Regional Director U.S. Institute of Diplomacy and Human Rights: To stawia rząd Tuska na równi z reżimami Łukaszenki, Putina i Kimów

Rok po przejęciu władzy rząd wpisuje Polskę na listę krajów zagrażających demokracji. Udzielenie przez kraj unijny azylu politycznego parlamentarzyście opozycji i byłemu ministrowi - azylu, z odpowiednim uzasadnieniem - stawia polski rząd na równi z reżimami Łukaszenki, Putina i północnokoreańskiej dynastii Kimów.
Donald Tusk Regional Director U.S. Institute of Diplomacy and Human Rights: To stawia rząd Tuska na równi z reżimami Łukaszenki, Putina i Kimów
Donald Tusk / (jm) PAP/Marcin Obara

Azyl polityczny to poważne narzędzie w polityce międzynarodowej, które w sposób oczywisty jest nie tyle oceną stanu nadwiślańskiej demokracji i praworządności, co wskazaniem Polski, jako państwa łamiącego prawa człowieka, a więc wymagającego szczególnego traktowania przez międzynarodową opinię publiczną. 

Ani pełne pogardy słowa Donalda Tuska, ani połajanki ministra Radosława Sikorskiego kierowane w stronę rządu w Budapeszcie, ani błaznowanie Marszałka Sejmu Szymona Hołowni nie zmienią tego, że Polska wypadła z pierwszej ligi cywilizowanych krajów, a powrót do niej może potrwać nawet dekady. 

 

Rządowa retoryka z minionej epoki

Decyzji, która zapadła 19 grudnia w Budapeszcie nie spodziewał się żaden z uważających się za strategów polityki międzynarodowej działacz obecnej koalicji. Sumaryczna reakcja premiera, ministrów i polityków rządzących dzisiaj Polską pokazuje, że wpadli w panikę z jednej strony próbując deprecjonować kraj, który udzielił azylu politycznego Marcinowi Romanowskiemu, z drugiej nazywając posła "zdrajcą" i "przestępcą". Wobec oskarżenia, które postawiono Warszawie na arenie międzynarodowej - bo uznanie czynnego parlamentarzysty za osobę prześladowaną, wobec której łamane są prawa człowieka jest oskarżeniem o rażące łamanie praw fundamentalnych stanowiących podstawę Unii Europejskiej i polskiej obecności w polityce międzynarodowej - od doby Donald Tusk popełnia kolejne błędy, a każdy następny gorszy od poprzedniego. Przy czym nietrudno sięgnąć do PRL-owskich archiwów, gdzie łatwo znaleźć jakimi słowami rząd i organy ścigania opisywały Polaków szukających azylu politycznego w krajach Europy Zachodniej, USA i Australii - retoryka jest dokładnie taka sama: proszący o azyl to przestępcy i zdrajcy, niezasługujący ani na określanie się Polakami, ani nawet na obywatelstwo, zaś udzielające im wsparcia rządy były niedemokratyczne i w sposób agresywny próbujące wpływać na wewnętrzną politykę PRL. Trudno również uniknąć wrażenia, że to właśnie te archiwa stały się źródłem zasad reagowania obecnego rządu na kryzys dyplomatyczny, w jakim - z powodu łamania praw człowieka wobec niewinnego obywatela (do czasu wydania prawomocnego wyroku sądowego Marcin Romanowski jest niewinny zgodnie z zasadą in dubio pro reo) - znalazła się Polska.

Nie pomogą tu z pieczołowitością powtarzane w przestrzeni publicznej zarzuty wobec czynnego polityka opozycji o grupie przestępczej, oszustwie, a nawet kradzieży. Wprost przeciwnie - utwierdzają one międzynarodowych obserwatorów w przekonaniu, że polska tak zwana demokracja przypomina raczej protezę demokracji z Sudanu Południowego, czy Demokratycznej Republiki Konga.

Nie bez powodu przywołuję właśnie takie kraje - również w nich wobec polityków opozycji stosowane są więzienia i areszty, a każdorazowa decyzja o areszcie najpierw zapada w budynku rządowym, później jest "przyklepywana" przez zwykle usłużny sąd, a aresztowania polityków odbywają się świetle fleszy i z publicznie wypowiadanymi oskarżeniami w tonie, który jednoznacznie stwierdza, że przestępstwa o jakie są oskarżeni faktycznie popełnili, zaś ich wina jest bezsporna. Polska jest dzisiaj samozwańczą demokracją (jak wyłącznie nominalną demokracją jest Demokratyczna Republika Konga), w której nawet - prosta sprawa - w prezydium Sejmu zabrakło miejsca dla przedstawiciela największej partii opozycyjnej, właśnie tej której politycy są jeden po drugim zamykani w aresztach i ośrodkach detencyjnych.

 

Polska oceniona według unijnych standardów

Polityka twardego zwalczania opozycji metodą afrykańską, jaką prowadzi rząd Donalda Tuska - z więzieniami, torturami, publiczną krytyką, oskarżeniami i skazywaniem w przestrzeni publicznej bez wyroku sądowego - już od niemal roku zwraca uwagę organizacji międzynarodowych zajmujących się praworządnością i prawami człowieka. Żadna z tych organizacji nie potępi decyzji węgierskiego rządu o udzieleniu azylu dla dyskryminowanego polityka polskiej opozycji, którego - zgodnie z prawym międzynarodowym - wolność, zdrowie i życie są zagrożone w związku z działaniami obecnych władz. 

Decyzja o udzieleniu azylu politycznego to nie podpis przekonanego przez kolegów z Polski premiera Węgier. To system ocen, w których pod uwagę brane są wszystkie okoliczności, a w jej podejmowaniu biorą udział przede wszystkim prawnicy, również sędziowie, którzy zapoznali się z aktami spraw proszącego o azyl polityczny.

Na podstawie dokumentów i wiedzy, do jakiej mają dostęp szacują oni, na ile zagrożone jest bezpieczeństwo uchodźcy politycznego a swoją opinię przedstawiają rządowi, który na jej podstawie podejmuje decyzję. W przypadku wniosku Marcina Romanowskiego postępowanie trwało niej więcej tydzień, dokładnie tak długo, jak znikną bez śladu z polskiej polityki. 

O konkluzjach postępowania mówił stronie polskiej oraz polskim mediom Gergely Gulyas, prawnik, poseł do węgierskiego Zgromadzenia Narodowego i szef kancelarii premiera Victora Orbana. Otóż strona węgierska zauważa, że w przypadku Marcina Romanowskiego istnieją konkretne dowody na brak sprawiedliwego procesu sądowego w związku z tym, że latem tego roku został aresztowany, mimo że jako członek Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy korzystał z immunitetu. Zwolniono go dopiero po złożeniu przez Przewodniczącego Zgromadzenia Ogólnego oficjalnego protestu skierowanego do władz polskich, a polski sąd potwierdził, że aresztowanie było bezprawne. "Nadto polski rząd nie realizuje orzeczeń polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Lekceważąc immunitet czy ułaskawienie prezydenta, używa narzędzi prawa karnego przeciwko swoim politycznym rywalom. Minister Sprawiedliwości z powodów politycznych zmienił prezesów sądów i bezprawnie zwolnił prokuratora".

 

Złamano szereg praw, a motywacja jest polityczna

Węgrzy zauważają również, że polityka Donalda Tuska wobec oponentów politycznych - w tym przypadku Marcina Romanowskiego - może być złamaniem Art. 11 Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, który mówi, że "każdy człowiek oskarżony o popełnienie przestępstwa ma prawo, aby uznawano go za niewinnego dopóty, dopóki jego wina nie zostanie mu udowodniona zgodnie z prawem podczas publicznego procesu, w którym miał wszystkie gwarancje konieczne dla swojej obrony", art. 14. Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych ("każda osoba oskarżona o popełnienie przestępstwa ma prawo być uważana za niewinną aż do udowodnienia jej winy zgodnie z ustawą") i art. 6 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka ("każdego oskarżonego o popełnienie czynu zagrożonego karą uważa się za niewinnego do czasu udowodnienia mu winy zgodnie z ustawą"). To kolejny poważny zarzut wobec obecnego rządu, z którego premier Donald Tusk będzie musiał się tłumaczyć przed międzynarodowymi organami i organizacjami broniącymi praw człowieka. Tyle, że w tym wypadku konieczne będzie operowanie faktami i twardymi dowodami. Nie przejdą tu gładkie słowa, które sprzedaje swoim wyborcom. Tak, jak nie przechodziły w czasach, kiedy Polska Zjednoczona Partia Robotnicza, przewodnia i konstytucyjna Siła Przewodnia Narodu oraz aparat rządowy PRL wyjaśniały na arenie międzynarodowej dlaczego przestępcami mieli być uciekający z Polski byli żołnierze Armii Krajowej, działacze opozycji antykomunistycznej, Prymas Tysiąclecia, czy śp. bł. ks Jerzy Popiełuszko. Warto przypomnieć, że do przeprowadzenia pierwszego procesu przeciwko esbeckim mordercom ks. Jerzego władze PRL zostały zmuszone - właśnie przez międzynarodową opinię publiczną – i mimo poparcia Moskwy nie były w stanie ani zatuszować zbrodni, ani ukryć imion i nazwisk faktycznych katów. 

[Autor, Paweł Pietkun - Regional Director for Poland U.S. Institute of Diplomacy and Human Rights]
 


 

POLECANE
Policja zakończyła obławę. Tadeusz Duda nie żyje z ostatniej chwili
Policja zakończyła obławę. Tadeusz Duda nie żyje

Policja potwierdziła odnalezienie ciała 57-letniego Tadeusza Dudy, który od piątku był poszukiwany w związku ze strzelaniną w Starej Wsi koło Limanowej. Mężczyzna zastrzelił swoją córkę i zięcia, po czym uciekł.

Tak UE z Niemcami na czele finansuje armię Putina tylko u nas
Tak UE z Niemcami na czele finansuje armię Putina

UE przedłużyła o kolejne sześć miesięcy obowiązywanie 17 pakietów sankcyjnych nałożonych do tej pory na Rosję w związku z jej agresją przeciwko Ukrainie. Za głosowały nawet Węgry i Słowacja, które blokują przyjęcie 18. pakietu. Ale to nie tylko Fico i Orban starają się, by Rosja zbyt boleśnie nie odczuła sankcji europejskich.

Szokujące informacje nt. trybu odbierania przez polskich funkcjonariuszy imigrantów z Niemiec Wiadomości
Szokujące informacje nt. trybu odbierania przez polskich funkcjonariuszy imigrantów z Niemiec

Polscy żandarmi wojskowi pomagają Straży Granicznej odbierać od niemieckich służb nielegalnych migrantów. Przekazane dane tożsamości mają często opierać się wyłącznie na słowach zatrzymanych – alarmuje informator cytowany przez Dariusza Mateckiego.

Pierwsza rozmowa Macrona i Putina od 2022 roku. Nie zabrakło oskarżeń polityka
Pierwsza rozmowa Macrona i Putina od 2022 roku. Nie zabrakło oskarżeń

Prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiał telefonicznie z przywódcą Rosji Władimirem Putinem o irańskim programie nuklearnym i Ukrainie - poinformował we wtorek Pałac Elizejski. Kreml podał, że była to pierwsza rozmowa polityków od 2022 roku. W lutym 2022 roku Rosja rozpoczęła agresję na Ukrainę.

Roman Giertych wściekły po orzeczeniu Sądu Najwyższego ws. wyborów prezydenckich z ostatniej chwili
Roman Giertych wściekły po orzeczeniu Sądu Najwyższego ws. wyborów prezydenckich

Roman Giertych nie uznaje wyroku Sądu Najwyższego. Co więcej poseł KO w swoim wpisie w mediach społecznościowych obraził sędziów SN.

To pierwszy taki przypadek w historii teleskopu Webba. NASA wydała komunikat Wiadomości
To pierwszy taki przypadek w historii teleskopu Webba. NASA wydała komunikat

NASA ogłosiła wyjątkową informację. Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) wykonał pierwsze w historii bezpośrednie zdjęcie egzoplanety. Chodzi o planetę znajdującą się poza naszym Układem Słonecznym. To ogromny krok naprzód w badaniach nad odległymi światami krążącymi wokół innych gwiazd.

Pewna wygrana Świątek na otwarcie Wimbledonu Wiadomości
Pewna wygrana Świątek na otwarcie Wimbledonu

Iga Świątek awansowała do drugiej rundy wielkoszlemowego Wimbledonu. Rozstawiona z numerem ósmym polska tenisistka wygrała we wtorek w Londynie z Rosjanką Poliną Kudiermietową 7:5, 6:1.

Nowa opłata turystyczna w Grecji. Tu trzeba będzie zapłacić więcej Wiadomości
Nowa opłata turystyczna w Grecji. Tu trzeba będzie zapłacić więcej

Od początku lipca Grecja wprowadza sezonową opłatę, która ma ograniczyć nadmierny napływ turystów na najpopularniejsze wyspy archipelagu Cyklady. Dodatkowe koszty poniosą pasażerowie rejsów wycieczkowych zmierzających m.in. na Mykonos i Santorini - poinformowało greckie ministerstwo finansów.

Nowy Sondaż: Polacy ocenili wybory prezydenckie. Jaśniej się nie da z ostatniej chwili
Nowy Sondaż: Polacy ocenili wybory prezydenckie. Jaśniej się nie da

Blisko 90 proc. ankietowanych nie zauważyło żadnych nieprawidłowości w przeprowadzaniu ostatnich wyborów prezydenckich - wynika z sondażu CBOS. Przekonanie, że wystąpiły jakieś nieprawidłowości wyraziło 5 proc. badanych. Również 5 proc, nie potrafiło zająć stanowiska w tej kwestii.

Groźny wypadek pod Mrągowem. Wśród rannych dzieci Wiadomości
Groźny wypadek pod Mrągowem. Wśród rannych dzieci

Do groźnego wypadku doszło we wtorek rano, około godziny 9:15, na drodze krajowej nr 16 w miejscowości Probark w gminie Mrągowo (woj. warmińsko-mazurskie). W zderzeniu dwóch samochodów ucierpiało siedem osób, w tym troje dzieci.

REKLAMA

Regional Director U.S. Institute of Diplomacy and Human Rights: To stawia rząd Tuska na równi z reżimami Łukaszenki, Putina i Kimów

Rok po przejęciu władzy rząd wpisuje Polskę na listę krajów zagrażających demokracji. Udzielenie przez kraj unijny azylu politycznego parlamentarzyście opozycji i byłemu ministrowi - azylu, z odpowiednim uzasadnieniem - stawia polski rząd na równi z reżimami Łukaszenki, Putina i północnokoreańskiej dynastii Kimów.
Donald Tusk Regional Director U.S. Institute of Diplomacy and Human Rights: To stawia rząd Tuska na równi z reżimami Łukaszenki, Putina i Kimów
Donald Tusk / (jm) PAP/Marcin Obara

Azyl polityczny to poważne narzędzie w polityce międzynarodowej, które w sposób oczywisty jest nie tyle oceną stanu nadwiślańskiej demokracji i praworządności, co wskazaniem Polski, jako państwa łamiącego prawa człowieka, a więc wymagającego szczególnego traktowania przez międzynarodową opinię publiczną. 

Ani pełne pogardy słowa Donalda Tuska, ani połajanki ministra Radosława Sikorskiego kierowane w stronę rządu w Budapeszcie, ani błaznowanie Marszałka Sejmu Szymona Hołowni nie zmienią tego, że Polska wypadła z pierwszej ligi cywilizowanych krajów, a powrót do niej może potrwać nawet dekady. 

 

Rządowa retoryka z minionej epoki

Decyzji, która zapadła 19 grudnia w Budapeszcie nie spodziewał się żaden z uważających się za strategów polityki międzynarodowej działacz obecnej koalicji. Sumaryczna reakcja premiera, ministrów i polityków rządzących dzisiaj Polską pokazuje, że wpadli w panikę z jednej strony próbując deprecjonować kraj, który udzielił azylu politycznego Marcinowi Romanowskiemu, z drugiej nazywając posła "zdrajcą" i "przestępcą". Wobec oskarżenia, które postawiono Warszawie na arenie międzynarodowej - bo uznanie czynnego parlamentarzysty za osobę prześladowaną, wobec której łamane są prawa człowieka jest oskarżeniem o rażące łamanie praw fundamentalnych stanowiących podstawę Unii Europejskiej i polskiej obecności w polityce międzynarodowej - od doby Donald Tusk popełnia kolejne błędy, a każdy następny gorszy od poprzedniego. Przy czym nietrudno sięgnąć do PRL-owskich archiwów, gdzie łatwo znaleźć jakimi słowami rząd i organy ścigania opisywały Polaków szukających azylu politycznego w krajach Europy Zachodniej, USA i Australii - retoryka jest dokładnie taka sama: proszący o azyl to przestępcy i zdrajcy, niezasługujący ani na określanie się Polakami, ani nawet na obywatelstwo, zaś udzielające im wsparcia rządy były niedemokratyczne i w sposób agresywny próbujące wpływać na wewnętrzną politykę PRL. Trudno również uniknąć wrażenia, że to właśnie te archiwa stały się źródłem zasad reagowania obecnego rządu na kryzys dyplomatyczny, w jakim - z powodu łamania praw człowieka wobec niewinnego obywatela (do czasu wydania prawomocnego wyroku sądowego Marcin Romanowski jest niewinny zgodnie z zasadą in dubio pro reo) - znalazła się Polska.

Nie pomogą tu z pieczołowitością powtarzane w przestrzeni publicznej zarzuty wobec czynnego polityka opozycji o grupie przestępczej, oszustwie, a nawet kradzieży. Wprost przeciwnie - utwierdzają one międzynarodowych obserwatorów w przekonaniu, że polska tak zwana demokracja przypomina raczej protezę demokracji z Sudanu Południowego, czy Demokratycznej Republiki Konga.

Nie bez powodu przywołuję właśnie takie kraje - również w nich wobec polityków opozycji stosowane są więzienia i areszty, a każdorazowa decyzja o areszcie najpierw zapada w budynku rządowym, później jest "przyklepywana" przez zwykle usłużny sąd, a aresztowania polityków odbywają się świetle fleszy i z publicznie wypowiadanymi oskarżeniami w tonie, który jednoznacznie stwierdza, że przestępstwa o jakie są oskarżeni faktycznie popełnili, zaś ich wina jest bezsporna. Polska jest dzisiaj samozwańczą demokracją (jak wyłącznie nominalną demokracją jest Demokratyczna Republika Konga), w której nawet - prosta sprawa - w prezydium Sejmu zabrakło miejsca dla przedstawiciela największej partii opozycyjnej, właśnie tej której politycy są jeden po drugim zamykani w aresztach i ośrodkach detencyjnych.

 

Polska oceniona według unijnych standardów

Polityka twardego zwalczania opozycji metodą afrykańską, jaką prowadzi rząd Donalda Tuska - z więzieniami, torturami, publiczną krytyką, oskarżeniami i skazywaniem w przestrzeni publicznej bez wyroku sądowego - już od niemal roku zwraca uwagę organizacji międzynarodowych zajmujących się praworządnością i prawami człowieka. Żadna z tych organizacji nie potępi decyzji węgierskiego rządu o udzieleniu azylu dla dyskryminowanego polityka polskiej opozycji, którego - zgodnie z prawym międzynarodowym - wolność, zdrowie i życie są zagrożone w związku z działaniami obecnych władz. 

Decyzja o udzieleniu azylu politycznego to nie podpis przekonanego przez kolegów z Polski premiera Węgier. To system ocen, w których pod uwagę brane są wszystkie okoliczności, a w jej podejmowaniu biorą udział przede wszystkim prawnicy, również sędziowie, którzy zapoznali się z aktami spraw proszącego o azyl polityczny.

Na podstawie dokumentów i wiedzy, do jakiej mają dostęp szacują oni, na ile zagrożone jest bezpieczeństwo uchodźcy politycznego a swoją opinię przedstawiają rządowi, który na jej podstawie podejmuje decyzję. W przypadku wniosku Marcina Romanowskiego postępowanie trwało niej więcej tydzień, dokładnie tak długo, jak znikną bez śladu z polskiej polityki. 

O konkluzjach postępowania mówił stronie polskiej oraz polskim mediom Gergely Gulyas, prawnik, poseł do węgierskiego Zgromadzenia Narodowego i szef kancelarii premiera Victora Orbana. Otóż strona węgierska zauważa, że w przypadku Marcina Romanowskiego istnieją konkretne dowody na brak sprawiedliwego procesu sądowego w związku z tym, że latem tego roku został aresztowany, mimo że jako członek Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy korzystał z immunitetu. Zwolniono go dopiero po złożeniu przez Przewodniczącego Zgromadzenia Ogólnego oficjalnego protestu skierowanego do władz polskich, a polski sąd potwierdził, że aresztowanie było bezprawne. "Nadto polski rząd nie realizuje orzeczeń polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Lekceważąc immunitet czy ułaskawienie prezydenta, używa narzędzi prawa karnego przeciwko swoim politycznym rywalom. Minister Sprawiedliwości z powodów politycznych zmienił prezesów sądów i bezprawnie zwolnił prokuratora".

 

Złamano szereg praw, a motywacja jest polityczna

Węgrzy zauważają również, że polityka Donalda Tuska wobec oponentów politycznych - w tym przypadku Marcina Romanowskiego - może być złamaniem Art. 11 Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, który mówi, że "każdy człowiek oskarżony o popełnienie przestępstwa ma prawo, aby uznawano go za niewinnego dopóty, dopóki jego wina nie zostanie mu udowodniona zgodnie z prawem podczas publicznego procesu, w którym miał wszystkie gwarancje konieczne dla swojej obrony", art. 14. Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych ("każda osoba oskarżona o popełnienie przestępstwa ma prawo być uważana za niewinną aż do udowodnienia jej winy zgodnie z ustawą") i art. 6 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka ("każdego oskarżonego o popełnienie czynu zagrożonego karą uważa się za niewinnego do czasu udowodnienia mu winy zgodnie z ustawą"). To kolejny poważny zarzut wobec obecnego rządu, z którego premier Donald Tusk będzie musiał się tłumaczyć przed międzynarodowymi organami i organizacjami broniącymi praw człowieka. Tyle, że w tym wypadku konieczne będzie operowanie faktami i twardymi dowodami. Nie przejdą tu gładkie słowa, które sprzedaje swoim wyborcom. Tak, jak nie przechodziły w czasach, kiedy Polska Zjednoczona Partia Robotnicza, przewodnia i konstytucyjna Siła Przewodnia Narodu oraz aparat rządowy PRL wyjaśniały na arenie międzynarodowej dlaczego przestępcami mieli być uciekający z Polski byli żołnierze Armii Krajowej, działacze opozycji antykomunistycznej, Prymas Tysiąclecia, czy śp. bł. ks Jerzy Popiełuszko. Warto przypomnieć, że do przeprowadzenia pierwszego procesu przeciwko esbeckim mordercom ks. Jerzego władze PRL zostały zmuszone - właśnie przez międzynarodową opinię publiczną – i mimo poparcia Moskwy nie były w stanie ani zatuszować zbrodni, ani ukryć imion i nazwisk faktycznych katów. 

[Autor, Paweł Pietkun - Regional Director for Poland U.S. Institute of Diplomacy and Human Rights]
 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe