Wybory prezydenckie. Google Trends. Absolutna dominacja jednego z kandydatów
23 listopada prawybory w Platformie Obywatelskiej – Koalicji Obywatelskiej wygrał Rafał Trzaskowski i podczas Rady Krajowej Platformy Obywatelskiej w Warszawie został oficjalnie ogłoszony kandydatem w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Dzień później podczas swojej konwencji w Krakowie poparcia kandydatowi Komitetu Obywatelskiego Karolowi Nawrockiemu udzieliło Prawo i Sprawiedliwość. Natomiast informacja o jego kandydaturze, podana przez Telewizję Republika, była znana już wcześniej. Jeszcze wcześniej swój akces zgłosili kandydat Konfederacji Sławomir Mentzen, Szymon Hołownia jako "kandydat niezależny" i Marek Jakubiak jako kandydat Wolnych Republikanów. Swoich kandydatów nie zgłosiły jeszcze Lewica i Polskie Stronnictwo Ludowe. Istnieje również możliwość pojawienia się kandydatów niezależnych.
- Niepokojące doniesienia z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat
- Stalowa agonia. Tak wygaszane jest polskie hutnictwo
- Dramat w Namysłowie. Są zabici, wśród zakładników dzieci
Dominacja Karola Nawrockiego w Google Trends i na X
Sondaże faworyzują Rafała Trzaskowskiego, osoba Karola Nawrockiego cieszy się mniejszą rozpoznawalnością. A jak wygląda sprawa w przypadku badania narzędziem Google Trends, które pokazuje skalę ilości zapytań o różne frazy w sieci?
Otóż według wykresu Google Trends zapytania na temat Karola Nawrockiego absolutnie i miażdżąco dominują. Ilość zapytań na temat Rafała Trzaskowskiego tylko raz w ostatnich dniach, właśnie 23 listopada, nieco przerosła ilość zapytań o Karola Nawrockiego. 24 listopada, rano, mieliśmy również do czynienia ze skokiem zapytań o Marka Jakubiaka, ale to jednodniowe zainteresowanie nie stanowi żadnej konkurencji dla osoby Karola Nawrockiego.
Również w podziale na regiony we wszystkich województwach dominują wyszukiwania na temat Karola Nawrockiego.
Co ciekawe, z podobną sytuacją mamy do czynienia na platformie X, gdzie różne modyfikacje hasła "Nawrocki" od wielu dni dominują w trendach z jednym, krótkim wyjątkiem, kiedy to Rafał Trzaskowski został ogłoszony jako kandydat na prezydenta Platformy Obywatelskiej – Koalicji Obywatelskiej.
Prawybory w PO
23 listopada na konwencji Platformie Obywatelskiej ws. kandydata na prezydenta premier Donald Tusk poinformował na Radzie Krajowej, że ich oficjalnym kandydatem został Rafał Trzaskowski.
Jestem przekonany, że z tych prawyborów wszyscy wychodzimy wzmocnieni, a ja mam bardzo mocny mandat i bardzo dużo energii i determinacji do tego, aby wygrać z PiS-em
– powiedział Rafał Trzaskowski.
Głosowanie w prawyborach przeprowadzono 22 listopada. Uprawnionych do głosowania było ponad 25 tys. działaczy partii wchodzących w skład KO, z czego oddano ponad 22 tys. głosów.
PiS popiera Karola Nawrockiego
24 listopada podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Krakowie partia poparła kandydaturę Karola Nawrockiego na prezydenta RP w przyszłorocznych wyborach prezydenckich.
Jestem gotowy zostać prezydentem, bo całe życie jestem z wami, jestem obok was, znam Polaków i rozumiem wasze potrzeby. Tak, jestem jednym z was, chcę zostać waszym prezydentem, bo wiem i rozumiem, że Polska, żeby mogła być, to musi być wielka. Bo trzeba bronić Polski, trzeba bronić naszych wartości, nie pozwolić na zabranie nam symboli i ograniczenie naszej suwerenności. Chcę zostać waszym prezydentem, bo sam ciężko przez całe życie pracowałem i pracuję, tak jak i wy, drodzy Polacy, ciężko pracujecie i musicie mieć prezydenta, który też będzie dla was ciężko pracował
– mówił Karol Nawrocki.
Według ostatnich doniesień PiS w ostatnim czasie rozważało trzy osoby, które mogłyby wystartować w wyborach: Karola Nawrockiego – prezesa IPN, b. ministra edukacji Przemysława Czarnka oraz europosła, b. kandydata na prezydenta stolicy Tobiasza Bocheńskiego. Ostatnie spekulacje dotyczyły już tylko Nawrockiego i Czarnka.