Orędzie prezydenta Dudy. "Panie Premierze, nigdy się na to nie zgodzę"

Z okazji rocznicy ostatnich wyborów parlamentarnych prezydent Andrzej Duda wygłosił w Sejmie orędzie, w którym podsumował rok rządów koalicji Tuska.
Prezydent Andrzej Duda w Sejmie, 16 października 2024 roku Orędzie prezydenta Dudy.
Prezydent Andrzej Duda w Sejmie, 16 października 2024 roku / PAP/Marcin Obara

Z okazji rocznicy wyborów parlamentarnych, które odbyły się 15 października 2023 roku, prezydent Andrzej Duda wygłosił dziś w Sejmie orędzie. W swoim prawie godzinnym przemówieniu odniósł się do działań rządu Donalda Tuska. Wśród spraw, które poruszył, były między innymi kwestie ustrojowe, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, i sprawy bezpieczeństwa, dużo czasu poświęcił też kryzysowi na polskiej granicy. 

Sprawa ambasadorów. "Panie Premierze, nigdy się na to nie zgodzę"

Jednym z tematów, które poruszył prezydent Duda w swoim przemówieniu, była sprawa odwołanych bez porozumienia z nim polskich ambasadorów, co doprowadziło do patu w polskiej służbie dyplomatycznej.

Rząd, ściągając do kraju ambasadora i wysyłając tam kierownika placówki, pokazuje, że nie ma porozumienia w tej sprawie (polityce międzynarodowej – przyp. red.) w Polsce i osłabia pozycję naszego kraju w relacjach z kluczowymi partnerami!

– mówił prezydent Duda.

Obrona granicy Rzeczypospolitej to zbrodnia przeciwko ludzkości? Nawoływanie funkcjonariuszy, żeby odmawiali wykonywania rozkazów podczas obrony granicy Rzeczypospolitej i Unii Europejskiej? Czy to mogli napisać polscy dyplomaci? Przecież to jest hańba. A premier chce, żeby teraz ci ludzie reprezentowali Polskę na kluczowych placówkach? Panie premierze, nigdy się na to nie zgodzę

– zdecydowanie przedstawił swoje stanowisko.

"Zawsze po stronie polskich funkcjonariuszy i żołnierzy"

Prezydent w swoim orędziu nawiązał też do bezpieczeństwa państwa ze szczególnym uwzględnieniem problemów na granicy polsko-białoruskiej i kwestii ataku hybrydowego, jaki przy użyciu nielegalnych imigrantów przypuszcza na nasz kraj reżim Aleksandra Łukaszenki.

Bezpieczeństwo to nie tylko wzmacnianie naszej armii. To także obrona naszych granic. Od 2021 roku staliśmy się jako Polska obiektem zmasowanego ataku hybrydowego na nasze granice sterowanego przez białoruskie i rosyjskie służby. Dzięki zdecydowanym działaniom rządu Mateusza Morawieckiego i postawie naszych strażników granicznych, żołnierzy i innych służb pokazaliśmy wyraźnie, że Polska potrafi zadbać o bezpieczeństwo swoich granic i granicy Unii Europejskiej. Jako Prezydent zawsze stałem po stronie polskich funkcjonariuszy i żołnierzy. I zawsze będę stawał w obronie ich dobrego imienia! Bez względu na konsekwencje

–  mówił Andrzej Duda.

Jak dodał nie bez ironii, cieszy się, że rząd Donalda Tuska i jego obóz polityczny dołączył do obrońców granic Rzeczpospolitej. Przypomniał przy tym, że kiedy głosowano w Sejmie nad budową zapory na granicy, to tylko PSL zagłosował za jej budową.

Wtedy większość ówczesnej opozycji, a dzisiaj rządzący, atakowali Straż Graniczną, wojsko, szydzili z obrońców polskich granic, wspierali celebrytów obrażających i poniżających funkcjonariuszy. Teraz nastąpiła zmiana o 180 stopni.  Lepiej późno niż wcale! Ale trzeba pamiętać, że nigdy za swoje skandaliczne słowa i działania Państwo nie przeprosiliście, a dziś w sprawach bezpieczeństwa próbujecie pouczać tych, którzy mieli w tych sprawach rację od samego początku

– punktował rząd Tuska i jego koalicjantów prezydent.

Zawieszenie prawa azylowego? "To chyba jakaś fatalna pomyłka"

Prezydent stanowczo skrytykował też zapowiedź premiera Tuska, że zostanie zawieszone przyznawanie azylu politycznego. Jak podkreślił, uderzy to w uchodźców, głównie z Białorusi, którzy w Polsce próbują szukać schronienia przed prześladowaniami reżimu Łukaszenki.

Zapowiedź premiera z ostatnich dni dotycząca nieprzyznawania azylu politycznego nie posłuży uszczelnieniu naszej granicy. Za to uniemożliwi przedstawicielom np. białoruskiej opozycji schronienie w Polsce. A przecież Polska była, jest i mam nadzieję będzie krajem wolności i solidarności. Polska ma wielowiekową tradycję wspierania dążeń wolnościowych innych narodów i dawania schronienia ludziom, którzy o wolność walczą! W myśl zapowiadanych przez premiera przepisów wielu ludzi szykanowanych przez reżim Łukaszenki nie będzie mogło schronić się w Polsce

– wskazywał prezydent na absurdy migracyjnej polityki rządu Tuska.

Powiedzmy wprost: Putin i Łukaszenko próbują zdestabilizować sytuacje na naszej granicy, w UE, a waszą odpowiedzią na to jest pozbawianie bezpiecznego schronienia osób, które Putin i Łukaszenka wsadzają do więzień 
i prześladują. To chyba jakaś fatalna pomyłka

– podkreślił Andrzej Duda.

Wybory parlamentarne 2023 roku

Ostatnie wybory do 460-osobowego Sejmu i 100-osobowego Senatu odbyły się 15 października 2023 roku. W głosowaniu o rekordowej frekwencji wynoszącej 74,38 procent zwyciężyła Zjednoczona Prawica, startująca w wyborach jako komitet wyborczy Prawo i Sprawiedliwość. Zdobyła 35,38 procent głosów, co dało jej 194 mandaty w Sejmie. Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska z wynikiem 30,70 procent (157 mandatów), podium zamykała Trzecia Droga, która okazała się czarnym koniem wyborów, uzyskując 14,40 procent (65 mandatów). Na kolejnych miejscach uplasowały się Nowa Lewica z wynikiem 8,61 procent (26 mandatów) i Konfederacja, która zdobyła 7,61 procent głosów (18 mandatów).

Ponieważ PiS nie udało się utworzyć większościowej koalicji, a misja utworzenia rządu przez Mateusza Morawieckiego się nie powiodła, zadanie sformowania gabinetu dostał ostatecznie Donald Tusk, który stanął na czele koalicji trzech ugrupowań – KO, TD i Lewicy – grupując w Sejmie 248 mandatów. Rząd Tuska ukonstytuował się 13 grudnia 2023 roku, w 42. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.


 

POLECANE
Umowa ws. złóż mineralnych z USA. Zełenski zabiera głos polityka
Umowa ws. złóż mineralnych z USA. Zełenski zabiera głos

Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział w niedzielę, że w negocjowanej obecnie umowie o współpracy z USA, które chcą dostępu do ukraińskich złóż mineralnych, Waszyngton nie przedstawił dotychczas żadnych gwarancji bezpieczeństwa dla Kijowa. Zapowiedział również, iż "nie podpisze czegoś, za co będzie płaciło 10 pokoleń Ukraińców".

Wybory do Bundestagu. Są wyniki 150 z 299 okręgów wyborczych z ostatniej chwili
Wybory do Bundestagu. Są wyniki 150 z 299 okręgów wyborczych

Niemiecki nadawca publiczny ARD podał aktualną prognozę wyników wyborów do Bundestagu na podstawie danych ze 150 na 299 okręgów wyborczych.

Ekspert: Koalicja chadeków i SPD nie będzie łatwa polityka
Ekspert: Koalicja chadeków i SPD nie będzie łatwa

Prof. Klaus Stuewe uważa, że prognozy wyników chadeckiego bloku CDU/CSU i prawicowej AfD w niedzielnych wyborach do Bundestagu odzwierciedlają niezadowolenie Niemców z koalicji kierowanej przez kanclerza Olafa Scholza. Politolog powiedział w rozmowie z PAP, że utworzenie koalicji chadeków i SPD może nie być proste.

Wyniki wyborów w Niemczech. Podano nowe dane z ostatniej chwili
Wyniki wyborów w Niemczech. Podano nowe dane

Program drugi niemieckiej telewizji publicznej ZDF o g. 20:58 podał nowe dane ws. wyników wyborów parlamentarnych w Niemczech. Różnią się one nieznacznie od wyników exit poll; co się zmieniło?

Messi stracił nerwy po meczu. Sieć obiegło nagranie Wiadomości
Messi stracił nerwy po meczu. Sieć obiegło nagranie

Lionel Messi, gwiazda Interu Miami, wpadł w złość po meczu inaugurującym sezon Major League Soccer przeciwko New York City (2:2). Argentyńczyk nie zgadzał się z decyzjami sędziego i dostał żółtą kartkę już po zakończeniu spotkania.

Wyniki wyborów Niemczech. Jest komentarz Donalda Trumpa z ostatniej chwili
Wyniki wyborów Niemczech. Jest komentarz Donalda Trumpa

Prezydent USA Donald Trump wyraził w piątek radość z wyborczego zwycięstwa CDU/CSU w Niemczech. Jak stwierdził, dowodzi to, że Niemcy mieli dość "braku zdrowego rozsądku" w sprawach energetyki i imigracji.

Gorzki wynik. Scholz nie kryje rozczarowania po wyborach polityka
"Gorzki wynik". Scholz nie kryje rozczarowania po wyborach

Niedzielne wybory do Bundestagu zakończyły się historycznym ciosem dla niemieckiej socjaldemokracji. SPD, kierowane przez kanclerza Olafa Scholza, zdobyło zaledwie 16 proc. głosów – to najgorszy rezultat partii od zakończenia II wojny światowej. W porównaniu z poprzednimi wyborami z 2021 roku, kiedy to socjaldemokraci uzyskali 25,7%, strata jest druzgocąca.

Wynik wyborów w Niemczech optymalny z polskiego punktu widzenia. Gorące komentarze polityka
"Wynik wyborów w Niemczech optymalny z polskiego punktu widzenia". Gorące komentarze

Wyniki przedterminowych wyborów do Bundestagu wzbudziły ogromne emocje nie tylko w Niemczech, ale także w Polsce. Politycy, komentatorzy i publicyści analizują, co nowy układ sił oznacza dla relacji polsko-niemieckich, zwłaszcza w kontekście współpracy gospodarczej, polityki bezpieczeństwa oraz przyszłości Unii Europejskiej.

Są wyniki badań papieża Franciszka z ostatniej chwili
Są wyniki badań papieża Franciszka

Podano nowe informacje ws. stanu zdrowia papieża Franciszka.

Dramatyczna akcja ratunkowa w Beskidach. Nie żyje turysta Wiadomości
Dramatyczna akcja ratunkowa w Beskidach. Nie żyje turysta

W sobotnie popołudnie na żółtym szlaku w rejonie Klimczoka w Beskidach doszło do dramatycznego zdarzenia.

REKLAMA

Orędzie prezydenta Dudy. "Panie Premierze, nigdy się na to nie zgodzę"

Z okazji rocznicy ostatnich wyborów parlamentarnych prezydent Andrzej Duda wygłosił w Sejmie orędzie, w którym podsumował rok rządów koalicji Tuska.
Prezydent Andrzej Duda w Sejmie, 16 października 2024 roku Orędzie prezydenta Dudy.
Prezydent Andrzej Duda w Sejmie, 16 października 2024 roku / PAP/Marcin Obara

Z okazji rocznicy wyborów parlamentarnych, które odbyły się 15 października 2023 roku, prezydent Andrzej Duda wygłosił dziś w Sejmie orędzie. W swoim prawie godzinnym przemówieniu odniósł się do działań rządu Donalda Tuska. Wśród spraw, które poruszył, były między innymi kwestie ustrojowe, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, i sprawy bezpieczeństwa, dużo czasu poświęcił też kryzysowi na polskiej granicy. 

Sprawa ambasadorów. "Panie Premierze, nigdy się na to nie zgodzę"

Jednym z tematów, które poruszył prezydent Duda w swoim przemówieniu, była sprawa odwołanych bez porozumienia z nim polskich ambasadorów, co doprowadziło do patu w polskiej służbie dyplomatycznej.

Rząd, ściągając do kraju ambasadora i wysyłając tam kierownika placówki, pokazuje, że nie ma porozumienia w tej sprawie (polityce międzynarodowej – przyp. red.) w Polsce i osłabia pozycję naszego kraju w relacjach z kluczowymi partnerami!

– mówił prezydent Duda.

Obrona granicy Rzeczypospolitej to zbrodnia przeciwko ludzkości? Nawoływanie funkcjonariuszy, żeby odmawiali wykonywania rozkazów podczas obrony granicy Rzeczypospolitej i Unii Europejskiej? Czy to mogli napisać polscy dyplomaci? Przecież to jest hańba. A premier chce, żeby teraz ci ludzie reprezentowali Polskę na kluczowych placówkach? Panie premierze, nigdy się na to nie zgodzę

– zdecydowanie przedstawił swoje stanowisko.

"Zawsze po stronie polskich funkcjonariuszy i żołnierzy"

Prezydent w swoim orędziu nawiązał też do bezpieczeństwa państwa ze szczególnym uwzględnieniem problemów na granicy polsko-białoruskiej i kwestii ataku hybrydowego, jaki przy użyciu nielegalnych imigrantów przypuszcza na nasz kraj reżim Aleksandra Łukaszenki.

Bezpieczeństwo to nie tylko wzmacnianie naszej armii. To także obrona naszych granic. Od 2021 roku staliśmy się jako Polska obiektem zmasowanego ataku hybrydowego na nasze granice sterowanego przez białoruskie i rosyjskie służby. Dzięki zdecydowanym działaniom rządu Mateusza Morawieckiego i postawie naszych strażników granicznych, żołnierzy i innych służb pokazaliśmy wyraźnie, że Polska potrafi zadbać o bezpieczeństwo swoich granic i granicy Unii Europejskiej. Jako Prezydent zawsze stałem po stronie polskich funkcjonariuszy i żołnierzy. I zawsze będę stawał w obronie ich dobrego imienia! Bez względu na konsekwencje

–  mówił Andrzej Duda.

Jak dodał nie bez ironii, cieszy się, że rząd Donalda Tuska i jego obóz polityczny dołączył do obrońców granic Rzeczpospolitej. Przypomniał przy tym, że kiedy głosowano w Sejmie nad budową zapory na granicy, to tylko PSL zagłosował za jej budową.

Wtedy większość ówczesnej opozycji, a dzisiaj rządzący, atakowali Straż Graniczną, wojsko, szydzili z obrońców polskich granic, wspierali celebrytów obrażających i poniżających funkcjonariuszy. Teraz nastąpiła zmiana o 180 stopni.  Lepiej późno niż wcale! Ale trzeba pamiętać, że nigdy za swoje skandaliczne słowa i działania Państwo nie przeprosiliście, a dziś w sprawach bezpieczeństwa próbujecie pouczać tych, którzy mieli w tych sprawach rację od samego początku

– punktował rząd Tuska i jego koalicjantów prezydent.

Zawieszenie prawa azylowego? "To chyba jakaś fatalna pomyłka"

Prezydent stanowczo skrytykował też zapowiedź premiera Tuska, że zostanie zawieszone przyznawanie azylu politycznego. Jak podkreślił, uderzy to w uchodźców, głównie z Białorusi, którzy w Polsce próbują szukać schronienia przed prześladowaniami reżimu Łukaszenki.

Zapowiedź premiera z ostatnich dni dotycząca nieprzyznawania azylu politycznego nie posłuży uszczelnieniu naszej granicy. Za to uniemożliwi przedstawicielom np. białoruskiej opozycji schronienie w Polsce. A przecież Polska była, jest i mam nadzieję będzie krajem wolności i solidarności. Polska ma wielowiekową tradycję wspierania dążeń wolnościowych innych narodów i dawania schronienia ludziom, którzy o wolność walczą! W myśl zapowiadanych przez premiera przepisów wielu ludzi szykanowanych przez reżim Łukaszenki nie będzie mogło schronić się w Polsce

– wskazywał prezydent na absurdy migracyjnej polityki rządu Tuska.

Powiedzmy wprost: Putin i Łukaszenko próbują zdestabilizować sytuacje na naszej granicy, w UE, a waszą odpowiedzią na to jest pozbawianie bezpiecznego schronienia osób, które Putin i Łukaszenka wsadzają do więzień 
i prześladują. To chyba jakaś fatalna pomyłka

– podkreślił Andrzej Duda.

Wybory parlamentarne 2023 roku

Ostatnie wybory do 460-osobowego Sejmu i 100-osobowego Senatu odbyły się 15 października 2023 roku. W głosowaniu o rekordowej frekwencji wynoszącej 74,38 procent zwyciężyła Zjednoczona Prawica, startująca w wyborach jako komitet wyborczy Prawo i Sprawiedliwość. Zdobyła 35,38 procent głosów, co dało jej 194 mandaty w Sejmie. Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska z wynikiem 30,70 procent (157 mandatów), podium zamykała Trzecia Droga, która okazała się czarnym koniem wyborów, uzyskując 14,40 procent (65 mandatów). Na kolejnych miejscach uplasowały się Nowa Lewica z wynikiem 8,61 procent (26 mandatów) i Konfederacja, która zdobyła 7,61 procent głosów (18 mandatów).

Ponieważ PiS nie udało się utworzyć większościowej koalicji, a misja utworzenia rządu przez Mateusza Morawieckiego się nie powiodła, zadanie sformowania gabinetu dostał ostatecznie Donald Tusk, który stanął na czele koalicji trzech ugrupowań – KO, TD i Lewicy – grupując w Sejmie 248 mandatów. Rząd Tuska ukonstytuował się 13 grudnia 2023 roku, w 42. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe