Straż Graniczna wydała niepokojący komunikat
Straż Graniczna w w najnowszym komunikacie przekazała, że w dniach 14-15 sierpnia na granicy polsko-białoruskiej odnotowano ponad 170 prób nielegalnego przedostania się do naszego kraju.
Strefa buforowa
Strefa buforowa na granicy polsko-białoruskiej została wprowadzona 13 czerwca br. i ma obowiązywać 90 dni.
Na podstawie przepisów rozporządzenia strefa obejmie zakazem przebywania długość granicy na odcinku 60,67 km, położonym w zasięgu terytorialnym placówek Straży Granicznej w Narewce, Białowieży, Dubiczach Cerkiewnych i w Czeremsze
– przekazało MSWiA.
Czytaj także: Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham: William wypowiedział wojnę Harry'emu
Czytaj także: Wielka Brytania: Polak odparł atak sześciu napastników chcących go okraść
Czytaj także: Kiedy na Ziemię powrócą astronauci, którzy uktnęli na orbicie? Jest komunikat NASA
Zapora na granicy
Na 186 km granicy z Białorusią stoi zbudowana w 2022 r. stalowa zapora o wysokości 5,5 m. Jest ona głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Uzupełnia ją – działająca na 206 km w Podlaskiem – tzw. bariera elektroniczna, czyli system kamer i czujników. Rząd zapowiada, że zabezpieczenia te będą wzmacniane.
SG wybrała i podpisała umowę z wykonawcą zapory elektronicznej również na Bugu wzdłuż granicy z Białorusią w województwie lubelskim. Zabezpieczenia mają powstać na 172 kilometrach. Planowany jest montaż m.in. ok. 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych i 1,8 tys. słupów kamerowych. Centrum nadzoru powstanie w siedzibie Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie.
Bariera elektroniczna ma powstać także na granicznych rzekach Świsłocz i Istoczanka w Podlaskiem; prace już trwają. Na odcinku ok. 47 km stanie ok. 500 słupów z tysiącem kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych i powstanie sieć czujników.
1⃣4⃣-1⃣5⃣ sierpnia na granicy z 🇧🇾 odnotowano ponad 1⃣7⃣0⃣ prób nielegalnego przedostania się do 🇵🇱.#BezpiecznaGranica pic.twitter.com/VUYGtaPTxl
— Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) August 16, 2024