Wolność słowa według uśmiechniętych - najnowszy numer "Tygodnika Solidarność"

- Media z politykami zdecydowanie nie powinny współpracować. Media o nich piszą, rozmawiają z nimi, ale media także ich pilnują i sprawdzają. Od tego są. A nie od tego, by „współpracować”. W „Tygodniku Solidarność” tak rozumiemy naszą pracę - pisze w swoim wstępniaku do nowego numer "TS" redaktor naczelny Michał Ossowski. A wszystko zaczęło się od zwykłego, dziennikarskiego pytania, jakie zadała premierowi Tuskowi nasza dziennikarka Monika Rutke podczas konferencji prasowej. Premier najpierw zaczął się wić unikając odpowiedzi, a przyciśnięty przez red. Rutke zwyczajnie skłamał, co wypomniał mu cały internet. Przyboczna Donalda Tuska odpowiedzialna za kontakty z mediami zagroziła Monice "zakończeniem współpracy". Ale my nie współpracujemy z politykami, my po prostu patrzymy im na ręce.
Okładka Tygodnika Solidarność nr 47/2024 Wolność słowa według uśmiechniętych - najnowszy numer
Okładka Tygodnika Solidarność nr 47/2024 / prof. Zygmunt Zaradkiewicz

Prenumeratę „Tygodnika Solidarność” zamówisz <TUTAJ>

Krótka historia jednego pytania

Nasza dziennikarka Monika Rutke przytacza historię, która stała się przyczynkiem do powstania tego numeru "Tygodnika Solidarność". Jedno niewygodne pytanie do Donalda Tuska ukazało esencję zakłamania obecnego premiera.

6 listopada świat obiega informacja, że wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych wygrywa Donald Trump. Następnego dnia premier Donald Tusk wylatuje do Budapesztu na szczyt Europejskiej Wspólnoty Politycznej. Z tej okazji szef rządu postanowił zorganizować krótką konferencję prasową na lotnisku wojskowym na Okęciu. Procedura akredytacyjna nie jest jednak prosta. Wiadomość o konferencji przychodzi późno.

- relacjonuje Rutke.

O TVN-ie, "Wyborczej" i innych pisiorach.

Rafał Woś w swoim felietonie otwierającym numer pisze o psychozie, bo tak to trzeba nazwać, ekipy Donalda Tuska, która żyje w przekonaniu, że wszyscy sprzeniewierzyli się przeciwko niej, włącznie z mainstreamowymi mediami.

Ludzie ze szczytów naszej dzisiejszej władzy (z premierem Donaldem Tuskiem na czele) są podobno święcie przekonani, że do ich wrogów zaliczają się także (trzymajcie się mocno) TVN24 czy TOK FM. A i w „Gazecie Wyborczej” czy Onecie zagnieździły się – ich zdaniem – złośliwe PiS-owskie trolle, które sypią piach w szprychy.

- pisze zastępca redaktora naczelnego "Tygodnika Solidarność".

 

Jak Platforma Obywatelska widzi media

Krzysztof Karnkowski zwraca uwagę na to, jak Platforma Obywatelska i jej środowisko stało się wrażliwe na jakąkolwiek krytykę, przez lata żyjąc w dobrej komitywie z zaprzyjaźnionymi mediami.

Platforma Obywatelska od zawsze miała zaprzyjaźnione ze sobą media, przyjaźnie jednak bywają czasem bardzo trudne. Trzymany nad tą partią przez lata medialny parasol sprawił, że kompletnie nie jest ona w stanie poradzić sobie z nawet najlżejszą krytyką płynącą ze strony kibicujących jej na co dzień dziennikarzy. Tym, którzy jej nie kibicują, odmawia tego miana i na szczeblu organizacyjnym utrudnia lub uniemożliwia im wykonywanie zawodu. „Swoich” dyscyplinuje rękami spontanicznych lub zorganizowanych w farmy trolli internautów.

- zauważa Karnkowski.

 

Pani od bezwzględnych standardów

Sylwetkę Agnieszki Rucińskiej, prawej medialnej ręki Donalda Tuska opisuje Ludwik Pęzioł.

Wizerunek Donalda Tuska to wrażliwa materia. Pielęgnowanie go wymaga szczelnej otuliny propagandowej, skutecznie chroniącej przed wszelkimi niepożądanymi „ciałami obcymi”, które mogłyby w jednej chwili zniweczyć wielomiesięczną pracę specjalistów od politycznego marketingu i rozwiać misternie tkaną przez nich iluzję. Nic dziwnego, że odpowiedzialność za poziom hermetyczności otoczenia premiera powierza się osobom nad wyraz rygorystycznym. One jednak wiedzą najlepiej, że ten pożądany w ich pracy atrybut bywa również czynnikiem chaosu i przyczyną medialnych katastrof.

- wskazuje Pęzioł.

 

Wolność słowa jest niszowa

Agnieszka Żurek przytacza historie i dowody na to, że polityka Donalda Tuska daleka jest od deklaratywnych wartości demokratycznych.

„Panowie, policzmy głosy”. „Ale… to jest… taki… gangsterski chwyt trochę…” – te kwestie Donalda Tuska i Waldemara Pawlaka uwiecznione w filmie Jacka Kurskiego pt. „Nocna zmiana” to jeden z symboli III RP.

- wspomina Żurek.

 

W numerze polecam ponad to:

Stalowa Agonia

Z całego kraju napływają niepokojące informacje o likwidacji kolejnych zakładów hutniczych. Przemysł stalowy znalazł się w głębokim kryzysie, a hutnicy muszą wykazać się nomen omen stalowymi nerwami, by nie stracić nadziei na utrzymanie miejsc pracy.

- opisuje Marcin Krzeszowiec.

 

Fizjoterapia wyproszona za drzwi

Niemal wszystkie resorty polskiego rządu szukają oszczędności i tną wydatki. Na domiar złego największe cięcia dotyczą obszarów najważniejszych dla funkcjonowania państwa, jak ochrona zdrowia. Niewinnie brzmiące ograniczenie rehabilitacji domowej może doprowadzić do utraty pracy przez tysiące fizjoterapeutów i pozostawienia pacjentów bez opieki. Sprawa dotyczy nas wszystkich, bo przecież każdy z nas może w przyszłości potrzebować rehabilitacji.

- pisze Konrad Wernicki przedstawiając zmiany, jakie wprowadza Ministerstwo Zdrowia i NFZ kosztem fizjoterapeutów i ich rehabilitantów.

 

Sondażowe tortury

Nie można bezrefleksyjnie przenosić z wyborów na wybory raz ustalonego wzorca metodologicznego. Każde kolejne wybory mają swoją specyfikę. Bez uwzględniania swoistości sytuacji pracownie sondażowe będą się mylić. Cztery lata temu była inna sytuacja wewnętrzna Ameryki, inny entourage geopolityczny i ekonomiczny, inny zestaw kandydatów. Podczas gdy wzór badawczy pozostawiono bez zmian

– mówi prof. dr hab. Mirosława Grabowska w rozmowie z Marcinem Darmasem.

 

A taki był ładny, amerykański

Po wygranej Donalda Trumpa w listopadowych wyborach można było odnieść wrażenie, że Polska uważa się za 51. stan USA . Czy rzeczywiście jego prezydentura okaże się „dobrą zmianą” dla naszego kraju?

- zastanawia się Agnieszka Żurek.

 

Trump wzywa św. Michała Archanioła

Kiedy Kamala Harris generowała wśród Amerykanów stany ontologicznej niepewności, Donald Trump dokonuje resakralizacji tożsamości narodowej Amerykanów i traktuje ją jako reakcję obronną na potencjalnye zagrożenia globalizacyjne.

- pisze Jakub Pacan.

 

"Matka Solidarności". W Gdańsku odsłonięto tablicę upamiętniającą Annę Walentynowicz

Ważne są sprawy związkowe, ale najważniejsze są sprawy ludzkie. Bez Anny Walentynowicz, bez Was, Drodzy Bohaterowie, nie byłoby Solidarności

– mówił na uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej Annę Walentynowicz przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda. Relacja Agnieszki Żurek.

 

Felietony

Remigiusz Okraska  - liberał nigdy nie śpi

Jan Wróbel - By żyło się lepiej, wszystkim

Tadeusz Płużański - "Ma swój prywatny cmentarz na Służewie"

Marek Jan Chodakiewicz - Umma i niewierni

Monika Małkowska - Świat na "n"

Cezary Krysztopa - Rodzice, czas bić na trwogę

 

 

Chcesz otrzymywać „Tygodnik Solidarność” prosto do swojego domu lub zakładu pracy? Zamów prenumeratę <TUTAJ>

 


 

POLECANE
Komunikat dla mieszkańców woj. świętokrzyskiego Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców woj. świętokrzyskiego

W sobotę uruchomiono wakacyjną, bezpłatną linię autobusową z Kielc na Święty Krzyż. Kursy realizowane będą w każdą sobotę i niedzielę do 28 września. Pasażerom towarzyszyć będzie przewodnik, który opowie o atrakcjach turystycznych regionu i zaprezentuje najciekawsze miejsca na Łysej Górze.

Awaria gazociągu w Gdańsku. Nowe informacje z ostatniej chwili
Awaria gazociągu w Gdańsku. Nowe informacje

Służby zakończyły działania na terenie terminala promowego na półwyspie Westerplatte w Gdańsku, gdzie w południe doszło do uszkodzenia gazociągu z gazem ziemnym. Nikomu nic się nie stało.

Nie czuję lewej nogi. Polska wokalistka bardzo chora Wiadomości
"Nie czuję lewej nogi". Polska wokalistka bardzo chora

Maja Hyży ponownie trafiła do szpitala. Wokalistka przeszła już dziewiątą operację związaną z rzadką chorobą biodra, na którą cierpi od dzieciństwa. Niestety, zabieg nie przebiegł bez komplikacji. W mediach społecznościowych artystka podzieliła się z niepokojącymi informacjami.

Zamknięte popularne kąpieliska. Nowy komunikat GIS z ostatniej chwili
Zamknięte popularne kąpieliska. Nowy komunikat GIS

Upały, brak wiatru i opadów to idealne warunki do pojawienia się sinic w jeziorach i zalewach. Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) poinformował 4 lipca o czasowym zamknięciu trzech kąpielisk śródlądowych z powodu zakwitu tych bakterii. Czerwona flaga oznacza całkowity zakaz kąpieli – nawet chwilowy kontakt z wodą może być niebezpieczny dla zdrowia.

Kryzys w koalicji rządowej. Kosiniak-Kamysz zabiera głos z ostatniej chwili
Kryzys w koalicji rządowej. Kosiniak-Kamysz zabiera głos

Nie boję się o stabilność koalicji; nie boję się o porozumienie naszych czterech formacji - uspokajał w sobotę szef PSL, wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, odnosząc się do informacji o spotkaniu lidera Polski 2050 Szymona Hołowni z politykami PiS.

Ewakuacja pasażerów samolotu na lotnisku na Majorce. Są ranni Wiadomości
Ewakuacja pasażerów samolotu na lotnisku na Majorce. Są ranni

Sześć osób zostało rannych podczas ewakuacji pasażerów samolotu linii Ryanair na lotnisku Palma de Mallorca; wcześniej na pokładzie maszyny włączył się alarm przeciwpożarowy. Port lotniczy funkcjonuje bez zakłóceń.

Harry został wychłostany. Burza w Pałacu Buckingham Wiadomości
"Harry został wychłostany". Burza w Pałacu Buckingham

Meghan Markle znów znalazła się w centrum medialnych doniesień. Tym razem chodzi o jej życie w brytyjskiej rodzinie królewskiej, a dokładniej o trudności z zaakceptowaniem pozycji, jaką zajęła po ślubie z księciem Harrym.

Inwestycja warta miliardy. Polski gigant zdecydował z ostatniej chwili
Inwestycja warta miliardy. Polski gigant zdecydował

KGHM Polska Miedź S.A. wybuduje trzy nowe szyby górnicze na terenie Zagłębia Miedziowego. Zarząd Spółki podjął decyzję o rozpoczęciu prac w zakresie rozpoznania geologiczno-hydrogeologicznego dla projektów: GG-2 "Odra", Retków oraz Gaworzyce.

Fatalne wieści dla Tuska. Większość Polaków za dymisją premiera [SONDAŻ] z ostatniej chwili
Fatalne wieści dla Tuska. Większość Polaków za dymisją premiera [SONDAŻ]

Po przegranej Rafała Trzaskowskiego w wyborach prezydenckich, próbach podważenia legalności wyboru Karola Nawrockiego przez środowiska KO i napięciach w koalicji rządzącej, nasila się kryzys związany z przywództwem Donalda Tuska.

Paryż znosi stuletni zakaz. Komunikat dla mieszkańców i turystów z ostatniej chwili
Paryż znosi stuletni zakaz. Komunikat dla mieszkańców i turystów

W Paryżu po raz pierwszy od ponad wieku można legalnie wskoczyć do Sekwany. Władze miasta otworzyły trzy specjalne kąpieliska, z których mieszkańcy i turyści mogą korzystać za darmo do 31 sierpnia.

REKLAMA

Wolność słowa według uśmiechniętych - najnowszy numer "Tygodnika Solidarność"

- Media z politykami zdecydowanie nie powinny współpracować. Media o nich piszą, rozmawiają z nimi, ale media także ich pilnują i sprawdzają. Od tego są. A nie od tego, by „współpracować”. W „Tygodniku Solidarność” tak rozumiemy naszą pracę - pisze w swoim wstępniaku do nowego numer "TS" redaktor naczelny Michał Ossowski. A wszystko zaczęło się od zwykłego, dziennikarskiego pytania, jakie zadała premierowi Tuskowi nasza dziennikarka Monika Rutke podczas konferencji prasowej. Premier najpierw zaczął się wić unikając odpowiedzi, a przyciśnięty przez red. Rutke zwyczajnie skłamał, co wypomniał mu cały internet. Przyboczna Donalda Tuska odpowiedzialna za kontakty z mediami zagroziła Monice "zakończeniem współpracy". Ale my nie współpracujemy z politykami, my po prostu patrzymy im na ręce.
Okładka Tygodnika Solidarność nr 47/2024 Wolność słowa według uśmiechniętych - najnowszy numer
Okładka Tygodnika Solidarność nr 47/2024 / prof. Zygmunt Zaradkiewicz

Prenumeratę „Tygodnika Solidarność” zamówisz <TUTAJ>

Krótka historia jednego pytania

Nasza dziennikarka Monika Rutke przytacza historię, która stała się przyczynkiem do powstania tego numeru "Tygodnika Solidarność". Jedno niewygodne pytanie do Donalda Tuska ukazało esencję zakłamania obecnego premiera.

6 listopada świat obiega informacja, że wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych wygrywa Donald Trump. Następnego dnia premier Donald Tusk wylatuje do Budapesztu na szczyt Europejskiej Wspólnoty Politycznej. Z tej okazji szef rządu postanowił zorganizować krótką konferencję prasową na lotnisku wojskowym na Okęciu. Procedura akredytacyjna nie jest jednak prosta. Wiadomość o konferencji przychodzi późno.

- relacjonuje Rutke.

O TVN-ie, "Wyborczej" i innych pisiorach.

Rafał Woś w swoim felietonie otwierającym numer pisze o psychozie, bo tak to trzeba nazwać, ekipy Donalda Tuska, która żyje w przekonaniu, że wszyscy sprzeniewierzyli się przeciwko niej, włącznie z mainstreamowymi mediami.

Ludzie ze szczytów naszej dzisiejszej władzy (z premierem Donaldem Tuskiem na czele) są podobno święcie przekonani, że do ich wrogów zaliczają się także (trzymajcie się mocno) TVN24 czy TOK FM. A i w „Gazecie Wyborczej” czy Onecie zagnieździły się – ich zdaniem – złośliwe PiS-owskie trolle, które sypią piach w szprychy.

- pisze zastępca redaktora naczelnego "Tygodnika Solidarność".

 

Jak Platforma Obywatelska widzi media

Krzysztof Karnkowski zwraca uwagę na to, jak Platforma Obywatelska i jej środowisko stało się wrażliwe na jakąkolwiek krytykę, przez lata żyjąc w dobrej komitywie z zaprzyjaźnionymi mediami.

Platforma Obywatelska od zawsze miała zaprzyjaźnione ze sobą media, przyjaźnie jednak bywają czasem bardzo trudne. Trzymany nad tą partią przez lata medialny parasol sprawił, że kompletnie nie jest ona w stanie poradzić sobie z nawet najlżejszą krytyką płynącą ze strony kibicujących jej na co dzień dziennikarzy. Tym, którzy jej nie kibicują, odmawia tego miana i na szczeblu organizacyjnym utrudnia lub uniemożliwia im wykonywanie zawodu. „Swoich” dyscyplinuje rękami spontanicznych lub zorganizowanych w farmy trolli internautów.

- zauważa Karnkowski.

 

Pani od bezwzględnych standardów

Sylwetkę Agnieszki Rucińskiej, prawej medialnej ręki Donalda Tuska opisuje Ludwik Pęzioł.

Wizerunek Donalda Tuska to wrażliwa materia. Pielęgnowanie go wymaga szczelnej otuliny propagandowej, skutecznie chroniącej przed wszelkimi niepożądanymi „ciałami obcymi”, które mogłyby w jednej chwili zniweczyć wielomiesięczną pracę specjalistów od politycznego marketingu i rozwiać misternie tkaną przez nich iluzję. Nic dziwnego, że odpowiedzialność za poziom hermetyczności otoczenia premiera powierza się osobom nad wyraz rygorystycznym. One jednak wiedzą najlepiej, że ten pożądany w ich pracy atrybut bywa również czynnikiem chaosu i przyczyną medialnych katastrof.

- wskazuje Pęzioł.

 

Wolność słowa jest niszowa

Agnieszka Żurek przytacza historie i dowody na to, że polityka Donalda Tuska daleka jest od deklaratywnych wartości demokratycznych.

„Panowie, policzmy głosy”. „Ale… to jest… taki… gangsterski chwyt trochę…” – te kwestie Donalda Tuska i Waldemara Pawlaka uwiecznione w filmie Jacka Kurskiego pt. „Nocna zmiana” to jeden z symboli III RP.

- wspomina Żurek.

 

W numerze polecam ponad to:

Stalowa Agonia

Z całego kraju napływają niepokojące informacje o likwidacji kolejnych zakładów hutniczych. Przemysł stalowy znalazł się w głębokim kryzysie, a hutnicy muszą wykazać się nomen omen stalowymi nerwami, by nie stracić nadziei na utrzymanie miejsc pracy.

- opisuje Marcin Krzeszowiec.

 

Fizjoterapia wyproszona za drzwi

Niemal wszystkie resorty polskiego rządu szukają oszczędności i tną wydatki. Na domiar złego największe cięcia dotyczą obszarów najważniejszych dla funkcjonowania państwa, jak ochrona zdrowia. Niewinnie brzmiące ograniczenie rehabilitacji domowej może doprowadzić do utraty pracy przez tysiące fizjoterapeutów i pozostawienia pacjentów bez opieki. Sprawa dotyczy nas wszystkich, bo przecież każdy z nas może w przyszłości potrzebować rehabilitacji.

- pisze Konrad Wernicki przedstawiając zmiany, jakie wprowadza Ministerstwo Zdrowia i NFZ kosztem fizjoterapeutów i ich rehabilitantów.

 

Sondażowe tortury

Nie można bezrefleksyjnie przenosić z wyborów na wybory raz ustalonego wzorca metodologicznego. Każde kolejne wybory mają swoją specyfikę. Bez uwzględniania swoistości sytuacji pracownie sondażowe będą się mylić. Cztery lata temu była inna sytuacja wewnętrzna Ameryki, inny entourage geopolityczny i ekonomiczny, inny zestaw kandydatów. Podczas gdy wzór badawczy pozostawiono bez zmian

– mówi prof. dr hab. Mirosława Grabowska w rozmowie z Marcinem Darmasem.

 

A taki był ładny, amerykański

Po wygranej Donalda Trumpa w listopadowych wyborach można było odnieść wrażenie, że Polska uważa się za 51. stan USA . Czy rzeczywiście jego prezydentura okaże się „dobrą zmianą” dla naszego kraju?

- zastanawia się Agnieszka Żurek.

 

Trump wzywa św. Michała Archanioła

Kiedy Kamala Harris generowała wśród Amerykanów stany ontologicznej niepewności, Donald Trump dokonuje resakralizacji tożsamości narodowej Amerykanów i traktuje ją jako reakcję obronną na potencjalnye zagrożenia globalizacyjne.

- pisze Jakub Pacan.

 

"Matka Solidarności". W Gdańsku odsłonięto tablicę upamiętniającą Annę Walentynowicz

Ważne są sprawy związkowe, ale najważniejsze są sprawy ludzkie. Bez Anny Walentynowicz, bez Was, Drodzy Bohaterowie, nie byłoby Solidarności

– mówił na uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej Annę Walentynowicz przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda. Relacja Agnieszki Żurek.

 

Felietony

Remigiusz Okraska  - liberał nigdy nie śpi

Jan Wróbel - By żyło się lepiej, wszystkim

Tadeusz Płużański - "Ma swój prywatny cmentarz na Służewie"

Marek Jan Chodakiewicz - Umma i niewierni

Monika Małkowska - Świat na "n"

Cezary Krysztopa - Rodzice, czas bić na trwogę

 

 

Chcesz otrzymywać „Tygodnik Solidarność” prosto do swojego domu lub zakładu pracy? Zamów prenumeratę <TUTAJ>

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe