Polacy nadal chcą obniżenia wieku emerytalnego
Respondenci poproszeni o wskazanie jednego, najważniejszego – ich zdaniem – kryterium, które powinno decydować o nabyciu uprawnień emerytalnych, najczęściej wskazywali staż pracy (46 proc.). Na drugim miejscu znalazł się wiek (35 proc.).
Wśród możliwych do przyjęcia warunków obniżenia wieku emerytalnego największa grupa badanych (48 proc.) wymieniła wymóg posiadania odpowiednio długiego stażu ubezpieczeniowego, co szósty zaś (16 proc.) wskazywał na zniesienie lub znaczne ograniczenie możliwości dorabiania do emerytury. Najmniej zwolenników ma podniesienie podatków (5 proc.) lub znaczące obniżenie wysokości świadczeń emerytalnych w stosunku do zarobków (4 proc.)
Przypominamy, że w maju ub.r. "Solidarność" podpisała z Andrzejem Dudą, gdy był on jeszcze kandydatem na prezydenta umowę programową. W zamian za obietnicę m.in. obniżenia wieku emerytalnego, wyeliminowanie umów śmieciowych oraz podwyższenie płacy minimalnej, Związek udzielił poparcia Andrzejowi Dudzie w wyścigu o fotel prezydencki.
Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face to face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 17–25 sierpnia 2016 roku na liczącej 1033 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
hd