Nie żyje drugi górnik poszkodowany w wypadku w kopalni Knurów-Szczygłowice
Nie żyje drugi z górników
Zmarły górnik to jeden z kilkunastu poszkodowanych w środowym wypadku, przewieziony został od razu do siemianowickiej oparzeniówki. Zmarł w sobotę po godz. 16.
Był to jeden z najbardziej poszkodowanych pacjentów, od początku przebywał na oddziale intensywnej opieki medycznej. Miał oparzone 80 proc. powierzchni ciała, w tym 60 proc. trzeciego stopnia, a także drogi oddechowe
– powiedział PAP Smętek.
W siemianowickim szpitali nadal przebywa ośmiu górników z oparzeniami ciała oraz dróg oddechowych. W szpitalu w Krakowie leczone są dwie osoby.
- Rewolucja w łódzkiej PO. Hanna Zdanowska traci funkcję
- Ważny komunikat dla mieszkańców Warszawy
- "Podwyższone stężenie". Niepokojące doniesienia z Francji
- Solidarność: Przed nami dalszy ciąg rozmontowywania Azotów?
Pożar metanu w kopalni Knurów-Szczygłowice
W akcji ratowniczej po zapaleniu metanu w Szczygłowicach uczestniczyli m.in. ratownicy z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu oraz Okręgowej Stacji Ratownictwa Górniczego w Wodzisławiu Śląskim.
JSW sygnalizuje, że po środowym zapaleniu metanu w rejonie ściany XVII w pokładzie 405/1 utrzymuje się wzrost stężeń gazów pożarowych, świadczący o trwającym zagrożeniu pożarowym. Trwa akcja polegająca na otamowaniu i odizolowaniu zagrożonego rejonu – w wyznaczonych wyrobiskach zabudowywane są tamy o konstrukcji przeciwwybuchowej.
"Po szczegółowej analizie sztab akcji i kierownik akcji wyznaczyli strefę zagrożenia i miejsca zabudowy konstrukcji przeciwwybuchowej, tzw. korków przeciwwybuchowych. Strefa obejmie zasięgiem i wyłączy z eksploatacji ścianę, w której nastąpiło zapalenie metanu oraz wyrobiska w bezpośrednim sąsiedztwie" – przekazało PAP biuro prasowe JSW.
Jak napisano w opracowaniu "Prowadzenie procesu odmetanowania ściany XVII w pokł. 405/1 i 405/3 w KWK Knurów-Szczygłowice Ruch Szczygłowice", które opublikowano wiosną ub. roku w zbiorze podsumowującym 12. Szkołę Aerologii Górniczej, "projektowana ściana XVII w pokł. 405/1 i 405/3 to najbardziej metanowa ściana eksploatowana do tej pory w 62-letniej historii istnienia kopalni".
"Ruch Szczygłowice wykorzystał posiadane doświadczenie z prowadzenia procesu odmetanowania w rejonach ścian wysokometanowych. W trakcie projektowania ściany cel był jeden – zrobić wszystko, aby przygotować się do bezpiecznej eksploatacji ściany" – zaznaczono w opracowaniu dotyczącym ściany, której eksploatacja ruszyła w listopadzie 2023 r.