Spektakularny sukces NBP. Polska waluta złotem stoi
Narodowy Bank Polski podał w środę w komunikacie, że w lipcu zwiększył zasoby złota do 12,593 mln uncji w porównaniu do 12,133 mln uncji miesiąc wcześniej. W skarbcu naszego banku centralnego przybyło więc w ciągu miesiąca 0,46 mln uncji, tj. 14,3 ton. Jak wynika z danych banku, 14,8 proc. wartości zgromadzonych przez NBP na koniec lipca br. aktywów rezerwowych było w złocie.
CZYTAJ TAKŻE:
- 87 mln zł na reklamy w Warszawie. „Trzaskowski lubi się chwalić swoją twarzą”
- Poseł koalicji ostro o Tusku. „Bardziej niż prace rządu zajmuje go pijar”
Spektakularny sukces NBP
Jak podkreśla Business Insider, koniunktura na złoto trwa nieprzerwanie od listopada 2022 r. (od początku roku złoto zdrożało w dolarach już o 23 proc.), a polski bank centralny pod rządami prezesa Adama Glapińskiego wykorzystuje ten trend najlepiej na świecie.
W tym roku Narodowy Bank Polski poczynił największe zakupy złota ze wszystkich krajów, nabywając łącznie do lipca 2024 r. 33 tony kruszcu. W porównaniu z poprzednim rokiem, kiedy zgromadził 130 ton, to znacznie gorszy wynik, ale ze względu na rekordowe ceny kruszcu polskie osiągnięcia można uznać za spektakularne.
W rezultacie nowych zakupów Polska ma obecnie prawie 392 tony złota w swoich rezerwach – wynika z naszych szacunków. W ten sposób przesunęliśmy się na 15. miejsce wśród krajów z największymi zasobami cennego kruszcu, spychając z tego miejsca Portugalię. Zgromadzoną ilością złota jesteśmy już blisko Tajwanu (423 tony na koniec czerwca) i… Europejskiego Banku Centralnego (506,5 tony). Tak, tak polski złoty jest w dużo większym stopniu pokryty złotem niż euro
– czytamy na stronie Business Insider.
Według wyceny NBP złoto w skarbcu na koniec lipca warte było 30,5 mld dol.
- CZYTAJ TAKŻE: Samuel Pereira: Demokracja na ostro
Polska waluta złotem stoi
Dzięki inwestycjom NBP w złoto wzmocnieniu i stabilizacji uległa polska waluta.
Zagraniczni inwestorzy patrzący na złotego z tyłu głowy mają, że jest on powiązany z kursem złota, co ma walor stabilizujący dla polskiej waluty w erze masowego dodruku pieniądza. Złota dodrukować się nie da
– podkreśla Business Insider.
Jak dodaje, do dolara złoty umocnił się w tym roku o 2,2 proc., a do euro o 1,4 proc., a od listopada 2022 r. względem dolara o 14,3 proc., a do euro o 8,4 proc.
Łączne zasoby wszystkich banków centralnych świata, których dane zbiera World Gold Council (Światowa Rada Złota), wynoszą 35 tys. 619 ton złota, czyli 1 mld 145 mln uncji. Według obecnej ceny rynkowej taka ilość kruszcu warta jest obecnie 2 bln 908 mld dol. amerykańskich. Dla porównania, wartość rynkowa kryptowalut to 2,1 bln dol.