Prezydent Duda odwiedził tereny dotknięte przez powódź

Prezydent Andrzej Duda odwiedził w piątek dotknięte przez powódź miejscowości, m.in. Lądek-Zdrój i Głuchołazy. Podczas briefingu apelował o jak najszybsze osuszenie zalanych budynków. Tłumaczył również, że nie mógł złożyć swojej wizyty wcześniej, ponieważ obecność prezydenta zakłóciłaby prace służb.
prezydent Andrzej Duda Prezydent Duda odwiedził tereny dotknięte przez powódź
prezydent Andrzej Duda / PAP/Michał Meissner

Prezydent Duda odwiedził powodzian

W piątek rano prezydent odwiedził Lądek-Zdrój. Po godz. 13 prezydent spotkał się z mediami na briefingu prasowym w Głuchołazach. Duda podziękował wszystkim służbom oraz wolontariuszom zaangażowanym w akcję ratowniczą. Podziękował również szefowi MON Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi, premierowi Donaldowi Tuskowi oraz innym przedstawicielom rządu.

Duda odnosząc się do zarzutów, że powinien był pojechać na tereny dotknięte klęską żywiołową już w pierwszych dniach powodzi odparł, że jego wizyta kilka dni wcześniej zakłóciłaby "proces ratowania mienia i życia ludzkiego". Jak dodał, policja i straż pożarna miałaby obowiązek pilnowania bezpieczeństwa prezydenta.

Podkreślił, że od początku kryzysu na miejscu był premier wraz z ministrami, którzy odpowiadają bezpośrednio za pracę służb. "Prezydent konstytucyjnie jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo Rzeczypospolitej Polskiej, jest zwierzchnikiem Sił Zbrojnych, ale swoje zwierzchnictwo wykonuje poprzez ministra obrony narodowej" - tłumaczył. Jak dodał, minister obrony narodowej był cały czas na posterunku, podobnie jak szef BBN Jacek Siewiera.

W piątek Tusk poinformował, że były szef MSWiA, europoseł Marcin Kierwiński będzie pełnomocnikiem rządu ds. odbudowy po powodzi. Podkreślił, że były szef MSWiA zgodził się zrzec mandatu europosła i wejdzie w skład rządu. Prezydent zapewnił, że, gdy tylko premier podpisze wszystkie niezbędne dokumenty, zorganizuje nominację Kierwińskiego jeszcze tego samego dnia, aby minister mógł jak najszybciej przystąpić do pracy.

Prezydent zaapelował także o osuszacze przemysłowe dla poszkodowanych w wyniku powodzi. Jak zauważył, budynki mieszkalne, które zostały zalane, muszą zostać jak najszybciej oczyszczone i osuszone przed nadejściem mrozów. "Tutaj prawdopodobnie pierwsze śniegi spadną już za kilka tygodni, trzeba jak najszybciej oczyścić i wysuszyć budynki mieszkalne" - podkreślił.

"To jest ogromna liczba zadań"

Według Dudy, należy "jak najszybciej" uruchomić m.in. instalacje elektryczne, grzewcze, gazowe oraz systemy kanalizacji. "To jest ogromna liczba zadań, które muszą tutaj być wykonane" - zaznaczył.

Jak dodał, w związku ze zniszczeniami "liczy na to, co już zostało obiecane i nie ukrywa też, że liczy na więcej".

"W pierwszej kolejności należy nam się wsparcie z Unii Europejskiej. Pamiętajmy, że to nie jest tylko tak, że my korzystamy z tego, że jesteśmy w UE. Także i nasi przyjaciele z UE, ci, którzy razem z nami są w UE, korzystają z nas, choćby z naszego rynku, choćby z nas jako konsumentów, to my kupujemy na co dzień ich towary"

- zaznaczył.

Prezydenci Polski i Czech odbyli rozmowę

Prezydent poinformował, że rozmawiał telefonicznie z prezydentem Czech Petrem Pavlem m.in. o usuwaniu szkód wywołanych falą powodziową, współpracy w tym zakresie i pomocy ze strony UE. "Rozmawialiśmy o tym, żeby zrobić taką wspólną konferencję ekspertów na ten temat, jakie jeszcze można stworzyć zabezpieczenia przeciwpowodziowe, jakie jeszcze działania prewencyjne można podjąć, by zabezpieczyć lepiej nasze miasta i nasze miejscowości przed potencjalnymi powodziami" - tłumaczył.

"Mówiłem panu prezydentowi o tym, że zbiornik, który został oddany dosłownie kilka lat temu i po raz pierwszy de facto użyty, jako zbiornik zabezpieczający te wielkie miasta, takie jak Wrocław i Opole, znakomicie zdał swój egzamin. Rzeczywiście przyjął tę falę powodzi, "wypłaszczył" ją i w efekcie do wielkiej powodzi w tych miastach nie doszło"

- podkreślił Duda.

Prezydent zaznaczył, że należy rozważyć, czy jesteśmy w stanie stworzyć podobne, nowe zabezpieczenia przeciwpowodziowe, aby stwarzać rezerwuary ratunkowe zabezpieczające przed powodzią na biegach rzek. "Na pewno warto i mówiłem panu prezydentowi, że my - jako prezydenci - moglibyśmy być patronami takiej konferencji eksperckiej, polsko-czeskiej" - poinformował.

Duda relacjonował, że z prezydentem Czech rozmawiał także o spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej (V4). "Planujemy takie spotkanie Czwórki Wyszehradzkiej odbyć w Wiśle" - zapowiedział. Od kilku dni na terenach dotkniętych powodzią wraz z innymi przedstawicielami rządu przebywa premier Donald Tusk. W piątek premier odwiedza województwa lubuskie oraz zachodniopomorskie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:"Powinna wylecieć na zbity pysk". Burza po emisji popularnego programu

ZOBACZ RÓWNIEŻ:"Nie mam innego wyjścia". Iga Świątek rezygnuje

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Nie żyje znany polski aktor


 

POLECANE
Radny PO zawieszony z powodu przyjmowania zaproszeń do TV Republika? gorące
Radny PO zawieszony z powodu przyjmowania zaproszeń do TV Republika?

O takich ustaleniach poinformował na platformie "X" dziennikarz śledczy TV Republika Marcin Dobski.

Szefowa dyplomacji UE: To będzie dla Polski trudne sześć miesięcy z ostatniej chwili
Szefowa dyplomacji UE: To będzie dla Polski trudne sześć miesięcy

Szefowa unijnej dyplomacji Kaja Kallas powiedziała we wtorek w Brukseli, że polską prezydencję czeka trudne najbliższe sześć miesięcy. "Żyjemy w niespokojnych czasach, wystarczy spojrzeć na sytuację geopolityczną. Polska prezydencja będzie miała dużo na głowie" – oceniła polityk.

Pogoda paraliżuje PKP. Opóźnienia pociągów w całym kraju z ostatniej chwili
Pogoda paraliżuje PKP. Opóźnienia pociągów w całym kraju

Intensywnie padający deszcz, który zamarza i osadza się na sieciach trakcyjnych rodzi potężne problemy Polskich Kolei Państwowych. Dziesiątki składów mają opóźnienia, w niektórych wypadkach dochodzących do nawet czterech godzin.

Trzy powody, dla których Trump może zagrać ostro z Rosją tylko u nas
Trzy powody, dla których Trump może zagrać ostro z Rosją

Związek Sowiecki, a potem Rosja, mogły funkcjonować tylko dzięki węglowodorom sprzedawanym… Zachodowi. Już w czasach zimnej wojny, gdy Niemcy z RFN aż przebierali nóżkami, żeby Breżniew im rurę z gazem doprowadził.

Bodnar zabiera głos ws. raportu prokuratorów z ostatniej chwili
Bodnar zabiera głos ws. raportu prokuratorów

Za raportem z audytu spraw z lat 2016-2023 pójdą konkretne zawiadomienia do rzeczników dyscyplinarnych, którzy przeprowadzą odpowiednie postępowania wyjaśniające - zapowiedział we wtorek szef MS, prokurator generalny Adam Bodnar. Przypomniał, że możliwe są także postępowania karne.

Nowy sondaż. PiS ze znaczną przewagą z ostatniej chwili
Nowy sondaż. PiS ze znaczną przewagą

Z najnowszego sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie dziennika „Rzeczpospolita” wynika, że gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, rząd koalicyjny KO, Trzeciej Drogi i Lewicy nie utrzymałby władzy. PiS natomiast mógłby stworzyć rząd z Konfederacją.

Raport prokuratury Bodnara ws. 200 afer PiS. Poseł zwrócił uwagę na ważny szczegół z ostatniej chwili
Raport prokuratury Bodnara ws. "200 afer PiS". Poseł zwrócił uwagę na ważny szczegół

Były wiceszef MS Michał Wójcik (PiS), komentując zaprezentowany we wtorek przez prokuratorów Bodnara raport ocenił, że nie wskazano ani jednego polityka, który by wpływał na jakiekolwiek postępowanie. Jego zdaniem przedstawione sprawy są "znane i medialne".

Nie żyje znana modelka. Wypadła z balkonu Wiadomości
Nie żyje znana modelka. Wypadła z balkonu

Media obiegła informacja o śmierci celebrytki i modelki - Courtney Mills.

Modły do drogowskazu, a symbolem zbawienia serduszko WOŚP. W sieci burza po happeningu Trzaskowskiego z ostatniej chwili
"Modły do drogowskazu, a symbolem zbawienia serduszko WOŚP". W sieci burza po "happeningu" Trzaskowskiego

"Przecież gdybym w ramach wyborczego trollingu odwalił taki numer, że poszedłbym ze zniczem pod jakiś słupek, bo nie chciałoby mi się jechać na cmentarz i bym się tam przy słupku zadumał, a obok jeszcze przygrywałby facet na trąbce, to by mnie zjedzono w komentarzach" – pisze na platformie X twórca Kanału Zero Krzysztof Stanowski, komentując sposób, w jaki prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski upamiętnił rocznicę śmierci Pawła Adamowicza.

Kultowy teleturniej Polsatu wraca na antenę. Widzów czekają zmiany Wiadomości
Kultowy teleturniej Polsatu wraca na antenę. Widzów czekają zmiany

Popularny teleturniej „Awantura o kasę” wraca na antenę Polsatu z premierowymi odcinkami. Po krótkiej przerwie program znów będzie gościł w weekendowe popołudnia. Wiadomo, że emisja rozpocznie się w sobotę, 1 marca, o godz. 17:30. Tym razem widzowie mogą liczyć na więcej odcinków niż jesienią, bo stacja zaplanowała ich aż 22.

REKLAMA

Prezydent Duda odwiedził tereny dotknięte przez powódź

Prezydent Andrzej Duda odwiedził w piątek dotknięte przez powódź miejscowości, m.in. Lądek-Zdrój i Głuchołazy. Podczas briefingu apelował o jak najszybsze osuszenie zalanych budynków. Tłumaczył również, że nie mógł złożyć swojej wizyty wcześniej, ponieważ obecność prezydenta zakłóciłaby prace służb.
prezydent Andrzej Duda Prezydent Duda odwiedził tereny dotknięte przez powódź
prezydent Andrzej Duda / PAP/Michał Meissner

Prezydent Duda odwiedził powodzian

W piątek rano prezydent odwiedził Lądek-Zdrój. Po godz. 13 prezydent spotkał się z mediami na briefingu prasowym w Głuchołazach. Duda podziękował wszystkim służbom oraz wolontariuszom zaangażowanym w akcję ratowniczą. Podziękował również szefowi MON Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi, premierowi Donaldowi Tuskowi oraz innym przedstawicielom rządu.

Duda odnosząc się do zarzutów, że powinien był pojechać na tereny dotknięte klęską żywiołową już w pierwszych dniach powodzi odparł, że jego wizyta kilka dni wcześniej zakłóciłaby "proces ratowania mienia i życia ludzkiego". Jak dodał, policja i straż pożarna miałaby obowiązek pilnowania bezpieczeństwa prezydenta.

Podkreślił, że od początku kryzysu na miejscu był premier wraz z ministrami, którzy odpowiadają bezpośrednio za pracę służb. "Prezydent konstytucyjnie jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo Rzeczypospolitej Polskiej, jest zwierzchnikiem Sił Zbrojnych, ale swoje zwierzchnictwo wykonuje poprzez ministra obrony narodowej" - tłumaczył. Jak dodał, minister obrony narodowej był cały czas na posterunku, podobnie jak szef BBN Jacek Siewiera.

W piątek Tusk poinformował, że były szef MSWiA, europoseł Marcin Kierwiński będzie pełnomocnikiem rządu ds. odbudowy po powodzi. Podkreślił, że były szef MSWiA zgodził się zrzec mandatu europosła i wejdzie w skład rządu. Prezydent zapewnił, że, gdy tylko premier podpisze wszystkie niezbędne dokumenty, zorganizuje nominację Kierwińskiego jeszcze tego samego dnia, aby minister mógł jak najszybciej przystąpić do pracy.

Prezydent zaapelował także o osuszacze przemysłowe dla poszkodowanych w wyniku powodzi. Jak zauważył, budynki mieszkalne, które zostały zalane, muszą zostać jak najszybciej oczyszczone i osuszone przed nadejściem mrozów. "Tutaj prawdopodobnie pierwsze śniegi spadną już za kilka tygodni, trzeba jak najszybciej oczyścić i wysuszyć budynki mieszkalne" - podkreślił.

"To jest ogromna liczba zadań"

Według Dudy, należy "jak najszybciej" uruchomić m.in. instalacje elektryczne, grzewcze, gazowe oraz systemy kanalizacji. "To jest ogromna liczba zadań, które muszą tutaj być wykonane" - zaznaczył.

Jak dodał, w związku ze zniszczeniami "liczy na to, co już zostało obiecane i nie ukrywa też, że liczy na więcej".

"W pierwszej kolejności należy nam się wsparcie z Unii Europejskiej. Pamiętajmy, że to nie jest tylko tak, że my korzystamy z tego, że jesteśmy w UE. Także i nasi przyjaciele z UE, ci, którzy razem z nami są w UE, korzystają z nas, choćby z naszego rynku, choćby z nas jako konsumentów, to my kupujemy na co dzień ich towary"

- zaznaczył.

Prezydenci Polski i Czech odbyli rozmowę

Prezydent poinformował, że rozmawiał telefonicznie z prezydentem Czech Petrem Pavlem m.in. o usuwaniu szkód wywołanych falą powodziową, współpracy w tym zakresie i pomocy ze strony UE. "Rozmawialiśmy o tym, żeby zrobić taką wspólną konferencję ekspertów na ten temat, jakie jeszcze można stworzyć zabezpieczenia przeciwpowodziowe, jakie jeszcze działania prewencyjne można podjąć, by zabezpieczyć lepiej nasze miasta i nasze miejscowości przed potencjalnymi powodziami" - tłumaczył.

"Mówiłem panu prezydentowi o tym, że zbiornik, który został oddany dosłownie kilka lat temu i po raz pierwszy de facto użyty, jako zbiornik zabezpieczający te wielkie miasta, takie jak Wrocław i Opole, znakomicie zdał swój egzamin. Rzeczywiście przyjął tę falę powodzi, "wypłaszczył" ją i w efekcie do wielkiej powodzi w tych miastach nie doszło"

- podkreślił Duda.

Prezydent zaznaczył, że należy rozważyć, czy jesteśmy w stanie stworzyć podobne, nowe zabezpieczenia przeciwpowodziowe, aby stwarzać rezerwuary ratunkowe zabezpieczające przed powodzią na biegach rzek. "Na pewno warto i mówiłem panu prezydentowi, że my - jako prezydenci - moglibyśmy być patronami takiej konferencji eksperckiej, polsko-czeskiej" - poinformował.

Duda relacjonował, że z prezydentem Czech rozmawiał także o spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej (V4). "Planujemy takie spotkanie Czwórki Wyszehradzkiej odbyć w Wiśle" - zapowiedział. Od kilku dni na terenach dotkniętych powodzią wraz z innymi przedstawicielami rządu przebywa premier Donald Tusk. W piątek premier odwiedza województwa lubuskie oraz zachodniopomorskie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:"Powinna wylecieć na zbity pysk". Burza po emisji popularnego programu

ZOBACZ RÓWNIEŻ:"Nie mam innego wyjścia". Iga Świątek rezygnuje

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Nie żyje znany polski aktor



 

Polecane
Emerytury
Stażowe