Kilkuset uczniów upamiętniło ofiary „Marszu Śmierci”
Niezwykła lekcja historii
Marsz był jednym z elementów akcji ewakuacyjnej KL Auschwitz - Birkenau, zorganizowanej przez niemieckich oprawców w celu ukrycia swojej niewyobrażalnej zbrodni. Wczesnym rankiem oddając hołd pomordowanym uczestnicy projektu zorganizowanego przez Zespół Szkół Technicznych nr 2 im. M. Batko z Chorzowa i Instytut Pamięci Narodowej oddział Katowice, pobrali światło pokoju niosąc je przez Bieruń, Tychy, Mikołów, Borową Wieś, Przyszowice do Gliwic, łącząc znajdujące się na trasie miejsca pamięci związane z „marszem śmierci”. Około dwustu biegaczy z kilkunastu szkół regionu, z władzami Oświęcimia, powiatu bieruńsko - lędzińskiego, Bierunia, Tychów, Mikołowa, Borowej Wsi, Gierałtowice i Chorzowa, w asyście kilkuset uczniów z pobliskich szkół, zanurzyło się w tej nietypowej lekcji historii. Lekcji o zbrodniach niemieckiego nazizmu, o Sprawiedliwych wśród Narodów Świata i Tragedii Górnośląskiej dokonanej przez radziecką Armię Czerwoną. Kolejny raz Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju połączył młode pokolenie ze starszym w okazywaniu patriotyzmu, w pielęgnowaniu pamięci o polskiej historii oraz w godnym oddawaniu czci pomordowanym w trakcie końca drugiej wojny światowej.
- "Mainstream UE może wykorzystać polską prezydencję do tworzenia superpaństwa"
- Bezzębne sankcje? UE z rekordowym wolumenem rosyjskiego gazu
- "Rozliczenia PiS". Wiodące media zmuszone przez sąd do publikacji szeregu sprostowań
- Sąd zdecydował w sprawie byłego wicemarszałka woj. śląskiego
- Jest nowy sondaż prezydencki
Honorowy patronat Andrzeja Dudy
Tegoroczna edycja Biegu Pamięci ze Światłem Pokoju odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy. W komitecie honorowym Biegu Pamięci ze Światłem Pokoju zasiedli Marszałek Województwa Śląskiego, Wojewoda Śląski, Śląski Komendant Policji, włodarze Chorzowa, Oświęcimia, Bierunia, powiatu bieruńsko – lędzińskiego, Tych, Mikołowa, Gierałtowic oraz Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. W inicjatywie udział wzięło kilkanaście szkół ze Śląska I Małopolski przy wsparciu kilkunastu instytucji, stowarzyszeń. Nad bezpieczeństwem czuwała Śląska Policja i Maltańska Służba Medyczna.
Dopełnieniem projektu będzie konferencja popularno – naukowa, zaplanowana 31 stycznia 2025 roku w auli im. bł. ks. Jana Machy w Zespole Szkół Technicznych nr 2 im. Mariana Batko w Chorzowie. Gościem honorowym będzie Pani Zdzisława Włodarczyk, żywy świadek historii, więzień oświęcimskim, która ze swoją relacją zwróci się do zebranych gości. Projekt został wzbogacony również o szereg ciekawych wykładów i spotkań o tematyce obozowej, zorganizowany przez miasto Mikołów, które trwać będą od 10 do 23 stycznia 2025 roku.