do związków zawodowych. Jako przykład podaje jeden z odcinków koreańskiego serialu „The Judge from Hell”: „W tym właśnie odcinku obejrzeć było mi dane uprowadzenie, pobicie, wreszcie morderstwo, dokonane na związkowcu i liderze robotniczego protestu, za którym stał tracący przez niego zyski przedsiębiorca. Temat więc ciężki – jak to u Koreańczyków nasycających chętnie rozrywkę mocnymi przekazami społecznymi. Jak już wspomniałem, na podobne wątki natrafiałem wielokrotnie” – pisze Karnkowski. 

„Kto zrobi dobrze zachodnim koncernom?” – Paweł Pietkun zastanawia się, czy i w jaki sposób Polacy skorzystają na inwestycjach technologicznych gigantów: „Polska pamięta już taką pomoc ze strony firm technologicznych. Jedna z nich udzieliła takiej – niemal blokowo – wszystkim krajom byłego Bloku Wschodniego, które uwalniały się od komunistycznej przeszłości. To była pomoc, która uzależniła nas na dekady od produktów jednej firmy (o czym za chwilę) i zamiast rozwinąć społeczne umiejętności w przyswajaniu nowych technologii, raczej nas spowolniła” – wspomina nasz autor. 

W najnowszym tygodniu Ludwik Pęzioł przedstawia historię Leszka Millera. „Stara miłość nie rdzewieje” to portret polityka, który „swój niezwykły awans społeczny – od dziecka ubogich robotników do premiera Polski i uznanego autorytetu politycznego –zawdzięcza w dużej mierze Moskwie”. 

Co jeszcze w Tygodniku? 

„Spokojnie, to tylko koniec wojny” – o toczących się negocjacjach w sprawie zakończenia wojny na Ukrainie pisze w swoim felietonie Rafał Woś

„Modernizacyjne mity” – wywiad Marcina Darmasa z dr. hab. Piotrem Korysiem: – Pańszczyznę porównuje się, nie w pełni słusznie, do amerykańskiego niewolnictwa. A przecież cała feudalna Europa opierała się na pańszczyźnie. Koniec pańszczyzny w Anglii, północnych Włoszech czy południowych Niemczech zwiastuje początek głębokich przemian społecznych, gospodarczych i politycznych – twierdzi naukowiec. 

„Trójmorze to polska racja stanu” – relacja z debaty „Geopolityka obszaru Trójmorza w erze nowych wyzwań i sztucznej inteligencji” prowadzona przez dr. Adama Chmieleckiego z udziałem ekspertów: prof. Andrzeja Zybertowicza, prof. Piotra Grochmalskiego, prof. Grzegorza Górskiego i redaktora naczelnego „Tygodnika Solidarność” Michała Ossowskiego

Jakie było to „Wesele”? – o spektaklu jaki miał miejsce w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej, która zamieniła się na kilka zimowych wieczorów w salę weselną, pisze Agnieszka Żurek.  

Rozmowa Bartosza Boruciaka ze Sławkiem Uniatkowskim: – Nie jestem skromnym człowiekiem. Nie boję się mówić tego, co myślę. W tych czasach nie można być za skromnym, kiedy ludzie są fałszywie skromni – mówi wokalista, autor tekstów, kompozytor i multiinstrumentalista. 

„Ta koalicja nie spełniła obietnic” – rozmowa Igora Zalewskiego z Błażejem Spychalskim, byłym rzecznikiem prezydenta Dudy. 

„Jakich Niemiec chcemy” – o konsekwencjach zbliżających się wyborów do Bundestagu u naszego zachodniego sąsiada pisze Zdzisław Krasnodębski

„Dlaczego Europie tak blisko do totalitaryzmów” – tekst Mariusza Staniszewskiego

„Grosz Ameryki” – autorstwa Krzysztofa Karnowskiego. 

„Žižek na drodze do Chrystusa?”Kacper Kita pisze o najnowszej książce filozofa pn. „Chrześcijański ateizm. Jak być prawdziwym materialistą”. 

„Miarka się przebrała” – tekst Marcina Krzeszowca o „czynnym proteście” związkowców w centrali Poczty Polskiej. 

…oraz liczne felietony: Remigiusza Okraski, Jana Wróbla, Karola Gaca, Moniki Małkowskiej, Cezarego Krysztopy

Chcesz otrzymywać „Tygodnik Solidarność” prosto do swojego domu lub zakładu pracy? Zamów prenumeratę <TUTAJ>


 

POLECANE
Ekspert: Zaangażowanie Polski w sprawie zablokowania umowy z Mercosur wynosi 0,00% z ostatniej chwili
Ekspert: Zaangażowanie Polski w sprawie zablokowania umowy z Mercosur wynosi 0,00%

Porozumienie Unii Europejskiej z krajami Mercosur wciąż nie zostało zatwierdzone – i wciąż można je zablokować. Zdaniem byłego europosła Jacka Saryusza-Wolskiego, Polska ma tu do odegrania kluczową rolę, ale... nie robi nic.

Niepokojące informacje z granicy. Komunikat Straży Granicznej pilne
Niepokojące informacje z granicy. Komunikat Straży Granicznej

Straż Graniczna publikuje raporty dotyczące wydarzeń na polskiej granicy, która znajduje się pod naciskiem ataku hybrydowego zarówno ze strony Białorusi, jak i Niemiec

Pogłębia się kryzys Polski 2050. Ważna postać w partii rezygnuje z ostatniej chwili
Pogłębia się kryzys Polski 2050. Ważna postać w partii rezygnuje

Pogłębia się kryzys ugrupowania Polska 2050 Szymona Hołowni. Po głośnym odejściu poseł Izabeli Bodnar, dziś poinformowano, że z pełnionej funkcji zrezygnowała sekretarz generalna partii Agnieszka Baranowska.

Nie podjęła opieki. Komunikat warszawskiego zoo gorące
"Nie podjęła opieki". Komunikat warszawskiego zoo

Warszawskie zoo chętnie dzieli się informacjami o swoich podopiecznych, licząc, że zainteresuje ich losem jak największą rzeszę ludzi, którym na sercu leży ich dobro.

Rekordowy atak Rosji tuż przy polskiej granicy. Ponad 700 dronów nad Ukrainą z ostatniej chwili
Rekordowy atak Rosji tuż przy polskiej granicy. Ponad 700 dronów nad Ukrainą

W nocy z wtorku na środę rosyjska armia przeprowadziła największy jak dotąd zmasowany atak na Ukrainę, wystrzeliwując aż 728 dronów i 13 rakiet. Głównym celem był Łuck w obwodzie wołyńskim, położony zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od granicy z Polską.

Pilny komunikat IMGW. Oto co nas czeka z ostatniej chwili
Pilny komunikat IMGW. Oto co nas czeka

Nad Polskę będzie napływała bardzo wilgotna masa powietrza polarnego morskiego. Na przeważającym obszarze kraju środowisko atmosferyczne zmieni się na chłodniejsze. Intensywne deszcze w centrum i na południu kraju stwarzają ryzyko powodzi, na niektórych obszarach obowiązuje III stopień zagrożenia.

Intensywne opady w Polsce. W ministerstwie sztab kryzysowy z udziałem premiera z ostatniej chwili
Intensywne opady w Polsce. W ministerstwie sztab kryzysowy z udziałem premiera

Na środę rano w siedzibie MSWiA zwołano sztab kryzysowy w związku z zapowiadaną kumulacją opadów deszczu. W posiedzeniu sztabu wziął udział premier Donald Tusk, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, szef MSWiA Tomasz Siemoniak, minister infrastruktury Dariusz Klimczak i minister Marcin Kierwiński.

Deklaracja Hołowni. Wymowny wpis Tuska z ostatniej chwili
"Deklaracja Hołowni". Wymowny wpis Tuska

We wtorek po godz. 21 premier Donald Tusk opublikował wpis, w którym odniósł się do marszałka Sejmu Szymona Hołowni. Pisze o "wyjaśnieniach i deklaracji".

Trump: Putin opowiada nam bzdury, nie jestem z niego zadowolony z ostatniej chwili
Trump: Putin opowiada nam bzdury, nie jestem z niego zadowolony

Prezydent USA Donald Trump oświadczył we wtorek, że Władimir Putin opowiada bzdury i nie szanuje ludzkiego życia. Powtórzył też, że nie jest z niego zadowolony, i potwierdził, że wyśle broń defensywną Ukrainie.

Seryjny samobójca grasuje w Rosji tylko u nas
Seryjny samobójca grasuje w Rosji

W każdy kraju – znamy to choćby z Polski – zdarzają się zagadkowe samobójstwa. Czy też tragiczne zgony w niewyjaśnionych okolicznościach. Dotyka to nieszczęście urzędników, oficerów, polityków, menedżerów. Ale w Rosji po wybuchu pełnoskalowej wojny z Ukrainą seryjny samobójca zbiera żniwo bogate jak nigdy.

REKLAMA

Chang Il You: Dlaczego jestem w Solidarności. Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”

Tradycyjne wartości, nowe technologie, zmiany pokoleniowe. W jaki sposób połączyć historię z nowoczesnością? W najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność” pokazujemy, jak robi to największy w Polsce związek zawodowy – NSZZ „Solidarność”.
Chang Il You, kierownik Centrum Współpracy Polska-Korea Południowa przy Uniwersytecie Śląskim Chang Il You: Dlaczego jestem w Solidarności. Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”
Chang Il You, kierownik Centrum Współpracy Polska-Korea Południowa przy Uniwersytecie Śląskim / fot. Marcin Żegliński

Prenumeratę „Tygodnika Solidarność” zamówisz <TUTAJ>

Od przełomowych wydarzeń Sierpnia 1980 roku minęło już 45 lat. Zmienił się świat, zmieniła się Polska, a przede wszystkim rynek pracy. Gospodarkę komunistyczną zastąpił kapitalizm, stare maszyny odeszły do lamusa, a ich miejsce zajęły komputery. Jedne zawody zastąpiły inne, ale niemal w każdej branży pracownicy mają potrzebę zrzeszania się w związek zawodowy. NSZZ „Solidarność” to nie tylko tradycyjny przemysł ciężki, stoczniowy czy górniczy. To również młodzi ludzie pracujący w nowoczesnych firmach, a nawet… koreański wykładowca!  

To właśnie rozmowa z Chang Il You, kierownikiem Centrum Współpracy Polska-Korea Południowa przy Uniwersytecie Śląskim, a zarazem członkiem NSZZ „Solidarność”, jest okładkowym tematem najnowszego numer „TS”. 

– Wszystko zaczęło się na początku lat 90., gdy w moim domu w Korei Południowej miałem serię komiksów przedstawiających różne państwa świata. To właśnie wtedy po raz pierwszy poznałem historię Polski, na przykład kampanię wrześniową, losy kraju w czasie II wojny światowej, a także dzieje Solidarności i jej bohaterów. Pamiętam, że były tam opisane wydarzenia w Stoczni Gdańskiej, walka o demokrację i upadek komunizmu. Oczywiście wtedy nie miałem myśli, że kiedyś sam będę należał do Solidarności. W Korei zdecydowałem się na polonistykę, przyjechałem na studia na Uniwersytet Śląski i tak już tu zostałem. W mojej ojczyźnie mieliśmy podobną historię wychodzenia z autorytaryzmu, więc ta Polska mnie pociągała – mówi Chang Il You w rozmowie z Jakubem Pacanem. 

– Solidarność to dla mnie coś więcej niż tylko związek zawodowy. W świecie, który staje się coraz bardziej chłodny i bezduszny, to organizacja pełna ludzkiego ciepła, oparta na wartościach wspólnoty, wzajemnego wsparcia i solidarności w najprawdziwszym znaczeniu tego słowa – podkreślił. 

Wierność tradycji a nowoczesność 

„Solidarność wierna tradycji, hołdująca wciąż tym samym wartościom, co w 1980 roku, daje mocny fundament do obecnej walki o prawa pracownicze i nowoczesnego działania na rynku pracy. Dziś nikogo nie dziwi, że do Solidarności można zapisać się, pracując w popularnej sieciówce, firmie z branży IT czy korporacji międzynarodowej. Wszędzie tam pracownicy potrzebują ochrony i wsparcia. Solidarność jest po to, żeby je zapewnić” – pisze Michał Ossowski, redaktor naczelny „Tygodnika Solidarność”

Solidarność dla młodych 

O nowym pokoleniu na rynku pracy i działalności Krajowej Sekcji Młodych NSZZ „Solidarność” pisze w swoim tekście Barbara Michałowska: „To młodzi najgłębiej dostrzegają potrzebę, by Związek był nowoczesny i dostosowany do obecnych reguł gry na rynku pracy. I to młodzi zrzeszeni w Solidarności najbardziej dostrzegają siłę Związku, który dzięki temu, że ma przełożenie nie tylko na poszczególne zakłady pracy, ale ogólnie na kształt polityki pracowniczej w naszym kraju, może najskuteczniej pomóc młodym pracownikom w ich problemach i walce o coraz lepsze warunki zatrudnienia”.

„Płonący problem koreańskiej pracy” – pod takim tytułem Krzysztof Karnkowski przygląda się w swoim tekście koreańskiej kulturze pracy i podejściu do związków zawodowych. Jako przykład podaje jeden z odcinków koreańskiego serialu „The Judge from Hell”: „W tym właśnie odcinku obejrzeć było mi dane uprowadzenie, pobicie, wreszcie morderstwo, dokonane na związkowcu i liderze robotniczego protestu, za którym stał tracący przez niego zyski przedsiębiorca. Temat więc ciężki – jak to u Koreańczyków nasycających chętnie rozrywkę mocnymi przekazami społecznymi. Jak już wspomniałem, na podobne wątki natrafiałem wielokrotnie” – pisze Karnkowski. 

„Kto zrobi dobrze zachodnim koncernom?” – Paweł Pietkun zastanawia się, czy i w jaki sposób Polacy skorzystają na inwestycjach technologicznych gigantów: „Polska pamięta już taką pomoc ze strony firm technologicznych. Jedna z nich udzieliła takiej – niemal blokowo – wszystkim krajom byłego Bloku Wschodniego, które uwalniały się od komunistycznej przeszłości. To była pomoc, która uzależniła nas na dekady od produktów jednej firmy (o czym za chwilę) i zamiast rozwinąć społeczne umiejętności w przyswajaniu nowych technologii, raczej nas spowolniła” – wspomina nasz autor. 

W najnowszym tygodniu Ludwik Pęzioł przedstawia historię Leszka Millera. „Stara miłość nie rdzewieje” to portret polityka, który „swój niezwykły awans społeczny – od dziecka ubogich robotników do premiera Polski i uznanego autorytetu politycznego –zawdzięcza w dużej mierze Moskwie”. 

Co jeszcze w Tygodniku? 

„Spokojnie, to tylko koniec wojny” – o toczących się negocjacjach w sprawie zakończenia wojny na Ukrainie pisze w swoim felietonie Rafał Woś

„Modernizacyjne mity” – wywiad Marcina Darmasa z dr. hab. Piotrem Korysiem: – Pańszczyznę porównuje się, nie w pełni słusznie, do amerykańskiego niewolnictwa. A przecież cała feudalna Europa opierała się na pańszczyźnie. Koniec pańszczyzny w Anglii, północnych Włoszech czy południowych Niemczech zwiastuje początek głębokich przemian społecznych, gospodarczych i politycznych – twierdzi naukowiec. 

„Trójmorze to polska racja stanu” – relacja z debaty „Geopolityka obszaru Trójmorza w erze nowych wyzwań i sztucznej inteligencji” prowadzona przez dr. Adama Chmieleckiego z udziałem ekspertów: prof. Andrzeja Zybertowicza, prof. Piotra Grochmalskiego, prof. Grzegorza Górskiego i redaktora naczelnego „Tygodnika Solidarność” Michała Ossowskiego

Jakie było to „Wesele”? – o spektaklu jaki miał miejsce w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej, która zamieniła się na kilka zimowych wieczorów w salę weselną, pisze Agnieszka Żurek.  

Rozmowa Bartosza Boruciaka ze Sławkiem Uniatkowskim: – Nie jestem skromnym człowiekiem. Nie boję się mówić tego, co myślę. W tych czasach nie można być za skromnym, kiedy ludzie są fałszywie skromni – mówi wokalista, autor tekstów, kompozytor i multiinstrumentalista. 

„Ta koalicja nie spełniła obietnic” – rozmowa Igora Zalewskiego z Błażejem Spychalskim, byłym rzecznikiem prezydenta Dudy. 

„Jakich Niemiec chcemy” – o konsekwencjach zbliżających się wyborów do Bundestagu u naszego zachodniego sąsiada pisze Zdzisław Krasnodębski

„Dlaczego Europie tak blisko do totalitaryzmów” – tekst Mariusza Staniszewskiego

„Grosz Ameryki” – autorstwa Krzysztofa Karnowskiego. 

„Žižek na drodze do Chrystusa?”Kacper Kita pisze o najnowszej książce filozofa pn. „Chrześcijański ateizm. Jak być prawdziwym materialistą”. 

„Miarka się przebrała” – tekst Marcina Krzeszowca o „czynnym proteście” związkowców w centrali Poczty Polskiej. 

…oraz liczne felietony: Remigiusza Okraski, Jana Wróbla, Karola Gaca, Moniki Małkowskiej, Cezarego Krysztopy

Chcesz otrzymywać „Tygodnik Solidarność” prosto do swojego domu lub zakładu pracy? Zamów prenumeratę <TUTAJ>



 

Polecane
Emerytury
Stażowe