Tajemnicze drony nad amerykańską bazą. Zachodnie służby badają sprawę
Powołując się na tajny raport niemieckich służb bezpieczeństwa, magazyn Spiegel poinformował, że w ostatnich tygodniach kilkukrotnie zauważono drony nad amerykańską bazą w Ramstein.
Według poufnego raportu niemieckich organów bezpieczeństwa, 3 i 4 grudnia w godzinach wieczornych doszło do licznych obserwacji dronów nad rozległym terenem sił zbrojnych USA, który służy Amerykanom jako węzeł wojskowy w Europie
- podał magazyn Spiegel.
Amerykanie potwierdzają incydenty
Incydenty w Ramstein zostały potwierdzone przez rzecznik amerykańskiej bazy. Zastrzegła, że nie miały one wpływu na mieszkańców bazy oraz znajdujący się tam sprzęt.
Na początku grudnia odnotowano kilka obserwacji małych bezzałogowych systemów latających w okolicy i nad bazą lotniczą Ramstein. Nie miały one wpływu na mieszkańców bazy, ani na znajdujące się tam obiekty i sprzęt wojskowy
- przekazała rzecznik amerykańskiej bazy w Ramstein.
Obecnie kierownictwo bazy jest w stałym kontakcie z niemieckimi władzami, z którymi współpracują w sprawie wyjaśnienia incydentów.
-
Ruch Tuska w sprawie TVN. "Może wpłynąć na stosunki z USA. Trump jest bardzo wyczulony"
-
Właściciel TVN ogłosił decyzję. Natychmiastowa reakcja rynku
Drony obserwowały punkty przemysłowe
Szefowie niemieckich służb wywiadowczych ostrzegają również koncerny przemysłowe, które zaangażowały się w wsparcie dla Ukrainy w wojnie z Rosją. Magazyn podał, że nieznane drony obserwowały fabrykę broni Rheinmetall oraz koncern chemiczny BASF.
Bezpieczeństwo obiektów BASF jest naszym najwyższym priorytetem. Dlatego stale monitorujemy podejrzane działania i ściśle współpracujemy z odpowiednimi organami bezpieczeństwa
- przekazał rzecznik BASF.
Z kolei niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall opisuje siebie jako "najważniejszego partnera przemysłu obronnego Ukrainy w walce z rosyjską agresją". Firma bierze udział m.in. w produkcji amunicji artyleryjskiej i bojowych wozów piechoty Lynx, szkoleniu ukraińskich specjalistów w zakresie konserwacji i naprawy wozów bojowych, a także pomocy w zakładaniu ośrodków produkcyjnych i konserwacyjnych na Ukrainie.