Zastępca Bodnara do Bodnara po przełomowej uchwale SN: Nie będzie abolicji
Prokuratorem Krajowym jest Dariusz Barski
Izba Karna Sądu Najwyższego orzekła w piątek, że "przywrócenie ze stanu spoczynku i powołanie Dariusza Barskiego na prokuratora krajowego w 2022 roku miało wiążącą podstawę prawno-ustrojową i było prawnie skuteczne".
Uchwałę podjął skład trzech sędziów Izby Karnej SN, przewodniczył mu prezes tej Izby Zbigniew Kapiński. Ponadto w składzie byli sędziowie Marek Siwek i Igor Zgoliński.
Uchwałę podjęto w odpowiedzi na pytanie skierowane do SN w marcu br. przez gdański sąd rejonowy.
Zastępca Bodnara reaguje
Zastępca Prokuratora Generalnego prok. Michał Ostrowski tuż po decyzji Sądu Najwyższego opublikował wpis w mediach społecznościowych poświęcony tej sprawie. Jego zdanie uchwała ta "miażdży bezprawne pozbawienie dostępu do pełnienia funkcji Prokuratora Krajowego Dariusza Barskiego", a "działania Ministra Bodnara, który go fizycznie wyrzucił z siedziby Prokuratury Krajowej, były pozbawione jakiejkolwiek podstawy prawnej".
2. Postanowienie zabezpieczające Trybunału Konstytucyjnego z 15 stycznia br. Wynika z niego, że wszystkie władze publiczne są zobowiązane stosować się do stanu prawnego i faktycznego z godzin dopołudniowych 12 stycznia br, kiedy to Pan Prokurator Krajowy Dariusz Barski urzędował i wydawał różne dyspozycje, w tym zawnioskował, wprowadzony w błąd, o powołanie Bilewicza na prokuratora Prokuratury Krajowej.
3. Stanowisko Prezydenta RP,który wszczynając spór kompetencyjny z Premierem "z automatu" wstrzymał rzekome powołanie Bilewicza na p.o. Prokuratora Krajowego.
4. Opinie prawne autorytetów konstytucyjnych prof. Łabno, prof. Grabowskiej, prof. Piotrowskiego. One jednoznacznie wskazują na brak podstaw do działań Bodnara, który odsunął Barskiego od pełnienia funkcji.
5. Wreszcie jednoznaczy przepis art. 14 § 1 Prawa o prokuraturze:
"Prokuratora Krajowego jako pierwszego zastępcę Prokuratora Generalnego oraz pozostałych zastępców Prokuratora Generalnego w liczbie nie większej niż 7 powołuje spośród prokuratorów Prokuratury Krajowej i odwołuje z pełnienia tych funkcji Prezes Rady Ministrów na wniosek Prokuratora Generalnego. Prokuratora Krajowego oraz pozostałych zastępców Prokuratora Generalnego powołuje się po uzyskaniu opinii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, a odwołuje za jego pisemną zgodą". Czy ten przepis został zastosowany w odniesieniu do Prokuratura Krajowego? Nie
– czytamy.
Następnie prok. Ostrowski zadał pytanie: "Czego jeszcze Wam potrzeba, żeby przestrzegać prawa?".
Prawo złamaliście i odpowiecie za to. Ale jeśli od poniedziałku nie zaprosicie Prokuratora Krajowego i nie pozwolicie mu pełnić funkcji, to Wasza wina będzie większa. A wymiar kary dostosowuje się do stopnia zawinienia. I nie będzie żadnej abolicji, nie łudźcie się
– zakończył.
CZEGO JESZCZE?
— Michał Ostrowski (@OstrowskiProk) September 27, 2024
1. Dzisiejsza uchwała Sądu Najwyższego miażdży Wasze bezprawne pozbawienie dostępu do pełnienia funkcji Prokuratora Krajowego Dariusza Barskiego. Dość zacytować, że działania Ministra Bodnara, który go fizycznie wyrzucił z siedziby Prokuratury Krajowej, były…