"To rola członków rządu". Krzysztof Bosak odpowiedział szefowi MSZ
Krzysztof Bosak poinformował za pośrednictwem platformy X, że we wtorek w Warszawie spotkał się z szefem MSZ Węgier z Peterem Szijarto.
Dziś w Warszawie spotkaliśmy się z węgierskim ministrem spraw zagranicznych Peterem Szijjarto
- poinformował na platformie X Krzysztof Bosak.
Krzysztof Bosak odpowiedział ministrowi Sikorskiemu
Pod tym wpisem pojawił się komentarz szefa polskiego MSZ Radosława Sikorskiego, w którym wyraził nadzieję, że wicemarszałek Sejmu, podczas rozmowy z węgierskim dyplomatą wspomniał o wniosku polskiej prokuratury ws. Europejskiego Nakazu Aresztowania wobec posła Marcina Romanowskiego.
Mam nadzieję, że p.marszalek upomniał się o realizację wniosku polskiej PK o realizację Europejskiego Nakazu Aresztowania wobec zbiegłego posła podejrzanego o poważne przestępstwa finansowe
- napisał Radosław Sikorski.
Jednakże Krzysztof Bosak w odpowiedzi na ten wpis stwierdził, że "to rola członków rządu, którzy dziś gościli ministra".
Nie chciałbym wchodzić w ich kompetencje
- dodał Krzysztof Bosak, zamieszczając zdjęcie ministra Krzysztofa Paszyka, który przywitał się z szefem MSZ Węgier podczas nieformalnego spotkania ministrów rynku wewnętrznego i przemysłu oraz ministrów handlu, które odbyło się w dniach 3-4 lutego w Warszawie.
Nowe zarzuty dla Marcina Romanowskiego
Prokuratura chce postawić posłowi Marcinowi Romanowskiemu kolejne zarzuty w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości. W związku z tym prokurator generalny skierował we wtorek do Sejmu wniosek o uchyleniu mu immunitetu.
Chcę poinformować, że dzisiaj prokurator generalny Adam Bodnar skierował do marszałka Sejmu RP wniosek o uchylenie immunitetu posłowi Marcinowi Romanowskiemu. To jest kolejny wniosek, który został sformułowany i opracowany w postępowaniu zespołu śledczego nr 2 – powiedziała na konferencji prasowej rzecznik prokuratora generalnego Anna Adamiak.
Wyjaśniła, że uprzednia zgoda Sejmu z 12 lipca ub. roku miała "zasięg zakresowy", tzn. odnosiła się do 11 przestępstw opisanych w ówczesnym wniosku. – I w tej sytuacji, kiedy zachodzi konieczność (…) uzupełnienia zarzutów panu Marcinowi Romanowskiemu, wymagana jest kolejna zgoda parlamentu na pociągnięcie go do odpowiedzialności karnej za te kolejne czyny – wyjaśniła.
Dodała, że chodzi o osiem czynów, dwa z nich związane są z przekroczeniem uprawnień i niedopełnieniem obowiązków przez Marcina Romanowskiego jako pełnomocnika ds. Funduszu Sprawiedliwości, a także podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.
Były wiceminister sprawiedliwości, obecnie poseł PiS Marcin Romanowski jest podejrzany w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości o to, że miał wskazywać "podległym pracownikom podmioty, które powinny wygrać konkursy na dotacje z Funduszu Sprawiedliwości". Miał też zlecać poprawę błędnych ofert przed ich zgłoszeniem oraz dopuszczać do udzielenia dotacji podmiotom, które nie spełniały wymogów formalnych i materialnych. Zarzuty dotyczą również przywłaszczenia pieniędzy w łącznej kwocie ponad 107 mln złotych oraz usiłowania przywłaszczenia pieniędzy w kwocie ponad 58 mln złotych.
Marcin Romanowski przebywa obecnie na Węgrzech, gdzie otrzymał azyl polityczny. Wydano za nim list gończy i europejski nakaz aresztowania.
Myślę, że to rola członków rządu, którzy dziś gościli ministra. Nie chciałbym wchodzić w ich kompetencje pic.twitter.com/7DS63omTxy
— Krzysztof Bosak 🇵🇱 (@krzysztofbosak) February 4, 2025