Dania chce łatwiejszej deportacji imigrantów skazanych za przestępstwa
Duński rząd chce zakończyć procedurę, zgodnie z którą obecnie, jeśli rozważa się deportację skazanego imigranta do jego ojczyzny, sąd musi ocenić wagę popełnionego przez niego przestępstwa i czas, jaki spędził w Danii.
Dania chce łatwiejszej deportacji imigrantów skazanych za przestępstwa
Teraz, zgodnie z obowiązującym prawem, im dłużej imigrant mieszka w Danii, tym poważniejsze musi być przestępstwo, które skutkuje deportacją, przy czym w przypadku przestępstw na tle seksualnym i przemocy obowiązują specjalne zasady.
Zniesienie tego systemu oznacza, że każdy cudzoziemiec otrzymujący karę pozbawienia wolności bez zawieszenia będzie podlegał deportacji, niezależnie od powagi przestępstwa i, co może ważniejsze, niezależnie od tego, jak długo mieszka w Danii.
Zgodnie z proponowanym nowym prawem deportacją mógłby zostać objęty każdy cudzoziemiec skazany na karę pozbawienia wolności.
Presja musi być mocna
W komunikacie prasowym zapowiadającym nowelizację, zaproponowaną po raz pierwszy w 2022 r., minister imigracji i integracji Kaare Dybvad Bek zwrócił uwagę, że obcokrajowcy w Danii w statystykach przestępczości mają niezwykłą nadreprezentację – szczególnie w przypadku poważnych przestępstw – wobec czego, jak stwierdził, „nie można tego akceptować”.
Presja musi być mocna. Dlatego chcemy zaostrzyć przepisy, aby móc deportować większą liczbę cudzoziemców-przestępców. Każdy cudzoziemiec-przestępca deportowany przez Danię oznacza zwycięstwo praworządności i jest zwycięstwem naszego kraju
– mówi Kaare Dybvad Bek.
Rośnie liczba przestępstw
Według danych duńskiego ministerstwa sprawiedliwości za październik sprawcy 29,6 proc. brutalnych przestępstw i 32,4 proc. gwałtów w kraju pochodzą spoza Europy, mimo że stanowią zaledwie 10,6 proc. duńskiej populacji.
W 2021 r. na deportację z Danii skazano 1105 cudzoziemców. Oczekuje się, że nowe prawo zwiększy tę liczbę o setki przypadków, co przełoży się na co najmniej dwucyfrową liczbę dodatkowych deportacji.
Znowelizowane prawo ma wejść w życie w lipcu 2025 r.