Niemiecka prasa: Tusk może zgodzić się na umowę z Mercosur, ale dopiero po wyborach w Polsce
"FAZ" o kulisach negocjowania umowy UE–Mercosur
Umowa handlowa UE z południowoamerykańskimi państwami Mercosur jest na ostatniej prostej. Przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen i nowy komisarz ds. handlu Maroš Šefčovič udali się w czwartek z krótkim wyprzedzeniem na szczyt Mercosur w stolicy Urugwaju, Montevideo
– donosi "FAZ". Sama von der Leyen pisała na platformie X, że "linia mety dla porozumienia UE-Mercosur jest w zasięgu wzroku, przekroczmy ją", a także: "Mamy szansę stworzyć rynek liczący 700 milionów ludzi, największą umowę handlową i inwestycyjną, jaką kiedykolwiek widział świat".
Von der Leyen planuje wziąć udział w szczycie pięciu państw Mercosur: Argentyny, Boliwii, Brazylii, Paragwaju i Urugwaju w najbliższy piątek. Porozumienie ma zostać parafowane przez obie strony w jego ramach. Jednak negocjacje na najwyższym szczeblu politycznym wciąż trwają
– podaje "FAZ" i dodaje, że rozmowy nie zostaną sfinalizowane przed piątkiem, natomiast "cokolwiek innego niż pomyślne zakończenie byłoby niespodzianką".
Von der Leyen pojedzie do Montevideo tylko wtedy, gdy będzie miała pewność, że "wróci z czymś" – taka była jednomyślna opinia w Komisji w ciągu ostatnich kilku dni
– czytamy w publikacji.
- Tak posłowie zagłosują ws. immunitetu Jarosława Kaczyńskiego. Utarczki w koalicji
- Służby miały dostać polecenie ws. Karola Nawrockiego. "Z samej góry"
- Bezczelna ustawka Trzaskowskiego. Strażacy z Grębkowa odcinają się od wydarzenia
- Ławrow o zakończeniu wojny: "Rosja udzieli Ukrainie gwarancji bezpieczeństwa"
Zaskakujące informacje ws. Donalda Tuska
"FAZ" podkreśla, że Francja zdecydowanie sprzeciwia się umowie UE–Mercosur, aby chronić swoich rolników – umowa przewiduje bowiem wzrost importu wołowiny, drobiu i cukru. Stanowisko Francji popiera również Polska, a także Austria i Holandia. Wszystkim tym krajom zależy na ochronie rolników przed konkurencją z Ameryki Południowej.
Szokujące informacje podaje dziennik w kontekście premiera Donalda Tuska. Jak czytamy, w ostatnich dniach przewodnicząca KE Ursula von der Leyen przeprowadziła rozmowy zarówno z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, jak i premierem Tuskiem.
Początkowo nie ujawniono nic na temat treści ani możliwych umów i kontrumów. Oczekuje się jednak, że po wyborach prezydenckich w Polsce w maju 2025 r. Tusk może zgodzić się na zawarcie umowy. Umowa ma kluczowe znaczenie dla niemieckiej gospodarki
– informuje niemiecki dziennik i dodaje, że niemiecki przemysł motoryzacyjny "prawdopodobnie będzie jednym ze zwycięzców" umowy z UE–Mercosur.
Dlatego w ostatnich miesiącach kanclerz federalny Olaf Scholz naciskał na sfinalizowanie umowy po ćwierćwieczu negocjacji. Minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock wezwała w środę von der Leyen do sfinalizowania negocjacji. Szczyt Mercosuru jest prawdopodobnie ostatnią okazją, by to zrobić
– kwituje "FAZ".
Mocny komentarz Beaty Szydło
Powyższe doniesienia ostro skomentowała w mediach społecznościowych była premier Beata Szydło.
Tusk, jak zwykle, oszukuje Polaków? Niemiecki FAZ, w tekście o kulisach negocjacji ws. umowy UE z Mercosur, bez skrępowania opisuje niemieckie przewidywania co do postawy Donalda Tuska w tej sprawie. Otóż wg dziennikarzy FAZ, obecny sprzeciw Tuska wobec tej szkodliwej dla Polski (za to bardzo dobrej dla Niemiec) umowy, jest tylko taktyczny.
– wskazuje była premier i dodaje, że "Niemcy wyrażają przekonanie, że Tusk udaje sprzeciw, aby kandydat PO nie przegrał wyborów prezydenckich w 2025 roku. Potem Tusk na umowę z Mercosur się zgodzi".
Niemcy, jak widać, nawet nie próbują ukrywać swojej pewności w sprawie proniemieckiej postawy Tuska
– podsumowała Beata Szydło.
Tusk, jak zwykle, oszukuje Polaków? Niemiecki FAZ, w tekście o kulisach negocjacji ws. umowy UE z Mercosur, bez skrępowania opisuje niemieckie przewidywania co do postawy Donalda Tuska w tej sprawie.
— Beata Szydło (@BeataSzydlo) December 6, 2024
Otóż wg dziennikarzy FAZ, obecny sprzeciw Tuska wobec tej szkodliwej dla…