Monika Rutke zadała Radosławowi Sikorskiemu pytanie o umowę UE – Mercosur. Czy rząd ma w tej sprawie jakieś stanowisko?

Dzisiaj na briefingu prasowym po spotkaniu szefów dyplomacji Polski, Francji, Włoch, Niemiec i Hiszpani minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski odpowiedział na pytanie Tysol.pl, czy kwestie bezpieczeństwa żywnościowego, w tej zagrażającej europejskiemu rolnictwu umowie o wolnym handlu między UE a państwami organizacji Mercosur, tj. Brazylią, Argentyną, Paragwajem, Boliwią i Urugwajem, były omawiane podczas tego spotkania. Sikorski potwierdził, że sprawa ta była omawiana.
Radosław Sikorski Monika Rutke zadała Radosławowi Sikorskiemu pytanie o umowę UE – Mercosur. Czy rząd ma w tej sprawie jakieś stanowisko?
Radosław Sikorski / (jm) PAP/Marcin Obara

Ten temat był ważnym przedmiotem konsultacji z Republiką Francuską. W najbliższych dniach, jak rozumiem, przyjeżdża minister rolnictwa Francji, szefowie resortów będą omawiać te kwestie. Chcemy porównać listę zastrzeżeń francuskich z listą zastrzeżeń polskich, które są, i wtedy wypracować być może wspólne stanowisko z Francją i Włochami. I to by była wtedy wystarczająca mniejszość blokująca. Sprawa jest ważna i jest pod naszym nadzorem. I tutaj żadne decyzje jeszcze nie zapadły

– powiedział Tysol.pl minister Sikorski.

 

Ministerstwo rolnictwa przeciwne

Stanowisko polskiego resortu rolnictwa jest jednak znane. Minister rolnictwa Czesław Siekierski oznajmił w poniedziałek w Brukseli, że "jego resort jest jednoznacznie przeciwny przyjęciu umowy o wolnym handlu między UE a Mercosur, czyli państwami Ameryki Południowej w formie, w jakiej to porozumienie zostało wynegocjowane przez Komisję Europejską".

Na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi znajduje się oficjalne stanowisko, w którym czytamy m.in.:

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ma poważne zastrzeżenia do wyników negocjacji Komisji Europejskiej z krajami ugrupowania Mercosur. Proponowana umowa może przynieść pewne korzyści dla sektora przemysłowego, transportu morskiego i niektórych usług, kosztem większości segmentów produkcji rolno-spożywczej, a szczególnie w obszarze branży mięsnej (drobiu i wołowiny) oraz cukru, etanolu i innych.

 

Umowa z Mercosur to katastrofa rolnictwa

Umowa o wolnym handlu między Unią Europejską a Mercosur uderza w bezpieczeństwo żywnościowe krajów europejskich, ale przede wszystkim w kraje, których ważną gałęzią gospodarki jest rolnictwo, zwłaszcza w producentów mięsa i cukru, w tym bezpośrednio w polskich rolników. Europie grozi zalew tanich produktów z Ameryki Południowej, którą nie obowiązują obostrzenia narzucane przez UE rolnikom starego kontynentu. W całej Francji trwają potężne protesty rolników. Francja dąży do stworzenia mniejszości blokującej, która mogłaby nie dopuścić do podpisania umowy. Jednak do jej zablokowania potrzebna jest koalicja państw, która reprezentuje 35 proc. populacji UE. Dlatego, ze względu na liczbę ludności, Polska jest kluczowym partnerem dla Emmanuela Macrona. W skład koalicji mogłyby wejść jeszcze Austria, Irlandia, Węgry.

Anna Bryłka, eurodeputowana (Konfederacja), podkreśla, że Włochy popierają tę umowę.

Nie ma żadnego znaczenia stanowisko ministra rolnictwa Włoch, bo Georgia Meloni popiera tę umowę i taka będzie z ich strony decyzja. Jedynym państwem sprzeciwiającym się tak jednoznacznie jest Francja i nie ma sensu zestawiać tych stanowisk, bo to są dokładnie te same rzeczy – i francuskie, i polskie rolnictwo ma ten sam problem z tą umową, czyli import wołowiny, drobiu i cukru.

 

Chaos informacyjny

Jednak czasu jest coraz mniej, nie jest tajemnicą, że szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen chce podpisać umowę jeszcze w tym roku. Dopytywany o to Sikorski odpowiedział:

Tak, jednak przyzna pani, że resort spraw zagranicznych nie jest tutaj resortem wiodącym. A przypomnę, że poprzedni rząd wyjął sprawy europejskie z kompetencji MSZ, dzisiaj za te sprawy odpowiada ministerstwo ds. europejskich.

Jednak resortem odpowiedzialnym za kwestie międzynarodowych umów handlowych jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii. 

Anna Bryłka zwraca uwagę, że jeśli formuła prawna tej umowy będzie taka, że będzie to umowa mieszana w postaci takiej, że jej część handlowa będzie przyjmowana kwalifikowaną większością w Radzie Europejskiej, to ze strony polskiej będzie to głosował na Radzie Europy resort rozwoju.

Zapytany o stanowisko w tej sprawie minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk odpowiedział Tysol.pl:

Stanowczo jesteśmy przeciwni takiemu kształtowi umowy, jaką przedstawiła Komisja Europejska.

To oczywiście może być dobra wiadomość dla rolników, bo zarówno resort rolnictwa, jak i rozwoju wyraża swój sprzeciw, jednak wciąż brakuje oficjalnego stanowiska rządu "koalicji 13 grudnia". Anna Bryłka nie kryje swoich obaw:

Mam wrażenie, że strona polska jakby nie wiedziała w ogóle, co się dzieje, i że na Radzie Europy nic w tej sprawie się nie dzieje. W tym tygodniu było też spotkanie Rady Europejskiej do spraw rolnictwa i tego tematu w agendzie nie było. Wydaje mi się, że polski rząd wciąż nie ma w tej sprawie jednoznacznego stanowiska, więc co oni chcą negocjować w UE, jak polski rząd wciąż nie przedstawił swojego stanowiska. To jest zastanawiające. Jak ma Francja budować jakąkolwiek mniejszość blokującą, jak nie wiadomo, jakie jest stanowisko Polski  

– mówi Bryłka.
 


 

POLECANE
Jest najnowszy komunikat o stanie papieża pilne
Jest najnowszy komunikat o stanie papieża

Wczoraj, jak informowały watykańskie media, doszło do pogorszenia stanu Franciszka, który określono jako krytyczny. Dzisiaj rano wydano najnowszy komunikat o zdrowiu papieża, który trafił do szpitala w zeszłym tygodniu w związku z zapaleniem oskrzeli.

Rosja zaatakowała Kijów. Alarmy trwały całą noc Wiadomości
Rosja zaatakowała Kijów. Alarmy trwały całą noc

Siły powietrzne Ukrainy podały, że Kijów oraz centralne i wschodnie części kraju były objęte alertem przeciwlotniczym przez sześć godzin w nocy z soboty na niedzielę.

Dzisiaj wybory do Bundestagu. Która partia jest faworytem? z ostatniej chwili
Dzisiaj wybory do Bundestagu. Która partia jest faworytem?

Dzisiaj o godz. 8.00 rozpoczęły się wybory do Bundestagu. Według sondaży na największe poparcie może liczyć chadecja. Lokale wyborcze będą czynne do godz. 18.00. Tuż po ich zamknięciu zostaną opublikowane pierwsze prognozy exit poll.

Waszyngton: Ważne słowa Andrzeja Dudy nt. obecności amerykańskich wojsk w Polsce z ostatniej chwili
Waszyngton: Ważne słowa Andrzeja Dudy nt. obecności amerykańskich wojsk w Polsce

Prezydent USA Donald Trump spotkał się w sobotę z prezydentem Polski Andrzejem Dudą i potwierdził bliski sojusz obu krajów - poinformował Biały Dom w serwisie X. Trump pochwalił też Dudę za zaangażowanie Polski w zwiększenie wydatków na obronność.

Zakaz kominków w UE od 2027 roku? Wiadomości
Zakaz kominków w UE od 2027 roku?

W ostatnim czasie w mediach pojawiły się informacje sugerujące, że Unia Europejska może wprowadzić zakaz używania kominków opalanych drewnem od 2027 roku. Chociaż temat budzi duże emocje,, na ten moment brak oficjalnych decyzji w tej sprawie, jednak Komisja Europejska pracuje nad zaostrzeniem norm emisji dla urządzeń grzewczych na paliwa stałe.

Prezydent Duda spotkał się z Donaldem Trumpem polityka
Prezydent Duda spotkał się z Donaldem Trumpem

Prezydent Andrzej Duda przyleciał w sobotę ok. godz. 18 polskiego czasu do Waszyngtonu - poinformował PAP szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek. Wiadomo, że spotkał się z prezydentem Donaldem Trumpem.

Nowy porywający serial już na Disney+ Wiadomości
Nowy porywający serial już na Disney+

Disney+ przygotował dla swoich widzów prawdziwą gratkę. Do serwisu trafił nowy serial „Tysiąc ciosów”, który powinien zainteresować fanów „Peaky Blinders”. Produkcja przenosi nas do Londynu lat 80. XIX wieku, gdzie brutalne walki bokserskie stają się areną walki o wpływy, pieniądze i przetrwanie.

Słodki hit ostatnich miesięcy znika ze sklepów Wiadomości
Słodki hit ostatnich miesięcy znika ze sklepów

Dubajska czekolada Miskets Dubai zdobyła dużą popularność dzięki swojemu wyjątkowemu smakowi i luksusowym składnikom. Niestety, teraz została wycofana ze sprzedaży z powodu błędu na etykiecie – w składzie nie uwzględniono sezamu, który może być groźny dla osób z alergią.

Nasze miasto opanował horror. Niepokojące doniesienia z Francji pilne
"Nasze miasto opanował horror". Niepokojące doniesienia z Francji

Jedna osoba zginęła a pięć zostało rannych, w tym dwie ciężko, w ataku nożownika, do którego doszło w sobotę w Miluzie na wschodzie Francji. Jak przekazał portal gazety "Le Parisien" napastnik miał wykrzykiwać "Allahu Akbar"; sprawcę ataku zatrzymano.

Mentzen na konwencji wyborczej: Jestem radykalnym zwolennikiem zdrowego rozsądku polityka
Mentzen na konwencji wyborczej: "Jestem radykalnym zwolennikiem zdrowego rozsądku"

W Bełchatowie odbyła się konwencja wyborcza Sławomira Mentzena, kandydata Konfederacji na prezydenta. Podczas wydarzenia polityk przedstawił swoje kluczowe postulaty, m.in. uproszczenie podatków, sprzeciw wobec unijnej polityki klimatycznej, a także zaostrzenie podejścia do migracji. Zapowiedział również, że zamierza aktywnie korzystać z prawa veta i regularnie zwoływać Radę Gabinetową.

REKLAMA

Monika Rutke zadała Radosławowi Sikorskiemu pytanie o umowę UE – Mercosur. Czy rząd ma w tej sprawie jakieś stanowisko?

Dzisiaj na briefingu prasowym po spotkaniu szefów dyplomacji Polski, Francji, Włoch, Niemiec i Hiszpani minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski odpowiedział na pytanie Tysol.pl, czy kwestie bezpieczeństwa żywnościowego, w tej zagrażającej europejskiemu rolnictwu umowie o wolnym handlu między UE a państwami organizacji Mercosur, tj. Brazylią, Argentyną, Paragwajem, Boliwią i Urugwajem, były omawiane podczas tego spotkania. Sikorski potwierdził, że sprawa ta była omawiana.
Radosław Sikorski Monika Rutke zadała Radosławowi Sikorskiemu pytanie o umowę UE – Mercosur. Czy rząd ma w tej sprawie jakieś stanowisko?
Radosław Sikorski / (jm) PAP/Marcin Obara

Ten temat był ważnym przedmiotem konsultacji z Republiką Francuską. W najbliższych dniach, jak rozumiem, przyjeżdża minister rolnictwa Francji, szefowie resortów będą omawiać te kwestie. Chcemy porównać listę zastrzeżeń francuskich z listą zastrzeżeń polskich, które są, i wtedy wypracować być może wspólne stanowisko z Francją i Włochami. I to by była wtedy wystarczająca mniejszość blokująca. Sprawa jest ważna i jest pod naszym nadzorem. I tutaj żadne decyzje jeszcze nie zapadły

– powiedział Tysol.pl minister Sikorski.

 

Ministerstwo rolnictwa przeciwne

Stanowisko polskiego resortu rolnictwa jest jednak znane. Minister rolnictwa Czesław Siekierski oznajmił w poniedziałek w Brukseli, że "jego resort jest jednoznacznie przeciwny przyjęciu umowy o wolnym handlu między UE a Mercosur, czyli państwami Ameryki Południowej w formie, w jakiej to porozumienie zostało wynegocjowane przez Komisję Europejską".

Na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi znajduje się oficjalne stanowisko, w którym czytamy m.in.:

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ma poważne zastrzeżenia do wyników negocjacji Komisji Europejskiej z krajami ugrupowania Mercosur. Proponowana umowa może przynieść pewne korzyści dla sektora przemysłowego, transportu morskiego i niektórych usług, kosztem większości segmentów produkcji rolno-spożywczej, a szczególnie w obszarze branży mięsnej (drobiu i wołowiny) oraz cukru, etanolu i innych.

 

Umowa z Mercosur to katastrofa rolnictwa

Umowa o wolnym handlu między Unią Europejską a Mercosur uderza w bezpieczeństwo żywnościowe krajów europejskich, ale przede wszystkim w kraje, których ważną gałęzią gospodarki jest rolnictwo, zwłaszcza w producentów mięsa i cukru, w tym bezpośrednio w polskich rolników. Europie grozi zalew tanich produktów z Ameryki Południowej, którą nie obowiązują obostrzenia narzucane przez UE rolnikom starego kontynentu. W całej Francji trwają potężne protesty rolników. Francja dąży do stworzenia mniejszości blokującej, która mogłaby nie dopuścić do podpisania umowy. Jednak do jej zablokowania potrzebna jest koalicja państw, która reprezentuje 35 proc. populacji UE. Dlatego, ze względu na liczbę ludności, Polska jest kluczowym partnerem dla Emmanuela Macrona. W skład koalicji mogłyby wejść jeszcze Austria, Irlandia, Węgry.

Anna Bryłka, eurodeputowana (Konfederacja), podkreśla, że Włochy popierają tę umowę.

Nie ma żadnego znaczenia stanowisko ministra rolnictwa Włoch, bo Georgia Meloni popiera tę umowę i taka będzie z ich strony decyzja. Jedynym państwem sprzeciwiającym się tak jednoznacznie jest Francja i nie ma sensu zestawiać tych stanowisk, bo to są dokładnie te same rzeczy – i francuskie, i polskie rolnictwo ma ten sam problem z tą umową, czyli import wołowiny, drobiu i cukru.

 

Chaos informacyjny

Jednak czasu jest coraz mniej, nie jest tajemnicą, że szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen chce podpisać umowę jeszcze w tym roku. Dopytywany o to Sikorski odpowiedział:

Tak, jednak przyzna pani, że resort spraw zagranicznych nie jest tutaj resortem wiodącym. A przypomnę, że poprzedni rząd wyjął sprawy europejskie z kompetencji MSZ, dzisiaj za te sprawy odpowiada ministerstwo ds. europejskich.

Jednak resortem odpowiedzialnym za kwestie międzynarodowych umów handlowych jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii. 

Anna Bryłka zwraca uwagę, że jeśli formuła prawna tej umowy będzie taka, że będzie to umowa mieszana w postaci takiej, że jej część handlowa będzie przyjmowana kwalifikowaną większością w Radzie Europejskiej, to ze strony polskiej będzie to głosował na Radzie Europy resort rozwoju.

Zapytany o stanowisko w tej sprawie minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk odpowiedział Tysol.pl:

Stanowczo jesteśmy przeciwni takiemu kształtowi umowy, jaką przedstawiła Komisja Europejska.

To oczywiście może być dobra wiadomość dla rolników, bo zarówno resort rolnictwa, jak i rozwoju wyraża swój sprzeciw, jednak wciąż brakuje oficjalnego stanowiska rządu "koalicji 13 grudnia". Anna Bryłka nie kryje swoich obaw:

Mam wrażenie, że strona polska jakby nie wiedziała w ogóle, co się dzieje, i że na Radzie Europy nic w tej sprawie się nie dzieje. W tym tygodniu było też spotkanie Rady Europejskiej do spraw rolnictwa i tego tematu w agendzie nie było. Wydaje mi się, że polski rząd wciąż nie ma w tej sprawie jednoznacznego stanowiska, więc co oni chcą negocjować w UE, jak polski rząd wciąż nie przedstawił swojego stanowiska. To jest zastanawiające. Jak ma Francja budować jakąkolwiek mniejszość blokującą, jak nie wiadomo, jakie jest stanowisko Polski  

– mówi Bryłka.
 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe