Monika Rutke zadała Radosławowi Sikorskiemu pytanie o umowę UE – Mercosur. Czy rząd ma w tej sprawie jakieś stanowisko?

Dzisiaj na briefingu prasowym po spotkaniu szefów dyplomacji Polski, Francji, Włoch, Niemiec i Hiszpani minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski odpowiedział na pytanie Tysol.pl, czy kwestie bezpieczeństwa żywnościowego, w tej zagrażającej europejskiemu rolnictwu umowie o wolnym handlu między UE a państwami organizacji Mercosur, tj. Brazylią, Argentyną, Paragwajem, Boliwią i Urugwajem, były omawiane podczas tego spotkania. Sikorski potwierdził, że sprawa ta była omawiana.
Radosław Sikorski Monika Rutke zadała Radosławowi Sikorskiemu pytanie o umowę UE – Mercosur. Czy rząd ma w tej sprawie jakieś stanowisko?
Radosław Sikorski / (jm) PAP/Marcin Obara

Ten temat był ważnym przedmiotem konsultacji z Republiką Francuską. W najbliższych dniach, jak rozumiem, przyjeżdża minister rolnictwa Francji, szefowie resortów będą omawiać te kwestie. Chcemy porównać listę zastrzeżeń francuskich z listą zastrzeżeń polskich, które są, i wtedy wypracować być może wspólne stanowisko z Francją i Włochami. I to by była wtedy wystarczająca mniejszość blokująca. Sprawa jest ważna i jest pod naszym nadzorem. I tutaj żadne decyzje jeszcze nie zapadły

– powiedział Tysol.pl minister Sikorski.

 

Ministerstwo rolnictwa przeciwne

Stanowisko polskiego resortu rolnictwa jest jednak znane. Minister rolnictwa Czesław Siekierski oznajmił w poniedziałek w Brukseli, że "jego resort jest jednoznacznie przeciwny przyjęciu umowy o wolnym handlu między UE a Mercosur, czyli państwami Ameryki Południowej w formie, w jakiej to porozumienie zostało wynegocjowane przez Komisję Europejską".

Na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi znajduje się oficjalne stanowisko, w którym czytamy m.in.:

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ma poważne zastrzeżenia do wyników negocjacji Komisji Europejskiej z krajami ugrupowania Mercosur. Proponowana umowa może przynieść pewne korzyści dla sektora przemysłowego, transportu morskiego i niektórych usług, kosztem większości segmentów produkcji rolno-spożywczej, a szczególnie w obszarze branży mięsnej (drobiu i wołowiny) oraz cukru, etanolu i innych.

 

Umowa z Mercosur to katastrofa rolnictwa

Umowa o wolnym handlu między Unią Europejską a Mercosur uderza w bezpieczeństwo żywnościowe krajów europejskich, ale przede wszystkim w kraje, których ważną gałęzią gospodarki jest rolnictwo, zwłaszcza w producentów mięsa i cukru, w tym bezpośrednio w polskich rolników. Europie grozi zalew tanich produktów z Ameryki Południowej, którą nie obowiązują obostrzenia narzucane przez UE rolnikom starego kontynentu. W całej Francji trwają potężne protesty rolników. Francja dąży do stworzenia mniejszości blokującej, która mogłaby nie dopuścić do podpisania umowy. Jednak do jej zablokowania potrzebna jest koalicja państw, która reprezentuje 35 proc. populacji UE. Dlatego, ze względu na liczbę ludności, Polska jest kluczowym partnerem dla Emmanuela Macrona. W skład koalicji mogłyby wejść jeszcze Austria, Irlandia, Węgry.

Anna Bryłka, eurodeputowana (Konfederacja), podkreśla, że Włochy popierają tę umowę.

Nie ma żadnego znaczenia stanowisko ministra rolnictwa Włoch, bo Georgia Meloni popiera tę umowę i taka będzie z ich strony decyzja. Jedynym państwem sprzeciwiającym się tak jednoznacznie jest Francja i nie ma sensu zestawiać tych stanowisk, bo to są dokładnie te same rzeczy – i francuskie, i polskie rolnictwo ma ten sam problem z tą umową, czyli import wołowiny, drobiu i cukru.

 

Chaos informacyjny

Jednak czasu jest coraz mniej, nie jest tajemnicą, że szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen chce podpisać umowę jeszcze w tym roku. Dopytywany o to Sikorski odpowiedział:

Tak, jednak przyzna pani, że resort spraw zagranicznych nie jest tutaj resortem wiodącym. A przypomnę, że poprzedni rząd wyjął sprawy europejskie z kompetencji MSZ, dzisiaj za te sprawy odpowiada ministerstwo ds. europejskich.

Jednak resortem odpowiedzialnym za kwestie międzynarodowych umów handlowych jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii. 

Anna Bryłka zwraca uwagę, że jeśli formuła prawna tej umowy będzie taka, że będzie to umowa mieszana w postaci takiej, że jej część handlowa będzie przyjmowana kwalifikowaną większością w Radzie Europejskiej, to ze strony polskiej będzie to głosował na Radzie Europy resort rozwoju.

Zapytany o stanowisko w tej sprawie minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk odpowiedział Tysol.pl:

Stanowczo jesteśmy przeciwni takiemu kształtowi umowy, jaką przedstawiła Komisja Europejska.

To oczywiście może być dobra wiadomość dla rolników, bo zarówno resort rolnictwa, jak i rozwoju wyraża swój sprzeciw, jednak wciąż brakuje oficjalnego stanowiska rządu "koalicji 13 grudnia". Anna Bryłka nie kryje swoich obaw:

Mam wrażenie, że strona polska jakby nie wiedziała w ogóle, co się dzieje, i że na Radzie Europy nic w tej sprawie się nie dzieje. W tym tygodniu było też spotkanie Rady Europejskiej do spraw rolnictwa i tego tematu w agendzie nie było. Wydaje mi się, że polski rząd wciąż nie ma w tej sprawie jednoznacznego stanowiska, więc co oni chcą negocjować w UE, jak polski rząd wciąż nie przedstawił swojego stanowiska. To jest zastanawiające. Jak ma Francja budować jakąkolwiek mniejszość blokującą, jak nie wiadomo, jakie jest stanowisko Polski  

– mówi Bryłka.
 


 

POLECANE
PKW podała listę kandydatów na prezydenta Wiadomości
PKW podała listę kandydatów na prezydenta

Państwowa Komisja Wyborcza przekazała, że odmówiła zarejestrowania czterech z 17 kandydatów na prezydenta. Podała także listę 13 zarejestrowanych kandydatów.

Siła Polski. FC Barcelona opublikowała wyjątkowy komunikat z ostatniej chwili
"Siła Polski". FC Barcelona opublikowała wyjątkowy komunikat

Wyjątkowe zdjęcie obiegło sieć. Polscy kibice nie kryli poruszenia.

Wybuch w szkole we Wrocławiu. Ewakuowano 150 osób Wiadomości
Wybuch w szkole we Wrocławiu. Ewakuowano 150 osób

Trzy osoby trafiły do szpitala po wybuchu, do którego doszło w sobotę w Liceum Ogólnokształcącym nr 3 we Wrocławiu w trakcie eksperymentu chemicznego. W liceum odbywały się "dni otwarte", podczas których przyszli uczniowie zapoznawali się z ofertą szkoły.

Wysłannicy USA i Iranu rozpoczęli rozmowy. Chodzi o program nuklearny Teheranu Wiadomości
Wysłannicy USA i Iranu rozpoczęli rozmowy. Chodzi o program nuklearny Teheranu

Wysocy rangą przedstawiciele władz USA i Iranu rozpoczęli w sobotę w stolicy Omanu Maskacie rozmowy na temat irańskiego programu nuklearnego. Jak przekazał Reuters pośrednikiem w negocjacjach jest minister spraw zagranicznych Omanu Badr al-Busaidi. Wieloryb zaskoczył turystów w Zatoce Gdańskiej. Nagranie podbija sieć

Popularny format znika z Kanału Zero Wiadomości
Popularny format znika z Kanału Zero

Wygląda na to, że „Zero na salonach” - program showbiznesowy w Kanale Zero - nie doczeka się kolejnych odcinków. Od pięciu miesięcy nie pojawił się żaden nowy materiał, a prowadząca cykl Emilia Dulnik odeszła z projektu już w listopadzie ubiegłego roku.

Karol Nawrocki na Marszu 1000-lecia Królestwa Polskiego i 500-lecia Hołdu Pruskiego: Polska była sercem cywilizacji Wiadomości
Karol Nawrocki na Marszu 1000-lecia Królestwa Polskiego i 500-lecia Hołdu Pruskiego: Polska była sercem cywilizacji

W sobotę 12 kwietnia, w samo południe, ulicami Warszawy przeszedł Wielki Marsz upamiętniający 1000-lecie Królestwa Polskiego i 500-lecie Hołdu Pruskiego. Okolicznościowe przemówienie do zebranych wygłosił m.in. kandydat na prezydenta Karol Nawrocki.

Ukraina: Podczas misji bojowej zginął pilot F-16 Wiadomości
Ukraina: Podczas misji bojowej zginął pilot F-16

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w sobotę o śmierci pilota samolotu F-16, który zginął tego dnia podczas wykonywania zadań bojowych. „Chłopak miał 26 lat” – napisał szef państwa na portalach społecznościowych.

GiS ostrzega. Te objawy powinny zaniepokoić Wiadomości
GiS ostrzega. Te objawy powinny zaniepokoić

W Polsce rośnie liczba zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu A – chorobę zwaną potocznie „żółtaczką pokarmową” lub „chorobą brudnych rąk”.

OpenAI szykuje rewolucję w świecie sztucznej inteligencji. Chodzi o ChatGPT Wiadomości
OpenAI szykuje rewolucję w świecie sztucznej inteligencji. Chodzi o ChatGPT

Według doniesień medialnych OpenAI może wdrożyć nowy model ChatGPT, który ma być ulepszoną wersją multimodalnego GPT-4o. Model GPT-4.1 oraz mniejsze wersje - mini i nano, mogą zrewolucjonizować w najbliższym czasie zrewolucjonizować rynek sztucznej inteligencji.

Gwiazdor Harry'ego Pottera przeszedł pilną operację Wiadomości
Gwiazdor "Harry'ego Pottera" przeszedł pilną operację

Nick Moran, aktor znany z ról w filmach Harry Potter i Insygnia Śmierci oraz Przekręt (Lock, Stock and Two Smoking Barrels), niedawno przeszedł poważną i pilną operację kręgosłupa. Jak ujawnił jego przyjaciel Terry Stone w rozmowie z DailyMail, choroba była na tyle poważna, że zagrażała życiu.

REKLAMA

Monika Rutke zadała Radosławowi Sikorskiemu pytanie o umowę UE – Mercosur. Czy rząd ma w tej sprawie jakieś stanowisko?

Dzisiaj na briefingu prasowym po spotkaniu szefów dyplomacji Polski, Francji, Włoch, Niemiec i Hiszpani minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski odpowiedział na pytanie Tysol.pl, czy kwestie bezpieczeństwa żywnościowego, w tej zagrażającej europejskiemu rolnictwu umowie o wolnym handlu między UE a państwami organizacji Mercosur, tj. Brazylią, Argentyną, Paragwajem, Boliwią i Urugwajem, były omawiane podczas tego spotkania. Sikorski potwierdził, że sprawa ta była omawiana.
Radosław Sikorski Monika Rutke zadała Radosławowi Sikorskiemu pytanie o umowę UE – Mercosur. Czy rząd ma w tej sprawie jakieś stanowisko?
Radosław Sikorski / (jm) PAP/Marcin Obara

Ten temat był ważnym przedmiotem konsultacji z Republiką Francuską. W najbliższych dniach, jak rozumiem, przyjeżdża minister rolnictwa Francji, szefowie resortów będą omawiać te kwestie. Chcemy porównać listę zastrzeżeń francuskich z listą zastrzeżeń polskich, które są, i wtedy wypracować być może wspólne stanowisko z Francją i Włochami. I to by była wtedy wystarczająca mniejszość blokująca. Sprawa jest ważna i jest pod naszym nadzorem. I tutaj żadne decyzje jeszcze nie zapadły

– powiedział Tysol.pl minister Sikorski.

 

Ministerstwo rolnictwa przeciwne

Stanowisko polskiego resortu rolnictwa jest jednak znane. Minister rolnictwa Czesław Siekierski oznajmił w poniedziałek w Brukseli, że "jego resort jest jednoznacznie przeciwny przyjęciu umowy o wolnym handlu między UE a Mercosur, czyli państwami Ameryki Południowej w formie, w jakiej to porozumienie zostało wynegocjowane przez Komisję Europejską".

Na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi znajduje się oficjalne stanowisko, w którym czytamy m.in.:

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ma poważne zastrzeżenia do wyników negocjacji Komisji Europejskiej z krajami ugrupowania Mercosur. Proponowana umowa może przynieść pewne korzyści dla sektora przemysłowego, transportu morskiego i niektórych usług, kosztem większości segmentów produkcji rolno-spożywczej, a szczególnie w obszarze branży mięsnej (drobiu i wołowiny) oraz cukru, etanolu i innych.

 

Umowa z Mercosur to katastrofa rolnictwa

Umowa o wolnym handlu między Unią Europejską a Mercosur uderza w bezpieczeństwo żywnościowe krajów europejskich, ale przede wszystkim w kraje, których ważną gałęzią gospodarki jest rolnictwo, zwłaszcza w producentów mięsa i cukru, w tym bezpośrednio w polskich rolników. Europie grozi zalew tanich produktów z Ameryki Południowej, którą nie obowiązują obostrzenia narzucane przez UE rolnikom starego kontynentu. W całej Francji trwają potężne protesty rolników. Francja dąży do stworzenia mniejszości blokującej, która mogłaby nie dopuścić do podpisania umowy. Jednak do jej zablokowania potrzebna jest koalicja państw, która reprezentuje 35 proc. populacji UE. Dlatego, ze względu na liczbę ludności, Polska jest kluczowym partnerem dla Emmanuela Macrona. W skład koalicji mogłyby wejść jeszcze Austria, Irlandia, Węgry.

Anna Bryłka, eurodeputowana (Konfederacja), podkreśla, że Włochy popierają tę umowę.

Nie ma żadnego znaczenia stanowisko ministra rolnictwa Włoch, bo Georgia Meloni popiera tę umowę i taka będzie z ich strony decyzja. Jedynym państwem sprzeciwiającym się tak jednoznacznie jest Francja i nie ma sensu zestawiać tych stanowisk, bo to są dokładnie te same rzeczy – i francuskie, i polskie rolnictwo ma ten sam problem z tą umową, czyli import wołowiny, drobiu i cukru.

 

Chaos informacyjny

Jednak czasu jest coraz mniej, nie jest tajemnicą, że szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen chce podpisać umowę jeszcze w tym roku. Dopytywany o to Sikorski odpowiedział:

Tak, jednak przyzna pani, że resort spraw zagranicznych nie jest tutaj resortem wiodącym. A przypomnę, że poprzedni rząd wyjął sprawy europejskie z kompetencji MSZ, dzisiaj za te sprawy odpowiada ministerstwo ds. europejskich.

Jednak resortem odpowiedzialnym za kwestie międzynarodowych umów handlowych jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii. 

Anna Bryłka zwraca uwagę, że jeśli formuła prawna tej umowy będzie taka, że będzie to umowa mieszana w postaci takiej, że jej część handlowa będzie przyjmowana kwalifikowaną większością w Radzie Europejskiej, to ze strony polskiej będzie to głosował na Radzie Europy resort rozwoju.

Zapytany o stanowisko w tej sprawie minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk odpowiedział Tysol.pl:

Stanowczo jesteśmy przeciwni takiemu kształtowi umowy, jaką przedstawiła Komisja Europejska.

To oczywiście może być dobra wiadomość dla rolników, bo zarówno resort rolnictwa, jak i rozwoju wyraża swój sprzeciw, jednak wciąż brakuje oficjalnego stanowiska rządu "koalicji 13 grudnia". Anna Bryłka nie kryje swoich obaw:

Mam wrażenie, że strona polska jakby nie wiedziała w ogóle, co się dzieje, i że na Radzie Europy nic w tej sprawie się nie dzieje. W tym tygodniu było też spotkanie Rady Europejskiej do spraw rolnictwa i tego tematu w agendzie nie było. Wydaje mi się, że polski rząd wciąż nie ma w tej sprawie jednoznacznego stanowiska, więc co oni chcą negocjować w UE, jak polski rząd wciąż nie przedstawił swojego stanowiska. To jest zastanawiające. Jak ma Francja budować jakąkolwiek mniejszość blokującą, jak nie wiadomo, jakie jest stanowisko Polski  

– mówi Bryłka.
 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe