"Ramię operacyjne USAID" stawiania przed sądem polityków PiS domagało się już na początku rządów Tuska

"Polska może podejmować pierwsze kroki w celu wykorzenienia populizmu i pociągnięcia do odpowiedzialności osób odpowiedzialnych za najgorsze naruszenia praworządności" – pisała po zwycięskich dla rządu Donalda Tuska wyborach w Polsce amerykańska "demokratyczna" i sponsorowana przez USAID fundacja "National Endowment for Democracy". 
Donald Tusk
Donald Tusk / PAP/Paweł Supernak

Atak amerykańskiej "demokratycznej" fundacji na rząd PiS

Po wyborach 15 października, w których mimo zwycięstwa Prawa i Sprawiedliwości władzę objął rząd Donalda Tuska, amerykańska fundacja National Endowment for Democracy [NED] obwieściła w obszernym tekście, że "15 października 2023 roku skończył się w Polsce populizm".

Tej jesieni rzeczywiście wydarzyło się coś zdumiewającego. Po ośmiu latach odsunięto populistów od władzy (...) władzę przejął koalicyjny rząd premiera Donalda Tuska. Teraz wielu zwolenników nowego rządu wzywa PiS do zapłacenia za swoje wykroczenia przeciwko praworządności 

– czytamy w publikacji. W tekście wzywano do "sprawiedliwości okresu przejściowego" i "stabilizacji systemu politycznego", aby "populizm nie wrócił w kolejnych wyborach". 

Nawoływano także do "skupienia uwagi na tym, czy i w jaki sposób podejrzani o popełnienie przestępstw mogą zostać ukarani za konkretne czyny". 

Obecnie istnieje szereg spraw, które powinny zostać natychmiast osądzone (...) Oczywiście lider partii Prawo i Sprawiedliwość, Jarosław Kaczyński, powinien zostać pociągnięty do odpowiedzialności. Jednak prawne udowodnienie zarzutów przeciwko niemu będzie prawdopodobnie trudne, ponieważ inni politycy PiS biorą na siebie winę za jego przestępstwa

– głosi publikacja. Zdaniem autorów tekstu "projekt postawienia popularnych polityków PiS przed sądem ma wymiar zarówno polityczny, jak i prawny".

Europa jako całość powinna zwrócić uwagę na to, co może się wydarzyć, gdy populiści dojdą do władzy i co należy zrobić po ich upadku. Rozczarowanie postkomunistyczną falą sprawiedliwości okresu przejściowego pozostało w granicach krajowych, głównie dlatego, że komunizm został zdyskredytowany na całym świecie i nie był już siłą jednoczącą. Populizm jednak kwitnie dziś na całym świecie. Jeśli pozostawimy jego zbrodnie bez kontroli i ukarania, ludzie na całym świecie mogą stać się jeszcze bardziej zniechęceni do swojej polityki. Tym ważniejsze są wydarzenia w Polsce. Demontaż ugruntowanej nieliberalnej demokracji w kraju UE jest przecież pionierskim zadaniem

– kwituje fundacja.

Mike Benz komentuje

Komentarzem do publikacji podzielił się na platformie X Mike Benz, dyrektor Foundation for Freedom Online i były urzędnik Departamentu Stanu, odpowiedzialny za formułowanie i negocjowanie polityki zagranicznej USA w kwestiach komunikacji międzynarodowej i technologii informacyjnej. Jak podkreślił Benz, NED to "partner i ramię operacyjne USAID".

Partner i ramię operacyjne USAID, NED, wyraźnie domagał się od rządu Donalda Tuska w Polsce, że MUSI znaleźć sposoby na aresztowanie wysokich rangą członków partii PiS w celu „stłumienia populizmu”. Napisali to w pierwszym miesiącu urzędowania Tuska

– przekazał w mediach społecznościowych Mike Benz. 

USAID

Grupie polityków Partii Demokratycznej i ich zwolennikom uniemożliwiono wejście do siedziby Agencji Stanów Zjednoczonych ds. Rozwoju Międzynarodowego, tzw. USAID, która finansuje organizacje na całym świecie, w tym m.in. Tour de Konstytucja w Polsce. Elon Musk oświadczył, że Trump zgodził się zamknąć agencję. Sekretarz stanu Marco Rubio poinformował w poniedziałek, że został mianowany p.o. szefem Agencji ds. Rozwoju Międzynarodowego USAID.

Politycy i ich zwolennicy nie zostali wpuszczeni do budynku USAID. Grupa, kierowana przez senatora Chrisa Van Hollena, została poinformowana, że ​​biuro administratora USAID jest zamknięte.

Senator Chris Van Hollen (MD) i inni wybrani urzędnicy demokratyczni właśnie wkroczyli do siedziby USAID, mając za sobą tłum protestujących.

Wygląda mi to na powstanie

– pisał wcześniej Derrick Evans, republikański zwolennik Donalda Trumpa, prolifer i były członek Izby Delegatów Wirginii Zachodniej.

Administracja Bidena skasowała profil USAID

Odchodząca administracja prezydenta Joe Bidena skasowała profil X Agencji Stanów Zjednoczonych ds. Rozwoju Międzynarodowego – USAID, która zajmowała się finansowaniem zagranicznych organizacji pozarządowych. W Polsce finansowała m.in. Tour de Konstytucja.

WOW. Okej, czekaj, czekaj, potrzebujemy KOMPLETNEGO I CAŁKOWITEGO ARCHIWUM wszystkich tweetów USAID, ponieważ są one niezbędne do odtworzenia nadużyć instytucji w ciągu ostatnich 8 lat. Również nieoceniona strata dla mnie osobiście po stronie badań nad cenzurą Internetu

– zwraca uwagę Mike Benz, który jest dyrektorem Foundation for Freedom Online i byłym urzędnikiem Departamentu Stanu, odpowiedzialnym za formułowanie i negocjowanie polityki zagranicznej USA w kwestiach komunikacji międzynarodowej i technologii informacyjnej.

Trudno nie odnieść wrażenia, że jest to próba niszczenia dowodów przed zapowiadanym "przeglądem" działań administracji Bidena mających wpłynąć na politykę innych krajów, m.in. Polski.

Polskie NGO bez pieniędzy z USA

Administracja Donalda Trumpa zdecydowała się czasowo wstrzymać zagraniczną pomoc dla fundacji i NGO-sów. W Polsce dotknęło to m.in. Helsińską Fundację Praw Człowieka, Stowarzyszenie 61, Fundację "To Proste", Kampanię Przeciw Homofobii czy organizatorów Tour de Konstytucja. Wszystkie te podmioty przyznają, że bez amerykańskich pieniędzy grozi im poważne osłabienie finansowe.

Nikt się tego nie spodziewał – ani my, ani nasi grantodawcy. Wciąż liczymy straty. (…) Dostaliśmy maile, że dziękujemy, do widzenia. Moja organizacja przetrwała ostatnie 8 lat właśnie dzięki środkom ze Stanów. Dla niektórych NGO-sów to jest strata 1/3 budżetu, dla innych połowa, dla innych jeszcze więcej. Jaka jest skala problemu, dopiero się dowiemy – na razie wszystko liczymy

– mówi serwisowi OKO.press Róża Rzeplińska ze Stowarzyszenia 61.

Maciej Nowicki, prezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, w rozmowie z portalem potwierdza, że część ich projektów została wstrzymana. – W jednym z nich środki były wypłacone z góry, w drugim raty są kwartalne. Ostatnia transza, od stycznia do kwietnia, została wstrzymana – tłumaczy.

Nasz operator, amerykański pośrednik, odebrał "stop work order" i wysłał do kontrahentów zobowiązanie zaprzestania jakichkolwiek działań. Jest to dla nas poważna strata. (…) Są organizacje, które straciły 70/80 proc. budżetu, są w sytuacji podbramkowej

– przyznaje Nowicki.

Sytuacja podobnie wygląda w Fundacji "To Proste", gdzie – według prezes Moniki Miłowskiej – zamrożono znaczną część środków:

Od 24 stycznia przez najbliższe 90 dni nie powinniśmy wydać ani złotówki. Nie wiemy, czy jakiekolwiek poniesione w tym czasie wydatki zostaną zaakceptowane. Nie wiemy, czy od maja pieniądze wrócą.

OKO.press, powołując się na Mirkę Makuchowską z Kampanii Przeciw Homofobii, pisze, że organizacja "z dnia na dzień straciła 350 tys. złotych".

100 tys. dolarów rocznie, które trafiało do nas przez pośredników od amerykańskiego Departamentu Pracy, wydawaliśmy na rzecznictwo, szkolenia dla aktywistów czy lokalną walkę z uchwałami anty-LGBT. Ta pula została niemal w całości wydana, ale mieliśmy obietnicę kontynuacji – kolejne 75 tys. dolarów. Chcieliśmy je przeznaczyć m.in. na wielką kampanię społeczną o związkach partnerskich. Z dnia na dzień straciliśmy 350 tys. złotych

– mówi Makuchowska.

 

 


 

POLECANE
Senat przyjął ustawę incydentalną. Głos zabrała szefowa kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy polityka
Senat przyjął ustawę incydentalną. Głos zabrała szefowa kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy

Szefowa kancelarii prezydenta Małgorzata Paprocka powiedziała w Polsat News, że trudno przypuszczać, aby prezydent Andrzej Duda podpisał tzw. ustawę incydentalną, którą w środę przyjął Senat.

Tusk z niemieckim nożem w plecach tylko u nas
Tusk z niemieckim nożem w plecach

Każdego dnia pojawia się kolejne potwierdzenie tego, że przed polską opinią publiczną celowo ukrywane są istotne informacje dotyczące przyszłości polityki migracyjnej. Powód jest prosty – trwa kampania wyborcza, a koalicja rządząca w Polsce chce za wszelką cenę „domknąć system” za pomocą swojego prezydenta i wtedy wszystko to, o czym dziś mówić wyborcom nie chce, będzie mogło zostać bez problemów wprowadzone w życie.

Prezydent Ukrainy po spotkaniu z sekretarzem finansów USA: Musimy działać razem Wiadomości
Prezydent Ukrainy po spotkaniu z sekretarzem finansów USA: Musimy działać razem

- Nie można pozwolić Moskwie i jej sojusznikom przejąć kontroli nad Ukrainą. Oznacza to, że musimy działać razem - oświadczył w środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po spotkaniu w Kijowie z ministrem finansów USA Scottem Bessentem.

Rabka-Zdrój: Napaść na 14-latkę. Policja zatrzymała podejrzanego Wiadomości
Rabka-Zdrój: Napaść na 14-latkę. Policja zatrzymała podejrzanego

Policja zatrzymała mężczyznę, który zaatakował w Rabce-Zdrój 14-letnią dziewczynkę. Wcześniej funkcjonariusze zabezpieczyli nagrania z monitoringu, które pomogły w poszukiwaniach. 

Leży na podłodze. Karol Nawrocki o sytuacji wokół wymiaru sprawiedliwości polityka
"Leży na podłodze". Karol Nawrocki o sytuacji wokół wymiaru sprawiedliwości

- Nie zawaham się skorzystać z instytucji referendum, jeśli stan polskiego wymiaru sprawiedliwości będzie taki, jaki jest; tej sytuacji nie można dalej tolerować - powiedział kandydat na prezydenta Karol Nawrocki podczas spotkania z wyborcami w Mogilnie (woj. kujawsko-pomorskie).

Jestem wdzięczny. Prezydent Ukrainy rozmawiał z Donaldem Trumpem polityka
"Jestem wdzięczny". Prezydent Ukrainy rozmawiał z Donaldem Trumpem

- Wołodymyr Zełenski przez ponad godzinę rozmawiał w środę telefonicznie z prezydentem USA Donaldem Trumpem – poinformował rzecznik prezydenta Ukrainy, Serhij Nykyforow. Wkrótce wiadomość tę potwierdził sam Zełenski.

Niemieckie MSW: 47 000 wydaleń w ścisłej koordynacji z sąsiadami. Skutecznie przeciwdziałamy nielegalnej imigracji tylko u nas
Niemieckie MSW: "47 000 wydaleń w ścisłej koordynacji z sąsiadami. Skutecznie przeciwdziałamy nielegalnej imigracji"

Niemiecka Minister Spraw Wewnętrznych Nancy Faeser jest cytowana na stronie niemieckiego MSW wraz z informacją, że policja federalna, która pełni w Niemczech obowiązki służby granicznej, będzie po marcu dalej przeprowadzać kontrole na wszystkich granicach Niemiec, wstępnie do września 2025 roku.

Prezes Jarosław Kaczyński miał jasny przekaz dotyczący kampanii Karola Nawrockiego polityka
"Prezes Jarosław Kaczyński miał jasny przekaz dotyczący kampanii Karola Nawrockiego"

Według doniesień wPolityce.pl, prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas ostatniego posiedzenia klubu parlamentarnego, zaapelował do swoich posłów o organizowanie spotkań w każdej gminie. W ten sposób działacze mieliby wesprzeć kampanię Karola Nawrockiego.

Donald Trump rozmawiał z prezydentem Rosji. Jest decyzja ws. negocjacji pokojowych gorące
Donald Trump rozmawiał z prezydentem Rosji. Jest decyzja ws. negocjacji pokojowych

Prezydent USA Donald Trump rozmawiał w środę z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Wśród tematów znalazły się m.in. wojna na Ukrainie, a także kwestia negocjacji pokojowych.

Sejmowa komisja odrzuciła projekt ustawy ws. CPK. Doradcy Prezydenta Andrzeja Dudy zabrali głos gorące
Sejmowa komisja odrzuciła projekt ustawy ws. CPK. Doradcy Prezydenta Andrzeja Dudy zabrali głos

W środę sejmowa komisja infrastruktury odrzuciła obywatelski projekt ustawy, który zobowiązałby rząd do realizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego. Głos w tej sprawie zabrali członkowie prezydenckiej Rady ds. Strategicznych Projektów Rozwojowych - Mikołaj Wild i Rafał Milczarski.

REKLAMA

"Ramię operacyjne USAID" stawiania przed sądem polityków PiS domagało się już na początku rządów Tuska

"Polska może podejmować pierwsze kroki w celu wykorzenienia populizmu i pociągnięcia do odpowiedzialności osób odpowiedzialnych za najgorsze naruszenia praworządności" – pisała po zwycięskich dla rządu Donalda Tuska wyborach w Polsce amerykańska "demokratyczna" i sponsorowana przez USAID fundacja "National Endowment for Democracy". 
Donald Tusk
Donald Tusk / PAP/Paweł Supernak

Atak amerykańskiej "demokratycznej" fundacji na rząd PiS

Po wyborach 15 października, w których mimo zwycięstwa Prawa i Sprawiedliwości władzę objął rząd Donalda Tuska, amerykańska fundacja National Endowment for Democracy [NED] obwieściła w obszernym tekście, że "15 października 2023 roku skończył się w Polsce populizm".

Tej jesieni rzeczywiście wydarzyło się coś zdumiewającego. Po ośmiu latach odsunięto populistów od władzy (...) władzę przejął koalicyjny rząd premiera Donalda Tuska. Teraz wielu zwolenników nowego rządu wzywa PiS do zapłacenia za swoje wykroczenia przeciwko praworządności 

– czytamy w publikacji. W tekście wzywano do "sprawiedliwości okresu przejściowego" i "stabilizacji systemu politycznego", aby "populizm nie wrócił w kolejnych wyborach". 

Nawoływano także do "skupienia uwagi na tym, czy i w jaki sposób podejrzani o popełnienie przestępstw mogą zostać ukarani za konkretne czyny". 

Obecnie istnieje szereg spraw, które powinny zostać natychmiast osądzone (...) Oczywiście lider partii Prawo i Sprawiedliwość, Jarosław Kaczyński, powinien zostać pociągnięty do odpowiedzialności. Jednak prawne udowodnienie zarzutów przeciwko niemu będzie prawdopodobnie trudne, ponieważ inni politycy PiS biorą na siebie winę za jego przestępstwa

– głosi publikacja. Zdaniem autorów tekstu "projekt postawienia popularnych polityków PiS przed sądem ma wymiar zarówno polityczny, jak i prawny".

Europa jako całość powinna zwrócić uwagę na to, co może się wydarzyć, gdy populiści dojdą do władzy i co należy zrobić po ich upadku. Rozczarowanie postkomunistyczną falą sprawiedliwości okresu przejściowego pozostało w granicach krajowych, głównie dlatego, że komunizm został zdyskredytowany na całym świecie i nie był już siłą jednoczącą. Populizm jednak kwitnie dziś na całym świecie. Jeśli pozostawimy jego zbrodnie bez kontroli i ukarania, ludzie na całym świecie mogą stać się jeszcze bardziej zniechęceni do swojej polityki. Tym ważniejsze są wydarzenia w Polsce. Demontaż ugruntowanej nieliberalnej demokracji w kraju UE jest przecież pionierskim zadaniem

– kwituje fundacja.

Mike Benz komentuje

Komentarzem do publikacji podzielił się na platformie X Mike Benz, dyrektor Foundation for Freedom Online i były urzędnik Departamentu Stanu, odpowiedzialny za formułowanie i negocjowanie polityki zagranicznej USA w kwestiach komunikacji międzynarodowej i technologii informacyjnej. Jak podkreślił Benz, NED to "partner i ramię operacyjne USAID".

Partner i ramię operacyjne USAID, NED, wyraźnie domagał się od rządu Donalda Tuska w Polsce, że MUSI znaleźć sposoby na aresztowanie wysokich rangą członków partii PiS w celu „stłumienia populizmu”. Napisali to w pierwszym miesiącu urzędowania Tuska

– przekazał w mediach społecznościowych Mike Benz. 

USAID

Grupie polityków Partii Demokratycznej i ich zwolennikom uniemożliwiono wejście do siedziby Agencji Stanów Zjednoczonych ds. Rozwoju Międzynarodowego, tzw. USAID, która finansuje organizacje na całym świecie, w tym m.in. Tour de Konstytucja w Polsce. Elon Musk oświadczył, że Trump zgodził się zamknąć agencję. Sekretarz stanu Marco Rubio poinformował w poniedziałek, że został mianowany p.o. szefem Agencji ds. Rozwoju Międzynarodowego USAID.

Politycy i ich zwolennicy nie zostali wpuszczeni do budynku USAID. Grupa, kierowana przez senatora Chrisa Van Hollena, została poinformowana, że ​​biuro administratora USAID jest zamknięte.

Senator Chris Van Hollen (MD) i inni wybrani urzędnicy demokratyczni właśnie wkroczyli do siedziby USAID, mając za sobą tłum protestujących.

Wygląda mi to na powstanie

– pisał wcześniej Derrick Evans, republikański zwolennik Donalda Trumpa, prolifer i były członek Izby Delegatów Wirginii Zachodniej.

Administracja Bidena skasowała profil USAID

Odchodząca administracja prezydenta Joe Bidena skasowała profil X Agencji Stanów Zjednoczonych ds. Rozwoju Międzynarodowego – USAID, która zajmowała się finansowaniem zagranicznych organizacji pozarządowych. W Polsce finansowała m.in. Tour de Konstytucja.

WOW. Okej, czekaj, czekaj, potrzebujemy KOMPLETNEGO I CAŁKOWITEGO ARCHIWUM wszystkich tweetów USAID, ponieważ są one niezbędne do odtworzenia nadużyć instytucji w ciągu ostatnich 8 lat. Również nieoceniona strata dla mnie osobiście po stronie badań nad cenzurą Internetu

– zwraca uwagę Mike Benz, który jest dyrektorem Foundation for Freedom Online i byłym urzędnikiem Departamentu Stanu, odpowiedzialnym za formułowanie i negocjowanie polityki zagranicznej USA w kwestiach komunikacji międzynarodowej i technologii informacyjnej.

Trudno nie odnieść wrażenia, że jest to próba niszczenia dowodów przed zapowiadanym "przeglądem" działań administracji Bidena mających wpłynąć na politykę innych krajów, m.in. Polski.

Polskie NGO bez pieniędzy z USA

Administracja Donalda Trumpa zdecydowała się czasowo wstrzymać zagraniczną pomoc dla fundacji i NGO-sów. W Polsce dotknęło to m.in. Helsińską Fundację Praw Człowieka, Stowarzyszenie 61, Fundację "To Proste", Kampanię Przeciw Homofobii czy organizatorów Tour de Konstytucja. Wszystkie te podmioty przyznają, że bez amerykańskich pieniędzy grozi im poważne osłabienie finansowe.

Nikt się tego nie spodziewał – ani my, ani nasi grantodawcy. Wciąż liczymy straty. (…) Dostaliśmy maile, że dziękujemy, do widzenia. Moja organizacja przetrwała ostatnie 8 lat właśnie dzięki środkom ze Stanów. Dla niektórych NGO-sów to jest strata 1/3 budżetu, dla innych połowa, dla innych jeszcze więcej. Jaka jest skala problemu, dopiero się dowiemy – na razie wszystko liczymy

– mówi serwisowi OKO.press Róża Rzeplińska ze Stowarzyszenia 61.

Maciej Nowicki, prezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, w rozmowie z portalem potwierdza, że część ich projektów została wstrzymana. – W jednym z nich środki były wypłacone z góry, w drugim raty są kwartalne. Ostatnia transza, od stycznia do kwietnia, została wstrzymana – tłumaczy.

Nasz operator, amerykański pośrednik, odebrał "stop work order" i wysłał do kontrahentów zobowiązanie zaprzestania jakichkolwiek działań. Jest to dla nas poważna strata. (…) Są organizacje, które straciły 70/80 proc. budżetu, są w sytuacji podbramkowej

– przyznaje Nowicki.

Sytuacja podobnie wygląda w Fundacji "To Proste", gdzie – według prezes Moniki Miłowskiej – zamrożono znaczną część środków:

Od 24 stycznia przez najbliższe 90 dni nie powinniśmy wydać ani złotówki. Nie wiemy, czy jakiekolwiek poniesione w tym czasie wydatki zostaną zaakceptowane. Nie wiemy, czy od maja pieniądze wrócą.

OKO.press, powołując się na Mirkę Makuchowską z Kampanii Przeciw Homofobii, pisze, że organizacja "z dnia na dzień straciła 350 tys. złotych".

100 tys. dolarów rocznie, które trafiało do nas przez pośredników od amerykańskiego Departamentu Pracy, wydawaliśmy na rzecznictwo, szkolenia dla aktywistów czy lokalną walkę z uchwałami anty-LGBT. Ta pula została niemal w całości wydana, ale mieliśmy obietnicę kontynuacji – kolejne 75 tys. dolarów. Chcieliśmy je przeznaczyć m.in. na wielką kampanię społeczną o związkach partnerskich. Z dnia na dzień straciliśmy 350 tys. złotych

– mówi Makuchowska.

 

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe