Praca przymusowa dla migrantów w Niemczech?
Sam powiat jest zadowolony ze swojego osiągnięcia, które jest unikalne na skalę całego kraju.
— Kiedy we wrześniu rozpoczęliśmy projekt pilotażowy w mieście Greiz, postawiliśmy sobie ambitny cel, jakim jest rekrutacja wszystkich dostępnych osób ubiegających się o azyl do pracy charytatywnej. Chciałbym podziękować wszystkim partnerom za osiągnięcie tego celu
– podkreśla starosta dr Ulli Schäfer.
- Media: Asad mógł zginąć w katastrofie lotniczej
- "Wystarczy już". Nocny apel Giertycha do Tuska i Hołowni
- Andrzej Mleczko po odejściu z "Polityki" publikuje rysunki, które nie ukazały się w tygodniku
- UE przygotowuje po cichu rolnictwo do przejęcia przez korporacje
- Ważny komunikat dla mieszkańców Gdańska
- Niezwykłe doniesienia z Pałacu Buckingham. W sieci lawina gratulacji
Praca i integracja
W Greiz praca obowiązuje tylko tych azylantów, którzy już ukończyli kurs języka niemieckiego lub znają ten język na tyle, by móc współdziałać z osobami niemieckojęzycznymi.
Stowarzyszenia i firmy, które biorą udział w zatrudnieniu ubiegających się azyl osób, uważają, że jest to dobra możliwość rekrutacji regularnych pracowników. Niektórym uczestnikom złożono nawet oferty regularnej pracy oraz możliwość podjęcia szkolenia w zawodzie.
Azylanci dotychczas nie uchylają się masowo od tego obowiązku. Lokalne media relacjonują, że do tej pory tylko cztery osoby ubiegające się o azyl odmówiły podjęcia pracy charytatywnej. Zdarza się jednak, że azylanci opuszczają powiat Greiz po otrzymaniu zawiadomienia o przydzieleniu do pracy obowiązkowej., Emeryci, dzieci, młodzież oraz osoby niezdolne do pracy z powodu niepełnosprawności i kalectwa nie mogą być prawnie zmuszone do pracy, więc nie dostają przydziału do działań charytatywnych na terenie powiatu.
Zapobieganie bezrobociu
Niemcy mają od dekad duży problem z bezrobociem w środowiskach imigranckich. Stopa bezrobocia wśród imigrantów wyniosła w lipcu 2024 roku 15,0 procent, co oznacza wzrost o 0,4 punktu procentowego w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku. Wśród obywateli krajów UE-27 stopa bezrobocia w lipcu 2024 roku wyniosła 8,3 procent. Prawie dwie trzecie wszystkich Syryjczyków, którzy przybyli do Niemiec po 2015 roku żyje w całości lub częściowo ze świadczeń socjalnych. Wśród Afgańczyków odsetek ten wynosił 43,7 procent. Problem wzrasta także u młodzieży, bo 18 procent młodych ludzi ze środowisk migracyjnych porzuca szkołę bez jej ukończenia. Utrzymuje się również negatywna tendencja w zakresie edukacji zawodowej, która jest w Niemczech tradycyjnie bardzo ważna dla rynku pracy. Wskaźnik wykształcenia zawodowego młodych ludzi z zagranicy wynosi obecnie 23 procent – z kolei wśród młodych Niemców 57 procent ma pełne kwalifikacje do wykonywania konkretnego zawodu.
[Aleksandra Fedorska jest dziennikarką polskich i niemieckich mediów]