Piekło zamarzło. Rafałowi Trzaskowskiemu przeszły przez gardło słowa "Boże Narodzenie"
- Świerk czy jodła? W wyborze właściwego drzewka na Boże Narodzenie pomagałem dziś na stoisku Pani Renaty w Tyczynie na Podkarpaciu.
Przedświąteczne tygodnie to oczywiście czas przygotowań, uśmiechów, życzliwości, ale dla wielu osób - takich jak Pani Renata i jej pracownicy - także ciężkiej pracy, którą warto i trzeba doceniać. Bo właśnie małe rodzinne firmy współtworzą polski dobrobyt. I takie firmy należy wspierać.
Miło było choć przez chwilę pomóc w pakowaniu choinek. Dziękuję wszystkim, których ciężka praca sprawia, że każde święta są wyjątkowe.
- napisał Rafał Trzaskowski na platformie "X" publikując serię zdjęć.
Internauci w szoku
Internauci nie kryli zaskoczenia.
- Jak zwolennik aborcji, zdejmowacz krzyży itd. wyłączył się pan sam ze wspólnoty Kościoła! Nie może przyjmować Komunii Św. i trwa w grzechu śmiertelnym. Po co więc ten cyrk! Niech się pan przebierze w "Dziadka mroza" i będzie uczciwie...
- pisze popularny "Komisarz" Jacek Wrona.
- Drzewka jak zwykle niemieckie? Tradycyjnie po 14 koła?
- pyta nie mniej popularny x-owicz Zygfryd Czaban, przypominając sprawę drzewek zakupionych dla Warszawy za ciężkie pieniądze w Niemczech.
- Na Święta Bożego Narodzenia? Nie bluźnij #Rafal4K!
A od kiedy to tak sobie pozwalasz dyskryminować niewierzących i innowierców?
Przez ostatnie lata, to były po prostu święta z ośmioma gwiazdkami jako ozdobą, to nie rób z siebie błazna.
Kłamstwo tak lekko nie przejdzie!!!
- przypomina Krzysztof Mąkowski, przypominając wzory warszawskich "świątecznych" grafik z lat ubiegłych, bez śladu jakiegokolwiek kontekstu Bożego Narodzenia.
Sprzeciw obywateli i radnych wobec antyreligijnego zarządzenia prezydenta Warszawy
31 lipca w godzinach przedpołudniowych warszawski ratusz niepostrzeżenie umieścił na swojej stronie internetowej swoją oficjalną odpowiedź (data pisma: 30 lipca 2024 r., znak: CKS-RT.152.5.2024.PRO) na wielokrotną petycję obywateli w sprawie uchylenia zarządzenia Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy nr 822/2024 z dnia 8 maja 2024 r. ustanawiającego w warszawskich urzędach „standardy równego traktowania”. Jak się okazało, jednym ze „standardów” narzucanych tym zarządzeniem jest zakaz eksponowania Krzyża i symboliki religijnej: „w budynkach urzędu dostępnych dla osób z zewnątrz oraz podczas wydarzeń organizowanych przez urząd nie eksponuje się w przestrzeni (np. na ścianach, na biurkach) żadnych symboli związanych z określoną religią czy wyznaniem”. Mieszkańcy Warszawy i całej Polski postanowili licznie zaprotestować przeciwko aktowi prawa miejscowego tak ewidentnie godzącemu w zasadę wolności religii oraz jej uzewnętrzniania, wyrażoną w artykule 53 Konstytucji RP, jak również rażąco sprzecznemu z orzecznictwem Sądu Najwyższego i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, a także z uchwałami Sejmu i Senatu. W tym celu Instytut Ordo Iuris już 17 maja przygotował i udostępnił obywatelom wzór skargi na zarządzenie prezydenta, który każdy mieszkaniec mógł wypełnić, podpisać i wysłać na adres Urzędu Miasta. Petycji obywatelskiej został nadany numer 28/2024.
Niezależnie od Instytutu Ordo Iuris, swoje interpelacje nieprzychylne wobec zarządzenia Rafała Trzaskowskiego złożyli radni Miasta Stołecznego Warszawy – Michalina Szymborska (interpelacja nr 71 z dnia 23 maja 2024 r.), Filip Frąckowiak (interpelacja nr 96 z dnia 6 czerwca 2024 r.) oraz Michalina Szymborska i Dariusz Figura (wspólna interpelacja nr 97 z dnia 6 czerwca 2024 r.). Interpelację przychylną zarządzeniu złożyła natomiast radna Lewicy Kamila Gołębiowska (interpelacja nr 162 z dnia 5 lipca 2024 r.). W odpowiedzi z 24 czerwca na interpelację nr 71, prezydent Warszawy, nie zgadzając się z zarzutem naruszenia konstytucyjnie chronionej wolności sumienia i religii, stwierdził, że jego zdaniem „standardy zapewniają ochronę wolności religii osobom pracującym w Urzędzie, które na użytek osobisty posiadają symbole religijne”. Natomiast w odpowiedzi z 27 czerwca na interpelację nr 96, wiceprezydent Aldona Machnowska-Góra zaznaczyła, że „standardy nie nakazują usuwania symboli religijnych z przestrzeni Urzędu. Nie jest planowana żadna akcja ich usuwania/zdejmowania”. Z kolei w odpowiedzi z 27 czerwca na interpelację nr 97, wiceprezydent oznajmiła, iż „standardy to dokument wewnętrzny, nie wymaga więc konsultacji społecznych”. W odpowiedzi z 29 lipca na interpelację nr 162, wiceprezydent stanęła z kolei na stanowisku, zgodnie z którym w zarządzeniu „chodzi przede wszystkim o pomieszczenia obsługi mieszkanek i mieszkańców w urzędach dzielnic lub delegaturach biur. Sale posiedzeń rad dzielnic nie są takimi miejscami. Są to szczególne przestrzenie i o tym, jak mają one wyglądać, decydują radni danej dzielnicy, a nie Prezydent”.
Dopiero jednak w odpowiedzi z 30 lipca na petycję przygotowaną przez Instytut Ordo Iuris, urząd doprecyzował, że „każda osoba pracująca w urzędzie ma prawo używać symboli religijnych zgodnie ze swoimi przekonaniami m.in. mieć symbole religijne, np. w formie medalika, tatuażu, opaski na ręce, jak również umieszczać na swoim biurku symbole religijne”. W oryginalnym tekście zarządzenia prezydenta Trzaskowskiego wyraźnie stanowiono, że symbole religijne nie mogą być eksponowane „np. na ścianach, na biurkach”, a jedyny wyjątek dotyczył symboli „noszonych przez osoby pracujące w urzędzie na użytek osobisty, np. w formie medalika, tatuażu, opaski na ręku”, a przecież w zakresie znaczeniowym pojęcia „noszonych” ewidentnie nie mieści się „umieszczanie na biurku”. Pismo urzędu stanowi zatem swoisty przełom i dowód zasadniczej zmiany interpretacji zarządzenia przez sam urząd. Ratusz zastrzega jednak, że wciąż zakazane jest „eksponowanie symboli religijnych w pomieszczeniach przeznaczonych do podejmowania czynności władczych w urzędach administracji publicznej, ale też np. w sądach czy salach obrad ciał przedstawicielskich”, ponieważ „może być odczytywane jako sugestywne, a to narusza zasadę bezstronności religijnej władzy publicznej”. Nie jest to jeszcze zatem zupełne zwycięstwo konstytucyjnie afirmowanych wartości – wolności wyznania i chrześcijańskiego dziedzictwa Narodu – nad antyreligijnymi przepisami – docelowo cały „standard” powinien zostać uchylony.
Jak zwolennik aborcji, zdejmowacz krzyży itd. wyłączył się pan sam ze wspólnoty Kościoła! Nie może przyjmować Komunii Św. i trwa w grzechu śmiertelnym. Po co więc ten cyrk!
— Jacek "Komisarz" Wrona 🇵🇱 (@JacekWronaCBS) December 14, 2024
Niech się pan przebierze w "Dziadka mroza" i będzie uczciwie...
Drzewka jak zwykle niemieckie?
— Zygfryd Czaban (@CDzwoni) December 14, 2024
Tradycyjnie po 14 koła? pic.twitter.com/DGEUThPxRH
Na Święta Bożego Narodzenia?
— Krzysztof Mąkowski (@krystofmakowski) December 14, 2024
Nie bluźnij #Rafal4K !
A od kiedy to tak sobie pozwalasz dyskryminować niewierzących i innowierców?
Przez ostatnie lata, to były po prostu święta z ośmioma gwiazdkami jako ozdobą, to nie rób z siebie błazna.
Kłamstwo tak lekko nie przejdzie!!! pic.twitter.com/pL3YZXqJ54