Sekretarz NATO w Polsce. Jest plan wizyty
Od czasu objęcia urzędu sekretarza generalnego NATO Mark Rutte złożył już kilka wizyt w stolicach państw sojuszniczych. W ostatnich dniach odwiedził m.in. Rzym, Berlin, Paryż a także Zagrzeb i Tallinn. Natomiast w ubiegłym tygodniu pojawił się na szczycie Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Budapeszcie.
Plan wizyty Rutte w Warszawie
Po południu w środę Rutte spotka się w Warszawie z premierem Donaldem Tuskiem w KPRM, po spotkaniu obaj liderzy wygłoszą oświadczenia dla prasy. Następnie sekretarz generalny NATO spotka się w Pałacu Prezydenckim z Andrzejem Dudą.
Po tym spotkaniu również planowane jest spotkanie z mediami. Zgodnie z komunikatem opublikowanym przez służby prasowe NATO, w Warszawie Rutte ma spotkać się także z szefami MON oraz MSZ.
Prezydent Duda rozmawiał z Ruttem w połowie października; jak przekazała wtedy w komunikacie Kancelaria Prezydenta, podczas rozmowy poruszono m.in. tematy priorytetów dotyczących wzmacniania sojuszniczego odstraszania i obrony, polityki wobec Rosji, a także zaangażowania NATO we wsparcie Ukrainy.
-
"Nie pokazujcie tego przebierańca". Burza po emisji popularnego programu TVN
-
Roksana Węgiel podzieliła się radosną nowiną. W sieci lawina gratulacji
-
Kandydat PiS na prezydenta. Nieoficjalnie: Nowe nazwisko w grze
Orędownik wsparcia dla Ukrainy
Obejmując 1 października urząd Rutte zadeklarował m.in., że będzie pracować nad wdrożeniem decyzji Sojuszu dotyczących wsparcia finansowego i militarnego dla Ukrainy oraz zbliżaniem tego kraju do NATO. Jego głównym priorytetem ma być jednak zaangażowanie na rzecz większego finansowania obronności przez sojuszników.
By połączyć nasze możliwości z zapotrzebowaniem, musimy znacząco zwiększyć wydatki na obronność
- zaznaczył wówczas Mark Rutte.
Wyraził też przekonanie, że pomoc dla Ukrainy będzie kontynuowana po obu stronach Atlantyku. Dodał, że w USA zarówno Demokraci, jak i Republikanie rozumieją, że jeśli Rosja wygra na Ukrainie, Zachód znajdzie się w dużo gorszym położeniu jeśli chodzi o swoje bezpieczeństwo. Rutte to polityk znany m.in. z dobrych relacji z prezydentem elektem Donaldem Trumpem.
Rutte postrzegany jest też jako jeden z największych orędowników Kijowa: Holandia przekazała Ukrainie sprzęt wojskowy, w tym m.in. samoloty wielozadaniowe F-16. Podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa na początku tego roku Holender przekonywał, że należy inwestować w obronność, w tym przemysł zbrojeniowy, oraz kontynuować wsparcie dla Ukrainy.
-
Napięcie w Koalicji Obywatelskiej przed prawyborami. Zaskakujące doniesienia
-
Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. "Zgodnie z zaleceniami lekarzy..."
Nowy sekretarz NATO
To pierwsza wizyta Ruttego jako sekretarza generalnego NATO w Warszawie; pełni on funkcję od początku października. Wcześniej Rutte przez wiele lat - od 2010 roku do lipca b.r. - był premierem Holandii.
Na stanowisku szefa Sojuszu zastąpił Jensa Stoltenberga. Stoltenberg sekretarzem generalnym NATO był od 2014 roku, jego kadencja został wydłużona m.in. ze względu na rosyjską inwazję na Ukrainę.