Orędzie prezydenta Dudy. "Panie Premierze, nigdy się na to nie zgodzę"

Z okazji rocznicy ostatnich wyborów parlamentarnych prezydent Andrzej Duda wygłosił w Sejmie orędzie, w którym podsumował rok rządów koalicji Tuska.
Prezydent Andrzej Duda w Sejmie, 16 października 2024 roku Orędzie prezydenta Dudy.
Prezydent Andrzej Duda w Sejmie, 16 października 2024 roku / PAP/Marcin Obara

Z okazji rocznicy wyborów parlamentarnych, które odbyły się 15 października 2023 roku, prezydent Andrzej Duda wygłosił dziś w Sejmie orędzie. W swoim prawie godzinnym przemówieniu odniósł się do działań rządu Donalda Tuska. Wśród spraw, które poruszył, były między innymi kwestie ustrojowe, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, i sprawy bezpieczeństwa, dużo czasu poświęcił też kryzysowi na polskiej granicy. 

Sprawa ambasadorów. "Panie Premierze, nigdy się na to nie zgodzę"

Jednym z tematów, które poruszył prezydent Duda w swoim przemówieniu, była sprawa odwołanych bez porozumienia z nim polskich ambasadorów, co doprowadziło do patu w polskiej służbie dyplomatycznej.

Rząd, ściągając do kraju ambasadora i wysyłając tam kierownika placówki, pokazuje, że nie ma porozumienia w tej sprawie (polityce międzynarodowej – przyp. red.) w Polsce i osłabia pozycję naszego kraju w relacjach z kluczowymi partnerami!

– mówił prezydent Duda.

Obrona granicy Rzeczypospolitej to zbrodnia przeciwko ludzkości? Nawoływanie funkcjonariuszy, żeby odmawiali wykonywania rozkazów podczas obrony granicy Rzeczypospolitej i Unii Europejskiej? Czy to mogli napisać polscy dyplomaci? Przecież to jest hańba. A premier chce, żeby teraz ci ludzie reprezentowali Polskę na kluczowych placówkach? Panie premierze, nigdy się na to nie zgodzę

– zdecydowanie przedstawił swoje stanowisko.

"Zawsze po stronie polskich funkcjonariuszy i żołnierzy"

Prezydent w swoim orędziu nawiązał też do bezpieczeństwa państwa ze szczególnym uwzględnieniem problemów na granicy polsko-białoruskiej i kwestii ataku hybrydowego, jaki przy użyciu nielegalnych imigrantów przypuszcza na nasz kraj reżim Aleksandra Łukaszenki.

Bezpieczeństwo to nie tylko wzmacnianie naszej armii. To także obrona naszych granic. Od 2021 roku staliśmy się jako Polska obiektem zmasowanego ataku hybrydowego na nasze granice sterowanego przez białoruskie i rosyjskie służby. Dzięki zdecydowanym działaniom rządu Mateusza Morawieckiego i postawie naszych strażników granicznych, żołnierzy i innych służb pokazaliśmy wyraźnie, że Polska potrafi zadbać o bezpieczeństwo swoich granic i granicy Unii Europejskiej. Jako Prezydent zawsze stałem po stronie polskich funkcjonariuszy i żołnierzy. I zawsze będę stawał w obronie ich dobrego imienia! Bez względu na konsekwencje

–  mówił Andrzej Duda.

Jak dodał nie bez ironii, cieszy się, że rząd Donalda Tuska i jego obóz polityczny dołączył do obrońców granic Rzeczpospolitej. Przypomniał przy tym, że kiedy głosowano w Sejmie nad budową zapory na granicy, to tylko PSL zagłosował za jej budową.

Wtedy większość ówczesnej opozycji, a dzisiaj rządzący, atakowali Straż Graniczną, wojsko, szydzili z obrońców polskich granic, wspierali celebrytów obrażających i poniżających funkcjonariuszy. Teraz nastąpiła zmiana o 180 stopni.  Lepiej późno niż wcale! Ale trzeba pamiętać, że nigdy za swoje skandaliczne słowa i działania Państwo nie przeprosiliście, a dziś w sprawach bezpieczeństwa próbujecie pouczać tych, którzy mieli w tych sprawach rację od samego początku

– punktował rząd Tuska i jego koalicjantów prezydent.

Zawieszenie prawa azylowego? "To chyba jakaś fatalna pomyłka"

Prezydent stanowczo skrytykował też zapowiedź premiera Tuska, że zostanie zawieszone przyznawanie azylu politycznego. Jak podkreślił, uderzy to w uchodźców, głównie z Białorusi, którzy w Polsce próbują szukać schronienia przed prześladowaniami reżimu Łukaszenki.

Zapowiedź premiera z ostatnich dni dotycząca nieprzyznawania azylu politycznego nie posłuży uszczelnieniu naszej granicy. Za to uniemożliwi przedstawicielom np. białoruskiej opozycji schronienie w Polsce. A przecież Polska była, jest i mam nadzieję będzie krajem wolności i solidarności. Polska ma wielowiekową tradycję wspierania dążeń wolnościowych innych narodów i dawania schronienia ludziom, którzy o wolność walczą! W myśl zapowiadanych przez premiera przepisów wielu ludzi szykanowanych przez reżim Łukaszenki nie będzie mogło schronić się w Polsce

– wskazywał prezydent na absurdy migracyjnej polityki rządu Tuska.

Powiedzmy wprost: Putin i Łukaszenko próbują zdestabilizować sytuacje na naszej granicy, w UE, a waszą odpowiedzią na to jest pozbawianie bezpiecznego schronienia osób, które Putin i Łukaszenka wsadzają do więzień 
i prześladują. To chyba jakaś fatalna pomyłka

– podkreślił Andrzej Duda.

Wybory parlamentarne 2023 roku

Ostatnie wybory do 460-osobowego Sejmu i 100-osobowego Senatu odbyły się 15 października 2023 roku. W głosowaniu o rekordowej frekwencji wynoszącej 74,38 procent zwyciężyła Zjednoczona Prawica, startująca w wyborach jako komitet wyborczy Prawo i Sprawiedliwość. Zdobyła 35,38 procent głosów, co dało jej 194 mandaty w Sejmie. Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska z wynikiem 30,70 procent (157 mandatów), podium zamykała Trzecia Droga, która okazała się czarnym koniem wyborów, uzyskując 14,40 procent (65 mandatów). Na kolejnych miejscach uplasowały się Nowa Lewica z wynikiem 8,61 procent (26 mandatów) i Konfederacja, która zdobyła 7,61 procent głosów (18 mandatów).

Ponieważ PiS nie udało się utworzyć większościowej koalicji, a misja utworzenia rządu przez Mateusza Morawieckiego się nie powiodła, zadanie sformowania gabinetu dostał ostatecznie Donald Tusk, który stanął na czele koalicji trzech ugrupowań – KO, TD i Lewicy – grupując w Sejmie 248 mandatów. Rząd Tuska ukonstytuował się 13 grudnia 2023 roku, w 42. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.


 

POLECANE
Dyrektywa o płacach minimalnych – sukces czy porażka? Seminarium w Warszawie z ostatniej chwili
Dyrektywa o płacach minimalnych – sukces czy porażka? Seminarium w Warszawie

W Warszawie w dniach 14-15.01.2025 pod patronatem European Centre for Workers' Questions, Europejskiego Centrum ds. Pracowniczych (EZA) odbyło się dwudniowe seminarium poświęcone implementacji dyrektywy o płacach minimalnych.

Trzaskowski skopiował pomysł na spot? Internauci bezlitośni gorące
Trzaskowski skopiował pomysł na spot? Internauci bezlitośni

"Czy Wam tak po ludzku po prostu nie jest wstyd, by robić taką bezczelną kompromitację w pierwszy dzień kampanii wyborczej?" – pyta jeden z użytkowników platformy X i porównuje nagranie opublikowane przez Rafała Trzaskowskiego z materiałem wideo, które w ubiegłym roku udostępnił były premier Wielkiej Brytanii.

Aż tak się wystraszyli moich kotów? Niespodziewane słowa prezesa PiS gorące
"Aż tak się wystraszyli moich kotów?" Niespodziewane słowa prezesa PiS

"Chcą zamykać X? Aż tak się wystraszyli moich kotów i dobrych zasięgów?" – pyta na platformie X prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Nieoficjalnie: Jest porozumienie między Izraelem a Hamasem z ostatniej chwili
Nieoficjalnie: Jest porozumienie między Izraelem a Hamasem

Rząd Izraela i palestyńska organizacja terrorystyczna Hamas osiągnęły w Katarze porozumienie w sprawie zawieszenia broni po 15 miesiącach wojny w Strefie Gazy – poinformowali w środę mediatorzy, cytowani przez agencję Associated Press.

Po odsunięciu koalicji 13 grudnia od władzy zrealizujemy wszystkie inwestycje zablokowane przez rząd Tuska polityka
"Po odsunięciu koalicji 13 grudnia od władzy zrealizujemy wszystkie inwestycje zablokowane przez rząd Tuska"

Opublikowany we wtorek rządowy projekt zmiany tzw. specustawy odrzańskiej nie pozostawia wątpliwości, że rząd likwiduje inwestycje na Odrze. Sprawę dosadnie skomentował Marek Gróbarczyk, były minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

USA ograniczają chipy dla Polski. Wicepremier: Waszyngton nas nie poinformował Wiadomości
USA ograniczają chipy dla Polski. Wicepremier: "Waszyngton nas nie poinformował"

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski oznajmił w środę w rozmowie z dziennikarzami, że USA nie poinformowały wcześniej polskich władz o ograniczeniu eksportu amerykańskich czipów. – To zły sygnał dla Polski, pokazujący, że rząd amerykański nie rozumie, że ma lojalnego sojusznika – uznał.

Rząd Tuska o tym nie mówi, ale zrobi to po wyborach polityka
Rząd Tuska o tym nie mówi, ale zrobi to po wyborach

Minister równości Katarzyna Kotula przyznała wprost, że ustawa o tzw. uzgodnieniu płci będzie forsowana, ale kampania prezydencka to nie jest odpowiedni moment.

To podważenie przywództwa Ameryki. Mocne oświadczenie NVIDIA ws. objęcia restrykcjami przez USA m.in. Polski z ostatniej chwili
"To podważenie przywództwa Ameryki". Mocne oświadczenie NVIDIA ws. objęcia restrykcjami przez USA m.in. Polski

"Uważamy, że nowa zasada rozpowszechniania sztucznej inteligencji wykolei postęp sztucznej inteligencji dla gałęzi przemysłu w kraju i sojuszników za granicą" – pisze w oświadczeniu NVIDIA, otwarcie krytykując rząd Stanów Zjednoczonych za nowe restrykcje ograniczające dostęp do zaawansowanych technologii AI.

Niemieckie media zaskoczone. Jest najnowszy sondaż partyjny Wiadomości
Niemieckie media zaskoczone. Jest najnowszy sondaż partyjny

Prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) w najnowszym sondażu dla stacji RTL/ntv poprawiła swój wynik o jeden punkt procentowy. Tak wysokie poparcie partia odnotowała ostatni raz w styczniu 2024 roku.

Politico: Polska najbardziej znaczącą ofiarą decyzji USA z ostatniej chwili
Politico: Polska najbardziej znaczącą ofiarą decyzji USA

Serwis "Politico" w środowej publikacji komentuje decyzję ustępującego rządu USA o nałożeniu na 17 krajów UE, w tym Polskę, restrykcji w zakresie rozwoju sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Orędzie prezydenta Dudy. "Panie Premierze, nigdy się na to nie zgodzę"

Z okazji rocznicy ostatnich wyborów parlamentarnych prezydent Andrzej Duda wygłosił w Sejmie orędzie, w którym podsumował rok rządów koalicji Tuska.
Prezydent Andrzej Duda w Sejmie, 16 października 2024 roku Orędzie prezydenta Dudy.
Prezydent Andrzej Duda w Sejmie, 16 października 2024 roku / PAP/Marcin Obara

Z okazji rocznicy wyborów parlamentarnych, które odbyły się 15 października 2023 roku, prezydent Andrzej Duda wygłosił dziś w Sejmie orędzie. W swoim prawie godzinnym przemówieniu odniósł się do działań rządu Donalda Tuska. Wśród spraw, które poruszył, były między innymi kwestie ustrojowe, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, i sprawy bezpieczeństwa, dużo czasu poświęcił też kryzysowi na polskiej granicy. 

Sprawa ambasadorów. "Panie Premierze, nigdy się na to nie zgodzę"

Jednym z tematów, które poruszył prezydent Duda w swoim przemówieniu, była sprawa odwołanych bez porozumienia z nim polskich ambasadorów, co doprowadziło do patu w polskiej służbie dyplomatycznej.

Rząd, ściągając do kraju ambasadora i wysyłając tam kierownika placówki, pokazuje, że nie ma porozumienia w tej sprawie (polityce międzynarodowej – przyp. red.) w Polsce i osłabia pozycję naszego kraju w relacjach z kluczowymi partnerami!

– mówił prezydent Duda.

Obrona granicy Rzeczypospolitej to zbrodnia przeciwko ludzkości? Nawoływanie funkcjonariuszy, żeby odmawiali wykonywania rozkazów podczas obrony granicy Rzeczypospolitej i Unii Europejskiej? Czy to mogli napisać polscy dyplomaci? Przecież to jest hańba. A premier chce, żeby teraz ci ludzie reprezentowali Polskę na kluczowych placówkach? Panie premierze, nigdy się na to nie zgodzę

– zdecydowanie przedstawił swoje stanowisko.

"Zawsze po stronie polskich funkcjonariuszy i żołnierzy"

Prezydent w swoim orędziu nawiązał też do bezpieczeństwa państwa ze szczególnym uwzględnieniem problemów na granicy polsko-białoruskiej i kwestii ataku hybrydowego, jaki przy użyciu nielegalnych imigrantów przypuszcza na nasz kraj reżim Aleksandra Łukaszenki.

Bezpieczeństwo to nie tylko wzmacnianie naszej armii. To także obrona naszych granic. Od 2021 roku staliśmy się jako Polska obiektem zmasowanego ataku hybrydowego na nasze granice sterowanego przez białoruskie i rosyjskie służby. Dzięki zdecydowanym działaniom rządu Mateusza Morawieckiego i postawie naszych strażników granicznych, żołnierzy i innych służb pokazaliśmy wyraźnie, że Polska potrafi zadbać o bezpieczeństwo swoich granic i granicy Unii Europejskiej. Jako Prezydent zawsze stałem po stronie polskich funkcjonariuszy i żołnierzy. I zawsze będę stawał w obronie ich dobrego imienia! Bez względu na konsekwencje

–  mówił Andrzej Duda.

Jak dodał nie bez ironii, cieszy się, że rząd Donalda Tuska i jego obóz polityczny dołączył do obrońców granic Rzeczpospolitej. Przypomniał przy tym, że kiedy głosowano w Sejmie nad budową zapory na granicy, to tylko PSL zagłosował za jej budową.

Wtedy większość ówczesnej opozycji, a dzisiaj rządzący, atakowali Straż Graniczną, wojsko, szydzili z obrońców polskich granic, wspierali celebrytów obrażających i poniżających funkcjonariuszy. Teraz nastąpiła zmiana o 180 stopni.  Lepiej późno niż wcale! Ale trzeba pamiętać, że nigdy za swoje skandaliczne słowa i działania Państwo nie przeprosiliście, a dziś w sprawach bezpieczeństwa próbujecie pouczać tych, którzy mieli w tych sprawach rację od samego początku

– punktował rząd Tuska i jego koalicjantów prezydent.

Zawieszenie prawa azylowego? "To chyba jakaś fatalna pomyłka"

Prezydent stanowczo skrytykował też zapowiedź premiera Tuska, że zostanie zawieszone przyznawanie azylu politycznego. Jak podkreślił, uderzy to w uchodźców, głównie z Białorusi, którzy w Polsce próbują szukać schronienia przed prześladowaniami reżimu Łukaszenki.

Zapowiedź premiera z ostatnich dni dotycząca nieprzyznawania azylu politycznego nie posłuży uszczelnieniu naszej granicy. Za to uniemożliwi przedstawicielom np. białoruskiej opozycji schronienie w Polsce. A przecież Polska była, jest i mam nadzieję będzie krajem wolności i solidarności. Polska ma wielowiekową tradycję wspierania dążeń wolnościowych innych narodów i dawania schronienia ludziom, którzy o wolność walczą! W myśl zapowiadanych przez premiera przepisów wielu ludzi szykanowanych przez reżim Łukaszenki nie będzie mogło schronić się w Polsce

– wskazywał prezydent na absurdy migracyjnej polityki rządu Tuska.

Powiedzmy wprost: Putin i Łukaszenko próbują zdestabilizować sytuacje na naszej granicy, w UE, a waszą odpowiedzią na to jest pozbawianie bezpiecznego schronienia osób, które Putin i Łukaszenka wsadzają do więzień 
i prześladują. To chyba jakaś fatalna pomyłka

– podkreślił Andrzej Duda.

Wybory parlamentarne 2023 roku

Ostatnie wybory do 460-osobowego Sejmu i 100-osobowego Senatu odbyły się 15 października 2023 roku. W głosowaniu o rekordowej frekwencji wynoszącej 74,38 procent zwyciężyła Zjednoczona Prawica, startująca w wyborach jako komitet wyborczy Prawo i Sprawiedliwość. Zdobyła 35,38 procent głosów, co dało jej 194 mandaty w Sejmie. Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska z wynikiem 30,70 procent (157 mandatów), podium zamykała Trzecia Droga, która okazała się czarnym koniem wyborów, uzyskując 14,40 procent (65 mandatów). Na kolejnych miejscach uplasowały się Nowa Lewica z wynikiem 8,61 procent (26 mandatów) i Konfederacja, która zdobyła 7,61 procent głosów (18 mandatów).

Ponieważ PiS nie udało się utworzyć większościowej koalicji, a misja utworzenia rządu przez Mateusza Morawieckiego się nie powiodła, zadanie sformowania gabinetu dostał ostatecznie Donald Tusk, który stanął na czele koalicji trzech ugrupowań – KO, TD i Lewicy – grupując w Sejmie 248 mandatów. Rząd Tuska ukonstytuował się 13 grudnia 2023 roku, w 42. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe