Monika Rutke zadała Radosławowi Sikorskiemu pytanie o umowę UE – Mercosur. Czy rząd ma w tej sprawie jakieś stanowisko?

Dzisiaj na briefingu prasowym po spotkaniu szefów dyplomacji Polski, Francji, Włoch, Niemiec i Hiszpani minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski odpowiedział na pytanie Tysol.pl, czy kwestie bezpieczeństwa żywnościowego, w tej zagrażającej europejskiemu rolnictwu umowie o wolnym handlu między UE a państwami organizacji Mercosur, tj. Brazylią, Argentyną, Paragwajem, Boliwią i Urugwajem, były omawiane podczas tego spotkania. Sikorski potwierdził, że sprawa ta była omawiana.
Radosław Sikorski Monika Rutke zadała Radosławowi Sikorskiemu pytanie o umowę UE – Mercosur. Czy rząd ma w tej sprawie jakieś stanowisko?
Radosław Sikorski / (jm) PAP/Marcin Obara

Ten temat był ważnym przedmiotem konsultacji z Republiką Francuską. W najbliższych dniach, jak rozumiem, przyjeżdża minister rolnictwa Francji, szefowie resortów będą omawiać te kwestie. Chcemy porównać listę zastrzeżeń francuskich z listą zastrzeżeń polskich, które są, i wtedy wypracować być może wspólne stanowisko z Francją i Włochami. I to by była wtedy wystarczająca mniejszość blokująca. Sprawa jest ważna i jest pod naszym nadzorem. I tutaj żadne decyzje jeszcze nie zapadły

– powiedział Tysol.pl minister Sikorski.

 

Ministerstwo rolnictwa przeciwne

Stanowisko polskiego resortu rolnictwa jest jednak znane. Minister rolnictwa Czesław Siekierski oznajmił w poniedziałek w Brukseli, że "jego resort jest jednoznacznie przeciwny przyjęciu umowy o wolnym handlu między UE a Mercosur, czyli państwami Ameryki Południowej w formie, w jakiej to porozumienie zostało wynegocjowane przez Komisję Europejską".

Na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi znajduje się oficjalne stanowisko, w którym czytamy m.in.:

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ma poważne zastrzeżenia do wyników negocjacji Komisji Europejskiej z krajami ugrupowania Mercosur. Proponowana umowa może przynieść pewne korzyści dla sektora przemysłowego, transportu morskiego i niektórych usług, kosztem większości segmentów produkcji rolno-spożywczej, a szczególnie w obszarze branży mięsnej (drobiu i wołowiny) oraz cukru, etanolu i innych.

 

Umowa z Mercosur to katastrofa rolnictwa

Umowa o wolnym handlu między Unią Europejską a Mercosur uderza w bezpieczeństwo żywnościowe krajów europejskich, ale przede wszystkim w kraje, których ważną gałęzią gospodarki jest rolnictwo, zwłaszcza w producentów mięsa i cukru, w tym bezpośrednio w polskich rolników. Europie grozi zalew tanich produktów z Ameryki Południowej, którą nie obowiązują obostrzenia narzucane przez UE rolnikom starego kontynentu. W całej Francji trwają potężne protesty rolników. Francja dąży do stworzenia mniejszości blokującej, która mogłaby nie dopuścić do podpisania umowy. Jednak do jej zablokowania potrzebna jest koalicja państw, która reprezentuje 35 proc. populacji UE. Dlatego, ze względu na liczbę ludności, Polska jest kluczowym partnerem dla Emmanuela Macrona. W skład koalicji mogłyby wejść jeszcze Austria, Irlandia, Węgry.

Anna Bryłka, eurodeputowana (Konfederacja), podkreśla, że Włochy popierają tę umowę.

Nie ma żadnego znaczenia stanowisko ministra rolnictwa Włoch, bo Georgia Meloni popiera tę umowę i taka będzie z ich strony decyzja. Jedynym państwem sprzeciwiającym się tak jednoznacznie jest Francja i nie ma sensu zestawiać tych stanowisk, bo to są dokładnie te same rzeczy – i francuskie, i polskie rolnictwo ma ten sam problem z tą umową, czyli import wołowiny, drobiu i cukru.

 

Chaos informacyjny

Jednak czasu jest coraz mniej, nie jest tajemnicą, że szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen chce podpisać umowę jeszcze w tym roku. Dopytywany o to Sikorski odpowiedział:

Tak, jednak przyzna pani, że resort spraw zagranicznych nie jest tutaj resortem wiodącym. A przypomnę, że poprzedni rząd wyjął sprawy europejskie z kompetencji MSZ, dzisiaj za te sprawy odpowiada ministerstwo ds. europejskich.

Jednak resortem odpowiedzialnym za kwestie międzynarodowych umów handlowych jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii. 

Anna Bryłka zwraca uwagę, że jeśli formuła prawna tej umowy będzie taka, że będzie to umowa mieszana w postaci takiej, że jej część handlowa będzie przyjmowana kwalifikowaną większością w Radzie Europejskiej, to ze strony polskiej będzie to głosował na Radzie Europy resort rozwoju.

Zapytany o stanowisko w tej sprawie minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk odpowiedział Tysol.pl:

Stanowczo jesteśmy przeciwni takiemu kształtowi umowy, jaką przedstawiła Komisja Europejska.

To oczywiście może być dobra wiadomość dla rolników, bo zarówno resort rolnictwa, jak i rozwoju wyraża swój sprzeciw, jednak wciąż brakuje oficjalnego stanowiska rządu "koalicji 13 grudnia". Anna Bryłka nie kryje swoich obaw:

Mam wrażenie, że strona polska jakby nie wiedziała w ogóle, co się dzieje, i że na Radzie Europy nic w tej sprawie się nie dzieje. W tym tygodniu było też spotkanie Rady Europejskiej do spraw rolnictwa i tego tematu w agendzie nie było. Wydaje mi się, że polski rząd wciąż nie ma w tej sprawie jednoznacznego stanowiska, więc co oni chcą negocjować w UE, jak polski rząd wciąż nie przedstawił swojego stanowiska. To jest zastanawiające. Jak ma Francja budować jakąkolwiek mniejszość blokującą, jak nie wiadomo, jakie jest stanowisko Polski  

– mówi Bryłka.
 


 

POLECANE
Sędzia Waldemar Żurek ma przeprosić rzecznika Sądu Najwyższego gorące
Sędzia Waldemar Żurek ma przeprosić rzecznika Sądu Najwyższego

Mecenas Bartosz Lewandowski przekazał, że sędzia Sądu Najwyższego Aleksander Stępkowski wygrał w sprawie o naruszenie dóbr osobistych z sędzią Waldemarem Żurkiem. Były rzecznik KRS musi przeprosić Stępkowskiego i wpłacić 25 tys. zł na cel społeczny.

Tajny program Białorusi. Politico opisało mechanizm operacji hybrydowej przeciwko Polsce z ostatniej chwili
"Tajny program Białorusi". Politico opisało mechanizm operacji hybrydowej przeciwko Polsce

"Wytyczne białoruskiego rządu były jasne: niech migranci udadzą się do Europy. Przechwycone rozmowy telefoniczne i uzyskane dokumenty ujawniają, w jaki sposób reżim Aleksandra Łukaszenki bronił migracji" – donosi serwis "Politico", opisując mechanizm operacji hybrydowej, którą m.in na polskiej granicy od lat przeprowadzają białoruskie i rosyjskie służby.

Dziwna wypowiedź szefa IBRiS nt. ewentualnego zwycięstwa Rafała Trzaskowskiego gorące
Dziwna wypowiedź szefa IBRiS nt. ewentualnego zwycięstwa Rafała Trzaskowskiego

Prezes sondażowni IBRiS Marcin Duma w wywiadzie dla RMF FM z listopada zeszłego roku podzielił się szeregiem zastanawiających wypowiedzi na temat ewentualnego zwycięstwa Rafała Trzaskowskiego w zbliżających się wyborach prezydenckich.

UE potajemnie płaciła organizacjom ekologicznym za promowanie Zielonego Ładu z ostatniej chwili
UE potajemnie płaciła organizacjom "ekologicznym" za promowanie Zielonego Ładu

Unia Europejska miała potajemnie płacić organizacjom ekologicznym za promowanie ekologicznych planów byłego komisarza Fransa Timmermansa – donosi największy holenderski dziennik "De Telegraaf". 

Właściciel TVN gotowy na cięcia. Ważna decyzja Warner Bros. Discovery z ostatniej chwili
Właściciel TVN gotowy na cięcia. Ważna decyzja Warner Bros. Discovery

Jak wynika z nieoficjalnych ustaleń CNBC, powołującego się na osoby zbliżone do tej sprawy, Warner Bros. Discovery podjął decyzję o redukcji zatrudnienia w swoich spółkach, a szczegóły mają zostać przekazane opinii publicznej już dziś.

Jest źle bardzo, gorzej. Dramatyczny wpis polskiej sportsmenki Wiadomości
"Jest źle bardzo, gorzej". Dramatyczny wpis polskiej sportsmenki

Niepokojące wieści docierają z domu polskiej zawodniczki Agnieszki Rylik. Podzieliła się ona w mediach społecznościowych informacjami na temat swojego życia osobistego. "Zdarzają się dni, kiedy nie jestem w stanie podnieść się z łóżka" - żaliła się sportsmenka w łamiącym serce wpisie.

Niemcy wypłacają odszkodowania zbrodniarzom wojennym Wiadomości
Niemcy wypłacają odszkodowania zbrodniarzom wojennym

- Do dziś państwo niemieckie wypłaca renty ofiarom wojny osobom rannym w czasie II wojny światowej - informuje Spiegel.de. Niemieckie gazeta podkreśliła, że nazistowscy zbrodniarze wojenni według prawa nie powinni otrzymywać takich rent.

Koalicja 13 grudnia chce zamknąć Polakom usta. Posłowie PiS przeciwko cenzurze w internecie polityka
"Koalicja 13 grudnia chce zamknąć Polakom usta". Posłowie PiS przeciwko cenzurze w internecie

– Koalicja 13 grudnia chce zamknąć Polakom usta – powiedziała poseł Joanna Borowiak podczas konferencji prasowej. Posłowie PiS skomentowali zapowiedzi Ministerstwa Cyfryzacji ws. wprowadzenia w Polsce unijnego rozporządzenia Aktu o usługach cyfrowych.

Wypadek w kopalni Knurów-Szczygłowice. Nie żyje górnik pilne
Wypadek w kopalni Knurów-Szczygłowice. Nie żyje górnik

Jak podało Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich, nie żyje jeden z górników, którzy doznali obrażeń po wypadku w kopalni Knurów-Szczygłowice.

Wiceprezydent USA przyjedzie do Polski? Weźmie udział w 80. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz polityka
Wiceprezydent USA przyjedzie do Polski? "Weźmie udział w 80. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz"

Jak poinformowało TVP World, na obchody 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady Auschwitz ma przybyć wiceprezydent USA J.D. Vance.

REKLAMA

Monika Rutke zadała Radosławowi Sikorskiemu pytanie o umowę UE – Mercosur. Czy rząd ma w tej sprawie jakieś stanowisko?

Dzisiaj na briefingu prasowym po spotkaniu szefów dyplomacji Polski, Francji, Włoch, Niemiec i Hiszpani minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski odpowiedział na pytanie Tysol.pl, czy kwestie bezpieczeństwa żywnościowego, w tej zagrażającej europejskiemu rolnictwu umowie o wolnym handlu między UE a państwami organizacji Mercosur, tj. Brazylią, Argentyną, Paragwajem, Boliwią i Urugwajem, były omawiane podczas tego spotkania. Sikorski potwierdził, że sprawa ta była omawiana.
Radosław Sikorski Monika Rutke zadała Radosławowi Sikorskiemu pytanie o umowę UE – Mercosur. Czy rząd ma w tej sprawie jakieś stanowisko?
Radosław Sikorski / (jm) PAP/Marcin Obara

Ten temat był ważnym przedmiotem konsultacji z Republiką Francuską. W najbliższych dniach, jak rozumiem, przyjeżdża minister rolnictwa Francji, szefowie resortów będą omawiać te kwestie. Chcemy porównać listę zastrzeżeń francuskich z listą zastrzeżeń polskich, które są, i wtedy wypracować być może wspólne stanowisko z Francją i Włochami. I to by była wtedy wystarczająca mniejszość blokująca. Sprawa jest ważna i jest pod naszym nadzorem. I tutaj żadne decyzje jeszcze nie zapadły

– powiedział Tysol.pl minister Sikorski.

 

Ministerstwo rolnictwa przeciwne

Stanowisko polskiego resortu rolnictwa jest jednak znane. Minister rolnictwa Czesław Siekierski oznajmił w poniedziałek w Brukseli, że "jego resort jest jednoznacznie przeciwny przyjęciu umowy o wolnym handlu między UE a Mercosur, czyli państwami Ameryki Południowej w formie, w jakiej to porozumienie zostało wynegocjowane przez Komisję Europejską".

Na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi znajduje się oficjalne stanowisko, w którym czytamy m.in.:

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ma poważne zastrzeżenia do wyników negocjacji Komisji Europejskiej z krajami ugrupowania Mercosur. Proponowana umowa może przynieść pewne korzyści dla sektora przemysłowego, transportu morskiego i niektórych usług, kosztem większości segmentów produkcji rolno-spożywczej, a szczególnie w obszarze branży mięsnej (drobiu i wołowiny) oraz cukru, etanolu i innych.

 

Umowa z Mercosur to katastrofa rolnictwa

Umowa o wolnym handlu między Unią Europejską a Mercosur uderza w bezpieczeństwo żywnościowe krajów europejskich, ale przede wszystkim w kraje, których ważną gałęzią gospodarki jest rolnictwo, zwłaszcza w producentów mięsa i cukru, w tym bezpośrednio w polskich rolników. Europie grozi zalew tanich produktów z Ameryki Południowej, którą nie obowiązują obostrzenia narzucane przez UE rolnikom starego kontynentu. W całej Francji trwają potężne protesty rolników. Francja dąży do stworzenia mniejszości blokującej, która mogłaby nie dopuścić do podpisania umowy. Jednak do jej zablokowania potrzebna jest koalicja państw, która reprezentuje 35 proc. populacji UE. Dlatego, ze względu na liczbę ludności, Polska jest kluczowym partnerem dla Emmanuela Macrona. W skład koalicji mogłyby wejść jeszcze Austria, Irlandia, Węgry.

Anna Bryłka, eurodeputowana (Konfederacja), podkreśla, że Włochy popierają tę umowę.

Nie ma żadnego znaczenia stanowisko ministra rolnictwa Włoch, bo Georgia Meloni popiera tę umowę i taka będzie z ich strony decyzja. Jedynym państwem sprzeciwiającym się tak jednoznacznie jest Francja i nie ma sensu zestawiać tych stanowisk, bo to są dokładnie te same rzeczy – i francuskie, i polskie rolnictwo ma ten sam problem z tą umową, czyli import wołowiny, drobiu i cukru.

 

Chaos informacyjny

Jednak czasu jest coraz mniej, nie jest tajemnicą, że szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen chce podpisać umowę jeszcze w tym roku. Dopytywany o to Sikorski odpowiedział:

Tak, jednak przyzna pani, że resort spraw zagranicznych nie jest tutaj resortem wiodącym. A przypomnę, że poprzedni rząd wyjął sprawy europejskie z kompetencji MSZ, dzisiaj za te sprawy odpowiada ministerstwo ds. europejskich.

Jednak resortem odpowiedzialnym za kwestie międzynarodowych umów handlowych jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii. 

Anna Bryłka zwraca uwagę, że jeśli formuła prawna tej umowy będzie taka, że będzie to umowa mieszana w postaci takiej, że jej część handlowa będzie przyjmowana kwalifikowaną większością w Radzie Europejskiej, to ze strony polskiej będzie to głosował na Radzie Europy resort rozwoju.

Zapytany o stanowisko w tej sprawie minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk odpowiedział Tysol.pl:

Stanowczo jesteśmy przeciwni takiemu kształtowi umowy, jaką przedstawiła Komisja Europejska.

To oczywiście może być dobra wiadomość dla rolników, bo zarówno resort rolnictwa, jak i rozwoju wyraża swój sprzeciw, jednak wciąż brakuje oficjalnego stanowiska rządu "koalicji 13 grudnia". Anna Bryłka nie kryje swoich obaw:

Mam wrażenie, że strona polska jakby nie wiedziała w ogóle, co się dzieje, i że na Radzie Europy nic w tej sprawie się nie dzieje. W tym tygodniu było też spotkanie Rady Europejskiej do spraw rolnictwa i tego tematu w agendzie nie było. Wydaje mi się, że polski rząd wciąż nie ma w tej sprawie jednoznacznego stanowiska, więc co oni chcą negocjować w UE, jak polski rząd wciąż nie przedstawił swojego stanowiska. To jest zastanawiające. Jak ma Francja budować jakąkolwiek mniejszość blokującą, jak nie wiadomo, jakie jest stanowisko Polski  

– mówi Bryłka.
 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe