Upadłość Huty Częstochowa. Sąd wydał prawomocne postanowienie
W lipcu 2024 roku, Sąd Rejonowy w Częstochowie ogłosił upadłość Huty Liberty Częstochowa i wyznaczył syndyka, który rozpoczął poszukiwania inwestora. Postanowienie do tej pory nie było prawomocne. Właściciel Huty, grupa Liberty odwołała się od decyzji sądu.
Prawomocna decyzja
Dzisiaj, 24 października, Sąd Okręgowy w Częstochowie wydał postanowienie o oddaleniu zażalenia dłużnika na postanowienie Sądu Rejonowego o ogłoszenie upadłości Huty.
– W złożonym zażaleniu dłużnik podnosił trzy zasadnicze elementy. Po pierwsze zarzut nieważności postępowania, po drugie kwestie związane z prowadzonym postępowaniem restrukturyzacyjnym i znaczeniem, jakie miało ono na dopuszczalność ogłoszenia upadłości dłużnika i w ogóle dopuszczalność prowadzenia postępowania w przedmiocie ogłoszenia upadłości i po trzecie zarzuty dotyczące istnienia przesłanek ogłoszenia upadłości dłużnika. Sąd Okręgowy uznał, że żaden z tych zarzutów nie jest zasadny – powiedział sędzia Dominik Bogacz, rzecznik Sądu Okręgowego w Częstochowie, cytowany przez dziennikzachodni.pl.
Pracownicy czekają na ruch syndyka
Tym samym wyrok stał się prawomocny, co było decyzją bardzo oczekiwaną przez związkowców z Solidarności.
– Teraz czekamy na rozstrzygnięcie Sądu Okręgowego. W związku z tym syndyk nie może przeprowadzić postępowania upadłościowego, które jest dla nas paradoksalnie korzystnym rozwiązaniem. Dlaczego? Bo dopiero wtedy mógłby wejść nowy inwestor, z nowym kapitałem i uruchomić produkcję – mówił nam wczoraj Robert Gonera, przewodniczący Komisji Międzyzakładowej NSZZ "Solidarność" Huty Liberty Częstochowa.
Przypomnijmy, że pod koniec 2023 roku produkcja w Hucie Częstochowa została wstrzymana. Pracownicy od 10 miesięcy przebywają na postojowym, a za wrzesień otrzymali tylko 1 tysiąc złotych wypłaty. Częstochowski zakład zatrudnia około 950 osób.
Teraz, po prawomocnym wyroku, pojawiła się nadzieja, że Hutę przejmie nowy dzierżawca, bądź właściciel i wznowi produkcję, a pracownicy będą mogli powrócić do pracy.
ZOBACZ TAKŻE: "Chcemy pracować, nie głodować". Pracownicy Huty Częstochowa demonstrowali w stolicy
CZYTAJ TAKŻE: Piotr Duda do prezesa Poczty Polskiej: Zacznijcie prowadzić prawdziwy dialog społeczny, zamiast tylko o nim mówić